КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-952/10/2570 Головуючий у 1-й інстанції: Падій В.В.
Суддя-доповідач: Шелест С.Б.
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"05" квітня 2011 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуюча суддя : Шелест С.Б.
Судді: Глущенко Я.Б., Пилипенко О.Є.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Чернігівської міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.04.10р. у справі №2а-952/10/2570 за позовом Чернігівської міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області до Дочірнього підприємства Куликівське районне дочірнє агролісогосподарське спеціалізоване підприємство «Куликівкарайагролісництво»про стягнення податкової заборгованості за рахунок активів
В С Т А Н О В И В:
Чернігівська міждержавна податкова інспекція звернулась до Чернігівського окружного адміністративного суду з позовом про стягнення з відповідача за рахунок активів податкової заборгованості в сумі 51 668, 54 грн.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.04.10р. у задоволені адміністративного позову Чернігівської МДПІ відмовлено в повному обсязі.
Не погоджуючись з вказаною постановою, позивач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати постанову з мотивів порушення судом норм матеріального і процесуального права та ухвалити нове рішення про задоволення адміністративного позову.
Свої вимоги апелянт мотивує тим, що суд першої інстанції дійшов невірного висновку про порушення податковим органом процедури винесення рішення про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків, оскільки згідно п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України №538 від 15.04.02р. стягнення коштів та продаж інших активів здійснюється на підставі рішення податкового органу, підписаного його керівником або заступником керівника. Крім того, підписання рішення податкового органу про стягнення коштів заступником начальника не пов’язано з обов’язком платника податків своєчасно сплатити узгоджену суму податкових зобов’язань, а також з правом податкового органу звернутись до суду у випадку несплати платником податкових зобов’язань.
В судове засідання учасники процесу не з’явились, хоча належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового засідання, докази чого наявні в матеріалах справи, у зв’язку з чим розгляд апеляційної скарги було проведено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 197 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу позивача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду скасуванню, виходячи з наступного.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що всупереч п.п. 10.1.1. п. 10.1 ст. 10 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) рішення про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків від 27.10.08р. підписано заступником начальника Чернігівської МДПІ, що є, на думку суду першої інстанції, перевищенням повноважень. Крім того, підставою для відмови у задоволенні позову було і те, що надані суду документи та розрахунки податкового боргу не співпадають з позовними вимогами позивача та не підтверджуються належними доказами.
Колегія суддів не погоджується з такими доводами суду першої інстанції.
Як свідчать обставини справи та встановлено судом першої інстанції, дочірнє підприємство Куликівське районне дочірнє агролісогосподарське спеціалізоване підприємство «Куликівкарайагролісництво» (ідентифікаційний код 30956373) зареєстроване Куликівською районною державною адміністрацією Чернігівської області 02.01.2001 року та взято на податковий облік до Чернігівської МДПІ 17.01.2001 року за № 235, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 30.01.2009 року та довідкою податкової інспекції про взяття на облік платника податків від 05.12.2008 року № 594.
Відповідно до п.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. №2181-III (надалі –Закон №2181-III) , платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.
Податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації (п. 5.1 ст. 5 Закону).
Відповідачем до Чернігівської МДПІ подано декларації з ПДВ від 18.08.2008 року № 4802 на суму 4404 грн., від 16.09.2008 року № 5001 на суму 3456 грн., від 15.10.2008 року № 5677 на суму 3343 грн., від 19.11.2008 року № 6206 на суму 2136 грн., від 15.12.2008 року № 6932 на суму 5057 грн., від 16.01.2009 року № 7641 на суму 2873 грн., від 19.02.2009 року № 1135 на суму 1544 грн., від 18.03.2009 року № 1433 на суму 2486 грн., від 17.04.2009 року № 2186 на суму 4706 грн., від 18.05.2009 року № 2959 на суму 4279 грн., від 19.06.2009 року № 3299 на суму 795 грн., від 17.07.2009 року № 3944 на суму 9748 грн., всього на суму 44 827 грн.
Підпункт 5.3.1. пункту 5.3. ст. 5 Закону № 2181-III передбачає, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону № 2181-III для подання податкової декларації.
За результатами невиїзних документальних перевірок своєчасності сплати податку на додану вартість дочірнім підприємством Куликівське районне дочірнє агролісогосподарське спеціалізоване підприємство «Куликівкарайагролісництво»посадовими особами Чернігівської МДПІ встановлено несвоєчасність сплати податку на додану вартість платником податку, про що складено акти перевірок від 31.12.2008 року № 138/15-017, від 30.01.2009 року № 3/15-019, від 17.04.2009 року № 47/15-019, від 30.04.2009 року № 49/15-019, від 25.05.2009 року № 56/15-019, від 03.06.2009 року № 59/15-019, від 31.07.2009 року № 76/15-019, від 24.11.2009 року № 132/15-019.
На підставі вищевказаних актів Чернігівською МДПІ винесені податкові повідомлення-рішення від 31.12.2008 року № 0001981540/0, від 30.01.2009 року № 0000011640/0, від 30.01.2009 року № 0000011640/0, від 21.04.2009 року № 0000011640/0, від 30.04.2009 року № 0000011640/0, від 25.05.2009 року № 0000011640/0, від 03.06.2009 року № 0000011640/0, від 31.07.2009 року № 0000081640/0, від 24.11.2009 року № 0000331640/0, якими до відповідача застосовано штрафні санкції на загальну суму 4 168,15 грн.
Після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня (п.п. 16.1.1. п. 16.1 ст. 16 Закону №2181-III).
На підставі вказаної статті, МДПІ нарахувало відповідачу пеню в розмірі 471,81 грн.
Отже, з урахуванням нарахованої пені та часткової сплати відповідачем суми заборгованості, загальна сума податкового боргу дочірнього підприємства Куликівське районне дочірнє агролісогосподарське спеціалізоване підприємство «Куликівкарайагролісництво»з податку на додану вартість становить 36 371, 67 грн.
Відповідно до Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України 19.07.99 № 162/379 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 09.08.1999 року за № 544/3837 (далі –Інструкція) суб’єкти господарювання, які здійснюють викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище та розміщення відходів, сплачують збір за забруднення навколишнього природного середовища.
Згідно вищевказаної Інструкції платники збору складають податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища і подають його до органу державної податкової служби за місцем податкової реєстрації (місцеперебуванням на податковому обліку в органах державної податкової служби). Податкові розрахунки збору подаються платниками органам державної податкової служби протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, за місцем податкової реєстрації платника (місцем перебування на податковому обліку в органах державної податкової служби). Збір сплачується платниками за місцем податкової реєстрації (місцем перебування на податковому обліку в органах державної податкової служби) протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання податкового розрахунку збору, тобто протягом 50 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.
За результатами невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати збору за забруднення навколишнього середовища податковим органом встановлені порушення п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181-III та п.7 Інструкції. За наслідками перевірки був складений акт перевірки від 16.12.2009 року № 146/15-019 на підставі якого винесені податкові повідомлення-рішення від 16.12.2009 року № 0000551840/0, яким застосовано штраф в розмірі 194,10 грн. та від 16.12.2009 року № 0000541840/0, яким застосовано штраф у розмірі 40,03 грн.
З урахуванням часткової сплати відповідачем боргу в розмірі 21,25 грн, загальна сума заборгованості дочірнього підприємства Куликівське районне дочірнє агролісогосподарське спеціалізоване підприємство «Куликівкарайагролісництво»по збору за забруднення навколишнього природного середовища становить 212,88 грн. (234,13 грн. - 21,25 грн.).
Відповідно до Інструкції про механізм справляння збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України, Державного комітету лісового господарства України, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України, Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 15.10.1999 року № 91/241/129/236/565 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15.11.1999 року за № 785/4078 (далі - Інструкція) спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду є платними. Відповідач є користувачем лісових ресурсів.
Згідно п. 5.1 Інструкції сума збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду обчислюється постійними лісокористувачами і проставляється у лісорубних квитках (ордерах) та лісових квитках.
Базовий податковий (звітний) період для збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду дорівнює календарному кварталу. Лісокористувачі щокварталу складають розрахунок збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду накопичувальним підсумком з початку року за встановленою формою, що є підставою для взяття їх на облік в органах державної податкової служби та нарахування суми збору в особовому рахунку платника.
Відповідно до п. 6.1 Інструкції розрахунок лісокористувачами подається органам державної податкової служби за місцем адміністративного розташування ділянок лісового фонду протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.
Збір за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду сплачується лісокористувачами щокварталу рівними частинами від суми, що зазначена в дозволі, протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку подання розрахунку збору (тобто протягом 50 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу).
Пунктом 7.2 Інструкції передбачено, що контроль за правильністю обчислення, своєчасністю і повнотою сплати до бюджетів збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду здійснюється органами державної податкової служби за місцем адміністративного розташування ділянок лісового фонду.
Відповідно до п. 8.1 Інструкції лісокористувачі несуть відповідальність за порушення механізму справляння збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду згідно з чинним законодавством України.
В розрахунках збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду платником самостійно нараховано суму зобов’язання яка підлягає сплаті до місцевого бюджету відповідно до розрахунку від 20.07.2009 року № 3962 в розмірі 203 грн. та розрахунку від 22.10.2009 року № 846 в розмірі 203 грн., всього на загальну суму 406 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем подано до Чернігівської МДПІ розрахунки збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду за 2008 та перший квартал 2009 рік на загальну суму 16 784 грн. (14 475+2 309).
За результатами невиїзних документальних перевірок своєчасності сплати збору за спеціальне використання лісових ресурсів дочірнім підприємством Куликівське районне дочірнє агролісогосподарське спеціалізоване підприємство «Куликівкарайагролісництво»податковим органом встановлено несвоєчасність сплати збору, про що складено акти перевірок від 28.11.2008 року № 120/15-17, від 30.12.2008 року № 137/15-017, від 01.12.2009 року № 141/15-019, від 06.10.2009 року № 115/15-019, від 11.09.2009 року № 106/15-019, від 31.08.2009 року № 103/15-019, від 05.08.2009 року № 95/15-019, від 17.06.2009 року № 71/15-019, від 31.03.2009 року № 29/15-019, від 10.03.2009 року № 18/15-019, від 19.02.2009 року № 8/15-019.
На підставі вищевказаних актів Чернігівською МДПІ винесені податкові повідомлення-рішення від 28.11.2008 року № 0000581840/0, від 28.11.2008 року № 0000591840/0, від 30.12.2008 року № 0000661840/0, від 01.12.2009 року №, 0000511840/0, від 06.10.2009 року № 0000391840/0, від 11.09.2009 року № 0000331840/0, від 31.08.2009 року № 0000281840/0, від 06.08.2009 року № 0000131840/0, від 17.06.2009 року № 0000011840/0, від 31.03.2009 року № 0000011840/0, від 10.03.2009 року № 0000011840/0, від 19.02.2009 року № 0000011840/0, якими до відповідача застосовано штрафні санкції на загальну суму 5 354,23 грн.
Крім того, Чернігівською МДПІ відповідно до п.п 16.1.1 п. 16.1 ст. 16 Закону № 2181-III була нарахована пеня в розмірі 576,78 грн.
Отже, з урахуванням часткової сплати відповідачем податкової заборгованості, загальна сума податкового боргу зі сплати збору за спеціальне використання лісових ресурсів державного значення становить 14 677, 99 грн.
Отже, станом на день звернення до суду податковий борг відповідача становить 51 668, 54 грн. (212,88+36 371, 67+14 677,99+406).
У звґязку з виникненням податкового боргу та відповідно до п. «а»пп. 6.2.3. п. 6.2. ст. 6 Закону № 2181-III, Чернігівської МДПІ було винесено першу податкову вимогу від 20.08.2008 року № 1\26, а відповідно до п. «б» п. 6.2.3 п.6.2 ст.6 Закону № 2181-ІІІ МДПІ виставлено другу податкову вимогу від 26.09.2008 року № 2/38. Податкові вимоги були надіслані відповідачу рекомендованою кореспонденцією та отримані ним.
Відповідно до п. 1.7 ст. 1 Закону, активи платника податків - кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.
Доказів сплати податкової заборгованості в сумі 51 668, 54 грн. суду не подано, доводи ДПІ про наявність такої заборгованості відповідачем не спростовані, в зв’язку з чим позов обґрунтований та підлягає задоволенню.
Відповідно до п. 10.1 ст. 10 Закону №2181-III, у разі коли інші, передбачені цим Законом, заходи з погашення податкового боргу не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності - шляхом продажу інших активів такого платника податків. Продаж інших активів здійснюється на підставі рішення податкового органу, підписаного його керівником та скріпленого гербовою печаткою податкового органу.
Відповідно до п. 3 Порядку стягнення коштів та продажу інших активів платника податків, які перебувають у податковій застав, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №538 від 15.04.02р. (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), стягнення коштів та продаж інших активів здійснюються на підставі рішення податкового органу, підписаного його керівником (заступником керівника) і скріпленого гербовою печаткою податкового органу за формою згідно з додатком 1.
В додатку 1 до вказаного Порядку міститься форма вказаного рішення, з якої також вбачається, що таке рішення може бути підписано заступником начальника.
У будь-якому разі, наявність процедурних порушень при винесенні рішення про стягнення коштів та продаж активів, навіть якщо такі і мали місце, не можуть слугувати правовою підставою для відмови у задоволенні позову про стягнення податкового боргу, наявність якого підтверджується матеріалами справи та не спростована платником податку.
Таким чином, податковим органом вжиті усі заходи з метою погашення податкового боргу, що передбачені Законом №2181-III.
Враховуючи викладене, висновки суду першої інстанції не відповідають фактичним обставинам справи та є помилковими.
Відповідно до п.3, 4 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
За наведених обставин та правових норм, колегія суду дійшла висновку про скасування постанови Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.04.10р. та прийняття нової про задоволення адміністративного позову.
Керуючись ст.ст.195, 197, 202, 205, 207 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд
П О С Т А Н О В И В :
апеляційну скаргу Чернігівської міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.04.10р. у справі №2а-952/10/2570 –задовольнити.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.04.10р. у справі №2а-952/10/2570 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов Чернігівської міжрайонної державної податкової інспекції задовольнити у повному обсязі.
Стягнути за рахунок активів Куликівського районного дочірнього агролісогосподарського спеціалізованого підприємства «Куликівка райагролісництво»(16300, Чернігівська область, Куликівський район, смт Куликівка, вул. Щорса, 100) суму податкового боргу в розмірі 51 668 (п’ятдесят одна тисяча шістсот шістдесят вісім) 54 грн., з якої:
- збір за забруднення навколишнього середовища в сумі 212, 88 грн. стягнути до місцевого Куликівської селищної ради, р/р №33111329700259, УДК в Чернігівській області, МФО 853592, код отримувача 22827065;
- податок на додану вартість в сумі 36 371, 67 грн. стягнути до Державного бюджету України на р/р №31113029700258, УДК у Чернігівській області, МФО 853592, код отримувача 22827065;
- збір за спеціальне використання лісових ресурсів державного значення в сумі 14 677, 99 грн. стягнути до Державного бюджету України на р/р № 31116015700258, УДК у Чернігівській області, МФО 853592, код отримувача 22827065;
- збір за спеціальне використання лісових ресурсів місцевого значення в сумі 406 грн. стягнути до місцевого бюджету Куликівської селищної ради на р/р 31413502700259, УДК в Чернігівській області, МФО 853592, код отримувача 22827065.
Постанова набирає законної через сили п’ять днів після направлення її копії особами, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуюча суддя Шелест С.Б.
Судді : Глущенко Я.Б.
Пилипенко О.Є.