Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 червня 2010 р. Справа № 2а-385/10/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Врони О. В. при секретаріКирилової Х.Ю. за участю: представників позивача Реброва С.М., Постольнік О.С. представник відповідача не зявився розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Прокурора Індустріального району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Лівобережна міжрайонна державна податкова інспекція м. Дніпропетровська до суб'єкта підприємницької діяльност - фізичної особи ОСОБА_6 про стягнення заборгованості, - ВСТАНОВИВ: До суду надійшов адміністративний позов Прокурора Індустріального району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська, в якому позивач просить звернути стягнення на активи боржника, субєкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_6. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач знаходиться на обліку в Лівобережній міжрайонній державній податковій інспекції м. Дніпропетровська як платник податків. Відповідач має заборгованість по сплаті податку на додану вартість у сумі 383 427,10грн., податку з доходів фізичних осіб у сумі 145 435,73грн. Вказана заборгованість до цього часу відповідачем не сплачена. У звязку з чим позивач звернувся до суду про звернення стягнення на активи боржника в рахунок погашення боргу перед бюджетом. Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали.
Відповідач у судове засідання не зявився, будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце слухання справи, але на адресу суду повернулись конверти з відміткою поштового відділення «за закінченням терміну зберігання». Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців, місцезнаходження відповідача є: АДРЕСА_1. У відповідності до ст. 128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача, оскільки застосував всіх можливих заходів щодо його процесуальних прав.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши письмові докази, заслухавши пояснення представників позивача, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що суб'єкт підприємницької діяльності фізична особа-підприємець ОСОБА_6 (далі - СПД ФОП - ОСОБА_6.) зареєстрована Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради 14.12.2006р. Відповідно до довідки, СПД ФОП ОСОБА_6 взята на облік як платник податків у Лівобережній МАПІ м. Дніпропетровська з 18.12.2006р.
СПД ФОП - ОСОБА_6 є платником податків та зборів, передбачених Законом України "Про систему оподаткування" №1251-XII від 25.06.1991 (зі змінами та доповненнями) (далі - Закон №1251-XII) і на даний час є боржником перед бюджетом.
Заборгованість СПД ФОП ОСОБА_6 утворилась внаслідок несплати податкових зобов'язань, що були визначені податковими повідомленнями - рішеннями №0000021711/0 від 15.01.2009, №0000011711/0 від 15.01.2009, 0000021711/1 від 31.03.2009, №0000011711/1 від 31.03.2009 та станом на 20.11.2009 становить 528 862,83 грн. по наступним податкам та зборам: по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) - в сумі 383 427,10 грн., в т.ч. податковий борг 383 411,60грн., залишок несплаченої пені 15,50 грн.; по податку з доходів фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності - в сумі 145 435,73 грн., в т.ч. податковий борг - 145 429,78 грн., залишок несплаченої пені 5,95 грн.
Лівобережною МДПІ м. Дніпропетровська здійснено виїзну планову документальну перевірку СПД ФОП - ОСОБА_6 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, про що складено акт перевірки №30/17-3/НОМЕР_1 від 10.01.2009р., де зазначено, що в період перевірки ( з 18.12.2006 до 30.09.2008) СПД ФОП - ОСОБА_6 здійснювала діяльність у сфері оптової торгівлі фруктами та овочами, продуктами харчування на загальній системі оподаткування. При перевірці нарахування та сплати податків було проведено перевірку правильності відображення платником податків доходів та витрат та зроблено висновок, що у відображенні валового доходу за поданими деклараціями СПД ФОП ОСОБА_6 відхилень виявлено не було та обсяг валових доходів прийнятий з наступними показниками: у 2007 році - 599 380,09 грн., у 1-3 кварталі - 699 362,73 грн., але документи, які підтверджують витрати, відповідачем до перевірки надані не були.
Відповідно до ст.13 Декрету № 13-92 від 26.12.1992 «Про прибутковий податок з громадян» (зі змінами та доповненнями) до складу валових витрат відносяться документально підтверджені витрати, безпосередньо пов'язані з одержанням доходу. Якщо ці витрати не можуть бути підтверджені документально, то вони враховуються податковими органами при проведенні остаточних розрахунків за нормами, визначеними Головною державною податковою інспекцією України за погодженням з Міністерством економіки України та Державним комітетом України по сприянню малим підприємствам та підприємництву. Для виду діяльності у сфері оптової торгівлі норма витрат складає 25% від валових доходів.
Лівобережною МДПІ м.Дніпропетровська було визначено наступні значення валових витрат СПД ФОП ОСОБА_6 за період, що перевірявся, зокрема за 2007 рік -149 845,02грн., за 1-3 квартали 2008 року - 174 840,68 грн. Однак, відповідачем було задекларовано інші суми валових витрат: за 2007 рік - 598 750,55 грн., за 1-3 кв. 2008 року - 696 873,45 грн. Отже, виявлено відхилення між даними підприємця та даними перевірки: за 2007 рік - на 448 905,53 грн., за 1-3 кв. 2008 року - на 522 032,77 грн.
На підставі наведених даних позивачем здійснено розрахунок податку з доходу від підприємницької діяльності, який необхідно сплатити до бюджету виходячи з суми оподатковуваного доходу, різниця між валовими доходами та валовими витратами: за 2007 рік - сума оподатковуваного доходу за результатами перевірки - 448 905,53грн. Сума податку становить 67 335,83грн.; за 1-3 кв. 2008 року - сума оподатковуваного доходу за результатами перевірки - 522032,77 грн. Сума податку становить 78 304,92 грн.
Таким чином, позивачем визначено у податковому повідомленні - рішенні №0000011711/0 від 15.01.2009р. податку з доходів фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності і незалежної професійної діяльності 145640,75грн., як сума за основним платежем.
Також, перевіркою правильності визначення повноти та своєчасності сплати податку на додану вартість встановлено, що в порушення п.п.7.2.8 п.7.2 ст.7 Закону №168/97-ВР від 03.04.1997 «Про податок на додану вартість» (далі Закон № 168) СПД ФОП ОСОБА_6 не надані до перевірки реєстри виданих та отриманих податкових накладних за період, що перевірявся.
Податкові зобов'язання визначалися відповідачем за даними декларацій з ПДВ за період грудень 2006 року - вересень 2008 року.
При перевірці декларацій з податку на додану вартість в частині визначення податкового кредиту встановлено завищення податкового кредиту у 2007 році на суму 119 591,00 грн., у 2008 році на суму 136 643,00 грн., з причини включення до складу податкового кредиту сум ПДВ за придбаний товар, які не підтверджені податковими накладними, чим порушено п.п.7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону №168.
Згідно з п.п.7.2.8. п.7.2 ст.7 Закону №168 платники податку зобов'язані вести окремий облік операцій з поставки та придбання товарів (послуг), які підлягають оподаткуванню цим податком, а також які не є об'єктами оподаткування згідно із статтею 3 та звільнених від оподаткування згідно із статтею 5 цього Закону. Платник податку веде реєстр отриманих та виданих податкових накладних у документальному або електронному вигляді за його вибором, у якому зазначаються порядковий номер податкової накладної, дата її виписки (отримання), загальна сума та сума нарахованого податку, а також реєстраційний номер платника податку продавця, який надав податкову накладну такому платнику податку. При проведенні документальної (планової або позапланової виїзної) перевірки платник податку зобов'язаний забезпечити доступ податковому інспектору до реєстру податкових накладних та у разі ведення його в електронному вигляді - надати носій електронної інформації за власний рахунок.
Відповідно з п.п.7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону №168 не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями. У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим підпунктом документами, платник податку несе відповідальність у вигляді фінансових санкцій, установлених законодавством, нарахованих на суму податкового кредиту, не підтверджену зазначеними цим підпунктом документами.
Відповідно до п.п.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України №2181-111 від 21.12.2000 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - Закон України №2181) у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у абз. б) п.п.4.2.2 п.4.2 ст.4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від податкового органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Таким чином, суд вважає, що відповідачу обґрунтовано нараховано 256234,00грн., як суму за основним платежем та 127197,90 грн. податкового зобов'язання по ПДВ за штрафними санкціями, згідно податкового повідомлення - рішення № 0000021711/0 від 15.01.2009р.
Всього проведеною документальною перевіркою фінансово-господарської діяльності СПД ФОП ОСОБА_6 встановлені порушення:
-п.1, п. 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1296 «Про порядок ведення книги обліку доходів та витрат» - не надано до перевірки книга обліку доходів та витрат;
-ст.13 Декрету № 13-92 від 26.12.1992 «Про прибутковий податок з громадян»;
-п.п.7.2.8 п.7.2 ст.7 Закону №168 в частині ненадання до перевірки реєстрів виданих та отриманих податкових накладних за період 2007-2008 р.р.;
-п.6 ст.128 Господарського кодексу України, а саме - неведення книги обліку доходів та витрат.
Отже, значений акт перевірки №30/17-3/НОМЕР_1 від 10.01.2009 став підставою для винесення податкових повідомлень-рішень № 0000021711/0 від 15.01.2009, яким нараховано податку на додану вартість всього на суму 383 431,90 грн., в т.ч. 256234,00 грн. за основним платежем та 127 197,00 грн. за штрафними санкціями, № 0000011711/0 від 15.01.2009, яким визначено податкове зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності і незалежної професійної діяльності на суму 145 640,75 грн.
Податковий борг з ПДВ внаслідок переплати на суму 58,80 грн. становить 383 411,60 грн., також додатково нарахована пеня на суму 15,50 грн. З податку з доходів фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності борг, внаслідок переплати на суму 73,40 грн., складає 145 429,78 грн.
Вищезазначені податкові повідомлення - рішення були оскаржені відповідачем до Лівобережної МДПІ м. Дніпропетровська.
За скаргою від 31.01.2009 (вх..№ 1/с від 03.02.2009) було прийняте рішення, яким податкові повідомлення-рішення № 0000021711/0 від 15.01.2009 та № 0000011711/0 від 15.01.2009 залишено без змін, а скаргу без задоволення. В результаті прийнятого рішення № 9557/6/17-3 від 31.03.2009 були винесені податкові повідомлення - рішення № 0000021711/1 від 31.04.2009 та № Ю00011711/1 від 31.04.2009, які листом № 9558/6/17-3 від 31.03.2009 було надіслано на адресу відповідача.
Згідно пп.6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону України №2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
На підставі ст.6 Закону України №2181 Лівобережною МАПІ м.Дніпропетровська відповідачу виставлені перша податкова вимога №1/63 від 14.04.2009р. та друга податкова вимога №2/79 від 02.06.2009р. які були направлені на адресу СПД ФОП ОСОБА_6 поштовою кореспонденцією. Згідно поштового повідомлення перша податкова вимога була вручена 28.04.2009, друга податкова вимога повернута до Лівобережної МДПІ м. Дніпропетровська з відміткою про закінчення терміну зберігання та відповідно до пп.6.2.4 п.6.2 ст.6 Закону України №2181 була вивішена на дошці оголошень, про що складено акт № 4660/17-3/НОМЕР_1 від 09.07.2009р.
Відповідно до ст. 4 Закону №1251-ХІІ платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі).
Згідно п.1 ст. 9 Закону №1251-ХІІ платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) та сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до ст.11 Закону №1251-XII, відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть платники податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законів України.
У відповідності до п.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України № 2181-ІІІ податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до п.4.2 та 4.3 ст. 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених пп.5.2.2 цього Закону. Абзацем 3 п.п. 5.3.1, п.5.3 ст. 5 Закону України № 2181-ІІІ передбачено, що у разі визначення податкового зобовязання контролюючим органом за підставами, зазначеними у пп."а" - "в" п.п.4.2.2, п.4.2 ст.4 платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Підпунктом 5.4.1, 5.4 ст.5 Закону України № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що узгоджена сума зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно з п.п. 3.1.1, 3.1 ст. 3 Закону України № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Вирішуючи спір по суті, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню. Даних щодо сплати відповідачем суми боргу, суду не надано.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов прокурора Індустріального району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м.Дніпропетровська до субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_6 про стягнення заборгованості задовольнити.
Звернути стягнення на активи суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_6 ( ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь держави у сумі 528 862,83 грн. в рахунок погашення боргу у сумі 383 427,10 грн., на р/р 31116029700006 - податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), код платежу 14010100; у сумі 145 435,73 грн. на р/р 33213801700006 - податок з доходів фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності і незалежної професійної діяльності, код платежу 11010200. Одержувач - Управління Державного казначейства Індустріального району, код ЄДРПОУ 24232376, банк одержувача - ГУДКУ (головне управління державного казначейства України) в Дніпропетровській області, МФО 805012.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження відповідно ст.254 КАС України може бути оскаржена шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення та подальшої подачі апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку ст. 186 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 25.06.2010 року.
Суддя О.В. Врона