Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 50/4014.03.11
За позовом Київського природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у м. Києві
до публічного акціонерного товариства "ГАЛАКТОН"
про стягнення 5 753 801,16 грн.
Суддя Головатюк Л.Д.
Представники:
Від прокуратуриПилипенко Т.А.
Від позивача Дацько Я.О.(дов. від 11.01.2011)
Від відповідача Ручка О.А.(дов. від 14.09.2010)
ОБСТАВИНИ СПРАВИ :
Київська природоохоронна прокуратура в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в місті Києві звернулася до господарського суду м. Києва з позовною заявою до відповідача про припинення користування надрами(підземними водами) по вул. М.Раскової, 4 у м. Києві та стягнення збитків в розмірі 5753801,16 грн.
Ухвалою господарського суду м. Києва від 30.12.2010 порушено провадження у справі №50/40 та призначено її до розгляду на 26.01.2011.
В судовому засіданні 26.01.2011 судом було оголошено перерву на 09.02.2011, 09.02.2011 на 25.02.2011, 25.02.2011 на 14.03.2011.
21.01.2011 через канцелярію суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти позову заперечує та просить відмовити в його задоволенні.
09.02.2011 представник прокуратури в судовому засіданні подав клопотання про уточнення позовних вимог, відповідно до якої змінив позовні вимоги та просить суд:
- стягнути з відповідача збитки завдані державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в розмірі 5753801,16 грн.
Суд прийняв до уваги дані уточнення позовних вимог.
В судових засіданнях 09.02.2011, 25.02.2011 та 14.03.2011 відповідачем подавалися додаткові заперечення проти позову, в яких він просив відмовити в задоволенні позовних вимог прокуратури повністю.
11.03.2011 через канцелярію суду від прокуратури надійшли письмові пояснення, в яких прокуратура заперечує проти заперечень позивача та наголошує на необхідності задоволення позову у звязку з порушенням відповідачем природоохоронного законодавства.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти позову, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представників прокуратури, позивача та відповідача, господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Преамбулою Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” визначено, що охорона навколишнього природного середовища, раціональне використання природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини - невід'ємна умова сталого економічного та соціального розвитку України.
З цією метою Україна здійснює на своїй території екологічну політику, спрямовану на збереження безпечного для існування живої і неживої природи навколишнього середовища, захисту життя і здоровя населення від негативного впливу, зумовленого забрудненням навколишнього природного середовища, досягнення гармонійної взаємодії суспільства і природи, охорону, раціональне використання і відтворення природних ресурсів.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” завданням законодавства про охорону навколишнього природного середовища є регулювання відносин у галузі охорони, використання і відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, запобігання і ліквідації негативного впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, збереження природних ресурсів, генетичного фонду живої природи, ландшафтів та інших природних комплексів, унікальних територій та природних обєктів, повязаних з історико-культурною спадщиною.
Згідно ст.ст. 4, 5 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” природні ресурси України є власністю народу України, який має право на володіння, використання та розпорядження природними багатствами республіки, а державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Протягом 2010 року Державною екологічною інспекцією в місті Києві(далі позивач) здійснено 3 перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства публічного акціонерного товариства «Галактон»(далі відповідач) за адресою місто Київ, вул. М.Раскової, 4.
21.01.2010 Державною екологічною інспекцією в місті Києві здійснено планову перевірку ПАТ «Галактон»за результатами якої встановлено, що підприємство користується 4 артезіанськими свердловинами без спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами, що є порушенням особливих умов дозволу на спеціальне водокористування №УКР - 710-Кіє терміном дії від 13.04.2009 до 13.04.2012, ст.ст. 16, 19, 56 Кодексу України про надра та ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».
В подальшому Державною екологічною інспекцією в місті Києві відповідачу надано припис від 26.01.2010 з вимогою отримати спеціальний дозвіл (ліцензію) на користування надрами з терміном виконання до 01.03.2010. Однак, вимоги припису відповідачем виконані не були.
Як вбачається з матеріалів справи відповідач систематично порушував природоохоронне законодавство, не виконував вимоги приписів, у звязку з чим Головним державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища міста Києва Посмітним О.С. винесено рішення №21 від 29.03.2010 Про тимчасову заборону (зупинення) господарської діяльності ВАТ «Галактон»щодо користування надрами, а саме артезіанськими свердловинами №654, №3181,скв.1ю, які розташовані по вул. М. Раскової, 4 та №3181, скв.3с, №3181,скв.2ю на прилеглій території СШ №125 в частині використання підземних вод для господарських і виробничих потреб, за винятком технічного обслуговування (прокачки).
Під час перевірки виконання приписів 22.09.2010 Державною екологічною інспекцією в місті Києві виявлено, що приписи та рішення ПАТ «Галактон»не виконуються, відповідач продовжує експлуатацію 4-х артезіанських свердловин без спеціального дозволу на користування надрами, тим самим порушує дотримання вимог ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Дане правопорушення зафіксоване в акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 22.09.2010, повторно надано ПАТ «Галактон»припис від 22.09.2010 з вимогою отримати спеціальний дозвіл (ліцензію) на користування надрами з терміном виконання до 22.10.2010, вимоги якого також не виконані. На підставі цього заступником Головного Державного інспектора винесено повторне рішення №58 від 23.09.2010 про призупинку користування артезіанськими свердловинами в частині використання підземних вод для господарсько-виробничих потреб та розпорядження №48, №49 про опломбування 4-х артезіанських свердловин. Однак матеріали справи свідчать, що Державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища представниками заводу допущено не було для опломбування артезіанських свердловин, про що складено акт про недопущення для проведення опломбування від 27.09.2010.
В подальшому, відповідно до положення про Державну екологічну інспекцію в місті Києві, затверджену наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 19.02.2007 №55 та ст.35, ст.37,ст.44, п.5ст.55, ст.56, ст.70 Водного кодексу України Державна екологічна інспекція в місті Києві 30.09.2010 та 08.10.2010 внесла подання до Державного управління охорони навколишнього природного середовища в місті Києві про анулювання дозволу на спеціальне водокористування ПАТ «Галактон»№УКР - 710-Кіє від 13.04.2009.
Державне управління охорони навколишнього природного середовища в місті Києві Міністерства охорони навколишнього природного середовища видало 13.04.2009 дозвіл №УКР -710-Кіє на спеціальне водокористування ВАТ «Галактон»терміном дії з 13.04.2009 до 13.04.2012. У цьому дозволі зазначаються умови при дотриманні яких дозволяється водокористування. ПАТ «Галактон»порушило одну з умов, а саме відповідно до ст.23 Кодексу про надра і Постанови Кабінету Міністрів України від 27.02.2008 №273 на об'єктах (свердловинах), підземні води яких використовуються для питного і технічного постачання, а також для розливу питних і мінеральних вод, необхідно оформити спеціальний дозвіл на користування надрами та провести геолого-економічну оцінку підземних вод з затвердженням їх експлуатаційних запасів в ДКЗ України.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України №827 від 12.12.1994 підземна питна вода видобута з артезіанських свердловин відноситься до корисних копалин загальнодержавного значення.
Надра надаються у користування підприємствам, установам та організаціям лише за наявності у них спеціального дозволу відповідно до ст.19 кодексу України про надра.
Згідно ст.68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Надра - це частина земної кори, що розташована під поверхнею суші та дном водоймищ і простягається до глибин, доступних для геологічного вивчення та освоєння ( ст. 1 Кодексу України про надра).
Користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також, іноземні юридичні особи та громадяни. Спеціальні дозволи на користування надрами надаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр за погодженням з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, як правило, на конкурсних засадах в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ст. 13, ст. 16 Кодексу України про надра).
Надра у користування для видобування прісних підземних вод надаються на підставі спеціальних дозволів (ліцензій), що передбачено ст.21 Кодексу України про надра.
Проте як встановлено судом, з порушенням зазначених вимог чинного законодавства та умов дозволу на спеціальне водокористування №УКР-710-Кіє ПАТ «Галактон»не отримало відповідний дозвіл (ліцензію) на користування надрами.
Крім того, відповідно до Закону України «Про акціонерні товариства»відкрите акціонерне товариство «Галактон»з травня 2010 року змінило тип акціонерного товариства (найменування юридичної особи) з відкритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство, що підтверджується датою останньої реєстраційної дії від 19.05.2010 (Свідоцтво про реєстрацію юридичної особи, Довідка з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України).
Згідно з статтею 4-1 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності»підставами для переоформлення документа дозвільного характеру (дозвіл на спецводокористування) є зміна найменування суб'єкта господарювання - юридичної особи або прізвища, імені, по батькові фізичної особи-підприємця. У разі виникнення підстав для переоформлення документа дозвільного характеру суб'єкт господарювання зобов'язаний протягом п'яти робочих днів з дня настання таких підстав подати дозвільному органу або державному адміністратору заяву про переоформлення документа дозвільного характеру разом з документом дозвільного характеру, що підлягає переоформленню, і відповідний документ, що підтверджує зазначені зміни (виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців). Підставою для заміни свідоцтва про державну реєстрацію, що відмічено у Свідоцтві, є зміна найменування юридичної особи. Станом на 12 жовтня 2010 року дані матеріали до Держуправління (в тому числі і через дозвільний центр) не надходили.
У зв'язку з наведеним, Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища згідно ст.4-1 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності»визнано недійсним Дозвіл на спеціальне водокористування №УКР-710-Кіє від 13.04.2009 виданий ВАТ «Галактон», як не переоформлений в установлений термін, про що було повідомлено Генерального директора ПАТ «Галактон»Ковальчука М.О. листом від 13.10.2010 за №06-07/604.
На підтвердження позовних вимог до позовної заяви додаються пояснення генерального директора ПАТ «Галактон»Ковальчука М.О., в яких останній зокрема зазначає, що з 2009 року на підприємстві виявлено одне порушення це відсутність ліцензії на користування надрами.
За користування корисними копалинами загальнодержавного значення з порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування Державною екологічною інспекцією в місті Києві здійснено розрахунок розміру збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів без дозволу на спеціальне водокористування та порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування. Загальний розмір збитків згідно розрахунку позивача становить 5 753 801,16 гривень.
Вказані розрахунки розроблені згідно п.9.1 «Методики розрахунків розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 за №389 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 14.08.2009 за №767/16783.
У своєму відзиві на позовну заяву ПАТ «Галактон»наголошує на тому, що підприємство належним чином дотримувалось умови дозволу №УКР-710-Кіє на спеціальне водокористування від 13.04.2009 та не порушувало правила спеціального водокористування.
Однак суд не погоджується з таким твердження відповідача та наголошує, що в дозволі №УКР-710-Кіє на спеціальне водокористування від 13.04.2009 в частині «Умови при дотриманні яких дозволяється водокористування» зазначено, що ВАТ «Галактон»необхідно оформити спеціальний дозвіл на користування надрами, що це є умовою при виконанні якої Державне управління охорони навколишнього природного середовища в місті Києві дозволяє спеціальне водокористування ВАТ «Галактон».
Отже, при невиконанні даної умови ВАТ «Галактон»не мало право на користування артезіанським свердловинами, які зазначені в дозволі №УКР-710-Кіє на спеціальне водокористування від 13.04.2009.
Також, в своєму відзиві ПАТ «Галактон»наголошує на тому, що строків виконання вищевказаної умови в дозволі не зазначено. Проте суд зазначає, що відповідно до дозволу №УКР-710-Кіє на спеціальне водокористування від 13.04.2009, в частині «щорічно представляти до Держуправління»вказано, що звіт про виконання умов, закладених у дозволі на спецводокористування має надаватися у термін до 15.01. наступного року, отже до 15.01.2010 ВАТ «Галактон»мав надати звіт про виконання «Умови при дотриманні яких дозволяється водокористування», а саме оформити спеціальний дозвіл на користування надрами.
Крім того ПАТ «Галактон»зазначає, що належно оплатив вартість використаних підземних вод, а тому відсутні збитки завдані державі.
Однак суд наголошує, що відповідно до чинного роз'яснення Вищого арбітражного суду України №02-5/744 від 27.06.2001 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища», а саме п.4.5.2. - використання природних ресурсів без відповідного дозволу є самовільним.
За змістом ст.68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»заподіяні державі внаслідок такого використання збитки підлягають відшкодуванню незалежно від сплати збору за спеціальне використання природних ресурсів. Розмір цих збитків обчислюється на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик. На даний час єдиною чинною такою методикою є Методика розрахунку збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затверджена Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 №389.
Суд ще раз наголошує на порушенні вимог ст. 8 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності»ПАТ «Галактон», а саме «підставами для переоформлення документа дозвільного характеру є: зміна найменування суб'єкта господарювання». ВАТ «Галактон»повинен переоформити дозвіл №УКР-710-Кіє на спеціальне водокористування від 13.04.2009 протягом п'яти робочих днів.
Ст. 8 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності»зазначає, що не переоформлений в установлений строк документ дозвільного характеру є недійсним.
ВАТ «Галактон», відповідно до Довідки АА №349025 змінив своє найменування 20.05.2010 та лише в листопаді 2010 переоформив дозвіл №УКР-710-Кіє на спеціальне водокористування від 13.04.2009, після перевірок Державної екологічної інспекції в місті Києві, внесення приписів ВАТ «Галактон»та визнання недійсним дозволу №УКР-710-Кіє на спеціальне водокористування від 13.04.2009 Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в місті Києві.
Згідно ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів.
Надра - це частина земної кори, що розташована під поверхнею суші та дном водоймищ і простягається до глибин, доступних для геологічного вивчення та освоєння (ст. 1 Кодексу України про надра).
Родовища корисних копалин - це нагромадження мінеральних речовин в надрах, на поверхні землі, в джерелах вод та газів, на дні водоймищ, які за кількістю, якістю та умовами залягання є придатними для промислового використання (ст. 5 Кодексу України про надра).
Корисні копалини за своїм значенням поділяються на корисні копалини загальнодержавного і місцевого значення (ст. 6 Кодексу України про надра).
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 № 827 затверджено переліки корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення, де підземні води належать до корисних копалин загальнодержавного значення.
Користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також, іноземні юридичні особи та громадяни. Користування надрами здійснюється лише на підставі спеціальних дозволів (ліцензій) на користування надрами, які видаються Державним комітетом України з геології і використання надр за погодженням з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України (ст. 13, 16 Кодексу України про надра).
Надра у користування для видобування прісних підземних вод надаються на підставі спеціальних дозволів (ліцензій), що передбачено ст. 21 Кодексу України про надра.
Основними вимогами в галузі охорони надр є додержання встановленого законодавством порядку надання надр у користування і недопущення самовільного користування надрами, про що зазначено у ст. 56 Кодексу України про надра.
Статтями 15, 16 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право на захист свого права або інтересу. Кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого права та інтересу.
Згідно ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру»прокурор звертається з позовом до суду від імені держави та в її інтересах у разі наявності порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій фізичних або юридичних осіб.
В даному випадку порушено встановлений державою порядок надання в користування надр, дотримання якого всіма юридичними та фізичними особами на території України є інтересом держави, що порушується в цьому випадку.
Державним органом, який здійснює державні функції з регулювання в сфері охорони навколишнього природного середовища в місті Києві, є Державна екологічна інспекція в місті Києві.
Таким чином, позовні вимоги прокурора обґрунтовані та підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ст. ст. 43, 33, 34 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності, сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку, що заявлені прокурором і позивачем вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у відповідності до уточнених позовних вимог.
Суд вважає, що прокурор достатньо мотивовано довів факт порушення субєктивного права держави в особі позивача. Надана ним сукупність відомостей про факт порушення відповідачем природоохоронного законодавства відповідає дійсності і визнається судом достовірним доказом.
Витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, підлягають стягненню з відповідача в доход Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 49, 82-85 ГПК України,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з публічного акціонерного товариства "ГАЛАКТОН"(код ЄДРПОУ 00445771, 02660, м. Київ, вул. Марії Раскової, 4) на користь державив в особі Державної екологічної інспекції у м. Києві(код ЄДРПОУ 34481451, 04071, м. Київ, вул. Набережно-Лугова, 4) збитки в розмірі 5753801(пять мільйонів сімсот пятдесят три тисячі вісімсот одна) грн. 16 коп., які зарахувати на розрахунковий рахунок: 33112331700005, одержувач УДК у Дніпровському районі м. Києва(код 26077906), банк одержувача ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019.
3. Стягнути з публічного акціонерного товариства "ГАЛАКТОН"(код ЄДРПОУ 00445771, 02660, м. Київ, вул. Марії Раскової, 4) в дохід державного бюджету України 25500(двадцять пять тисяч пятсот) грн. 00 коп. державного мита та 236(двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржене в порядку та строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.
5. Копію рішення розіслати сторонам.
СуддяГоловатюк Л.Д.
Дата виготовлення та підписання повного тексту рішення 21.03.2011