ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.04.11 Справа № 19/3пд/2011
Суддя Косенко Т.В., за участю секретаря судового засідання Хухрянської І.В., розглянув матеріали справи за позовом
Луганської міської ради, м.Луганськ
до Приватного підприємства „Завод продовольчих товарів „Каре”, м.Луганськ
про внесення змін до договору
в присутності представників сторін:
від позивача Бабкіна Н.В., довіреність № И 01/03-30/5457/0/2-10 від 24.11.2010;
від відповідача Цвєтков Є.Є., довіреність № б/н від 01.02.2010.
В С Т А Н О В И В:
Обставини справи: позивачем заявлено вимогу внести зміни в договір оренди землі, посвідчений приватним нотаріусом Луганського міського нотаріального округу ОСОБА_1, 07.05.2004 за реєстровим № 1346, державна реєстрація від 12.05.2004 за № 4993 зі змінами до нього, який укладений на підставі рішення Луганської міської ради від 23.04.2004 № 20/63, наступного змісту:
1. Викласти п.8. розділу „Орендна плата” договору у новій редакції: „8. Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях”;
2. Доповнити п.4 розділу „Об'єкт оренди” договору новим абзацом наступного змісту: „На момент внесення змін до договору оренди землі від 07.05.2004, державна реєстрація від 12.05.2004 № 4993 зі змінами до нього, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 3680733 (три мільйона шістсот вісімдесят тисяч сімсот тридцять три гривні) 33 коп. Після внесення змін до договору оренди землі від 07.05.2004, державна реєстрація від 12.05.2004 № 4993 зі змінами до нього, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки визначаються (змінюються) згідно рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 №28/10 або згідно іншого нормативно-правового рішення, прийнятого замість вказаного, органом, уповноваженим орендодавцем”;
3. Доповнити п.9 розділу „Орендна плата” договору абзацом наступного змісту: „На момент внесення змін до договору оренди землі від 07.05.2004, державна реєстрація від 12.05.2004 № 4993 зі змінами до нього, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає - 110422 (сто десять тисяч чотириста двадцять дві гривні) 00 коп. У подальшому розмір річної орендної плати розраховується Орендарем самостійно на підставі довідки, наданої органом, уповноваженим орендодавцем.”;
4. Доповнити розділ „Орендна плата” договору новим п.131 наступного змісту: „131 У разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки протягом терміну дії договору, пропорційно змінюється й розмір орендної плати без внесення відповідних змін в договір. Про зміну нормативної грошової оцінки земель м. Луганська Орендодавець письмово повідомляє орендаря або робить про це оголошення в місцевому засобі масової інформації»;
5. Пункт 14 розділу „Орендна плата” договору викласти в новій редакції: „У разі невнесення орендної плати за землю у строки, визначені цим договором, з Орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення”;
6. Зміни до договору оренди землі від 07.05.2004, державна реєстрація від 12.05.2004 № 4993, підлягають державній реєстрації у Луганському міському реєстраційному офісі Луганської регіональної філії Державного підприємства „Центр державного земельного кадастру”.
В судових засіданнях 03.02.2011, 16.02.2011, 18.03.2011, 28.03.2011 згідно ст.77 Господарського процесуального кодексу України оголошувались перерви.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 02.03.2011, згідно зі ст.69 Господарського процесуального кодексу України, було задоволено клопотання відповідача та продовжений строк розгляду справи на 15 днів.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 21.03.2011, згідно зі ст.69 Господарського процесуального кодексу України, було задоволено клопотання позивача та продовжений строк розгляду справи на 15 днів.
20.01.2011 заявою про уточнення позовних вимог позивач виклав резолютивну частину позовної заяви наступним чином:
1. Задовольнити даний позов.
2.В договір оренди землі, посвідчений приватним нотаріусом Луганського міського нотаріального округу ОСОБА_1, 07.05.2004 за реєстровим №1346, державна реєстрація від 12.05.2004 за №4993 зі змінами до нього, який укладений на підставі рішення Луганської міської ради від 23.04.2004 №20/63, внести наступні зміни:
2.1. викласти п.8 розділу „Орендна плата” договору у новій редакції: „8.Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях”;
2.2. доповнити п.4 розділу „Об”єкт оренди” договору новим абзацом наступного змісту: „На момент внесення змін до договору оренди землі від 07.05.2004, державна реєстрація від 12.05.2004 №4993 зі змінами до нього, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3680733 грн. 33 коп. Після внесення змін до договору оренди землі від 07.05.2004, державна реєстрація від 12.05.2004 №4993 зі змінами до нього, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки визначаються (змінюються) згідно рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 №28/10 або згідно іншого нормативно-правового рішення, прийнятого замість вказаного, органом, уповноваженим орендодавцем”;
2.3. доповнити п.9 розділу „Орендна плата” договору абзацом наступного змісту: „На момент внесення змін до договору оренди землі від 07.05.2004, державна реєстрація від 12.05.2004 №4993 зі змінами до нього, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає 110422 грн. 00 коп. У подальшому розмір річної орендної плати розраховується Орендарем самостійно на підставі довідки, наданої органом, уповноваженим орендодавцем”;
2.4. доповнити розділ „Орендна плата” договору новим п.131 наступного змісту: „131 У разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки протягом терміну дії договору, пропорційно змінюється й розмір орендної плати без внесення відповідних змін в договір. Про зміну нормативної грошової оцінки земель м.Луганська Орендодавець письмово повідомляє орендаря або робить про це оголошення в місцевому засобі масової інформації”;
2.5. пункт 14 розділу „Орендна плата” договору викласти в новій редакції: „У разі невнесення орендної плати за землю у строки, визначені цим договором, з Орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення”.
3. Зміни до договору оренди землі від 07.05.2004, державна реєстрація від 12.05.2004 №4993, здійснити у порядку, встановленому законодавством.
Дане уточнення відповідно до ст.22 Господарського процесуального кодексу України прийнято судом до розгляду.
В судовому засіданні 03.02.2011 позивач надав письмові пояснення, в яких зазначив, що позовні вимоги обгрунтовані зміною законодавства стосовно встановлення мінімального граничного розміру орендної плати; на час подання позовної заяви до господарського суду редакцію ст.21 Закону України «Про оренду землі»було змінено, відповідну норму виключено, на теперішній час аналогічна норма закріплена в ст.288 Податкового кодексу України; вважає, що даний факт не змінює підстав подання позовної заяви.
В цьому ж судовому засіданні представник відповідача надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що оскільки вимоги позивача ґрунтуються на законодавстві, яке втратило чинність, а правовідносини, що розглядаються судом, вирішуються на майбутнє, відповідач вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
03.03.2011 представник позивача здав до канцелярії суду письмові пояснення, в яких проти доводів відповідача заперечив, зазначивши, що підставою подання даної позовної заяви є недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі; стосовно посилань на нечинне вже на час розгляду справи законодавство повідомив, що аналогічні норми зазначені в Податковому кодексі Україні.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, які прибули у судове засідання, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області дійшов наступного.
В обгрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що рішенням Луганської міської ради від 29.04.2010 №65/150 Управлінню нерухомим майном Луганської міської ради було доручено провести грунтовний аналіз договорів, що посвідчують право оренди земельних ділянок, які розташовані на території м.Луганська, на предмет відповідності їх вимогам діючого законодавства, за результатами аналізу направити від імені Луганської міської ради пропозиції відповідним землекористувачам про внесення до договорів змін, спрямованих на приведення їх у відповідність із вимогами діючого законодавства.
На виконання зазначеного рішення був проведений аналіз договору оренди землі від 07.05.2004, державна реєстрація від 12.05.2004 №4993, який укладений між Луганською міською радою та Приватним підприємством „Завод продовольчих товарів „Каре”, за результатами якого (аналізу) було встановлено, що рішенням Луганської міської ради від 23.04.2004 № 20/63 Приватному підприємству „Завод продовольчих товарів „Каре” була передана в оренду терміном на 49 років земельна ділянка площею 2,8989 га за адресою: м.Луганськ, вул.Дачна, 5ж під будівництво та розміщення цеху по виробництву продовольчих товарів.
Між Луганською міською радою та Приватним підприємством „Завод продовольчих товарів „Каре” укладено договір оренди землі від 07.05.2004, державна реєстрація від 12.05.2004 № 4993.
Згідно п.8 розділу „Орендна плата” річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного), який діє на момент укладення договору оренди земельної ділянки збільшеного на коефіцієнт 2,5 (довідка у вигляді розрахунку про розмір земельного податку (річного), який діє на момент укладення договору оренди земельної ділянки додається до даного договору та є його невід”ємною частиною).
Пункт 13 вказаного договору передбачає, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених Законом.
Луганська міська рада звернулася до Приватного підприємства «Завод продовольчих товарів «Каре»з листом від 17.08.2010 № И 01/03-13/3855/0/2-10 про внесення змін до договору згідно з проектом договору про внесення змін до договору оренди землі, який додавався до даного листа.
Відповідач на надані пропозиції відповіді не надав.
Позивач з посиланням на Закон України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 03.06.2008 №309-VI, Закон України „Про оцінку земель”, „Про плату за землю”, Закон України „Про порядок погашення зобов”язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 звернувся до суду з даними позовними вимогами.
Проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, враховуючи наступне.
Відповідно до ст.2 Закону України „Про оренду землі” відносини, повязані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цих Законів, а також договором оренди землі.
Статтями 16 Закону України „Про оренду землі” та ст.124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Стаття 30 Закону України “Про оренду землі” передбачає, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Аналогічна норма закріплена і в ч.4 ст.188 Господарського кодексу України, в якій передбачено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Отже діючим законодавством України передбачено, що сторона за договором може звернутися до суду з вимогою щодо внесення змін до діючого договору за умови, якщо сторони не дійшли згоди про внесення відповідних змін.
Стаття 651 Цивільного кодексу України визначає, що підставами для зміни або розірвання договору є згода сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін уразі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст.652 Цивільного кодексу України).
Як вбачається із матеріалів справи, переддоговірну роботу з відповідачем по даному спору позивачем було розпочато 17.08.2010 (лист №01/03-13/3855/0/2-10 від 17.08.2010), коли були чинними Закон України „Про плату за землю” та відповідні норми Закону України „Про орендну плату”.
Законом України від 03.06.2008 №309-VI „Про внесення змін до деяких законодавчих актів в Україні” законодавець встановив, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, та не може перевищувати 12% їх нормативної грошової оцінки (ст.21 Закону України „Про оренду землі”).
Статтями 13, 14, 19 Закону України „Про плату за землю” було визначено в якості підстав для нарахування земельного податку дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, договір оренди такої земельної ділянки.
З наведеного випливає, що розмір орендної плати, яку відповідач має сплачувати за договором оренди земельної ділянки, безпосередньо залежить від грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до ст.7 Закону України „Про плату за землю” ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, визначається у розмірі 1% від їх грошової оцінки.
Згідно ст.18 Закону України „Про оцінку земель” нормативна грошова оцінка земельних ділянок несільськогосподарського призначення проводиться не рідше як один раз у 7-10 років.
На момент укладення договору оренди землі між сторонами грошова оцінка земельної ділянки проводилась у 2004 році і ці дані визначені у договорі.
Позивачем відповідно до вимог земельного законодавства була проведена у 2007 році грошова оцінка землі і рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 №28/10 була затверджена нормативна грошова оцінка земель м.Луганська, до яких відноситься земельна ділянка, яка передана відповідачу за договором оренди землі і, за даними Відділу Державного комітету України із земельних ресурсів в м.Луганську, грошова оцінка земельної ділянки, яка знаходиться в оренді відповідача, складає 3680733 грн. 33 коп., виходячи з якої обчислено розмір річної орендної плати у сумі 110422 грн. 00 коп.
Статтею 25 Закону України «Про плату за землю»за прострочення встановлених строків сплати податку справляється пеня у розмірах, визначених законом. Розмір пені за несвоєчасне внесення орендної плати передбачається у договорі оренди, проте він не може перевищувати ставки пені за несвоєчасну сплату земельного податку.
За нормами п.16.4 Закону України від 21.12.2000 № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120% річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Таким чином обгрунтованими є вимоги позивача про внесення наступних змін: викласти п.8 розділу „Орендна плата” договору у новій редакції: „8.Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях”; доповнити п.4 розділу „Об”єкт оренди” договору новим абзацом наступного змісту: „На момент внесення змін до договору оренди землі від 07.05.2004, державна реєстрація від 12.05.2004 №4993 зі змінами до нього, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3680733 грн. 33 коп. Після внесення змін до договору оренди землі від 07.05.2004, державна реєстрація від 12.05.2004 №4993 зі змінами до нього, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки визначаються (змінюються) згідно рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 №28/10 або згідно іншого нормативно-правового рішення, прийнятого замість вказаного, органом, уповноваженим орендодавцем”; доповнити п.9 розділу „Орендна плата” договору абзацом наступного змісту: „На момент внесення змін до договору оренди землі від 07.05.2004, державна реєстрація від 12.05.2004 №4993 зі змінами до нього, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає 110422 грн. 00 коп. У подальшому розмір річної орендної плати розраховується Орендарем самостійно на підставі довідки, наданої органом, уповноваженим орендодавцем”; пункт 14 розділу „Орендна плата” договору викласти в новій редакції: „У разі невнесення орендної плати за землю у строки, визначені цим договором, з Орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення”.
Доводи відповідача судом відхиляються, оскільки посилання позивача на норми Закону України „Про оренду землі”, який з 01.01.2011 втратив силу, не є підставою для відмови у даному позові, оскільки з 01.01.2011 вступив в законну силу Податковий кодекс України, який аналогічно вищевказаному Закону регулює дані питання, а саме ст.ст.129, 274, 288, 289 Податкового кодексу України.
Зміна нормативного акту, якщо не змінюються умови вирішення спірних питань, не може бути підставою для відмови в задоволенні позову.
Грошова оцінка спірної земельної ділянки проведена відповідно до вимог чинного законодавства, у тому числі і стосовно строків проведення цієї оцінки, затверджена рішенням позивача відповідно до його повноважень.
Можливість внесення змін до договору оренди землі від 07.05.2004 передбачена умовами даного договору і діючим земельним законодавством.
Розрахунок орендної плати здійснено позивачем відповідно до умов даного договору.
Відповідно до ч.3 ст.653 Цивільного кодексу України у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
З цього вбачається, що зазначені зміни для сторін набирають сили з моменту набрання чинності рішенням суду.
Що стосується вимог про доповнення договору новим п.131, то у задоволенні цієї вимоги слід відмовити за необґрунтованістю та недоведеністю.
Відповідно до ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Зайве сплачені позивачем при поданні позовної заяви витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп. підлягають поверненню з Державного бюджету України.
У судовому засіданні 01.04.2011 були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити частково.
2. Викласти п.8 розділу „Орендна плата” договору оренди землі від 07.05.2004, державна реєстрація від 12.05.2004 № 4993, в наступній редакції: „8.Річна орендна плата встановлюється у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передана в оренду, у гривнях”.
3. Доповнити п.4 розділу „Об”єкт оренди” договору оренди землі від 07.05.2004, державна реєстрація від 12.05.2004 № 4993, новим абзацом наступного змісту: „На момент внесення змін до договору оренди землі від 07.05.2004, державна реєстрація від 12.05.2004 №4993 зі змінами до нього, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 3680733 грн. 33 коп. Після внесення змін до договору оренди землі від 07.05.2004, державна реєстрація від 12.05.2004 №4993 зі змінами до нього, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки визначаються (змінюються) згідно рішення Луганської міської ради від 28.12.2007 №28/10 або згідно іншого нормативно-правового рішення, прийнятого замість вказаного, органом, уповноваженим орендодавцем”.
4. Доповнити п.9 розділу „Орендна плата” договору оренди землі від 07.05.2004, державна реєстрація від 12.05.2004 № 4993, абзацом наступного змісту: „На момент внесення змін до договору оренди землі від 07.05.2004, державна реєстрація від 12.05.2004 №4993 зі змінами до нього, розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, складає 110422 грн. 00 коп. У подальшому розмір річної орендної плати розраховується Орендарем самостійно на підставі довідки, наданої органом, уповноваженим орендодавцем”.
5. Пункт 14 розділу „Орендна плата” договору оренди землі від 07.05.2004, державна реєстрація від 12.05.2004 № 4993, викласти в наступній редакції: „У разі невнесення орендної плати за землю у строки, визначені цим договором, з Орендаря справляється пеня у розмірі пені, передбаченої діючим законодавством, за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення”.
6. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
7. Стягнути з Приватного підприємства „Завод продовольчих товарів „Каре”, м.Луганськ, вул.Дачная, б.3, код 30463879 на користь Луганської міської ради, м.Луганськ, вул.Коцюбинського, б.14, код 26070794, рахунок: одержувач: УДК у м.Луганську ГУДКУ у Луганській області, МФО 804013, код 35079336, рахунок 31111095700006 державне мито в сумі 68 грн. 00 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 188 грн. 80 коп., видати наказ позивачу.
8. Повернути з Державного бюджету України на користь Луганської міської ради, м.Луганськ, вул.Коцюбинського, б.14, код 26070794 зайве сплачені за платіжним дорученням № 692 від 23.12.2010 витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп.
Повернення суми витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу здійснюється на підставі даного рішення, підписаного та засвідченого гербовою печаткою господарського суду та оригіналу платіжного доручення № 692 від 23.12.2010, який видати з матеріалів справи.
Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Дата підписання рішення: 06.04.2011.
Суддя Т.В.Косенко