Єдиний державний реєстр судових рішень
копія
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 березня 2011 р. Справа № 2а-15063/10/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Барановського Р. А. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Новомосковська об'єднана державна податкова інспекція до ФОП ОСОБА_2 про стягнення заборгованості, - ВСТАНОВИВ:
Новомосковська обєднана державна податкова інспекція Дніпропетровської області звернулася до суду із адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 з проханням стягнути з фізичної особи-підприємця штрафні (фінансові) санкції у сумі3595 грн. 00 коп.
Позовні вимоги мотивовані тим, що фізична особа-підприємець ОСОБА_2 порушила вимоги пунктів 1, 2 та 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», статті 111, 15 та 18 Закону України «Про державне регулювання виробництва та торгівлі спиртом, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами» та статті 3, частини 1 статті 7Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»,про що Новомосковською обєднаною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області було складено акт НОМЕР_2 від 08.10.2008 року, на підставі якого 15.10.2008 року були винесені рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов належить задовольнити повністю із наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_2, зареєстрована Новомосковською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області11.03.2008 року та перебуває на обліку в Новомосковській обєднаній державній податковій інспекції Дніпропетровської області як платник податків.
Загальні умови і порядок контролю за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги) встановлені Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року № 265-ВР.
Так, статтями 15, 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Слід зазначити, що статтею 111 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року № 509 визначені підстави та порядок проведення планових та позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) і у зв'язку з цим, ці норми не поширюються на перевірки щодо контролю за дотриманням вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», який регулює питання порядку проведення розрахунків і не відноситься до законодавства з питань оподаткування.
08.10.2008 року посадовими особами Новомосковської обєднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області було проведено перевірку за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці магазину, що розташований за адресою вул. Енгельса, 95, с. Знаменівка, субєкта господарської діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_2.
Перевірку проведено на підставі направлення про проведення перевірки від 03.10.2008 року № 133, виданого з метою здійснення контролю за здійсненням порядку дотримання субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
Перевірку проведено в присутності продавця ОСОБА_3
За результатами планової перевірки, посадовими особами Новомосковської обєднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області був складений актНОМЕР_2 від 08.10.2008 року, в якому зафіксовано порушення пунктів 1, 2 та 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», статті 111, 15 та 18 Закону України «Про державне регулювання виробництва та торгівлі спиртом, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами» та статті 3, частини 1 статті 7Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», а саме: не проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій в розмірі 39 грн. 00 коп.; невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків суми, яка зазначена в денному «Х-звіті» РРО в розмірі 124 грн. 00 коп.; реалізація тютюнових виробів за ціною вищою від максимальних роздрібних цін, встановлених виробником (імпортером); реалізація алкогольних напоїв без придбання відповідної ліцензії; здійснення торгівельної діяльності без придбання торгового патенту.
З актом перевірки НОМЕР_2 від 08.10.2008 рокупродавець магазину ОСОБА_3 була ознайомлена та підписала без зауважень.
У відповідності до пунктів 1, 2 та 13 статті 3Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідно до абзацу 4 статті 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий товар (ненадану послугу), а в разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця. Передбачена законодавцем можливість повернення грошових коштів у разі відмови покупця від товару чи послуги означає, що здійснення розрахункової операції при реалізації товарів (послуг) не вимагає збігу в часі цієї операції, зокрема, з фактичним наданням послуг. Необхідною умовою здійснення такої операції є реалізація товарів (послуг), тобто їх продаж у результаті вчиненого продавцем і покупцем правочину.
Згідно з наведеним в абзаці 15 статті 2 Закону визначенням розрахунковим документом є документ установленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій (далі - РРО) або заповнений вручну.
У пункті 3.1 Положення про форму та зміст розрахункового документа (затверджене наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 року № 614, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.02.2001 року за № 105/5296) зазначено, що фіскальний касовий чек на товари (послуги) - це розрахунковий документ, надрукований РРО при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги). Обов'язковими реквізитами фіскального касового чека є, зокрема, його порядковий номер, найменування, кількість і вартість товару (послуг), дата й час проведення розрахункової операції та напис "фіскальний чек".
Пунктом 4.4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 року № 614, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.02.2001 року за № 107/5298, передбачено, що: реєстрація продажу товару (оплати послуги) через РРО проводиться одночасно з розрахунковою операцією; розрахунковий документ має видаватися покупцеві не пізніше завершення цієї операції; вона вважається проведеною через РРО, якщо дані про її обсяг уведені в режимі реєстрації.
Пунктом 4.5 названого Порядку встановлено, що внесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватися через РРО з використанням операцій "службове внесення" та "службова видача", якщо таке внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій.
Суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або у безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг, зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані в установленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, і видавати такий розрахунковий документ на повну суму проведеної операції особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї (пункти 1, 2 статті 3 Закону) .
Відповідальність за невиконання зазначеного обов'язку передбачена пунктом 1 статті 17 Закону у вигляді фінансової санкції у розмірі п'ятикратного розміру вартості проданих товарів (наданих послуг).
У відповідності до 111 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів» максимальна ціна за пачку, коробку або сувенірну коробку наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається з її цифрового виразу та скороченого найменування грошової одиниці України.
Згідно статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
До суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень.
В силу абзацу 14 частини 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до субєктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі роздрібної торгівлі тютюновими виробами за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на тютюнові вироби, встановлених виробниками або імпортерами таких тютюнових виробів 100 відсотків вартості наявних у субєкта господарювання тютюнових виробів, але не менше 1000 гривень.
Порядок використання торгового патенту визначений статтею 7 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», зокрема, торговий патент повинен бути розміщений на фронтальній вітрині магазину, а у разі її відсутності біля касового апарату. За порушення цієї вимоги щодо порядку використання торгового патенту суб'єкт підприємницької діяльності відповідно до статті 8 цього Закону сплачує штраф у розмірі вартості торгового патенту за один календарний місяць.
На підставі акта перевіркиНОМЕР_2 від 08.10.2008 рокупозивачем 15.10.2008 року прийняті рішення № 0004252330, № 0004272330 та № 0004262330 про застосування фінансових санкцій у розмірі 3595 грн. 00 коп., які отримані відповідачем15.10.2008 року.
У разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині 3 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Як встановлено судом, рішення про застосування фінансових санкцій № 0004252330, № 0004272330 та № 0004262330 від 15.10.2008 року відповідачем не оскаржені.
На підставі встановлених в судовому засіданні обставин, відповідних їх доказів, а також виходячи з аналізу норм законодавства, суд дійшов висновку про правомірність дій та рішення позивача про застосування фінансових санкцій у розмірах 3595 грн. 00 коп.
Керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 86, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Новомосковської обєднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних (фінансових) санкційзадовольнити.
-Стягнути штрафні (фінансові) санкції у сумі 3595 (три тисячі пятсот девяносто пять) грн. 00 коп. з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1):
-- штрафні санкції за порушення законодавства про патентування (3021080911) 815 (вісімсот пятнадцять) грн. 00 коп. р/р 31117104700191, отримувач УДК Новомосковського району, код ОКПО 23929879, банк ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012;
-адміністративні штрафи, та інші санкції (3021081111) 2700 (дві тисячі сімсот) грн.. 00 коп. р/р 31115106700191, отримувач УДК Новомосковського району, код ОКПО 23929879, банк ГУДКУ у Дніпропетровській області, 805012;
- штрафні санкції за порушення законодавства про патентування (5121080900) 80 (вісімдесят) грн. 00 коп. р/р 31411541700201, отримувач - УДК Новомосковського району , код ОКПО 23929879, банк ГУДК у Дніпропетровській області, МФО 805012.
Копію постанови направити сторонам.
Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис)
Постанова не набрала законної сили 04.03.11
СуддяР.А. Барановський
Р.А. Барановський