ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.04.11 Справа№ 5015/426/11
Господарський суд Львівської області у складі головуючого судді Станька Л.Л., при секретарі Кравець В.П., розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Відкритого акціонерного товариства «Шляхове ремонтно-будівельне управління № 65», м.Львів
до відповідача: Борщовицька сільська рада, с.Борщовичі Пустомитівського район Львівської області
про визнання недійсними застережень викладених у пунктах 4.1., 4.4. договору № 21-09-1/09 від 24.09.2009р.
Представники сторін:
Від позивача: не з’явився
Від відповідача: Ривак Я.І. –сільський голова
Представнику відповідача роз’яснено права, передбачені ст. 22 ГПК України.
Суть спору:
На розгляд господарського суду Львівської області поступив позов Відкритого акціонерного товариства «Шляхове ремонтно-будівельне управління № 65», м.Львів до відповідача: Борщовицька сільська рада, с.Борщовичі Пустомитівського район Львівської області про визнання недійсними застережень викладених у пунктах 4.1., 4.4. договору № 21-09-1/09 від 24.09.2009р.
Ухвалою господарського суду від 31.01.2011 року порушено провадження у справі та призначено її до розгляду на 03.03.2011року.
03.03.2011р. судове засідання не відбулось, у зв’язку із хворобою судді Станька Л.Л. Ухвалою суду від 09.03.2011р. розгляд справи відкладено на 07.04.2011р.
Позивачем явку представника в судове засідання не забезпечено.
Відповідачем явку представника в судове засідання забезпечено, подано усні пояснення на позовну заяву.
Відповідно до ст. 75 ГПК України суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника позивача за наявними у справі матеріалами, яких достатньо для встановлення обставин і вирішення спору по суті.
Заслухавши представника відповідача та проаналізувавши матеріали справи, суд встановив наступне:
24 вересня 2009 року між ВАТ «Шляхове ремонтно-будівельне управління № 65»та Борщовицькою сільською радою було укладено договір № 21-09-1 на поточний ремонт автомобільної дороги комунальної власності Борщовицької сільської ради вулиці Грушевського в селі Борщовичі.
Згідно з абз. 2 ст. 1 цього договору, відповідач доручає, а позивач бере на себе повну матеріальну відповідальність за поточний ремонт автомобільної дороги комунальної власності Борщовицької сільської ради вулиці Грушевського в селі Борщовичі. Відповідач зобов'язувався виконати роботи своєчасно, відповідно до кошторису та графіку виконання робіт в межах договірної ціни. Договірна ціна робіт за цим договором становить 94 663,20 грн.
Роботи за цим договором мали бути виконані позивачем протягом вересня-грудня 2009 р. Загальна сума виконаних позивачем та прийнятих відповідачем робіт з поточного ремонту об'єкта становить 94 663,20 грн.
У грудні 2009 року сторонами підписані акти № 1 та № 2 приймання виконаних підрядних робіт з довідками про вартість виконаних підрядних робіт за грудень 2009 року на загальну суму 94 663,20 грн.
Згідно з актом № 1 відповідач оплатив позивачу 6 996 грн., що підтверджується банківською випискою від 17 листопада 2009 року.
В іншій частині, відповідач, у супереч взятим на себе зобов'язанням, не здійснив оплати за виконані роботи у порядку та у спосіб визначений договором.
Таким чином, станом на 28 січня 2011 року основна заборгованість відповідача перед позивачем по зазначеному договору становить 87 667,20 грн.
Відповідно до застережень викладених у положенні п. 4.1 розділу 4 (Розрахунок і платежі) договору, оплата виконаних робіт здійснюється в 5-й денний термін з моменту реєстрації рахунку та реєстру в органах Держказначейства при наявності бюджетних коштів. У разі затримки бюджетного фінансування не з вини Замовника, оплата за виконані роботи здійснюється протягом трьох банківських днів з дати отримання Замовником бюджетного призначення на фінансування робіт на свій реєстраційний рахунок. Оплата проводиться в межах бюджетного призначення на 2009 рік. У випадку відсутності бюджетних коштів, оплата проводиться в наступному бюджетному періоді в межах наявного бюджетного призначення.
Відповідно до положень ст. 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Пунктами 7-9; 19; 28; 36 статті 2 Бюджетного кодексу України розпорядниками бюджетних коштів визначено бюджетні установи в особі їх керівників, уповноважених на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань та здійснення видатків з бюджету.
Надходженнями до бюджету є усі податкові, неподаткові та інші надходження та кошти залучені у результаті взяття грошових зобов'язань органами державної влади, органами влади АРК Крим або органами місцевого самоврядування.
Бюджетним асигнуванням є повноваження надане розпоряднику бюджетних коштів, відповідно до бюджетного призначення на взяття бюджетного зобов'язання та здійснення платежів з конкретною метою в процесі виконання бюджету.
Бюджетне призначення означає повноваження, надане головному розпоряднику бюджетних коштів Бюджетним кодексом України, законом про Державний бюджет України або рішенням про місцевий бюджет, що має кількісні та часові обмеження та дозволяє надавати бюджетні асигнування.
Бюджетним зобов'язанням є будь-яке здійснене, відповідно до бюджетного асигнування розміщення, замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з яким необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому.
Згідно зі статтею 180 ГК України, господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визначені такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.
Відповідно до вимог ст. 215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами 1-3 та 6 ст. 203 ЦК України.
Положеннями ч.1 ст. 203 ЦК України визначено, що зміст правочину не може суперечити ЦК України, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
За правилами ст. 2 ГК України, положення якої кореспондується з змістом ст. 2 ЦК України, учасниками відносин у сфері господарювання є суб'єкти господарювання, споживачі, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією.
Згідно вимог ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ст. 837 ЦК України, за договором підряду, одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Зі змісту ст. 854 ЦК України вбачається, що замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк, або за згодою замовника -достроково.
Будь-якій роботі виконаній підрядником за завданням замовника відповідає зустрічне грошове зобов'язання з його боку щодо оплати підрядних робіт.
Положеннями ст. 530 ЦК України визначено, що строк виконання зобов'язань встановлюється або визначається шляхом зазначення точної календарної дати або проміжком часу (від/до), протягом якого необхідно провести виконання, або шляхом вказівки на настання у майбутньому події, яка неминуче має настати.
Застереження викладені у п. 4.1, п. 4.4. договору, укладеного між позивачем та відповідачем у справі, строків оплати підрядних робіт та безпосереднього здійснення платежів, на виконання договірних зобов'язань, відкладальними застереженнями, тобто можливістю розрахунків за виконані роботи на підставі акту приймання виконаних підрядних робіт - форми № КБ-2в і довідки про вартість виконаних підрядних робіт - форми КБ-3 - здійснюється в 5-й денний термін з моменту реєстрації рахунку та реєстру в органах Держказначейства при наявності бюджетних коштів.
Таким чином, закріплені застереження " при наявності бюджетних коштів" у договорі, не відповідають положенням чинного законодавства України, у зв'язку з чим, позовні вимоги у справі підлягають задоволенню з огляду на наступне:
- положення частини 2 пункту 1 статті 530 ЦК України щодо визначення терміну виконання зобов'язання боржником є імперативними і передбачають не будь-яку подію, визначену сторонами угоди, а саме таку, яка має настати як неминуча, тобто така якої не можна уникнути, обійти, обминути, яка обов'язково без ніякого сумніву має настати, відбутися, яка обов'язково випливає з певних причин та/або умов,
- буквальне тлумачення пунктів 4.1; 4.4 договору, взагалі виключає перспективу оплати підрядних робіт за означеним договором, оскільки передбачає можливість розрахунків за виконані роботи тільки „з моменту реєстрації рахунку та реєстру в органах Держказначейства при наявності бюджетних коштів".
Бюджетним кодексом України не передбачено формування видатків бюджету на цілі визначені сторонами у справі по договору. Безпосереднє фінансування відповідних програм здійснюють розпорядники бюджетних коштів, відповідно до їх повноважень на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов'язань та здійснення видатків бюджету.
Акцепт тендерної пропозиції позивача, шляхом укладання договору підряду, є підставою виникнення господарсько-виробничих відносин між сторонами у справі, а наявність зобов'язань за договором передбачає усвідомлення суб'єктами господарювання можливих наслідків виконання/невиконання ними відповідних домовленостей визначених договором.
Застереження викладені у п. 4.1, п. 4.4. договору між сторонами у справі щодо терміну: ,,в 5-й денний термін з моменту реєстрації рахунку та реєстру в органах Держказначейства при наявності бюджетних коштів" за бажанням управленої сторони може бути використано для відмови у оплаті підрядних робіт навіть за умови належного але „несвоєчасного" надходження коштів з державного бюджету за формальних підстав;
- своєчасне надходження коштів з державного бюджету на цілі передбачені договором, розпоряднику бюджетних коштів не є неминучою подією у розумінні диспозиції ст. 530 ЦК України, оскільки відповідальність за здійснення видатків бюджету та коштів на погашення основної суми боргу (витрат бюджету), згідно положень ст. 84 Бюджетного кодексу України покладено на відповідні органи державної влади та місцевого самоврядування, які не є стороною договору, і обмеження проведення розрахунків між сторонами договору через дії третіх осіб, що не є учасниками договірних зобов’язань - недопустимо.
Застереження викладені у п. 4.1, п. 4.4. договору між сторонами у справі, щодо строку та умов розрахунків відповідача з позивачем сприяє відтермінуванню строку оплати підрядних робіт на невизначений період та по суті нівелює обов'язок замовника щодо виконання договірних зобов'язань, що порушує майнові інтереси позивача, обмежує його право на отримання плати на умовах, визначених угодою сторін.
Означені застереження протирічать визначеному п. 11 ст. 7 Бюджетному кодексу України принципу відповідальності учасників бюджетного процесу, згідно якого кожен учасник бюджетного процесу несе відповідальність за свої дії або бездіяльність на кожній стадії бюджетного процесу.
З огляду на вищенаведене, позивачем представлено достатньо об’єктивних та переконливих доказів в підтвердження своїх позовних вимог про визнання недійсними застережень викладених у пунктах 4.1. та 4.4. договору, щодо проведення розрахунків за виконані роботи за умови: „наявності бюджетних коштів на ці цілі", а тому суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати, відповідно до ст. 49 ГПК України покласти на відповідача в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 49, 75, 82, 84, 85, 87, 115-117 ГПК України:
В И Р І Ш И В:
1.Позов задоволити повністю.
2. Визнати недійсними застереження, викладені у пунктах 4.1., 4.4. договору № 21-09-1 від 24 вересня 2009 року, укладеного між Борщовицькою сільською радою (81124, Львівська область, Пустомитівський район, с. Борщовичі, вул.С.Бандери, 96, код ЄДРПОУ 04369601) та ВАТ «Шляхове ремонтно-будівельне управління № 65»(79019, м. Львів, пр.Чорновола, 63, код ЄДРПОУ 03448630), якими розрахунки замовника з підрядником за виконані роботи обумовлені „наявністю бюджетних коштів в межах бюджетного призначення".
3.Стягнути з Борщовицької сільської ради (81124, Львівська область, Пустомитівський район, с. Борщовичі, вул.С.Бандери, 96, код ЄДРПОУ 04369601) на користь ВАТ «Шляхове ремонтно-будівельне управління № 65»(79019, м. Львів, пр.Чорновола, 63, код ЄДРПОУ 03448630) 85,00 грн. державного мита та 236,00 грн. вартості інформаційно-технічного забезпечення судового процесу.
4. Наказ видати відповідно до ст. 116 ГПК України
5. Дане рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду. Строк і порядок набрання рішення законної сили та його оскарження визначені ст.ст.85,91,93 ГПК України.
Рішення оформлене і підписане 11.04.2011р.
Суддя