ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 квітня 2011 року м.ПолтаваСправа № 2а-1670/1410/11 Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Бойка С.С., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття представленого Кременчуцьким міськрайонним центром зайнятостідо ОСОБА_1про стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
18 лютого 2011 року Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття представлений Кременчуцьким міськрайонним центром зайнятостізвернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1про стягнення коштів в сумі 758,39 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що на момент реєстрації відповідача у Кременчуцькому міськрайонному центрі зайнятості як безробітного (05.06.2009 року) та на момент отримання статусу безробітного (05.06.2009 року) відповідач був зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, чим порушив вимоги Закону України "Про зайнятість населення" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". За час перебування на обліку в Кременчуцькому міськрайонному центрі зайнятості у період з 05.06.2009 року по 19.08.2009 року відповідач незаконно отримав матеріальнудопомогу по безробіттю у розмірі 758,39 грн. Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
08.03.2010 року та 02.04.2011 року до суду повернулися конверти з судовими повістками та ухвалами про відкриття провадження у справі, закінчення підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду, які направлявся за адресою, яка згідно довідки адресного бюро при УМВС України в Полтавській області, заяви відповідача від 05.06.2009 року про надання статусу безробітного визначена як місце проживання відповідача, з відмітками "За закінченням терміну зберігання".
Відповідно до частини 11 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
За таких обставин суд вважає, що відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи, натомість розцінює повернення судових повісток та ухвал суду як ухилення відповідача від участі у справі, у зв'язку з чим приходить до висновку про можливість розглянути справу за наявними матеріалами.
Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених даною статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши подані позивачем документи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 05.06.2009 року ОСОБА_1 звернувся до Кременчуцького МРЦЗ із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. У поданій заяві відповідач зазначив, що не зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, є інвалідом другої групи з 22.04.2008 року та отримує пенсію в сумі 550,00 грн.
Наказом Кременчуцького МРЦЗ від 05.06.2009 року № НТ090605 відповідачу надано статус безробітного з 05.06.2009рокута призначено допомогу по безробіттю.
19.08.2009 року відповідач знятий з обліку у Кременчуцькому МРЦЗ на підставі наказу № НТ090819 та припинено виплату йому допомоги по безробіттю, у зв'язку з працевлаштуванням.
Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” від 02.03.2000 року № 1533-ІІІ (далі Закон № 1533-ІІІ), Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду.
Згідно з частиною 2 статті 12 Закону № 1533-ІІІ функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 № 803-ХІІ (далі Закон № 803-ХІІ) безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 зареєстрований як безробітний у Кременчуцькому МРЦЗ 05.06.2009року.
Відповідно до підпункту "б" пункту 3 статті 1 Закону № 803-ХІІ в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно доЗакону України "Про особисте селянське господарство".
Згідно пункту 5 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 року N 60/62 (далі - Порядок №60/62) перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, проводиться центрами зайнятості, зокрема шляхом звіряння наданої особою інформації з відомостями, наявними у державних реєстраторів. За результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили. У разі встановлення недостовірності даних, на підставі яких особі надано статус безробітної та право на виплату матеріального забезпечення, особа ознайомлюється з актом, про що засвідчує власним підписом. У разі відмови особи підписати акт про це робиться відповідна відмітка спеціалістом центру зайнятості.
Обмін інформацією між центрами зайнятості та державними реєстраторами здійснюється згідно з Порядком взаємодії суб'єктів інформаційного обміну щодо надання та використання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, затвердженим наказом Держпідприємництва, ДПА, Держкомстату від 07.12.2005 N 121/560/406, постановою правління Пенсійного фонду України від 07.12.2005 N 23-3, постановою правління Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття від 07.12.2005 N 368, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.12.2005 за N 1523/11803.
Судом встановлено, що Кременчуцьким МРЦЗ складено акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення від 15.09.2010 року № 6129, у якому зафіксовано виявлене порушення, а саме: ОСОБА_1 у період перебування на обліку в Кременчуцькому МРЦЗ і отримання допомоги по безробіттю був зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності - фізична особа.
Матеріалами справи підтверджується, що відповідач 12.11.2008 року зареєстрований Виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області як фізична особа - підприємець, що підтверджується копією Довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців наявною в матеріалах справи.
Відповідно до частини 3 статті 46 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15.05.2003 року N 755-IV фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Із матеріалів справи вбачається, що реєстрація припинення підприємницької діяльності відповідача до цього часу не здійснена, 16.02.2009 року до Єдиного державного реєстру внесено запис про рішення фізичної особи-підприємця про припинення підприємницької діяльності.
Таким чином, на момент звернення до центру зайнятості ОСОБА_1 залишався приватним підприємцем, незалежно від того, отримував він прибутки чи ні. Згідно із Законом України “Про зайнятість населення”, підприємці належать до зайнятого населення, для набуття статусу безробітного ОСОБА_1 потрібно було скасувати свою реєстрацію як підприємця.
Отже, при зверненні до Кременчуцького МРЦЗ ОСОБА_1 у заяві про надання статусу безробітнього з виплатою допомоги по безробіттю подані неправдиві відомості про те, що він не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, що призвело до незаконного отримання допомоги по безробіттю у розмірі758 грн. 39 коп.
Згідно пункту 6 Порядку № 60/62у разі встановлення центрами зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятих, така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законом порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до частини 3 статті 36 Закону № 1533-ІІІ сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
18.10.2010 року Кременчуцьким МРЦЗ видано наказ № 645 про повернення матеріальної допомоги по безробіттю.
Згідно довідки Кременчуцького МРЦЗ за період з липня 2009 року по жовтень 2009 року відповідачем отримано допомогу по безробіттю у розмірі 758 грн. 39 коп.
На виконання вказаного наказу Кременчуцьким МРЦЗ за вих. № 5482 від 18.10.2010 року ОСОБА_1 надіслано повідомлення щодо повернення незаконно отриманої допомоги по безробіттю у розмір 758,39 грн., яке отримане відповідачем 28.10.2010 року, що підтверджується підписом на повідомленні про вручення поштового відправлення. Проте, на момент розгляду справи судом кошти на розрахунковий рахунок позивача від ОСОБА_1 не надійшли.
З огляду на викладене, позовні вимоги є законними, обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Кременчуцького міськрайонного центру зайнятості на р/р № 37175165303202 в ГУДК України в Полтавській області, код 22548262, МФО 831019 незаконно отриману допомогу по безробіттю в розмірі 758,39 грн. 39 (сімсот п'тьдесят вісім гривень 39 копійок).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
СуддяС.С. Бойко