Постанова № 14633820, 25.03.2011, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.03.2011
Номер справи
2а-19735/10/0570
Номер документу
14633820
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Масло І.В

Суддя-доповідач - Юрко І.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2011 року справа №2а-19735/10/0570

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Юрко І.В.

суддів Міронової Г.М. , Блохіна А.А.

при секретарі судового засідання Задоєнко О.В.,

за участю представників позивача Коновальцевої К.П., Рехтік Р.М.,

представника відповідача Мілявського М.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної інспекціі з контролю за цінами в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 січня 2011 року по справі № 2а-19735/10/0570 за позовом Державної інспекціі з контролю за цінами в Донецькій області до Донбаської державної машинобудівної академії про примусове стягнення суми економічних санкцій у розмірі 67068,69 грн. за порушення державної дисципліни цін відповідно рішення від 22 червня 2010 № 245, -

В С Т А Н О В И В:

Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області 04.08.2010 року звернулась до суду з позовом до Донбаської державної машинобудівної академії про примусове стягнення суми економічних санкцій у розмірі 67068,69 грн. за порушення державної дисципліни цін відповідно рішення від 22 червня 2010 № 245.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 28 січня 2011 року у задоволенні позову було відмовлено.

Позивач не погодився з таким рішенням суду, подав апеляційну скаргу, якою просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняту нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги позивач вказав, що рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 22 червня 2010 № 245 відповідачем оскаржено не було, а тому вказане рішення належить примусовому виконанню.

Представники позивача у судовому засіданні підтримали вимоги апеляційної скарги, представник відповідача просив рішення суду першої інстанції залишити без змін, а скаргу без здоволення.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про ціни та ціноутворення» державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.

Таким урядовим органом контролю є Державна інспекція з контролю за цінами, яка діє у складі Мінекономіки і підпорядковується йому (п.п. 1, 2 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 № 1819).

У відповідності до п. 11 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819 (далі по тексту Положення) Державна інспекція з контролю за цінами має територіальні органи - державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права, передбачені пунктами 5, 6 цього Положення. Керівники територіальних органів призначаються на посаду та звільняються з посади Міністром економіки.

Таким чином, позивач - Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області є субєктом владних повноважень, який у даних правовідносинах здійснює повноваження з контролю за цінами, наданими їй вищенаведеними нормативно-правовими актами.

Відповідач Донбаська державна машинобудівна академія зареєстрована як юридична особа виконавчим комітетом Краматорської міської ради, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 607365 (т. 1 а.с. 231), включена до ЄДРПОУ за № 02070789, що підтверджується довідкою № 05-72-758 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (т. 1 а.с. 117), здійснює діяльність на підставі Статуту, затвердженого заступником Міністра освіти і науки України 18.07.2003 та зареєстрованого рішенням виконкому Краматорської міської ради від 06.08.2003 № 338 (т. 1 а.с. 128-166).

З 03.06.2010 року по 15.06.2010 року позивачем проводилась планова перевірка Донбаської державної машинобудівної академії з питання дотримання порядку формування та застосування плати за платні освітні та інші послуги, у тому числі, дотримання вимог Закону України «Про освіту», Постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.2009 року № 903.

За результатами перевірки складений акт № 352 від 15.06.2010 року (т. 1 а.с. 167-177), яким встановлено включення у вартість послуг з проживання у гуртожитках, тарифи, на які регулюються фактично не виконаних або виконаних не в повному обсязі послуг, а саме включення у вартість квартплати, що входить до складу витрат, послуг за проживання у гуртожитках, сум витрат на сплату податку на додану вартість, включеного до ціни послуг, що сплачувались Донбаською державною машинобудівною академією як платником податку для забезпечення умов проживання студентів за період з 01.06.2009 року по 01.06.2010 року на суму 22356,23 грн.

За результатами перевірки було прийнято рішення від 22.06.2010 року № 245 про застосування економічних санкцій у розмірі 67068,69 грн. за порушення державної дисципліни цін, яке разом з претензією від 22.06.2010 року № 05-04/245-245 були направлені відповідачеві ( а.с.4).

На час подання позову та на даний час вказане рішення не виконано.

Відповідачем вказане рішення про застосування економічних санкцій в судовому порядку у встановлений законом строк не оспорювалось.

Відповідно ч. 2 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.

Суд першої інстанції, розглядаючи позов Державної інспекціі з контролю за цінами в Донецькій області, вийшов за межі позовної заяви та вирішив питання щодо законності та обґрунтованості рішення позивача від 22.06.2010 року № 245.

Таким чином, суд першої інстанції, прийняв рішення з порушенням вимог процесуального та матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, що є підставою для скасуванн рішення.

Відповідно до вимог п.1.7 «Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами» вилученню в доход бюджету підлягають суми, які одержані внаслідок порушень державної дисципліни цін, визначених на підставі матеріалів перевірок, незалежно від фінансового стану порушника та його розрахунків з бюджетом.

У разі невиконання субєктом господарювання рішення органів державного контролю за цінами, сума застосованих економічних санкцій відповідно до частини першої статті 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» стягується в судовому порядку.

З огляду на викладене, колегія суддів прийшла до висновку, що судом першої інстанції при винесені рішення була допущена невідповідність висновків обставинам справи та порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, що в свою чергу є підставою для скасування рішення суду першої інстанції.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 22, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Державної інспекціі з контролю за цінами в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 січня 2011 року по справі № 2а-19735/10/0570 - задовольнити.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 січня 2011 року по справі № 2а-19735/10/0570 - скасувати.

Позов Державної інспекціі з контролю за цінами в Донецькій області задовольнити.

Стягнути з Донбаської державної машинобудівної академії в доход бюджету економічну санкцію у розмірі 67068,69 грн. (шістдесят сім тисяч шістдесят вісім гривень 69 копійок), державне мито в розмірі 670,69 грн. (шістсот сімдесят гривень 69 копійок).

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.

У повному обсязі постанову буде складено 28 березня 2011 року.

Головуючий суддяІ.В. Юрко

Судді:Г.М. Міронова

А.А. Блохін