Єдиний державний реєстр судових рішень копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 лютого 2011 р. Справа № 2а-9379/10/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.
за участю секретаря судового засідання - Шевченко В.М.,
представника позивача - Садикова В.В.,
представників відповідача - Шаповал Л.О., Шаповаленка Р.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства виробничо-енергетичної компанії "Сумигазмаш" до Державноїподаткової інспекції в місті Суми про скасування податкового повідомлення-рішення ,-
В С Т А Н О В И В:
В грудні 2010 року позивач звернувся до суду з позовом, який його представник підтримав в судовому засіданні, мотивуючи свої вимоги тим, що Державною податковою інспекцією в м. Суми було проведено позапланову виїзну перевірку ВАТ ВЕК «Сумигазмаш»з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за липень 2010р., яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період за червень 2010р., та серпень 2010р., яка вникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період за липень 2010р.
За результатами вказаної перевірки складено Акт № 9375/23-6/04542778 від 17.11.2010р., на підставі якого відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення № 0001952306/0/89982 від 25.11.2010р., яким ВАТ ВЕК «Сумигазмаш»було зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 4 426,00 грн. - за липень 2010р. та 131 242,00 грн. - за серпень 2010р.
ВАТ ВЕК „Сумигазмаш" вважає, що податкове повідомлення-рішення № 0001952306/0/89982 від 25.11.2010р. є протиправним та таким, що підлягає скасуванню з огляду на наступне. При проведенні перевірки було встановлено, що відповідно до податкової декларації з ПДВ за червень 2010р. (від 20.07.2010р. р/н звіту НОМЕР_1) від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду становить 84 089,00 грн.
До податкового кредиту червня 2010р. були включені податкові накладні попередніх періодів, що пов'язано з фактичним їх надходженням від постачальників в червні місяці : ТОВ «АПС-Суми», ПАТ „МТС Україна", НВ КПП „Спектр-АС", СПД ФО ОСОБА_4, ВАТ „Спартак", ТОВ „Трансметаллсервіс".
Загальна сума податкового кредиту за цими податковими накладними, що були включені в декларацію з ПДВ за червень 2010р. склала 4 426,00 грн.
Також, при проведенні перевірки було встановлено, що відповідно до податкової декларації з ПДВ за липень 2010р. (від 19.08.2010р. р/н звіту НОМЕР_2) від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду становить 167 595,00 грн.
До податкового кредиту липня 2010р. була включена податкова накладна попереднього періоду, що пов'язано з фактичним її надходженням від постачальника в липні місяці ТОВ «Метангазавто".
Сума податкового кредиту за цією податковою накладною, що була включена в декларацію за липень 2010р. складає 66 6667,00 грн.
На думку відповідача вказані обставини є порушенням зі сторони позивача положень п.7.5.1.п.7.5., пп. 7.2.3, пп.7.2.6. п.7.2. Закону України «Про податок на додану вартість», оскільки ВАТ ВЕК «Сумигазмаш»не надав документального підтвердження факту отримання податкових накладних із запізненням, не надав копії скарги на дії постачальників товару, а тому право на податковий кредит в сумі 4 426,00 грн. за червень 2010р. та в сумі 66 666,67 грн. за липень 2010р., перевіркою не підтверджено.
Також зазначено, що законом не передбачено можливості для платника приймати самостійне рішення щодо відстрочення реалізації своїх прав на отримання податкового кредиту після настання дати виникнення права на податковий кредит.
Однак, відповідно до пп.7.2.1. п.7.2. Закону України «Про податок на додану вартість», платник податку зобов'язаний надати покупцю податкову накладну.
Податкова накладна, відповідно до пп.7.2.3. п.7.2. вказаного Закону, складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надається покупцю, копія залишається у продавця товарів (робіт, послуг).
При цьому, жодна норма Закону України «Про податок на додану вартість»не визначає протягом якого саме строку (терміну), податкова накладна повинна бути надана покупцю товару.
Підставою для включення в декларацію з ПДВ за червень та липень 2010р. сум ПДВ (прав на податковий кредит) попередніх періодів став факт отримання податкових накладних від постачальників товару відповідно в червні та липні 2010р.
За відсутністю податкових накладних, ВАТ ВЕК «Сумигазмаш»не мав правових підстав включати суми сплаченого ПДВ в декларацію з ПДВ за травень та червень 2010р. відповідно, оскільки б це було порушенням податкового законодавства, а тому включив їх в декларацію з ПДВ за червень та липень 2010р., коли з'явилась на те підстава, що відповідає пп.7.2.6. п. 7.2. Закону України «Про податок на додану вартість».
Факт отримання податкових накладних від постачальників товару в червні та липні 2010р. підтверджується журналом реєстрації вхідних документів (податкових накладних, отриманих із запізненням) , що ведеться на підприємстві.
Окрім того, за результатами проведеної перевірки відповідачем також було безпідставно зменшено всю суму заявленого підприємством бюджетного відшкодування по декларації за серпень 2010р. в розмірі 131 242,00 грн.
Як значиться в акті перевірки , проведеною перевіркою встановлено, що на порушення пп.7.7.2, пп.7.7.4 п.7.7. ст. 7 Закону України від 03.04.1997р. „Про податок на додану вартість", п.5.12 „Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість", затвердженого наказом ДПА України від 30.05.1997р. № 166, ВАТ ВЕК „Сумигазмаш" завищено заявлену суму бюджетного відшкодування від'ємного значення попередніх податкових періодів - в розрізі періодів та визначення фактично сплаченої суми ПДВ за отриманий товар по періодах, по яких вже не має залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів.
До зазначеного висновку відповідач дійшов через виявлення в додатку № 2 до податкової декларації за серпень 2010р. „Довідка щодо залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду" цифрової описки: в графі „звітний період, у якому виникла сума" помилково замість цифри „7" (липень) було вказано цифру „6" (червень).
При цьому, сама сума залишку від'ємного значення непогашеного податкового кредиту була визначена вірно.
Відповідачем не взято до уваги, що допущена в додатку № 2 технічна описка не змінює та не впливає на встановлений Законом України „Про податок на додану вартість" порядок визначення податкових зобов'язань та податкового кредиту звітного та попереднього податкового періоду (пп.7.7.1. Закону), а також визначення суми бюджетного відшкодування (пп.7.7.2 Закону) та порядку реалізації платником податку права на одержання бюджетного відшкодування (пп.7.7.4 Закону).
Так, відповідно до податкової декларації за липень 2010р. (рядок 21 декларації) від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (липень 2010р.) становила 167 595,00 грн. Ця сума, відповідно до положень закону, була включена підприємством до складу наступного податкового періоду, тобто серпня 2010р., що було відображено в декларації з ПДВ за серпень 2010р. (рядок 23 декларації), як залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного податкового періоду.
Залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду (липень 2010р.) за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду (серпень 2010р.), склав 167 595,00 грн., про що було зазначено в рядку 24 декларації з ПДВ за серпень 2010р.
При цьому, сума податку фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг) склала 131 242,00 грн., що відображено в рядку 25 декларації з ПДВ за серпень 2010р.
Разом з декларацію за серпень 2010р. ВАТ ВЕК „Сумигазмаш" надав до ДПІ в м.Суми розрахунок суми бюджетного відшкодування та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування. В жодному із зазначених документів відповідач в процесі проведення перевірки помилок не виявив.
Розрахунок суми бюджетного відшкодування (Додаток № 3 до декларації з ПДВ за серпень 2010р.) проведений згідно положень пп.7.7.2 п.7.7. ст..7 Закону України „Про податок на додану вартість", заявлено до бюджетного відшкодування суму податків, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг) (Додаток № 4 до декларації з ПДВ за серпень 2010р.) в розмірі 131 242,00 грн.
Тому позивач зазначає, що не допустив жодного порушення податкового законодавства при визначенні суми податкових зобовязань та просить визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення від 25.11.2010 року № 0001952306/0/89982.
Представники відповідача проти позову заперечили та пояснили, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято за результатами позапланової виїзної перевірки Відкритого акціонерного товариства виробничо-енергетичної компанії «Сумигазмаш»з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за липень 2010р., яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період за червень 2010р., та за серпень 2010р., яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період липень 2010р.
Перевірка проводилась з 28.10.10р. по 10.11.10р. За результатами вказаної перевірки було підтверджено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на розрахунковий рахунок по декларації за липень 2010 р. у сумі 79 663 грн., та встановлено порушення позивачем п.п. 7.2.6. та п.п. 7.2.3 п. 7.2, п.п. 7.5.1. п. 7.5, п.п. 7.7.1., 7.7.2., 7.7.4. п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», що призвело до завищення сум податкового кредиту по деклараціях за липень та за серпень 2010р., а також щодо завищення суми бюджетного відшкодування по вказаних податкових деклараціях.
У ході перевірки було встановлено, що до складу податкового кредиту червня 2010 року були включені податкові накладні попередніх періодів: ТОВ «АПС-Суми» №НН-0000016 від 13.05.2010 року на суму 3304,00 грн. в т.ч. ПДВ 660,80 грн., ПАТ "МТС Україна" №10529057 24 від 31.05.2010 року на суму 3900 грн., в т.ч. ПДВ 780,10 грн., НВКПП "Спектр-АС" №2513 від 13.05.2010 року на суму 335,0 грн., в т.ч. ПДВ 67,0 грн., СПД-ФО ОСОБА_4№45 від 21.05.2010 року на суму 2658,00 грн. в т.ч. ПДВ 531,60 грн., ВАТ "Спартак" № ННС-000449 від 31.05.2010 року на суму 125 грн., в т.ч. ПДВ 25,0 грн., ООО "Трансметаллсервіс" № 132 від 12.05.2010 року на суму 11666,67 грн., в т.ч. ПДВ 2333,33 грн., та № 132/1 від 19.05.2010 року на суму 141,33 грн. в т.ч. ПДВ 28,27 грн. Усі податкові накладні отримані з запізненням. До складу податкового кредиту липня 2010 року підприємством включено податкову накладну ТОВ "Метангазавто" № 316 від 16.06.2010 року на загальну суму 400000,00 грн. в т.ч. ПДВ - 66666,67 грн. Згідно даних первинного бухгалтерського обліку ВАТ ВЕК «Сумигазмаш»мало взаємовідносини з ТОВ «Метангазавто»в червні 2010 року, що підтверджено видатковими накладними: №111 від 16.06.10 р. на загальну суму 400000,00 грн., в т. ч. ПДВ 66666,67 грн. №110 від 16.06.10р. на загальну суму 76240,86 грн. в т.ч. ПДВ 12706,81 грн.
Правила формування податкового кредиту платниками податку на додану вартість
визначені статтею 7 Закону. Згідно з цими правилами формування податкового кредиту
залежить від наступних факторів: документальне підтвердження нарахування (сплати) податку; напрямок використання придбаних товарів (послуг).
Оскільки ВАТ ВЕК «Сумигазмаш»не додав до податкових декларацій за звітні податкові періоди заяву зі скаргою на зазначених постачальників, які не надали своєчасно податкові накладні за вищевказані періоди та не надав документального підтвердження фактичної дати отримання податкових накладних , то право на податковий кредит в сумі 4426 грн., за червень 2010р. та право на податковий кредит в сумі 66667 грн., за липень 2010р. перевіркою не підтверджено.
Перевіркою показників Довідки щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2 до податкової декларації за серпень 2010р.) встановлено наступні порушення.
Дані платника:
Залишок від'ємного значення попередньго
податкового періоду за вирахуванням суми
податку, яка підлягає сплаті до бюджету
за підсумками поточного звітного періоду
(рядок 24 податкової декларації звітного
податкового періоду)Частина залишку від'ємного значення,
фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) постачальникам таких
товарів (послуг) у попередніх податкових періодах та не погашена
податковими зобов'язаннями
попередніх податкових періодів або
брала участі у розрахунках
відшкодування
(переноситься до р.2 розрахунку
бюджетного відшкодування)Значення рядка 26 декларації
звітного
податкового
періоду
звітний період, у якому виникла сумасумасумасума
12345
-92009--13'443
-62010167'595131'24236'353
X167'59513Г24249796
Відповідно до п.п.7.7.4 п.7.7. ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" "Платник податку, який мас право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації...
До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.
Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначається за процедурою, встановленою центральним податковим органом. "
Згідно з п. 5.12 "Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість", затвердженого наказом ДПА України від 30.05.1997р. №166, якщо у наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту, з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення, то платником разом з податковою декларацією подається Довідка щодо сум залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість) та Розрахунок суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість). При цьому платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на його рахунок у банку, подає Заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4 до податкової декларації з податку на додану вартість)."
У відповідності до п.п.7.7.7 п.7.7. ст.7 Закону, яккщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє
невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, податковий орган надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування..."
Проведеною перевіркою встановлено, що ВАТ ВЕК «Сумигазмаш»завищено заявлену суму бюджетного відшкодування за серпень місяць 2010 року на суму 131242 грн. за рахунок невірного визначення суми залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів - в розрізі періодів та визначення фактично сплаченої суми ПДВ за отриманий товар по періодах, по яких вже не має залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи, вважає за необхідне в задоволенні позову відмовити, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Державною податковою інспекцією в м. Суми було проведено позапланову виїзну перевірку ВАТ ВЕК «Сумигазмаш»з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за липень 2010р., яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період за червень 2010р., та серпень 2010р., яка вникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в період за липень 2010р.
За результатами вказаної перевірки складено Акт № 9375/23-6/04542778 від 17.11.2010р., ( а.с. 12-23), на підставі якого відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення № 0001952306/0/89982 від 25.11.2010р., яким ВАТ ВЕК «Сумигазмаш»було зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 4 426,00 грн. - за липень 2010р. та 131 242,00 грн. - за серпень 2010р. ( а.с.11).
Суд вважає, що податкові повідомлення-рішення прийняті відповідачем у відповідності до норм чинного законодавства, є правомірними та обґрунтованими з огляду на таке.
Згідно з п.п. 7.7.1. п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначалась як різниця між: сумою податкового зобов 'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
За визначенням, що наводилось у п. 1.5 ст. 1 Закону, звітний (податковий) період - це період, за який платник податку зобов'язаний проводити розрахунки податку та сплачувати його до бюджету.
Таким чином, за результатами звітного періоду платник податку зобов'язаний сформувати як суму податкових зобов'язань такого звітного податкового періоду, так і суму дозволеного в цьому ж звітному періоді податкового кредиту.
При цьому, для достовірного відображення сум дозволеного податкового кредиту мають дотримуватися наступні положення Закону.
Податкове зобов 'язання - загальна сума податку, одержана ( нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді, що визначена згідно з цим Законом (п. 1.7 cт.1 Закону).
Податковий кредит - сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, що визначена згідно з цим Законом (пункт 1. 7 cт. 1 Закону).
Згідно з п.п. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону, податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих ( сплачених) платником податку протягом такого звітного періоду.
Правила, які передбачають формування податкових зобов'язань продавця і податкового кредиту покупця в одному звітному періоді, та дають можливість платнику своєчасно і в повному обсязі реалізувати надане йому право на формування свого податкового кредиту., було встановлено прямими нормами Закону.
Так, підпунктом 7.2.3. п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»було передбачено, що податкова накладна складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примірниках. Оригінал податкової накладної надається покупцю. При цьому ні даним пунктом Закону, ні будь-яким іншим не передбачено жодних причин для отримання можливості затримки у наданні покупцю податкової накладної.
У відповідності з правилами визначення дати виникнення податкових зобов'язань ( п.п. 7.3.1. п. 7.3 ст. 7 Закону) такою датою вважається дата, яка припадає на податковий період протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: або дата зарахування коштів від покупця ( замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають продажу, а у разі продажу товарів ( робіт, послуг) за готівкові кошти - дата їх оприбуткування в касі платника податку, а при відсутності такої - дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, що обслуговує платника податку; або дата відвантаження товарів, а для робіт ( послуг) - дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку.
Підпунктом 7.2.1. п. 7.2 ст. 7 Закону встановлено, що платник податку зобов'язаний надати покупцю податкову накладну, а п.п. 7.2.6 п. 7.2 ст. 7 Закону визначено, що податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари ( послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту, а також передбачено умови, за яких платник податку отримає право на податковий кредит навіть при відмові продавця надати йому податкову накладну.
Тобто на дату, визначену п.п. 7.3.1 п. 7.3 ст. 7 Закону, продавець зобов'язаний надати покупцю податкову накладну, а якщо ця вимога Закону не дотримана, отримувач товарів ( послуг) вправі вимагати її надання, а у випадку відмови - звернутися зі скаргою на такого постачальника до органу податкової служби ( п.п. 7.2.6. п. 7.2 ст. 7 Закону).
Таким чином, своєчасне включення податкових накладних до складу податкового кредиту, а також забезпечення ним контролю за своєчасним їх отриманням, є обов'язком платника податку, і Законом передбачено ряд можливостей для безперешкодної реалізації такого обов'язку.
Відповідно до п.п. 7.2.8. п. 7.2 ст. 7 Закону, платники податку зобов'язані вести окремий облік операцій з поставки та придбання товарів ( послуг), які підлягають оподаткуванню цим податком, а також які не є об'єктами оподаткування згідно із статтею 3 та звільнених від оподаткування згідно із статтею 5 цього Закону. Зведені результати такого обліку на підставі реєстру отриманих та виданих податкових накладних відображаються у податкових деклараціях, форма і порядок заповнення яких визначаються відповідно до закону. Пунктом 3.4 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.97 p. N 166 , визначено, що платник податку самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає в декларації, а дані, наведені ним в декларації, мають відповідати даним його бухгалтерського та податкового обліку, оскільки фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку (пункт 2 статті 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні"). Особливості ведення бухгалтерського обліку, завдяки системі подвійного обліку, дозволяють у будь-якому випадку, протягом балансового періоду виявити помилку, пов'язану із невключениям до бухгалтерського та податкового обліку первинного документа. Несвоєчасне (більше балансового періоду) включення до складу податкового кредиту сплаченого (нарахованого) у звітному періоді податку на додану вартість може бути пов'язане з штучним спотворенням показників податкової звітності. Винятком є лише окремо визначені Законом особливі умови формування податкового кредиту на підставі податкових накладних, які було виписано у попередніх періодах, зокрема: 1) отримання товарів (послуг) платником податку, який застосовує "касовий метод" податкового обліку (визначення надано в пункті 1.11 статті 1 Закону), а контрагент (продавець) свої податкові зобов'язання визначає за загальними правилами; 2) придбання товарів для використання в звільнених від оподаткування операціях або операціях, які не є об'єктом оподаткування, та подальшого використання цих же товарів в інших звітних періодах в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності; 3) придбання невиробничих основних фондів та переведення їх в інших звітних періодах у категорію виробничих, або їх продаж чи ліквідація.
Враховуючи те, що податкова накладна є звітним податковим документом і одночасно розрахунковим документом (п.п.7.2.3 п. 7.2 ст. 7 Закону), та з урахуванням визначення, наданого пунктом 2.1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95 р. N 88 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України від 05.06.95 p. 3a №168/704, податкова накладна відноситься до категорії первинних документів. Порядок реєстрації податкової накладної як вхідного первинного документа визначається з урахуванням правил, встановлених вказаним вище Положенням , облік податкових накладних та їх передача (пересилання) повинні ґрунтуватись на правилах, які встановлені для відповідних бухгалтерських документів.
Відповідно до пункту 2 Порядку оформлення поштових відправлень з вкладенням матеріалів звітності, розрахункових документів і декларацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.07.97 p. N 799 , звіти, розрахункові документи і декларації приймаються до відправлення листами (посилками, бандеролями) з оголошеною цінністю з позначкою "Звіт" та з рекомендованим повідомленням про вручення, то податкові накладні, які відправляються продавцем поштою покупцю, повинні надсипатися поштовим листом з рекомендованим повідомленням про вручення.
Враховуючи зазначене, податкові накладні, які відправляються продавцем поштою покупцю, повинні надсилатися поштовим листом з рекомендованим повідомленням про вручення.
Рекомендовані повідомлення про вручення поштових відправлень видаються адресатам під розписку. У містах Києві та Севастополі, обласних центрах, містах обласного підпорядкування, районних центрах повідомлення про вхідні поштові відправлення доставляються адресатам не пізніше робочого дня, що настає після надходження відправлення до підприємства поштового зв'язку. Відправнику надсилається повідомлення після вручення поштового відправлення адресату .
Таким чином, документальним підтвердженням правомірності включення до складу податкового кредиту сум податку на додану вартість на підставі податкової накладної, яку було виписано у будь-якому з попередніх періодів, для платника податку - покупця є документ, який підтверджує дату надходження такої податкової накладної від продавця, а саме зареєстровані відповідно до вимог Положення N 88 лист з рекомендованим повідомленням про вручення із зазначенням на ньому відбитку календарного поштового штемпеля та отримана разом з цим листом податкова накладна з відображенням на ній дати реєстрації на штампі вхідної кореспонденції (за умови дотримання інших вимог Закону щодо формування податкового кредиту).
Отже, у разі отримання податкових накладних, у тому числі і тих, що виписані в різних податкових періодах, але отримані платником в поточному звітному періоді (податкові накладні, які було виписано у попередніх періодах), але лише за наявності документального підтвердження такого запізнення, платник податку - покупець товарів (послуг) повинен на дату отримання цих податкових накладних відобразити їх у розділі 1 реєстру отриманих та виданих податкових накладних з урахуванням особливостей його заповнення, визначених пунктом 9 Порядку ведення реєстру отриманих та виданих податкових накладних, затвердженого наказом ДПА України від 30.06.2005 p. N 244 "Про внесення змін до наказу ДПА України від 30.05.97 p. N 165" і (за умови дотримання вимог щодо формування податкового кредиту) в рядку 10.1 розділу II "Податковий кредит" податкової декларації з податку на додану вартість.
При цьому записи в податковому обліку про податкові накладні, які було виписано у попередніх періодах, не можуть бути прирівняними до записів про самостійно виправлені помилки, оскільки такі операції не відповідають визначенню арифметичної чи методологічної помилки .
У ході перевірки було встановлено, що до складу податкового кредиту червня 2010 року були включені податкові накладні попередніх періодів: ТОВ «АПС-Суми» №НН-0000016 від 13.05.2010 року на суму 3304,00 грн. в т.ч. ПДВ 660,80 грн., ПАТ "МТС Україна" №10529057 24 від 31.05.2010 року на суму 3900 грн., в т.ч. ПДВ 780,10 грн., НВКПП "Спектр-АС" №2513 від 13.05.2010 року на суму 335,0 грн., в т.ч. ПДВ 67,0 грн., СПД-ФО ОСОБА_4№45 від 21.05.2010 року на суму 2658,00 грн. в т.ч. ПДВ 531,60 грн., ВАТ "Спартак" № ННС-000449 від 31.05.2010 року на суму 125 грн., в т.ч. ПДВ 25,0 грн., ООО "Трансметаллсервіс" № 132 від 12.05.2010 року на суму 11666,67 грн., в т.ч. ПДВ 2333,33 грн., та № 132/1 від 19.05.2010 року на суму 141,33 грн. в т.ч. ПДВ 28,27 грн. Усі податкові накладні отримані з запізненням. До складу податкового кредиту липня 2010 року підприємством включено податкову накладну ТОВ "Метангазавто" № 316 від 16.06.2010 року на загальну суму 400000,00 грн. в т.ч. ПДВ - 66666,67 грн. Згідно даних первинного бухгалтерського обліку ВАТ ВЕК «Сумигазмаш»мало взаємовідносини з ТОВ «Метангазавто»в червні 2010 року, що підтверджено видатковими накладними: №111 від 16.06.10 р. на загальну суму 400000,00 грн., в т. ч. ПДВ 66666,67 грн. №110 від 16.06.10р. на загальну суму 76240,86 грн. в т.ч. ПДВ 12706,81 грн.
Правила формування податкового кредиту платниками податку на додану вартість визначені статтею 7 Закону. Згідно з цими правилами формування податкового кредиту залежить від наступних факторів: документальне підтвердження нарахування (сплати) податку; напрямок використання придбаних товарів (послуг).
Оскільки ВАТ ВЕК «Сумигазмаш»не додав до податкових декларацій за звітні податкові періоди заяву зі скаргою на зазначених постачальників, які не надали своєчасно податкові накладні за вищевказані періоди та не надав документального підтвердження фактичної дати отримання податкових накладних , то право на податковий кредит в сумі 4426 грн., за червень 2010р. та право на податковий кредит в сумі 66667 грн., за липень 2010р. не підтверджується.
У зв'язку з порушенням п.п. 7.2.3, п.п. 7.2.6 п. 7.2 та п.п. 7.5.1 п. 7.5. ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість" ВАТ ВЕК «Сумигазмаш»завищено суму податкового кредиту червня 2010р. на 4426грн., липня 2010р. на 66667 грн.
У зв'язку з порушенням п.п. 7.2.3 п.п. 7.2.6 п.7.2, п.п. 7.5.1. п. 7.5.ст.7 Закону, завищенням податкового кредиту червня 2010 року на суму 4426 грн., позивачем було порушено вимоги п.п.7.7.1. п.7.7. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" .
Підпунктом п.7.7.2. п.7.7. ст. 7 Закону зазначено, що якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а)бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг); б)залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. " У відповідності до п.п. 7.7.7. п.7.7 ст.7 Закону: "Якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган: а)у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної податковим органом унаслідок таких перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування . . . б)у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, податковий орган надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування". В ході розгляду справи встановлено, що суб'єктом господарювання при складанні Довідки невірно визначено частину залишку від'ємного значення, фактично сплаченої отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг), було завищено на суму 4426 грн., завищено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку. Перевіркою показників Довідки щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2 до податкової декларації за серпень 2010р.) встановлено наступні порушення. Дані платника: №
з/пЗалишок від'ємного значення попередньго
податкового періоду за вирахуванням суми
податку, яка підлягає сплаті до бюджету
за підсумками поточного звітного періоду
(рядок 24 податкової декларації звітного
податкового періоду)Частина залишку від'ємного значення,
фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) постачальникам таких
товарів (послуг) у попередніх податкових періодах та не погашена
податковими зобов'язаннями
попередніх податкових періодів або
брала участі у розрахунках
відшкодування
(переноситься до р.2 розрахунку
бюджетного відшкодування)Значення рядка 26 декларації
звітного
податкового
періоду
звітний період, у якому виникла сумасумасумасума
12345
-92009--13'443
-62010167'595131'24236'353
X167'59513Г24249796 Відповідно до п.п.7.7.4 п.7.7. ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" платник податку, який мас право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації...
До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій.
Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначається за процедурою, встановленою центральним податковим органом. "
Згідно з п. 5.12 "Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість", затвердженого наказом ДПА України від 30.05.1997р. №166, якщо у наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту, з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення, то платником разом з податковою декларацією подається Довідка щодо сум залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість) та Розрахунок суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість). При цьому платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на його рахунок у банку, подає Заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4 до податкової декларації з податку на додану вартість)."
Підпунктом 7.7.7 п.7.7. ст.7 Закону визначено, що, якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування..."
Таким чином відповідач дійшов обгрунтованого висновку, що ВАТ ВЕК «Сумигазмаш»завищено заявлену суму бюджетного відшкодування за серпень місяць 2010 року на суму 131242 грн. за рахунок невірного визначення суми залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів - в розрізі періодів та визначення фактично сплаченої суми ПДВ за отриманий товар по періодах, по яких вже не має залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів.
На підставі вищезазначеного податкове повідомлення-рішення № 0001952306/0/89982 від 25 листопада 2010р. є законним та обгрунтованим і підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 3, 17, 69-71,76-86, 94, 99-100, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Відкритого акціонерного товариства виробничо-енергетичної компанії "Сумигазмаш" до Державної податкової інспекції в місті Суми про скасування податкового повідомлення-рішення відмовити за необгрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Л.М. Опімах
З оригіналом згідно
Суддя Л.М.Опімах