Ухвала суду № 14834080, 31.03.2011, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.03.2011
Номер справи
2а-6155/10/2370
Номер документу
14834080
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-6155/10/2370 Головуючий у 1-й інстанції: Гринковська Н.Ю.

Суддя-доповідач: Ісаєнко Ю.А.

У Х В А Л А

Іменем України

"31" березня 2011 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого –судді Ісаєнко Ю.А.;

суддів: Мельничука В.П., Федотова І.В.,

при секретарі: Горюновій Л.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Черкаси на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 05.01.2011 року у справі за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства Черкаське обласне підприємство «Агротехсервіс»до Державної податкової інспекції у м. Черкаси про скасування податкового повідомлення –рішення від 01.12.2010 року №0003842301/0,

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Відкрите акціонерне товариство Черкаське обласне підприємство «Агротехсервіс», звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Черкаси про скасування податкового повідомлення –рішення від 01.12.2010 року №0003842301/0.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 05 січня 2011 року позов задоволено.

Не погоджуючись із вказаною постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального права, в якій він просить скасувати постанову та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.

Представник позивача надав заперечення на апеляційну скаргу, в яких вважає, що судом першої інстанції було ухвалено законне та обґрунтоване рішення, а підстави для його зміни чи скасування –відсутні.

В судовому засіданні представник позивача просив у задоволені апеляційної скарги відмовити з підстав зазначених у запереченнях.

Представник апелянта в судове засідання не з’явився, про дату, час і місце розгляду повідомлений належним чином.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, постанову суду першої інстанції –без змін, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду –без змін.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що в перевіряємому періоді позивач надавав сільськогосподарські послуги (закриття вологи, культивація, дискування, внесення засобів захисту рослин, внесення міндобрив, коткування, міжрядне рихлення, оранка, посів, висаджування розсади, збирання врожаю, подрібнення решток, послуги з приймання, очистки, сушіння, зберігання пшениці, ячменю та жита) іншим сільськогосподарським виробникам за участю власної та орендованої сільськогосподарської техніки та власного персоналу.

Тобто, суд першої інстанції дійшов до висновку, що позивачем надані сільськогосподарські послуги, тому вартість цих послуг правомірно була зазначена в скороченій податковій декларації з податку на додану вартість, до якої включаються лише ті операції, що стосуються спеціального режиму, установленого статтею 81 Закону України «Про податок на додану вартість».

З такими висновками суду першої інстанції колегія суддів апеляційної інстанції погоджується, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, у період з 27.10.2010 року по 16.11.2010 року посадовими особами ДПІ у м. Черкаси на підставі направлення від 27.10.2010 року №117/01-1 проведена планова виїзна перевірка відкритого акціонерного товариства Черкаське обласне підприємство «Агротехсервіс», з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 року по 30.06.2010 року.

За результатами перевірки складений акт від 19.11.2010 року №2602/23-01/03563548, яким встановлено:

- заниження податку на додану вартість по бюджетній декларації на загальну суму 128779,00 грн., у тому числі: за квітень 2009 року на суму 4966,00 грн., за травень 2009 року на суму 2354,00 грн., за червень 2009 року 27713,00 грн., за липень 2009 року на суму 33905,00 грн., за серпень 2009 року на суму 29842,00 грн., за вересень 2009 року на суму 19209,00 грн., за жовтень 2009 року на суму 7996,00 грн., за листопад 2009 року на суму 2794,00 грн.;

- завищено податок на додану вартість по спеціальній декларації на загальну суму 128779,00 грн., у тому числі: за квітень 2009 року на суму 4966,00 грн., за травень 2009 року на суму 2354,00 грн., за червень 2009 року 27713,00 грн., за липень 2009 року на суму 33905,00 грн., за серпень 2009 року на суму 29842,00 грн., за вересень 2009 року на суму 19209,00 грн., за жовтень 2009 року на суму 7996,00 грн., за листопад 2009 року на суму 2794,00 грн.;

- порушення вимог п. 9.10 ст. 9, п. 17.2. ст. 17 та п. 2 ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».

01 грудня 2010 року ДПІ у м. Черкаси винесено податкове повідомлення –рішення №0003842301/0, яким на підставі акту перевірки, за порушення пп. 7.4.3. п. 7.4. ст. 7, п. 81.1, 81.6, 81.15 ст. 81 Закону України «Про податок на додану вартість», позивачу визначено суму податкового зобов’язання з податку на додану вартість у розмірі 193169,00 грн., у тому числі за основним платежем 128779,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 64390,00 грн.

В акті перевірки орган державної податкової служби в обґрунтування заниження податку на додану вартість посилається на здійснення товариством операцій з поставки товарів не власного виробництва та послуг, які не підпадають під визначення «сільськогосподарські». Тому на думку органу державної податкової служби товариством безпідставно включено до скороченої податкової декларації з податку на додану вартість (спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського господарства) вартість послуг, наданих іншим суб’єктам господарювання, в результаті чого занижено податкові зобов’язання бюджетної декларації за відповідні звітні періоди на загальну суму 128779,00 грн. Аналогічну позицію відповідач виклав і в апеляційній скарзі.

Згідно свідоцтва №100195162, ВАТ ЧОП «Агротехсервіс»є суб’єктом спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість, одним з основних видів діяльності якого за КВЕД є надання послуг у рослинництві (а.с. 58).

Як вбачається з матеріалів справи та з акту перевірки, ВАТ ЧОП «Агротехсервіс»включено до складу спеціальних декларацій з податку на додану вартість послуги, надані суб’єктам господарювання, а саме закриття вологи, культивація, дискування, внесення засобів захисту рослин, внесення міндобрив, коткування, міжрядне рихлення, оранка, посів, висаджування розсади, збирання врожаю, подрібнення решток, послуги з приймання, очистки, сушіння, зберігання пшениці, ячменю та жита.

Статтею 81 Закону України «Про податок на додану вартість»передбачений спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського і лісового господарства та рибальства.

Відповідно до п. 81.1. цієї статті, резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у пункті 81.6 цієї статті, може обрати спеціальний режим оподаткування.

Пунктом 81.2. цієї статті передбачено, що згідно із спеціальним режимом оподаткування сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів (послуг), не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається у розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей.

Відповідно до п. 81.6. ст. 81 Закону України «Про податок на додану вартість», сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є поставка вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих виробничих потужностях, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів (послуг) становить не менше 75 відсотків вартості всіх товарів (послуг), поставлених протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів сукупно.

Підпунктом 81.15.6. пункту 81.15 статті 81 Закону України «Про податок на додану вартість»передбачено, що Кабінет Міністрів України визначає та оприлюднює повний перелік видів діяльності, на які поширюються норми цієї статті, згідно з Національним класифікатором України «Класифікація видів економічної діяльності», затвердженим відповідно до Закону України «Про стандартизацію».

На виконання підпункту 81.15.6 пункту 81.15 статті 81 Закону України «Про податок на додану вартість»Кабінетом Міністрів України Постановою від 21 січня 2009 року №23 затверджено Перелік видів діяльності, на які поширюються норми статті 81 Закону України «Про податок на додану вартість».

Так, п. 13 зазначеного Переліку передбачено надання послуг у рослинництві; облаштування ландшафту:

- надання послуг у рослинництві за винагороду або на договірній основі: передпосівна підготовка полів і насіння сільськогосподарських культур; посів і садіння сільськогосподарських культур; обприскування сільськогосподарських культур, у тому числі з повітря; обрізання плодових дерев та винограду; пересаджування рису, розсаджування буряку;

- надання послуг із збирання врожаю та підготування продукції до первинної реалізації: очищення, різання, сортування, сушіння, дезінфекція, покривання воском, полірування, пакування, лущення, замочування, охолодження чи пакування навалом включно з фасуванням у безкисневому середовищі; захист рослин від хвороб і шкідників; агрохімічне обслуговування;

- надання послуг сільськогосподарською технікою разом з обслуговуючим персоналом;

- експлуатація зрошувальних і осушувальних систем;

- насадження та облаштування ландшафту для захисту від шуму, вітру, ерозії, видимості та засліплення;

- облаштування і догляд ландшафту з метою захисту навколишнього середовища (відновлення природного стану, рекультивація, меліорація земель, створення зон затримки вологи, відстійників дощової води тощо);

Відповідно до п. 1.2. Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30 травня 1997 р. №166 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 червня 2005 р. за №702/10982), платники податку, у яких згідно з чинним законодавством (стаття 81 Закону) суми податку на додану вартість, нараховані сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів (послуг), повністю залишаються у розпорядженні таких сільськогосподарських підприємств для відшкодування сум податку, сплачених (нарахованих) постачальникам на вартість виробничих факторів, а за наявності залишку таких сум податку - для інших виробничих цілей, подають податкову декларацію з податку на додану вартість (скорочену), яка є невід'ємною частиною звітності за відповідний звітний період. До такої податкової декларації включаються лише ті операції, що стосуються спеціального режиму, установленого указаною статтею.

Колегія суддів не приймає до уваги посилання апелянта на лист Міністерства аграрної політики України від 23.04.2009 року №37-21-1-15/6802, оскільки він не зареєстрований у Міністерстві юстиції України, тому не є нормативно-правовим актом в розумінні Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 1992 р. №731.

Таким чином, колегія суддів вважає, що Відкритим акціонерним товариством Черкаське обласне підприємство «Агротехсервіс»надані сільськогосподарські послуги, вартість яких правомірно була включена до податкової декларації з податку на додану вартість (скороченої), яка є невід'ємною частиною звітності за відповідний звітний період.

Відповідно до частини 1 статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального права.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм матеріального права, з повним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, у зв’язку з чим підстав для скасування постанови суду першої інстанції не вбачається.

Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 207 КАС України, суд апеляційної інстанції, –

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Черкаси на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 05.01.2011 року –залишити без задоволення.

Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 05.01.2011 року –залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

(Повний текст Ухвали складено 05.04.2011 року)

Головуючий суддя: Ю.А. Ісаєнко

Суддя: В.П. Мельничук

Суддя: І.В. Федотов