ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 березня 2011 року о 12 год. 58 хв. Справа № 2а-0870/1050/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Ісаєвій Н.С., за участю представника позивача Чухрай Н.В., відповідача ОСОБА_2, представників відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4 розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за заявою Бердянського міського центру зайнятості
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2
про стягнення 2778 грн. 00 коп. штрафу.
ВСТАНОВИВ:
Бердянський міський центр зайнятості (далі позивач або Бердянський МЦЗ) звернувся з адміністративним позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (далі відповідач або ФОП ОСОБА_2.) про стягнення 2778 грн. 00 коп. штрафу за своєчасне необчислення страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Представник позивача у судовому засіданні на задоволенні позову наполягає, вказуючи, що згідно з вимогами п.2 ч.2 ст.35 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» роботодавець зобовязаний своєчасно та повністю сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття і згідно з ст.38 цього Закону несе відповідальність за несвоєчасну сплату страхових внесків. Ненадходження коштів до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття перешкоджає своєчасному фінансуванню витрат на виплату забезпечення, передбаченого Законом, чим прямо порушуються інтереси держави.
Відповідач, представники відповідача проти заявленого позову заперечують. Відповідно до письмових заперечень, усних пояснень, наданих ними у суді, вважають неправомірним стягнення Бердянським міським центром зайнятості 2778 грн. 00 коп. штрафу за своєчасне необчислення страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття через закриття 05.01.2010 справи про адміністративне правопорушення. Вважають, що за одне й теж порушення, зазначене в акті перевірки №331-10 від 24.12.2010 відповідач згідно ст.61 Конституції України не може бути двічі притягнутий до юридичної відповідальності одного виду. Також вважають, що Рішення №2 від 26.01.2011 яким щодо відповідача застосовано штрафну санкцію у сумі 2778 грн. 00 коп. підписано особою, яка не мала повноважень на підписання зазначеного документу. Крім того, п.4.5. «Інструкції з оформлення органами Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття матеріалів про адміністративні правопорушення», затвердженої постановою правління Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття №196 від 24.04.2003, передбачено, що у разі несплати порушником штрафу в зазначений строк постанова надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої влади за місцем проживання порушника, роботи порушника або за місцезнаходженням його майна. Тому відповідач, представники відповідача вважають безпідставним звернення Бердянського міського центру зайнятості до суду з позовом. Оскільки п.6 розділу VІІІ прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», який 01.01.2011 набрав чинності, у разі погашення до 01.01.2011 заборгованості із сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, що виникла до 01.07.2010, заборгованість із сплати фінансових санкцій (пені та штрафів) підлягає списанню. Відповідач вважає, що за відсутності недоїмки із сплати страхових внесків позивачем повинно бути прийнято рішення про списання накладених фінансових санкцій. Для списання вказаного штрафу відповідачем подано 14.03.2011 до Бердянського міського центру зайнятості відповідну заяву.
Судом зясовано наступне.
Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця Серії В00 №НОМЕР_2 ОСОБА_2 зареєстрована Виконавчим комітетом Бердянської міської ради Запорізької області як фізична особа-підприємець за адресою: 71100, АДРЕСА_1. Відповідач має ідентифікаційний номер НОМЕР_1.
Оскільки ФОП ОСОБА_2 є роботодавцем, то відповідно до ст.4 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» вона є платником страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Наказом №514 від 24.09.2010 Бердянським міським центром зайнятості затверджено план перевірок платників з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття на 4 квартал 2010 року. Пунктом 26 вказаного плану передбачено перевірку ФОП ОСОБА_2
Відповідно наданого до суду позивачем Журналу реєстрації направлень на здійснення перевірок підприємств 22.12.2010 директором Бердянського міського центру зайнятості видано направлення №348-10 на перевірку ФОП ОСОБА_2
24.12.2010 Бердянським міським центром зайнятості на підставі ст.34 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» проведена перевірка ФОП ОСОБА_2 за результатом якої складено Акт №331-10.
Відповідно до вказаного Акту №331-10 від 24.12.2010 ФОП ОСОБА_2 донараховано страхових внесків на суму 120 грн. 96 коп., пеню за несвоєчасну (неповну) сплату страхових внесків у сумі 04 грн. 33 коп., нарахований штраф за неповне перерахування страхових внесків у сумі 2778 грн. 00 коп.
Отже, на кінець перевіряємого періоду сума заборгованості за платником складає 2782 грн. 33 коп. Згідно запису на вказаному Акті ФОП ОСОБА_2 відмовилась від підписання акту перевірки. Донараховані суми страхових внесків та пені підтверджуються Розрахунками пені та Нарахуваннями страхових внесків які є додатками до Акту перевірки №331-10 від 24.12.2010.
Згідно письмових пояснень позивача, додатково наданих до суду, на кінець перевіряємого періоду на 30.09.2010 відповідачем перераховано 67 грн. 60 коп. Вказані страхові внески сплачені відповідачем самостійно, за нараховану та виплачену заробітну плату у сумі 3022 грн. 00 коп. Однак, перевіркою встановлено, що фактично ФОП ОСОБА_2 нараховано та виплачено заробітну плату в сумі 6200 грн. 00 коп. За даними наданих до Бердянського МЦЗ звітів було нараховано заробітну плату 400 грн. 00 коп. Таким чином, 2778 грн. 00 коп. це сума прихованої заробітної плати, яка була нарахована та виплачена, але не зазначена у звітності, поданої ФОП ОСОБА_2 до Бердянського міського центру зайнятості. З вказаної суми ФОП ОСОБА_2 страхові внески не нараховувались і не сплачувались. Сума прихованих внесків на вищезазначену заробітну плату складає 53 грн. 36 коп.
Відповідно до інформації Управління Пенсійного фонду України в м.Бердянську Запорізької області (від 17.12.2010 вих.№11170/03) щодо доходів приватного підприємця ОСОБА_2 та витрат на заробітну плату найманих осіб встановлено, що за 2007 рік, червень 2008 року звітність не надавалась, за інші місяці зазначено 200 грн. 00 коп.
Відповідно документів, наданих позивачем до суду: фіскального чеку, рекомендованого повідомлення, Акт №331-10 від 24.12.2010 відправлений 24.12.2010 на адресу ФОП ОСОБА_2, наявна відмітка про отримання 28.12.2010 поштового відправлення.
На підставі даних, викладених у Акті перевірки №331-10 від 24.12.2010 Бердянським міським центром зайнятості на підставі ст.38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Рішенням №2 від 26.01.2011 про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу до ФОП ОСОБА_2 застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу у сумі 2778 грн. 00 коп.
У Рішенні №2 від 26.01.2011, яке відповідно до рекомендованого поштового повідомлення отримане відповідачем 29.01.2011, зокрема, зазначено порядок його оскарження, граничний термін сплати тощо.
У судовому засіданні, з пояснень ОСОБА_2, її представників виходить, що вказане Рішення №2 від 26.01.2011 про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу не оскаржувалось. З пояснень представника позивача вказане Рішення про застосування фінансової санкції до часу розгляду справи у суді не скасовано, підлягає виконанню.
Судом досліджені письмові пояснення відповідача, надані до суду, а також додані до них документи. Зокрема, відповідач заперечуючи проти позовних вимог зазначає, що ним не здійснено своєчасну сплату заборгованості по стану здоровя та з сімейних обставин. На підтвердження своїх доводів відповідачем надано копії: квитанції №73 від 22.11.2010 на суму 107 грн. 36 коп. з призначенням платежу страхові внески 1,6%, квитанції №74 від 22.11.2010 на суму 14 грн. 18 коп. з призначенням платежу штрафні санкції.
Також, відповідачем додано Висновок лікарняно-контрольної комісії за №265 від 30.07.2007, згідно якого, хвора ОСОБА_2 перебуває на обліку у жіночій консультації з діагнозом післяопераційний стан, переведена на полегшену працю з 25.07.2007 по 25.08.2007.
Відповідач обґрунтовує свої заперечення також Постановою №2 про закриття справи про адміністративне правопорушення від 05.01.2011, згідно якого директором Бердянського міського центру зайнятості закрито справу про адміністративне правопорушення, передбачене ст.165-3Кодексу України про адміністративне правопорушення (далі КУпАП).
Постанова №2 від 05.01.2011 про закриття справи про адміністративне правопорушення вмотивована тим, що після набрання чинності 01.01.2011 Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» №2464-VІ змінено диспозицію ст.165-3 КУпАП, тому на момент розгляду справи 05.01.2011 наявні обставини, що виключають провадження в справі через відсутність складу адміністративного правопорушення.
Судом встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення №83 складений 27.12.2010 щодо громадянки ОСОБА_2 та Рішення №2 від 26.01.2011 про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу до ФОП ОСОБА_2 ґрунтуються на фактах, встановлених під час перевірки і зафіксованих в Акті №331-10 від 24.12.2010.
Згідно довідки директора Бердянського міського центру зайнятості (від 22.03.2011 за вих.№728/17-46) відповідач не здійснила оплату штрафу у розмірі 2778 грн. 00 коп.
Вислухавши пояснення представника позивача, зясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.3ст.17 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі, або виручки від реалізації товарів (послуг) .
Як платник страхових внесків в Фонд загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття ФОП ОСОБА_2 зареєстрована в Бердянському міському центрі зайнятості.
Згідно зі ст.35 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» роботодавець зобовязаний своєчасно та повністю сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування на випадок безробіття і згідно зі ст.38 цього Закону несе відповідальність за несвоєчасну сплату страхових внесків.
Як свідчать матеріали справи у відповідача перед позивачем на день перевірки наявна заборгованість по внескам у сумі 53 грн. 36 коп.
Відповідно до ч.1 ст.38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» роботодавець несе відповідальність за: порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення; несвоєчасне подання або неподання відомостей, встановлених цим Законом; подання недостовірних відомостей про використання коштів Фонду.
Своєчасно не сплачені фінансові санкції, відповідно до ч.3 ст.38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» стягуються із страхувальника в дохід Фонду в порядку, встановленому законом.
Строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених Законом України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та Законом України «Про зайнятість населення», не застосовується (ч.4 ст.38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»).
Спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку (ст.39 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»).
Відповідно до ч.5 ст.38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» право застосовувати фінансові санкції та накладати адміністративні штрафи від імені Фонду мають керівник виконавчої дирекції Фонду, його заступники, керівники робочих органів виконавчої дирекції Фонду - центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського і Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських та районних у містах центрів зайнятості та їх заступники.
Відповідно до приписів пп.7.4. п.7 «Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття», затвердженої 18.12.2000 наказом Міністерства праці та соціальної політики України №339, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2001 за №30/5221 (далі «Інструкція про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття»), рішення про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу (додаток 7) (далі - рішення), приймається керівником робочого органу виконавчої дирекції Фонду чи його заступником за місцезнаходженням (місцем проживанням) платника страхових внесків на підставі акта перевірки. Рішення приймається, якщо загальна сума недоїмки, пені та штрафу складає не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, та протягом п'яти робочих днів направляється роботодавцю рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Якщо до дня прийняття керівником робочого органу виконавчої дирекції Фонду чи його заступником рішення платник самостійно сплатив всю суму виявлених під час перевірки своєчасно не сплачених чи сплачених не в повному обсязі страхових внесків, пені та штрафу, узгодження розрахунку зазначених сум здійснюється на підставі документів, що підтверджують сплату заборгованості, без винесення рішення. Роботодавець протягом десяти робочих днів, наступних за днем одержання рішення, зобов'язаний сплатити суми недоїмки, пені та штрафу або оскаржити рішення у встановленому порядку.
Не сплачені в строк страхові внески, пеня і штрафи, відповідно до пп.9.7. п.9 «Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття» стягуються в дохід Фонду із страхувальника у судовому порядку відповідно до законодавства.
Згідно з пп.9.11.п.9 «Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття» усі спірні питання, що виникають між платниками страхових внесків та органами Фонду з приводу нарахування страхових внесків, пені, стягнення недоїмки, штрафів та адміністративних стягнень, вирішуються в судовому порядку. Подавати позовні заяви та представляти інтереси Фонду щодо стягнення страхових внесків, пені і штрафів у судах мають право Державний центр зайнятості, центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський та Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Списанню підлягає заборгованість із сплати фінансових санкцій (пені та штрафів), не погашена до 1 січня 2011 року (п.2 «Порядку списання заборгованості із сплати фінансових санкцій (пені та штрафів) у разі погашення до 1 січня 2011 року заборгованості із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, що виникла до 1 липня 2010 року», затвердженого постановою Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття № 215 від 14.10.2010, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.11.2010 за №1037/18332).
Умовою списання заборгованості із сплати фінансових санкцій (пені та штрафів) є відсутність станом на 1 січня 2011 року заборгованості із сплати страхових внесків до Фонду, що виникла до 1 липня 2010 року (п.3 «Порядку списання заборгованості із сплати фінансових санкцій (пені та штрафів) у разі погашення до 1 січня 2011 року заборгованості із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, що виникла до 1 липня 2010 року»).
Думка відповідача про те, що згідно з п.6 розділу VІІІ прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» її заборгованість із сплати фінансових санкцій (пені та штрафів) підлягає списанню, не ґрунтується на нормах права оскільки вказана норма застосовується за відсутності недоїмки із сплати страхових внесків. Фактично ж відповідачем сума заборгованості самостійно не погашена, отже, при наявності недоїмки вказана норма до ФОП ОСОБА_2 не може бути застосована.
Станом на день вирішення спору по даній справі по суті вказане Рішення №2 від 26.01.2011 не оскаржено та не скасовано, а отже підлягає виконанню.
На момент розгляду спору сплату штрафу відповідач не здійснив, у звязку з чим позовні вимоги про стягнення недоїмки у сумі 2778 грн. 00 коп. обґрунтовані, документально підтверджені і підлягають задоволенню.
Доводи відповідача, представників відповідача судом до уваги не приймаються виходячи з вище наведеного.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.94,158-163 КАС України, ст.ст.35,38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», пп.7.4. п.7, пп.9.7. п.9 «Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття», затвердженої 18.12.2000 наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 339, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2001 за № 30/5221, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (71100, АДРЕСА_1 кв.3, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Бердянського міського центру зайнятості 2778 грн. 00 коп. штрафу, перерахувавши на р/р 37172305900011 у ГУДКУ в Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 23787244.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя /підпис/ О.О. Прасов
Постанову виготовлено у повному обсязі 25.03.2011.
Постанова не набрала законної сили.
Суддя О.О. Прасов