Постанова № 14633227, 22.03.2011, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.03.2011
Номер справи
2а-1870/998/11
Номер документу
14633227
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 березня 2011 р. Справа № 2а-1870/998/11

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гелети С.М.

суддів Павлічек В.О.

Сопяненко О.В.,

за участю секретаря судового засідання - Кліщенко В.О.,

представника відповідача - Горевий А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом відкритого акціонерного товариства "Сумихімпром" до управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми про визнання протиправною та скасування вимоги,-

В С Т А Н О В И В:

Відкрите акціонерне товариство "Сумихімпром" звернулось до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми про визнання протиправною та скасування вимоги управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми від 04.02.2011 року №Ю-988/27 про сплату боргу.

Свої вимоги мотивує тим, що відповідачем, в порушення вимог Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України було неправомірно складено та направлено на адресу позивача вимогу про сплату боргу від 04.02.2011р. №Ю-988/27 на загальну суму 25200541,66 грн. Крім того, відповідно до Закону України "Про скорочення заборгованості перед Пенсійним фондом України підприємств, які мають стратегічне значення та вугледобувних підприємств і відновлення пенсійних прав їх працівників" позивач відноситься до переліку підприємств, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави.

Представник позивача в судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.11), в позовній заяві просить розглянути справу без його участі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, пояснив, що вимога про сплату боргу №Ю-988/27 від 04.02.2011р. була складена та направлена відповідачу відповідно до вимог чинного законодавства, зокрема Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, а тому просив суд в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивач є страхувальником і зареєстрований як платник страхових внесків в управлінні Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми.

Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

В судовому засіданні встановлено, що начальником управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми 04 лютого 2011 року була складена вимога №Ю-988/27 про сплату недоїмки зі страхових внесків, фінансових санкцій та пені в загальному розмірі 25200541,66 грн., в тому числі 24895645,97 грн. недоїмки, 235009,85 грн. фінансових санкцій та 69885,84 грн. пені (а.с.7).

Вказана вимога була отримана позивачем 09 лютого 2011 року, про що свідчить штамп вхідної кореспонденції на копії вимоги (а.с.7).

Відповідно до п. 2.1. Порядку розгляду органами Пенсійного фонду України скарг на рішення про накладення штрафу, нарахування пені та заяв страхувальників при узгодженні ними вимоги про сплату недоїмки із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у разі коли страхувальник вважає, що орган Пенсійного фонду в районі, місті, районі у місті (далі - територіальний орган Пенсійного фонду) невірно визначив суму недоїмки, такий страхувальник має право звернутися до територіального органу Пенсійного фонду, вимога про сплату недоїмки якого оскаржується, з заявою про узгодження вимоги, яка подається у письмовій формі та супроводжується документами (розрахунками, копіями платіжних доручень тощо), що свідчать про неправильність обчислення сум недоїмки, зазначених у вимозі.

Як вбачається з пояснень представника відповідача, ВАТ "Сумихімпром" із заявою про узгодження вимоги до управління не зверталось.

Відповідно до п.п. 8.2 8.5 п. 8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003р. N 21-1 зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за N 64/8663 органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках: а) якщо дані документальних перевірок результатів діяльності страхувальника свідчать про донарахування сум страхових внесків; б) якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків; в) якщо страхувальник має на кінець звітного періоду борги зі сплати фінансових санкцій (штрафів) та пені. У випадку а) вимога надсилається одночасно з актом документальної перевірки. У випадку б) вимога надсилається щомісяця протягом п'яти робочих днів, наступних за звітним базовим періодом. Вимога формується на підставі даних особових рахунків платників на всю суму боргу. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Вимога формується на підставі актів документальних перевірок та облікових даних з карток особових рахунків страхувальників за формою згідно з додатком 9 цієї Інструкції (для страхувальника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 10 цієї Інструкції (для страхувальника - фізичної особи).

Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити зазначені у вимозі суми.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки, зазначеної у вимозі про сплату боргу, страхувальник узгоджує її з органами Пенсійного фонду, а у разі неузгодження вимоги із органами Пенсійного фонду має право на оскарження вимоги в судовому порядку. Про оскарження вимоги до суду страхувальник зобов'язаний письмово повідомити протягом трьох робочих днів орган Пенсійного фонду, який направив вимогу. Узгодження вимоги органу Пенсійного фонду здійснюється на підставі заяви страхувальника, яка розглядається органом Пенсійного фонду протягом трьох робочих днів після її отримання, та поданих страхувальником документів, що свідчать про неправильність обчислення сум недоїмки, зазначених у вимозі.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Із адміністративного позову вбачається, що суми, визначені в спірній вимозі №Ю-988/27 від 04.02.2011 позивачем не оспорюються, сума визначена в вимозі підтверджується витягом із картки особового рахунку (а.с.14-31), рішеннями про застосування фінансових санкцій та нарахування пені (а.с.32-34).

Враховуючи вищевикладене, направлення вимоги про сплату боргу ВАТ "Сумихімпром" зі сплати недоїмки зі страхових внесків, фінансових санкцій та пені, не суперечить вимогам діючого законодавства.

Також слід зазначити, що законодавчо встановлено право Пенсійного фонду України вирішувати питання стягнення недоїмки, штрафів та пені як у порядку досудового врегулювання, тобто шляхом предявлення вимоги, рішення про застосування фінансової санкції, нарахування пені до органу Державної виконавчої служби, так і в судовому порядку через звернення з відповідним позовом до суду.

Стосовно посилання позивача на розділ XV Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» суми накладених (нарахованих) та сплачених штрафів та пені, а також суми штрафів та пені, які підлягають (підлягатимуть) накладенню (нарахуванню) на день набрання чинності Закону, підлягають списанню в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України, слід зазначити наступне.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 23.11.2010 №27-2 затверджено Порядок розстрочення сум штрафів та пені, які нараховані і не сплачені або підлягають нарахуванню підприємствам, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави (зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15 грудня 2010 р. за N 1258/1855), який розроблено відповідно до статті 3 Закону України "Про скорочення заборгованості перед Пенсійним фондом України підприємств, які мають стратегічне значення, та вугледобувних підприємств і відновлення пенсійних прав їх працівників". Цей Порядок регулює питання лише розстрочення сум штрафів та пені, які нараховані і не сплачені або підлягають нарахуванню відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" станом на 12 жовтня 2010 року. Дія цього Порядку поширюється на підприємства незалежно від форми власності та виду діяльності, віднесені до переліку підприємств, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2004 N 1734, та які є страхувальниками відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Посилання позивача на Порядок списання сум заборгованості зі штрафів та пені вугле- та торфодобувним підприємствам, що належать до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України (затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 23.11.2010 №27-2) є безпідставними, оскільки цей Порядок визначає механізм списання сум заборгованості зі штрафів та пені вугле- та торфодобувним підприємствам, що належать до сфери управління Міністерства вугільної промисловості України за визначеним ним переліком (із зазначенням структурних підрозділів, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами та є платниками внесків до Пенсійного фонду України, та їх коду згідно з ЄДРПОУ). Доказів того, що ВАТ "Сумихімпром" включено до зазначеного переліку, позивачем суду не надано.

Таким чином судом достовірно встановлено, що управлінням Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми предявлено вимогу ВАТ "Сумихімпром" про сплату боргу від 04 лютого 2011р. №Ю-988/27 в межах його компетенції та відповідності з нормами чинного законодавства, тому вимоги позивача про визнання вказаної вимоги протиправною та її скасування є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову відкритого акціонерного товариства "Сумихімпром" до управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми про визнання протиправною та скасування вимоги №Ю-988/27 від 04.02.2011р. відмовити в повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду в десятиденний строк з дня отримання постанови в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження, набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження, закінчення апеляційного розгляду справи.

Головуючий суддя (підпис)С.М. Гелета

Судді(підпис)В.О. Павлічек

(підпис)О.В. Сопяненко

З оригіналом згідно

Суддя С.М. Гелета

Повний текст постанови складено та підписано 28.03.2011 року