Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 березня 2011 р. № 2-а- 16451/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Заічко О.В.
при секретарі судового засідання - Басовій Н.А.
за участю представників сторін:
позивача - Пазюра О.О.,
відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом
Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції у Харківській області
до Приватного підприємства "Золота Нива 1"
простягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Ізюмська об'єднана державна податкова інспекція у Харківській області, звернулась до належного суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства "Золота Нива 1", в якому просить суд стягнути з відповідача заборгованість перед бюджетом по податку з доходів фізичних осіб на суму 254083,36 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що з 09.06.2010р. по 13.07.2010р. за період з 01.04.2009р. по 31.03.2010р. проводилась перевірка приватного підприємства «Золота Нива 1» з питань повноти обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб, податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, справлянню до бюджету державного мита, про що складено довідку № 72/1720/33897138 від 13.08.10р. За результатами перевірки були встановлені випадки не повного перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб, що належать сплаті до бюджету, нарахованого з орендної плати за використання земельних часток (паїв) на загальну суму 254083,36 грн., що є порушенням пп 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 Закону України від 22.05.2003р. № 889-ІV «Про податок з доходів фізичних осіб» 16.03.01р. №240/5431. Підпунктом 3.2.1 п. 3,2 ст. 3 Закону України від 21.12.2000р. №2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що у будь - яких випадках, коли платник податків згідно з законом з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язковий платіж), яким оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов"язковий платіж) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді, та створюється від їх імені. Таким чином, суб'єкти господарювання, які виплачують громадянам доходи, згідно ст.8 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003р. №889-ІV зі змінами та доповненнями зобов'язані в повному обсязі утримувати та своєчасно перераховувати до бюджету податок з доходів фізичних осіб, на яких згідно з діючим законодавством покладено обов'язок формувати (створювати) бюджетний фонд.
Пунктом 3.9.1 Інструкції про порядок нарахування та погашення пені, затвердженої Наказам ДПА України від 01.03.01р. № 77, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 16.03.2001р. № 240/5431 передбачено, що документи, які підтверджують термін виникнення та суму податкового боргу є акт документальної перевірки. Отже, в зв'язку з тим, що нормативними документами не передбачено ведення та обліковування в органах ДПС податкового боргу по податку з доходів фізичних осіб в частині поточних нарахувань такого податку, тому саме акт перевірки і є документом, який визначає суму податкового боргу та періоди виникнення такого боргу.
В судовому засідання представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі.
В судовому засіданні представник відповідача заперечував проти задоволення позову, посилаючись на те, що Ізюмською ОДПІ невірно визначено суму податку з доходів фізичних осіб як податковий борг, тобто некоректно застосовані поняття „податковий борг" та податкове зобов'язання" стосовно до податку з доходів фізичних осіб, посилаючись на п.п. 1.2., 1.3. ст. 1, п.п. 5.1., 5.4. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовимифондами». Крім цього представник відповідача зазначив, що посилання Ізюмської ОДПІ на складену довідку виїзної планової перевірки ПП «Золота нива 1» від 13.08.2010р № 72/1720/33897138, що підтверджує термін виникнення та суму податкового боргу - є необгрунтованим, оскільки Законами № № 2181 та 889 не визначено, що довідка виїзної планової перевірки з питань податку з доходів фізичних осіб є підтверджуючим документом терміну виникнення та суми податкового боргу, тобто норми зазначених законів не визначають поняття довідки виїзної планової перевірки.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що 15.11.2005р. Харківською районною державною адміністрацією Харківської області проведено державну реєстрацію приватного підприємства «Золота Нива 1», про що видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії АОО НОМЕР_1 та останнє взято на податковий облік до Ізюмскої об"єднаної державної податкової інспекції у Харківській області.
Відповідно до пунктів 1, 2 ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" Ізюмска об"єднана державна податкова інспекція у Харківській області здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) та забезпечує правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків.
Згідно ст. 2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби уповноважені державою здійснювати контроль за дотриманням податкового законодавства, правильністю нарахування, повнотою і своєчасністю сплати у бюджет податків, зборів і інших платежів.
На підставі направлення від 07.06.2010р. № 213, виданого Ізюмською ОДПІ, старшим державним податковим ревізором інспектором відділу контрольно-перевірочної роботи управління оподаткування фізичних осіб, інспектором податкової служби ІІ рангу Ісіченко О.М. згідно із ч. 1 ст. 11-1 Закону України від 04.12.1990р. № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» та відповідно до плану-графіка проведення документальних перевірок суб"єктів господарювання проведена планова перевірка відносно позивача з питань повноти обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб, податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, справлянню до бюджету державного мита за період з 01.04.2009р. по 31.03.2010р., відповідно до затвердженого плану перевірки.
За результатами перевірки складено довідку № 72/1720/33897138 від 13.08.10р.
На підставі направлень від 07.06.2010р. № 213, від 06.07.2010р. № 247, від 12.07.2010р. № 257, від 03.08.2010р. № 285, виданих Ізюмською ОДПІ проведена планова перевірка ПП «Золота Нива 1» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2009р. по 31.03.2010р., валютного законодавства за період з 01.01.2010р. по 30.04.2010р., іншого законодавства за період з 01.04.2009р. по 31.03.2010р. відповідно до затвердженого плану перевірки. За результатами даної перевірки складено акт від 17.08.2010р. № 1047/2320/33897138, складовою частиною якого є довідка № 72/1720/33897138 від 13.08.10р.
За результатами перевірки встановлені випадки не повного перерахування позивачем до бюджету податку з доходів фізичних осіб, що належить сплаті до бюджету, нарахованого з орендної плати за використання земельних часток (паїв) з ІІ кварталу 2009р. по 1 квартал 2010р. на загальну суму 254083,36 грн.
Зазначені факти є порушенням п.п8.1.2 п. 8.1 ст. 8 Закону України від 22.05.2003р. № 889-ІV «Про податок з доходів фізичних осіб» із змінами та доповненнями, згідно якого податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Підпунктом 3.2.1 п. 3,2 ст. 3 Закону України від 21.12.2000р. №2181-111 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що у будь - яких випадках, коли платник податків згідно з законом з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язковий платіж), яким оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов"язковий платіж) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді, та створюється від їх імені.
Таким чином, суб'єкти господарювання, які виплачують громадянам доходи, згідно ст. 8 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003р. №889-ІV зі змінами та доповненнями зобов'язані в повному обсязі утримувати та своєчасно перераховувати до бюджету податок з доходів фізичних осіб, на яких згідно з діючим законодавством покладено обов'язок формувати (створювати) бюджетний фонд.
Згідно ст.17 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» особою відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є працедавець (самозайнята особа), який виплачує такі доход на користь платника податку (такої самозайнятої особи), а з інших оподатковуваних доходів джерелом їх походження з України - податковий агент (п.17.1, п. 17.2 «а» ст.17).
Відповідно до п.19.2 «а» ст.19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», особи, яі відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, яки виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.
Згідно пп. 20.3.2 п.20.3 ст.20 вищевказаного Закону, у разі коли податковий агент до або пі, час виплати доходу на користь платника податку не здійснює нарахування, утримання або сплати (перерахування) цього податку, відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок таких дій, покладається на такого податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов'язків погашення такої суми податкових зобов'язань або податкового боргу.
Порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, зокрема, в картках особових рахунків, регламентується Інструкцією, затвердженою наказом ДПА України від 18.07.05р. №276, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.03.05р. за №843/11123 (далі - Інструкція).
Відповідно до п.3.5 Інструкції, в залежності від призначення платежів, особові рахунки платежів особові рахунки платників відкриваються податковими органами за наступними формами:
за формою №6 - для здійснення обліку платежів, за якими законодавством передбачено
подання платником податкових декларацій (розрахунків);
за формою №15 - для здійснення обліку платежів, за якими законодавством не передбачено подання платником податкових декларацій (розрахунків).
Таким чином, в картках особових рахунків за формою №15 проводиться лише облік надходжень до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб за відповідними кодами бюджетної класифікації.
Згідно п. 1.3 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання, самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків пере, бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. № 2181-III зі змінами та доповненнями, платниками податків визначені юридичні особи, на яких згідно закону покладені обов'язки утримувати та перераховувати податки (обов'язкові платежі), пеню.
Відповідно до пункту 3.9.1. Інструкції "Про порядок нарахування та погашення пені» затвердженої Наказом ДПА України від 01.03.2001р. №77 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 березня 2001р. за №240/5431), документами, що підтверджують термін виникнення та суму податкового боргу є. зокрема, акт документальної перевірки з питань податку на доходи фізичних осіб.
Отже, в зв'язку з тим, що нормативними документами не передбачено ведення та обліковування в органах ДПС податкового боргу по податку з доходів фізичних осіб в частині поточних нарахувань такого податку, тому саме акт перевірки і є документом, який визначає суму податкового боргу та періоди виникнення такого боргу.
Відповідно до п. 1.3 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затверджено Наказом Державної податкової адміністрації України від 10 серпня 2005 року N 327 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 р. за N 925/11205) із змінами і доповненнями, за результатами проведення невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок фінансово-господарської діяльності суб'єктів господарювання оформляється акт, а в разі відсутності порушень податкового, валютного та іншого законодавства - довідка.
Акт - службовий документ, який стверджує факт проведення невиїзної документальної або виїзної планової чи позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності суб'єкта господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання.
Довідка - службовий документ, який стверджує факт проведення невиїзної документальної або виїзної планової чи позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності суб'єкта господарювання і є носієм доказової інформації про не встановлення фактів порушень вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання.
Пунктом 1.4. Порядку передбачено, що при проведенні планової виїзної перевірки складається один зведений акт планової перевірки.
Зведений акт - службовий документ, який стверджує факт проведення планової виїзної перевірки з усіх питань за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності суб'єкта господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання.
Складовими частинами зведеного акта планової виїзної перевірки можуть бути довідки з окремих питань, які за необхідності складаються посадовими особами податкового органу як з окремого питання плану перевірки, так і з декількох питань плану перевірки.
Довідка з окремих питань - службовий документ, який складається за рішенням керівника перевірки в ході проведення планової виїзної перевірки фінансово-господарської діяльності суб"єкта господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені (не виявлені) порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства суб'єктами господарювання з окремих питань плану перевірки. Довідка з окремих питань підписується посадовими особами податкового органу, які здійснили перевірку, та погоджується з посадовим и особами суб'єкта господарювання.
Суд зазначає, що в даному випадку довідка № 72/1720/33897138 від 13.08.10р. є складовою частиною акту перевірки від 17.08.2010р. № 1047/2320/33897138, який отриманий позивачем 19.08.2010р., про що свідчить поштове повідомлення.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Акт перевірки Ізюмської ОДПІ від 17.08.2010р. № 1047/2320/33897138 є актом бюджетної діяльності і здійснений виключно на правовій підставі та є, також, одностороннім правочином, що створює обов'язки для інших осіб у випадках встановлених законом, а також особи, якій належить право такої вимоги.
Таким чином, у приватного підприємства «Золота Нива 1» утворилась заборгованість перед бюджетом у розмірі 254083,36 грн., яка до теперішнього часу не сплачена та на думку суду підлягає стягненню, як законна та обґрунтована.
Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.
Відповідно ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 71, 94, 159, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Ізюмської об"єднаної державної податкової інспекції у Харківській області до Приватного підприємства "Золота Нива 1" про стягнення заборгованості - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Приватного підприємства "Золота Нива 1" (юридична адреса: 64333, Харківська область, Ізюмський район, с. Забавне, вул. Леніна, 1, код ЄДРПОУ: 33897138) на користь держави в особі: Ізюмської об"єднаної державної податкової інспекції у Харківській області (юридична адреса: 64300, Харківська область, м. Ізюм, вул. Фрунзе, буд. 32, код ЄДРПОУ: 22706054) суму заборгованості з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 254083.36 (двісті п"ятдесят чотири тисячі вісімдесят три) грн. 36 коп., та перерахувати на р/р33218800700272, Ізюмське УДК ГУДКУ, код 24134350 у ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 28 березня 2011 року.
Суддя Заічко О.В.