Ухвала суду № 14833574, 08.04.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.04.2011
Номер справи
2а-9999/10/1270
Номер документу
14833574
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Головуючий у 1 інстанції - Твердохліб Р.С.

Суддя-доповідач - Жаботинська С.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2011 року справа №2а-9999/10/1270 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Жаботинської С.В.

суддів Нікуліна О.А. , Радіонової О.О.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у місті Луганську на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 25 січня 2011 р. у справі № 2а-9999/10/1270 за позовом Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у місті Луганську до Приватного підприємства "Торгова компанія "Лугметал-Комплект", третя особа Управління державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради про визнання недійсним з моменту реєстрації запису про державну реєстрацію та припинення юридичної особи,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся з позовом до Приватного підприємства "Торгова компанія "Лугметал-Комплект" третя особа Управління державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради про визнання недійсним з моменту реєстрації запису про державну реєстрацію та припинення юридичної особи.

В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що при створенні приватного підприємства «Торгова компанія «Лугметал-комплект» (ідентифікаційний код 34279653) допущені порушення закону, які не можна усунути, що у відповідності із абз. 2 ч. 2 ст. 38 від 15 травня 2003 року № 755-IV “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» є підставою для визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації та постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 25 січня 2011 р. у справі № 2а-9999/10/1270 у задоволенні позовних вимог відмовлено.

З постановою суду першої інстанції відповідач не погодився, подав апеляційну скаргу, вважаючи, що судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального та процесуального права. Просив рішення суду скасувати і прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Посилання на ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» щодо своїх повноважень, та на ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців», як на одну із підстав для припинення юридичної особи.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечення на скаргу, встановила наступне.

Приватне підприємство «Торгова компанія «Лугметал-комплект» зареєстроване виконавчим комітетом Луганської міської ради 24 березня 2006 року, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців внесено запис за № 1382102 0000 008129.

Державна реєстрація приватного підприємства «Торгова компанія «Лугметал-комплект» проведена у відповідності із вимогами Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців». Підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи не було, оскільки документи для державної реєстрації приватного підприємства «Торгова компанія «Лугметал-комплект» були подані у повному обсязі та відповідали вимогам діючого законодавства.

24 березня 2006 року приватне підприємство «Торгова компанія «Лугметал-комплект» взято на облік як платник податків у Ленінській МДПІ у м. Луганську.

Відповідно до ст. 33 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (в редакції на дату звернення до суду з позовною заявою) юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обовязків іншим юридичним особам- правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом.

Відповідно до п 17 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.

Відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» однією з підстав для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є: неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.

Закон України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 р. № 509-XII, а саме ст. 10 встановлює вичерпний перелік функцій податкових органів, який не підлягає розширеному тлумаченню.

Як передбачено ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та обєднані податкові інспекції здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію субєктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів.

Здійснюючи функції визначені ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» податкові органи наділені правами, які визначені ст. 11 вказаного Закону. Виходячи зі змісту вказаної норми, податкові органи у правовідносинах унормованих Законом України «Про держану реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» від 15.05.2003 р. № 755-IV (надалі Закон № 755-IV) наділені лише правом на звернення у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності (п. 17 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»).

У відповідності із ч. 2 ст. 38 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (в редакції на дату звернення до суду з позовною заявою) підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є:

- визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути;

- провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом;

- невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону;

- неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону;

- наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

Відповідно до підпункту 20.1.12 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України (в редакції станом на дату розгляду справи) органи державної податкової служби мають право у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та підприємницької діяльності фізичної особи підприємця, про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.

Згідно із пунктом 67.2 статті 67 Податкового кодексу України (в редакції станом на дату розгляду справи) органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо:

- припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців;

- відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців;

- скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Зазначені повноваження органів державної податкової служби щодо звернення до суду із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності слід розуміти як право на позов про припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця на підставі Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», оскільки відповідно до прикінцевих положень зазначеного Закону, який набрав чинності з 01 липня 2004 року, закони та нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому закону.

Таким чином, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду з позовами про припинення юридичної особи.

Постанова про порушення кримінальної справи від 11 листопада 2010 року № 02/10/9158, на яку посилається Ленінська міжрайонна державна податкова інспекція у м. Луганську в обґрунтування позовних вимог щодо факту створення юридичної особи з метою прикриття незаконної діяльності або здійснення видів діяльності, щодо яких є заборона, суд визнає такою, що не є належним доказом факту фіктивного підприємництва та умисного ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), що входять в систему оподаткування, оскільки приписами ст. 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Із змісту ст. 65 Господарського кодексу України випливає, що власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства чи інших установчих документів. Для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) або уповноважений ним орган призначає (обирає) керівника підприємства, який діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами тощо, у межах та порядку, визначених установчими документами.

Податковим органом не надано обвинувального вироку за вказаними вище злочинами, що набрав законної сили, щодо особи, яка здійснювала управління підприємством, в тому числі і у фінансово-господарській діяльності - гр. ОСОБА_2 Із зазначеного судом зроблено висновок про те, що відсутні підстави для задоволення позову про визнання недійсним з моменту реєстрації запису від 24 березня 2006 року № 1382102 0000 008129 про державну реєстрацію приватного підприємства «Торгова компанія «Лугметал-комплект».

Довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 06.01.2011 № 8059751 встановлено, що 10.01.2011 підтверджено відомості про юридичну особу станом на 10.06.2010. Довідкою Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську від 14.12.2010 № 61004/10 підтверджено, що надання останньої звітності приватним підприємством «Торгова компанія «Лугметал-комплект» по декларації з податку на прибуток є 29.04.2010 та по декларації з податку на додану вартість є 22.03.2010.

Приймаючи до уваги, що відповідач надає документи фінансової звітності до органів державної податкової служби, управлінням державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради підтверджено відомості про юридичну особу, а також позивачем не надано обвинувального вироку щодо гр. ОСОБА_2 за скоєння вказаного вище злочину, у суду відсутні підстави для припинення підприємницької діяльності відповідача та визнання недійсним запису про недійсним з моменту реєстрації запису про державну реєстрацію.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвала прийнята з дотриманням норм матеріального, процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування ухвали суду, не вбачається.

Керуючись статтями 3,17, 107, 157,160, 167, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у місті Луганську - залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 25 січня 2011 р. у справі № 2а-9999/10/1270 за позовом Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у місті Луганську до Приватного підприємства "Торгова компанія "Лугметал-Комплект", третя особа Управління державної реєстрації та міського реєстру Луганської міської ради про визнання недійсним з моменту реєстрації запису про державну реєстрацію та припинення юридичної особи - залишити без змін.

Ухвала апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий: С.В. Жаботинська

Судді: О.А. Нікулін

О.О. Радіонова