Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
29 березня 2011 року 12:45 № 2а-1114/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кармазіна О.А. при секретарі Руденко Н.В., за участю представників сторін:
від позивача: Новікова О.Г. (довіреність № 152-07/6-798 від 23.02.2011 року)
від відповідача: Ордін О.В. (довіреність № 14 від 07.10.2010 р.), Ружицький О.М. (довіреність від 06.03.2009 р.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в місті Києві
до Товариства з обмеженою відповідальністю «ПОРЯД.ОК Управління та експлуатація нерухомості»
простягнення суми необґрунтовано одержаної виручки у розмірі 182381,06 грн. та стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 364762,12 грн. за порушення державної дисципліни цін, зобовязання виконати вимоги припису щодо усунення порушень державної дисципліни цін,- ВСТАНОВИВ:
Державна інспекція з контролю за цінами у місті Києві звернулася 02 лютому 2009 року до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ПОРЯД.ОК Управління та експлуатація нерухомості»про стягнення суми необґрунтовано одержаної виручки у розмірі 182381,06 грн. та суми штрафних санкцій у розмірі 364762,12 грн. на підставі Рішення від 07.11.2008 р. № 67 за порушення державної дисципліни цін, зобовязання виконати вимоги припису № 76 від 07.11.2008 року про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на інспекцією було проведено планову перевірку відповідача щодо додержання державної дисципліни цін при встановленні та застосуванні тарифів на житлово-комунальні послуги (Акт перевірки № 180 від 31.10.2008 р.). Перевіркою встановлено завищення відповідачем встановлених граничних розмірів тарифів на житлово-комунальні послуги, що призвело до порушення вимог Розпорядження КМДА "Про встановлення розмірів тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій в м. Києві" № 748 від 19.05.2000 року (зі змінами і доповненнями) (далі Розпорядження № 748).
На підставі зазначеного акту перевірки, як зазначає позивач, ним ухвалено рішення № 67 від 07.11.2008 р. та прийнято припис № 76 від 07.11.2008 р., які є чинними, у судовому порядку не скасовані, але до цього часу не виконані відповідачем у добровільному порядку, виходячи з чого позивач просить задовольнити позов.
Відповідач проти позову заперечує та зазначає, що перевірка проведена з порушенням встановленого порядку, рішення та припис не відповідають вимогам Законів України «Про житлово-комунальні послуги»та «Про ціни та ціноутворення», рішення та приріс ухвалені без урахування всіх обставин, що мали значення для прийняття рішення на підставі якого позивач просить стягнути суми санкцій.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивачів, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ПОРЯД.ОК Управління та експлуатація нерухомості»зареєстровано Голосіївською районною державною адміністрацією у місті Києві 04.12.2002 року за адресою м. Київ, просп. 40 річчя Жовтня, б. 120, к. 1, код ЄДРПОУ 32244592. Сфера діяльності управління нерухомістю.
Державною інспекцією з контролю за цінами в місті Києві (далі Держінспекція) проведено перевірку ТОВ «ПОРЯД.ОК Управління та експлуатація нерухомості»за період з квітня по серпень 2008 року щодо додержання дисципліни цін при застосуванні тарифів на житлово-комунальні послуги та складено акт від 31 жовтня 2008 року № 180.
На підстав цього акту позивачем прийнято рішення № 67 від 07.11.2008 року про вилучення необґрунтовано отриманої виручки та штрафу у розмірах, заявлених у позовній заяві.
Суд приймає до уваги те, що дане рішення було оскаржено у судовому порядку, але ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва по справі № 13/37 від 15.09.2009 р., яка залишена без змін відповідно до ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 25.08.2010 року, позовну заяву позивача залишено без розгляду.
Як вбачається з акту перевірки, підставою для застосування фінансових санкцій стало завищення відповідачем встановленого Розпорядженням КМДА № 748 тарифу на житлово-комунальні послуги у розмірі 1,10 грн./м.І та самовільне запровадження ним відповідно свого тарифу у розмірі 6,15 грн./м.І Крім того, Актом перевірки визначено, що Товариством з обмеженою відповідальністю «ПОРЯД.ОК Управління та експлуатація нерухомості»у звязку із зазначеним порушенням необґрунтовано одержано виручку у розмірі 182381,06 грн.
Окрім цього, перевіркою було встановлено, що ТОВ «ПОРЯД.ОК Управління та експлуатація нерухомості»порушено вимоги ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»положеннями якої визначено, що виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг і подають їх на затвердження органам місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку, які в свою чергу зобов'язані перевірити правильність розрахунків і затвердити ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, чого відповідачем не було здійснено.
Позивач у звязку з цим стверджує, що неподання відповідачем розрахунків економічно обґрунтованих витрат призвело до порушення Постанови КМУ «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій», якою визначено, що невідкладною частиною договору (між виконавцем/виробником та споживачами) є копія рішення органу місцевого самоврядування про затвердження тарифів на послуги, що додаються до договору.
Керуючись положеннями ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення», Держінспекцією цін в м. Києві прийнято рішення № 67 від 07.11.2008 р. «Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін», яким зобовязано відповідача сплатити суму необґрунтовано одержаної виручки у розмірі 182381,06 грн. та застосовано до нього фінансові санкції у розмірі 364762,12 грн.
Крім того, на підставі п. 8. ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»та п. 4 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою КМ України від 13.12.2000 о. № 1819, а також на підставі вказаного Акту перевірки позивачем винесено припис № 76 від 07.11.2008 р., яким зобовязано відповідача в місячний термін усунути встановлені під час перевірки порушення державної дисципліни цін, а саме зобовязано усунути порушення державної дисципліни цін в частині застосування вільних тарифів на житлово-комунальні послуги для населення при нарахуванні плати за послуги з утримання будинків та прибудинкової територій шляхом приведення цін та тарифів у відповідність до Закону України «Про житлово-комунальні послуги», постанови КМ України від 12.07.2005 року № 560, розпорядження КМДА № 748 від 19.06.2000 р. Цим приписом позивача зобовязано повідомити інспекцію про вжиті заходи.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
У відповідності до положень статей 6-10 Закону України “ Про ціни і ціноутворення ” (№ 507-XII від 03.12.1990) в народному господарстві застосовуються вільні ціни і тарифи, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи. Вільні ціни і тарифи встановлюються на всі види продукції, товарів і послуг, за винятком тих, по яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів. Державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів. Державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються на ресурси, які справляють визначальний вплив на загальний рівень і динаміку цін, на товари і послуги, що мають вирішальне соціальне значення, а також на продукцію, товари і послуги, виробництво яких зосереджено на підприємствах, що займають монопольне (домінуюче) становище на ринку. Державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи встановлюються державними органами України.
У відповідності до пункту 2 статті 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (№ 280/97-ВР від 21.05.1997) до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, становлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади; погодження в установленому порядку цих питань з підприємствами, установами та організаціями, які не належать до комунальної власності.
Частиною першою статті 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (№ 1875-IV від 24.06.2004; далі Закон № 1875) встановлено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить, зокрема, встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
Статтею 14 Закону № 1875 встановлено, що залежно від порядку затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вони поділяються на три групи: 1) перша група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують спеціально уповноважені центральні органи виконавчої влади; 2) друга група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території; 3) третя група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які визначаються виключно за договором (домовленістю сторін). Ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.
Частиною 1, 2, 3 статті 31 Закону № 1875 встановлено, що порядок формування цін/тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг першої і другої груп (пункти 1 та 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України. Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг і подають їх на затвердження органам місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Органи місцевого самоврядування затверджують ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.
Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 19 травня 2000 року № 748, в редакції чинній на час проведення перевірки та ухвалення рішення, на підставі якого позивач просить стягнути суми санкцій, встановлено з 1 червня 2000 року розміри тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій.
Пунктом 2 Розпорядження КМДА "Про впорядкування розмірів тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій та внесення змін до розпорядження Київської міської державної адміністрації від 19.05.2000 N 748" (№ 641 від 30.05.2007) встановлено коефіцієнт підвищення розмірів тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій, встановлених розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 19.05.2000 N 748 "Про встановлення розмірів тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій в м. Києві", які надаються підприємствами та організаціями комунальної форми власності для жилих будинків згідно з додатком, в розмірі 1,9 та ввести в дію з 01.12.2006.
Пунктом 3 вказаного розпорядження було погоджено підприємствам не комунальної форми власності - виконавцям послуг з утримання будинків та прибудинкових територій, коефіцієнт підвищення тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій в розмірі не вище ніж передбачений пунктом 2 цього розпорядження.
Постановою КМ України № 560 від 12.07.2005 року затверджено Порядок формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій" (далі Постанова КМ).
У відповідності до абзацу 6 пункту 2 Постанови КМ послуги надаються відповідно до затвердженого (погодженого) рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг. Копія такого рішення є невід'ємною частиною договору про надання послуг.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, тарифи за 2008 рік з органами місцевого самоврядування на погодження відповідачем не подавались. А вказані вище погодження тарифів як додатки до договорів з мешканцями будинку не докладались з огляду на їх відсутність.
За таких умов, враховуючи вищезазначене у сукупності, суд виходить з того, що чинним законодавством України здійснюється державне регулювання вартості послуг на житлово-комунальні послуги. При цьому ціноутворення для комунальних будинків проводиться шляхом встановлення для них тарифів органом місцевого самоврядування, а для іншої форми власності шляхом погодження таких тарифів органом місцевого самоврядування в індивідуальному порядку для кожного будинку за умови їх економічного обґрунтування. Окрім того, у разі перевищення їх розміру ніж встановлені державою потрібно погоджувати тарифи з органами місцевого самоврядування.
Актом перевірки встановлено, що відповідачем не було погоджено у встановленому порядку з органом місцевого самоврядування міста Києва тарифу на житлово-комунальні послуги по утриманню будинку № 59 по вулиці Жилянській у місті Києві. За таких умов відсутність погодження вартості послуг має наслідком використання тарифу, який регулюється державою та перевищує встановлений останньою (у формі розпорядженням КМДА від 30.05.2007 року № 641) його граничного розміру.
Виходячи з цього, позивачем було встановлено та зафіксоване порушення дисципліни цін (застосування відповідачем тарифу, зокрема, 6,15 проти встановлено КМДА 1,1), та відповідно до ст. 14 Закону «Про ціни і ціноутворення»та Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, застосовано санкції у вигляді вилучення у дохід державного бюджету необґрунтовано отриманої виручки та накладено штраф в двократному розмірі такої виручки, що відповідає положенням ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення».
Відповідно до ст. 14 зазначеного Закону вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Враховуючи те, що рішення про застосування санкцій є чинним, у судовому або в адміністративному порядку не скасовано та не виконано позивачем станом на час розгляду справи, суд приходить до висновку, що вимоги позивача в цій частині є законними та обґрунтованими, а позов в цій частині підлягає задоволенню.
При цьому, суд враховує, що посилання відповідача на необґрунтованість рішення, на підставі якого позивач просить стягнути санкції, та обставини щодо чого заявлялись відповідачем у позові по справі № 13/37 (позовна заява залишена без розгляду ухвалою від 15.09.2009 р.), не є предметом доказування у даній справі та не можуть бути підставою для відмови у позові, оскільки, як зазначено вище, рішення № 67 від 07.11.2008 року є чинним та не скасованим, підстав вважати, що воно прийнято з порушенням форми, процедури або компетенції не має.
Окрім того, з приводу виявлених під час перевірки порушень, позивачем прийнято вищезгаданий припис № 76 від 07.11.2008 року щодо усунення в місячний термін порушень державної дисципліни цін, щодо виконання якого позивачем не надано доказів виконання, оскарження або скасування, а також не наведено обставин та підстав, які б створювали перешкоди для його виконання або взагалі унеможливлювали його виконання.
Відповідно до ч. 8 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»припис, це обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Проте, в порушення даної норми закону, на час розгляду справи цей припис не виконано, позивачем не надано доказів щодо вжиття заходів по його виконанню позивачем не надано, що, з урахуванням вищенаведених висновків суду стосовно чинності цього припису, свідчить про обґрунтованість вимог позивача щодо зобовязання відповідача виконати даний припис та зумовлює висновок суду про задоволення позову в цій частині. Підстав вважати, що припис ухвалено з порушенням форми, процедури або компетенції не має.
Враховуючи вищевикладене у сукупності, суд дійшов висновку про те, що адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-
П О С Т А Н О В И В:
1.Позов Державної інспекції з контролю за цінами у місті Києві задовольнити.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ПОРЯД.ОК Управління та експлуатація нерухомості»(код ЄДРПОУ 32244592; фактична адреса: 01033, м. Київ, вул. Жилянська, 59; зареєстрована адреса: 03127, м. Київ, пр-т. 40-річча Жовтня, 120 корп. 1) в дохід Державного бюджету (рахунок № 31115106700002, код 21081100, одержувач УДК в Голосіївському районі міста Києва, код 26077879, банк одержувача ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019) необґрунтовано одержану виручку у розмірі 182 381,06 грн. (сто вісімдесят дві тисячі триста вісімдесят одна гривня 06 копійок).
3.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ПОРЯД.ОК Управління та експлуатація нерухомості»(код ЄДРПОУ 32244592; фактична адреса: 01033, м. Київ, вул. Жилянська, 59; зареєстрована адреса: 03127, м. Київ, пр-т. 40-річча Жовтня, 120 корп. 1) в дохід Державного бюджету (р/р 31115106700002, код 21081100, одержувач УДК в Голосіївському районі міста Києва, код 26077879, банк одержувача ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019) штраф у розмірі 364 762,12 грн. (триста шістдесят чотири тисячі сімсот шістдесят дві гривні 12 копійок).
4.Зобовязати Товариство з обмеженою відповідальністю «ПОРЯД.ОК Управління та експлуатація нерухомості»(код ЄДРПОУ 32244592; фактична адреса: 01033, м. Київ, вул. Жилянська, 59; зареєстрована адреса: 03127, м. Київ, пр-т. 40-річча Жовтня, 120 корп. 1) виконати припис № 76 від 07.11.2008 року Державної інспекції з контролю за цінами в місті Києві (03150, м. Київ, вул. Лабораторна, 1).
Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя О.А. Кармазін
Повний текст постанови складений та підписаний 1 квітня 2011 року.