Постанова № 14643651, 24.01.2011, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.01.2011
Номер справи
2а-4673/10/1170
Номер документу
14643651
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ВІДОКРЕМЛЕНИЙ СТРУКТУРНИЙ ПІДРОЗДІЛ ДОЛИНСЬКА ДИСТАНЦІЯ СИГНАЛІЗАЦІЇ ТА ЗВ"ЯЗКУ ОДЕСЬКОЇ ЗАЛІЗНИЦІ
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 січня 2011 року Справа № 2а-4673/10/1170

Кіровоградський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого судді Кармазиної Т.М.

за участю секретаря Сириці І.О.,

за участю представників:

позивача Стрільця О.С.,

відповідача Проценка С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Кіровограді справу за адміністративним позовом Одеської залізниці до Долинської міжрайонної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить скасувати податкове повідомлення рішення Долинської міжрайонної державної податкової інспекції №0000382310/0 від 10 листопада 2010 року у сумі донарахованого податку у розмірі 10302 грн. 50 коп. та штрафних (фінансових санкціях) в сумі 10763 грн. 87 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що спеціалістами Долинської МДПІ була проведена планова виїзна перевірка з питань дотримання вимог податкового законодавства відокремленого структурного підрозділу Долинської дистанції сигналізації та звязку Одеської залізниці за період з 01.01.2009р. по 30.06.2010р., за результатами якої був складений акт №800/2310/222144463 від 29.10.2010р. та винесено податкове повідомлення-рішення від 10.11.2010р. №0000382310/0. Позивач вважає зазначене податкове повідомлення-рішення відповідача про сплату донарахованої суми податкового зобовязання по податку на прибуток та штрафної (фінансової) санкції, застосованих за порушення п.п.2.2.2. п.2 ст.2, п.16.4 ст.16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»неправомірними і такими, що підлягають скасуванню.

Також, позивач зазначає, що Долинська МДПІ вважає, що доходи одержані підприємством за надані послуги з обслуговування переїздів, стрілок, надання послуг за користування каналами звязку та абонплата за користування телефонами не входить до основної діяльності Долинської дистанції сигналізації та звязку. Але відповідно до п.2.2 ст.2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»платниками податку на прибуток, одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниць. Управління залізниці є територіально-галузеве обєднання, яке засноване на державній власності, та зазначений субєкт господарювання є державним підприємством. Долинська дистанція сигналізації та звязку являється відокремленим структурним підрозділом без права юридичної особи, тобто не є підприємством у розумінні ст.62 Господарського кодексу України. Тобто, на думку позивача Долинська дистанція сигналізації та звязку не може відноситись до підприємств залізничного транспорту або їх структурних підрозділів, і відповідно не може бути самостійним платником податку на прибуток. Саме Одеська залізниця, а не її структурні підрозділи, є єдиним платником податку на прибуток, одержаного від всієї господарської діяльності залізниці та її структурних підрозділів. Крім того у звязку з тим, що управління залізниці не має підпорядкованих підприємств залізничного транспорту, що мають статус юридичних осіб, та відповідно їх структурних підрозділів, єдиним платником податку на прибуток в системі зазначеного управління залізниці є виключно управління залізниці, а структурні підрозділи залізниці відповідно до п.п.2.2.2 ст. 2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»не вважаються окремими платниками податку, оскільки не мають статусу підприємств.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі із зазначених підстав.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав у повному обсязі, просив суд відмовити в його задоволенніта зазначив, що Долинською міжрайонною державною податковою інспекцією правомірно прийнято податкове повідомлення-рішення, у звязку з порушенням вимог п.п.2.2.2. п.2 ст.2, п.16.4 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»від 28 грудня 1994 року № 334/94-ВР (далі за текстом Закон № 334/94-ВР), п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (далі за текстом Закон №2181-ІІІ), а саме те, що Долинська дистанція сигналізації та звязку не подавала декларацію по податку на прибуток по допоміжній діяльності до Долинської МДПІ, та не задекларувала валовий дохід отриманий не від основної господарської діяльності залізничного транспорту (надання послуг по обслуговуванню переїздів, стрілок, надання послуг за користування каналами звязку та абонплата за користування телефонами). Тобто на думку відповідача, прибуток, одержаний Долинською дистанцією сигналізації та звязку від операцій, не повязаних з перевезенням пасажирів, вантажів, вантажобагажу, пошти тощо, вважається прибутком, одержаним не від господарської діяльності залізничного транспорту. В звязку з чим, в ході перевірки встановлено, що відповідач отримав доход не від основної господарської діяльності залізничного транспорту в сумі 137366 грн. 49 коп. До того ж зазначає, що Закон №334/94-ВР для головного підприємства Одеської залізниці та його філій не передбачає такої форми сплати податку на прибуток, як централізована, при цьому платниками податку на прибуток є як головні підприємства, так і їх підрозділи, то сплата податку на прибуток, отриманий не від основної господарської діяльності залізничного транспорту відокремленими підрозділами управлінь залізниці, які не мають статусу юридичних осіб, здійснюються цими підрозділами самостійно.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що Одеська залізниця є юридичною особою та платником податків. Долинська дистанція сигналізації та звязку є її відокремленим структурним підрозділом Одеської залізниці, не є юридичною особою та як платник податків знаходиться на обліку у Долинської МДПІ.

Відповідно до акту Долинської міжрайонної державної податкової інспекції №800/2310/22214463 від 29.10.2010р. про результати планової виїзної перевірки Долинської дистанції сигналізації та звязку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009р. по 30.06.2010р., перевіркою встановлено порушення позивачем вимог п.п.2.2.2 п.2.2 ст.2, п.16.4 ст.16 Закону № 334/94-ВР, в результаті чого встановлено заниження податку на прибуток по допоміжній діяльності, всього в сумі 10302 грн. 50 коп., в тому числі за 1 квартал 2009р. в сумі 1834 грн. 15 коп., за 2 квартал 2009р. - 1935 грн. 10 коп., за 3 квартал 2009р. 1622 грн. 69 коп., за 4 квартал 2009р. 1739 грн. 86 коп., за 1 квартал 2010р. 1616 грн. 45 коп., за 2 квартал 2010р. 1554 грн. 25 коп., тобто Долинською дистанцією сигналізації та звязку в порушення вищезазначених вимог до Долинської МДПІ не надавалась декларація по податку на прибуток (допоміжна діяльність). (а.с.9-47)

На підставі даного акту перевірки Долинською міжрайонною державною податковою інспекцією, згідно з абз.„а”, „б” пп.4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону №2181-ІІІ прийнято податкове повідомлення - рішення №0000382310/0 від 10.11.2010р., яким позивачу визначено суму податкового зобовязання за платежем податок на прибуток у розмірі 21066 грн. 37 коп., в тому числі, 10302 грн. 50 коп. за основним платежем та 10763 грн. 87 коп. за штрафними (фінансовими) санкціями (а.с.58).

Позивач не погодившись з фактами викладеними в акті перевірки подав до Долинської МДПІ заперечення від 03.11.2010р. за № 2468 (а.с.48-52).

Відповідач розглянувши заперечення, залишив його без задоволення, про що зазначено у відповіді від 08.11.2009р. за №10089/10/2310 (а.с.53-57) та направив позивачу податкове-повідомлення рішення №0000382310/0 від 10.11.2010р.

Позивач, не погодившись з вказаним податковим повідомленням-рішенням, подав до податкового органу скаргу від 18.11.2010р. за №2600 (а.с.59-61), відповідь на яку позивачем не одержано.

Як встановлено в судовому засіданні, та не заперечувалось представниками сторін, Долинська дистанція сигналізації та звязку не була платником податку на прибуток, а даний податок сплачується централізовано Одеською залізницею, про що також зазначено в акті перевірки № 800/2310/22214463 від 29.10.2010р. (а.с.10)

Крім того, відповідно до довідки спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Одесі від 30.11.2010р. №39302/10/19-0044, за даними карток особових рахунків по податку на прибуток станом на 01.09.2010 року заборгованості не має.(а.с.91)

Відповідно до п.2.2 ст. 2 Закону № 334/94-ВР платниками податку на прибуток, одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці.

Перелік робіт та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.п.1.32 ст.1 Закону № 334/94-ВР господарська діяльність це будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формі, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філіали, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка діє від імені та на користь першої особи.

Постановою Кабінет Міністрів України від 16.02.1998 №173 затверджено перелік робіт (послуг), що належать до основної діяльності залізничного транспорту.

Відповідно до Першої примітки зазначеного Переліку - основна діяльність залізничного транспорту є складовою частиною загальної господарської діяльності і означає діяльність усіх взаємопов'язаних підприємств та структурних підрозділів галузі, спрямовану на виконання єдиного перевізного процесу; другої примітки - основна діяльність залізниць - діяльність усіх взаємопов'язаних відокремлених підрозділів, що входять до складу залізниць, спрямована на виконання і обслуговування єдиного перевізного процесу, тобто експлуатаційна (перевізна) та підсобно-допоміжна діяльність, пов'язана з обслуговуванням експлуатаційної діяльності; третьої примітки експлуатаційна діяльність - діяльність відокремлених підрозділів, безпосередньо пов'язана з перевезенням пасажирів, вантажів, вантажобагажу, пошти тощо; четвертої примітки підсобно-допоміжна діяльність - діяльність відокремлених підрозділів, пов'язана з виконанням ряду допоміжних операцій та організацією виробництв, продукція (послуги) яких використовується переважно для потреб експлуатаційної діяльності залізниць.

Підпунктом 2.2.2 п.2.2 ст.2 Закону № 334/94-ВР передбачено, що платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємство залізничного транспорту та їх структурні підрозділи.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про залізничний транспорт»від 4 липня 1996 року № 273/96-ВР (далі за текстом Закон № 273/96-ВР) залізниця - статутне територіально-галузеве об'єднання, до складу якого входять підприємства, установи та організації залізничного транспорту і яке, при централізованому управлінні, здійснює перевезення пасажирів та вантажів у визначеному регіоні транспортної мережі.

Частиною пятою ст. 4 Закону № 273/96-ВР передбачено, що крім залізниць, складовою ланкою залізничного транспорту є також підприємство залізничного транспорту, що разом із залізницями належать до загальнодержавної власності і управління яких здійснюється органом управління залізничним транспортом - Державною адміністрацією залізничного транспорту України (Укрзалізницею) підпорядкованим центральному органу виконавчої влади в галузі транспорту.

Таким чином, поняття „підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи” і „структурні підрозділи залізниці” не можна ототожнювати, оскільки вони є різними.

Статтею 5 Закону № 273/96-ВР визначено, що майно, закріплене за залізницями, підприємствами, установами та організаціями залізничного транспорту загального користування, є загальнодержавною власністю. Управління майном підприємств залізничного транспорту загального користування здійснюється Укрзалізницею в межах повноважень, визначених чинним законодавством України. Рішення про закріплення транспортних засобів та їх безоплатну передачу однією залізницею або підприємством залізничного транспорту загального користування іншим залізницям та підприємствам без зміни форми власності приймаються Укрзалізницею. Передача в оренду, обмін та надання безкоштовно в тимчасове користування, а також виведення з експлуатації рухомого складу і контейнерів, що перебувають у загальнодержавній власності, здійснюються залізницями та підприємствами залізничного транспорту загального користування за погодженням з Укрзалізницею.

Згідно п.1 Положення про Державну адміністрацію залізничного транспорту України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29 лютого 1996 р. № 262, до сфери управління Укрзалізниці входять Донецька, Львівська, Одеська, Південна, Південно-Західна та Придніпровська залізниці, а також інші об'єднання, підприємства, установи і організації залізничного транспорту (далі - підприємства) за переліком, визначеним Мінтрансзв'язку.

Згідно з п.п.1, 3, 4 ст.62 Господарського кодексу України, підприємство це самостійний субєкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими субєктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами. Підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту та є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.

З матеріалів справи вбачається, що Долинська дистанція сигналізації та звязку не відповідає ознакам встановленим законодавством для підприємства, оскільки не являється юридичною особою, діє на підставі Положення, а не Статуту, що підтверджується Положенням про Долинську дистанцію сигналізації та звязку Одеської залізниці, зареєстрованим за №НЮ-21/346 від 12 квітня 2005р. (а.с.71-73)

Отже, відповідно до вищевикладеного, структурний підрозділ Одеської залізниці - Долинська дистанція сигналізації та звязку не може відноситись до категорії підприємств залізничного транспорту або їх структурних підрозділів, відповідно не може бути самостійним платником податку на прибуток, в звязку чим, саме Одеська залізниця є єдиним платником податку на прибуток, одержаного від всієї господарської діяльності залізниці та її структурних підрозділів.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем по справі, як суб'єктом владних повноважень, не виконано покладеного на нього обов'язку щодо доказування правомірності прийняття оскаржуваного податкового повідомлення рішення.

На підставі аналізу встановлених обставин і правовідносин, що їм відповідають, суд дійшов висновку про неправомірність прийняття Долинською міжрайонною державною податковою інспекцією податкового повідомленнярішення №0000382310/0 від 10.11.2010р., яким позивачу визначено суму податкового зобовязання за платежем податок на прибуток у розмірі 21066 грн. 37 коп., в тому числі, 10302 грн. 50 коп. за основним платежем та 10763 грн. 87 коп. за штрафними (фінансовими) санкціями.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Отже, судові витрати у розмірі 03 грн. 40 коп., здійснені позивачем, підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь Одеської залізниці.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Долинської міжрайонної державної податкової інспекції №0000382320/0 від 10 листопада 2010 року.

Присудити Одеській залізниці з Державного бюджету України судові витрати в сумі 3,40 грн.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, копія якої одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлено 28.01.2011р.

Cуддя підпис

З оригіналом згідно:

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Т.М. Кармазина