Єдиний державний реєстр судових рішень Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 березня 2011 р. Справа № 2а-8979/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
за участю секретаря судового засідання - Дикач О.О.,
представника позивача - Мельник Н.М.,
представника 1 відповідача - Педько І.Г.,
представника 2 відповідача - Самойленко Н.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом сільськогосподарського закритого акціонерного товариства "Маяк" до Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції, Головного управління державного казначейства України в Сумській області визнання протиправним податкового повідомлення-рішення та стягнення бюджетного відшкодування ,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, сільськогосподарське закрите акціонерне товариство «Маяк» звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції (далі відповідач 1), головного управління державного казначейства України в Сумській області (далі - відповідач 2) в якому просить визнати протиправним податкове повідомлення-рішення Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції від 03 жовтня 2010 р. №0000052301/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 40068 грн. і стягнути з Державного бюджету України бюджетну заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 40068 грн.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивач надіслав до Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції податкову декларацію з податку на додану вартість за 03 міс. 2010 р., згідно якої було заявлено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 253930 грн..
21.10.2010 р. Охтирською МДПІ було складено акт за № 153/2332/03779142 про результати позапланової невиїзної перевірки, на підставі якого було складено повідомлення-рішення №0000052301/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 40068 грн. Вказане податкове повідомлення рішення позивач вважає таким, що суперечить нормам законодавства з огляду на таке. В акті перевірки податкова інспекція зазначила, що не мала можливості провести зустрічні перевірки по ряду контрагентів позивача.
Позивач зазначає, що відповідно до п. 1.8 ст. 1 Закону України "Про податок на додану вартість" бюджетне відшкодування - сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом. ЗАТ "Маяк" дійсно сплатило суму податкового кредиту у розмірі 40068,00 грн., та в податковій декларації за березень 2010 сума бюджетного відшкодування була визначена на підставі отриманих податкових накладних, її сплата повністю підтверджується платіжними дорученнями та наданими податковими накладними, результатами проведеної виїзної позапланової документальної перевірки, які викладені в акті від 04.06.2010 р. №80/2332/03779142. Віднесений до бюджетного відшкодування податок на додану вартість було сплачено у вартості придбаних запасних частин, пально-мастильних матеріалів, ветеринарних препаратів, жому, які були дійсно використані у діяльності товариства з вирощування ї відгодівлі рогатої худоби та свиней. Таким чином, позивач вважає, що платник СЗАТ «Маяк» повністю виконало вимоги п.1.8. ст.1Закону України "Про податок на додану вартість".
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представники відповідача 1 проти позовних вимог заперечували та просили в задоволенні позовних вимог відмовити виходячи з наступного.
Сума бюджетного відшкодування в розмірі 40068 грн.00 коп., виникла в зв'язку з тим, що 20.04.2010 року СЗАТ „Маяк" до Охтирської МДШ подано податкову декларацію з ПДВ та 26.02.2010 року подано уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за лютий 2007 року, березень 2007 року , квітень 2007року. Також 20.04.2010 року платником подано розрахунок суми бюджетного відшкодування, згідно якого сума що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, складає 253 930 грн. за березень 2010 року.
Відповідач 1 вважає, що сума бюджетного відшкодування в розмірі 40068 не підлягає бюджетному відшкодуванню з таких підстав:
Змінами, внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 28 березня 2007 р. № 596, пункт 2 Порядку №805, викладено в наступній редакції: „сільськогосподарські товаровиробники поставляють переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі відповідно до укладених договорів з нарахуванням податку на додану вартість за нульовою ставкою.", в той час як в редакції Порядку №805, яка діяла до березня 2007 року, п.2 було викладено в такій редакції: „Сільськогосподарські товаровиробники реалізують переробним підприємствам усіх форм власності молоко і м'ясо в живій вазі відповідно до укладених договорів, нараховуючи податок на додану вартість за нульовою ставкою. При цьому податковий кредит, що складається із сум податку на додану вартість, сплачених сільськогосподарськими товаровиробниками у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до складу власних валових витрат виробництва (обігу) та основних фондів чи нематеріальних активів, що підлягають амортизації, включається до податкової декларації платника податку за звітний період, за якою здійснюються розрахунки з бюджетом, з відшкодуванням з бюджету податкового кредиту за цією декларацією." Таким чином, Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2007 року №596 з Порядку №805 виключена норма, яка дозволяла відносити суми ПДВ по придбаних товарах (роботах, послугах), пов'язаних з виробництвом молока та м'яса в живій вазі, що поставляються сільгосппідприємствами переробним підприємствам, до складу податкового кредиту, який відображався в Декларації з розрахунків з бюджетом (загальна декларація), і відповідно отримувати відшкодування з бюджету за цією декларацією.
Крім того, відповідач 1 зазначає, що право на подання уточнюючого розрахунку платник має лише до моменту початку перевірки контролюючим органом. Планова виїзна перевірка СЗАТ „Маяк" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2006року по 30.06.2007року Охтирською МДІІІ була проведена в 2007 році, за її наслідками складено Акт про результати планової виїзної перевірки. Цією перевіркою вже було перевірено показники податкової декларації з податку на додану вартість за березень та квітень 2007 року . Результати зазначеної перевірки платником не оскаржувались.
Тобто, відповідач 1 вважає позовні вимоги безпідставними.
Відповідач 2 подав до суду письмові заперечення на позов, в яких зазначає, що пунктом 4.1 Порядку відшкодування податку на додану вартість затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України та Головного управління Державного казначейства України № 209/72 від 02.07.1997р., передбачено, що для органів Державного казначейства законними підставами проведення відшкодування податку на додану вартість з бюджету на користь платників податку є висновки податкових органів, підтверджені реєстрами суб'єктів підприємницької діяльності на відшкодування податку на додану вартість, або рішення суду. Таким чином, Головне управління Державного казначейства як орган державної виконавчої влади не наділений повноваженнями щодо проведення відшкодування податку на додану вартість з Державного бюджету України за рішенням суду.
Суд, заслухавши, представника позивача, представників відповідача 1, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Охтирською МДПІ було проведено позапланову невиїзну перевірку з питань достовірності заявленого бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувався з 01.02.2007 року по 31.04.2007 року. За результатами якої складено акт № 153/2332/03779142 від 21.10.2010 (далі акт перевірки). На підставі акту перевірки від 21.10.2010 р. було прийнято податкове повідомлення-рішення №0000052301/0, яком зменшено суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 40068 грн.
Сума бюджетного відшкодування в розмірі 40068 грн.00 коп., виникла в зв'язку з тим, що 20.04.2010 року СЗАТ „Маяк" до Охтирської МДШ подано податкову декларацію з ПДВ та 26.02.2010 року подано уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за лютий 2007 року, березень 2007 року , квітень 2007 року. Також 20.04.2010 року платником подано розрахунок суми бюджетного відшкодування, згідно якого сума що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, складає 253 930 грн. за березень 2010 року.
Згідно довідки щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2 до податкової декларації з ПДВ) залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду складається із сум ПДВ, які виникли в такому звітному періоді: лютий 2007 року у розмірі 97 892 грн. березень 2007 року у розмірі 62 677 грн. квітень 2007 року у розмірі 93 361 грн.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач є сільськогосподарським підприємством , яке повинно складати одночасно три податкові декларації з податку на додану вартість: дві за скороченою формою, за якими не здійснюються розрахунки з бюджетом по податку на додану вартість, та одну за загальною за якою здійснюються розрахунки з бюджетом по податку на додану вартість. Як пояснив позивач, ним помилково в податковій декларації з податку на додану вартість, де відображалися операції, що підпадають під спеціальний режим оподаткування, передбачений пунктом 11.29 статті 11 Закону «Про податок на додану вартість», включив суму податкового кредиту, який виник при придбанні товарів, робіт та послуг, які були використані для здійснення операцій з поставки, що оподатковуються за нульовою ставкою та повинні відображатися в декларації за загальною формою.
Тобто, складаючі уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість в зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок, товариство фактично здійснило перерозподіл податкового кредиту між податковими деклараціями з податку на додану вартість за скороченими формами, складеними у відповідності до норм пунктів 11.29 Закону, та податковою декларацією з податку на додану вартість за загальною формою.
Суд погоджується з висновками відповідача 1 щодо безпідставності здійсненого позивачем перерозподілу сум ПДВ між скороченими та загальною деклараціями виходячи з наступного.
Для суб'єктів господарювання сільськогосподарської галузі пунктами 6.2.6 статті 6, 11.21 та 11.29 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість» від 3 квітня 1997 року № 168/97-ВР (далі - Закон № 168/97-ВР), передбачено пільговий режим оподаткування податку на додану вартість.
Відповідно до п. п. 6.2.6 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про податок на додану вартість», за нульовою ставкою оподатковуються операції з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою сільськогосподарськими товаровиробниками всіх форм власності і господарювання. Такий пільговий режим оподаткування податку на додану вартість передбачає застосування нульової ставки податку на додану вартість до операцій з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою сільськогосподарськими товаровиробниками всіх форм власності і господарювання з подальшою виплатою переробними підприємствами дотацій сільгосптоваровиробникам, а також отримання та акумуляцію коштів податку на додану вартість на спеціальних рахунках сільськогосподарських товаровиробників щодо реалізації сільськогосподарської продукції.
Порядок використання таких пільгових режимів затверджено постановами Кабінету Міністрів України від 12.05.99 р. № 805 "Про затвердження Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі" (далі - постанова № 805) і від 26.02.99 р. № 271 "Про Порядок акумуляції та використання коштів, які нараховуються сільськогосподарськими товаровиробниками - платниками податку на додану вартість щодо операцій з продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини" (далі - постанова № 271).
Зазначеними нормативними актами передбачено обов'язковість ведення окремого обліку за операціями, що підпадають під дію спеціальних пільгових режимів оподаткування податку на додану вартість, встановлених вищезазначеними пунктами Закону, та щодо іншої діяльності, операції за якою оподатковуються у загальновстановленому порядку. За результатами такого окремого обліку складаються та подаються до органу Державної податкової служби України відповідні окремі декларації щодо спеціальної діяльності, за якими не здійснюються розрахунки з бюджетом, та щодо іншої діяльності, за якими такі розрахунки проводяться, а саме: декларацію з податку на додану вартість (скорочену) N 1, за якою не здійснюються розрахунки з бюджетом по операціях відповідно до спеціального режиму, передбаченого абзацом другим п. 11.21 ст. 11 Закону; декларацію з податку на додану вартість (скорочену) № 2, за якою не здійснюються розрахунки з бюджетом по операціях відповідно до спеціального режиму, передбаченого п. 11.29 ст. 11 Закону; декларацію з податку на додану вартість (загальну) № 3 по операціях з поставки продукції не власного виробництва, молока та м'яса в живій вазі, реалізованих переробним підприємствам (пп. 6.2.6 ст. 6 Закону), по операціях з продажу підакцизних товарів, за якою позитивне значення суми податку на додану вартість перераховується до державного бюджету, а від'ємне відшкодовується у встановленому законодавством порядку.
У разі коли сільськогосподарськими товаровиробниками одночасно здійснюються операції, за якими повинні бути проведені розрахунки з бюджетом (відображаються в декларації з податку на додану вартість за повною формою), і за якими податок на додану вартість повинен бути перерахований на спеціальний рахунок (відображаються в декларації за скороченою формою), з одночасним використанням одних тих же товарів (послуг), розподіл сум податку на додану вартість, які відносяться до складу податкового кредиту таких операцій, необхідно здійснювати залежно від частки використання таких товарів в кожній із зазначених категорій операцій, за результатами яких складається окремий вид декларацій за правилами, визначеними пп. 7.4.3 статті 7 Закону.
Відповідно до ст. 7 п. 7.7 п.п. 7.7.1 закону № 168/97-ВР, сума податку, що підлягає бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. Відповідно до п.п. 7.7.2 цієї статті якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг).
Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2007 року № 596 по 02.04.2009 року з Порядку 805 виключена норма, яка дозволяла відносити суми податку на додану вартість по придбаних товарах (роботах, послугах), пов'язаних з виробництвом молока та м'яса в живій вазі, що поставляються сільгосппідприємствами переробним підприємствам, до складу податкового кредиту, який відображався в Декларації з розрахунків з бюджетом (загальна декларація), і відповідно отримувати відшкодування з бюджету за цією декларацією. Отже, з моменту внесення змін до Порядку № 805 (тобто з березня 2007 року) операції з поставки молока та м»яса в живій вазі сільгоспвиробниками на переробні підприємства за нульовою ставкою та податковий кредит,пов'язаний з придбанням товарно-матеріальних цінностей для виробництва зазначених товарів, підлягають відображенню у спеціальній декларації № 1.
Також суд зазначає, платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації. Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року N 2181 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", (чинним на момент здійснення правовідносин), самостійно визначене платником податків у податковій декларації (у тому числі уточненому розрахунку) податкове зобов'язання вважається узгодженим від дня подання такої податкової декларації.
Згідно п. 17.2 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", платник податків, який до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний: а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму такої недоплати та штраф у розмірі п'яти відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку, б) або відобразити суму такої недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за наступний податковий період, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми податкового зобов'язання з цього податку.
З наведеної норми вбачається, що право на подання уточнюючого розрахунку платник має лише до моменту початку перевірки контролюючим органом.
Планова виїзна перевірка СЗАТ „Маяк" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2006 року по 30.06.2007року Охтирською МДІІІ була проведена в 2007 році, за її наслідками складено Акт про результати планової виїзної перевірки СЗАТ „Маяк" з питань дотримання вимог податкового законодавства за №145/2332/03779142 від 03.09.2007року. Цією перевіркою вже було перевірено показники податкової декларації з податку на додану вартість за березень та квітень 2007 року. Результати зазначеної перевірки платником не оскаржувались.
За таких обставин, суд, приходить до висновку, що відповідачем 1 правомірно, зменшено заявлену позивачем до відшкодування суму податку на додану вартість в розмірі 40068 грн., відтак позовні вимоги є безпідставними та задоволенню на підлягають.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову сільськогосподарського закритого акціонерного товариства "Маяк" до Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції, Головного управління державного казначейства України в Сумській області про визнання протиправним податкового повідомлення-рішення Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції від 03 жовтня 2010 року № 0000052301/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 40068,00 грн.; стягнення з Державного бюджету України бюджетну заборгованість з податку на додану вартість у розмірі 40068,00 грн. відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 22 березня 2011 року.
Суддя (підпис) В.О. Павлічек
З оригіналом згідно
Суддя В.О. Павлічек