Ухвала суду № 14588174, 10.02.2011, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.02.2011
Номер справи
2-а-3766/10/2370
Номер документу
14588174
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2-а-3766/10/2370 Головуючий у 1-й інстанції: Паламар П.Г.

Суддя-доповідач: Борисюк Л.П.

У Х В А Л А

Іменем України

"10" лютого 2011 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді

суддів

при секретарі

за участю:

представника відповідача Борисюк Л.П.,

Грибан І.О., Губської О.А.

Петриченко Ю.П.

Школьної І.П. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області на постанову Черкаського окружного адміністративному суду від 14 грудня 2010 року у справі за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області до Канівського комунального підприємства теплових мереж про стягнення економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін, -

ВСТАНОВИВ:

В липні 2010 року Державна інспекція з контролю за цінами в Черкаській області звернулася до Черкаського окружного адміністративного суду із позовом до Канівського комунального підприємства теплових мереж, в якому просила стягнути економічні санкції за порушення державної дисципліни цін в розмірі 19 3044,06 грн.

Постановою Черкаського окружного адміністративному суду від 14 грудня 2010 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Позивач, не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно зясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в звязку з чим просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які зявилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Канівське комунальне підприємство теплових мереж зареєстроване як юридична особа Виконавчим комітетом Канівської міської ради Черкаської області 21.01.1992 р. за № 8, ідентифікаційний код 02082657.

В червні 2010 року позивачем було проведено перевірку відповідача щодо фактичного надходження до бюджету суми економічних санкцій на загальну суму 193044,07 грн. у тому числі одержаної підприємством внаслідок порушення державної дисципліни цін та визначеної на підставі матеріалів перевірки, проведеної у 2008 році (акт № 1184 від 16.05.2008 р.) суми необґрунтованої виручки в розмірі 64348,02 грн. та штрафу в розмірі 128696,04 грн.

На підставі зазначених матеріалів прийняте рішення про застосування економічних санкцій за порушення в частині додержання державної дисципліни цін від 02.07.2010 № 101.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, колегія суддів виходить з наступного.

У відповідності до Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року № 1819, Державна інспекція з контролю за цінами, а також її територіальні органи - Державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, відповідно до покладених на них завдань у межах своєї компетенції здійснюють перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування.

Згідно ст. 192 Господарського кодексу України політика ціноутворення, порядок встановлення та застосування цін, повноваження органів державної влади та органів місцевого самоврядування щодо встановлення та регулювання цін, а також контролю за цінами і ціноутворенням визначаються законом про ціни і ціноутворення та іншими законодавчими актами.

Основні принципи встановлення і застосування цін і тарифів та організації контролю за їх дотриманням на території України визначаються Законом України «Про ціни і ціноутворення»від 03.12.1990 року № 507-ХІІ (далі Закон № 507-ХІІ).

Положенням ст. 4 Закону № 507-ХІІ передбачено, що Кабінет Міністрів України забезпечує здійснення в республіці державної політики цін; визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджується відповідними органами державного управління, крім сфери телекомунікацій; визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).

Згідно із приписами ст. 8 Закону № 507-ХІІ, державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів та іншими методами, введеними Кабінетом Міністрів України.

Стаття 13 Закону № 507-ХІІ встановлює, що державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України. Вказані органи здійснюють контроль у взаємодії з профспілками, спілками споживачів та іншими громадськими організаціями. Державні органи, що здійснюють контроль за цінами, та їх посадові особи мають права, виконують обов'язки і несуть відповідальність, передбачені Законом України «Про державну податкову службу в Україні», крім повноважень, передбачених пунктами 6-9 статті 11 вказаного Закону. Господарські суб'єкти повинні в установленому порядку подавати необхідну інформацію для здійснення контролю за правильністю встановлення і застосування цін.

Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що у межах своєї компетенції Державна інспекція з контролю за цінами здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування.

Згідно ст. 14 цього Закону, вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необгрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.

В період з 22.06.2010 по 30.06.2010 на підставі посвідчення № 1322 від 21.06.2010 р. головним державним інспектором ДІ з контролю за цінами в Черкаській області Колісник М.В. проведена позапланова перевірки виконання Канівським КПТМ мереж приписів про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін від 19.05.2008 № 74 та від 07.10.2009 № 170.

Вказаною перевіркою встановлено, що підприємством усунено порушення формування та застосування цін (тарифів) на послуги теплопостачання шляхом приведення цін (тарифів) у відповідність до вимог постанови КМУ від 27.02.2007 № 297 та не перераховано до бюджету економічні санкції за порушення державної дисципліни цін згідно з актом від 16.05.2008 № 1184 на загальну суму економічних санкцій у розмірі 193044,07 грн.

Рішенням позивача № 101 від 02.07.2010 на підставі даного акту вирішено вилучити у відповідача у дохід бюджету 193044,07 грн. та було направлено відповідачу для виконання в 10-денний строк.

Судом встановлено, що відповідачем рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 101 на загальну суму 193044,07 прийнято 02.07.2010 та направлено позивачу для виконання в 10-денний строк. У встановлений законодавством термін позивач економічні санкції не сплатив.

Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.

Строки застосування адміністративно-господарських санкцій визначені ст. 250 ГК України, в якій вказано, що адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до субєкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим субєктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків передбачених законом.

Так як, порушення правил здійснення господарської діяльності відповідачем були виявлені позивачем під час проведення перевірки 16.05.2008 р., то станом на день прийняття рішення від 02.07.2010 р. № 101 адміністративно-господарські санкції не підлягають до застосування.

Відповідно до Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій, яка затверджена наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України № 298/519 від 03.12.2001 року, вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки підлягає вилученню в дохід відповідного бюджету, крім того, стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної виручки.

Разом з тим, постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 20.09.2010 р. по справі № 2а-4084/10/2370 задоволено адміністративний позов Канівського комунального підприємства теплових мереж до Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області та скасовано рішення № 101 від 02.07.2010 р. про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на суму 193044,07 грн.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 02.11.2010 р. по адміністративній справі № 2а-4084/10/2370 апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області залишено без задоволення, постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 20.09.2010 р. без змін.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Згідно зі ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області на постанову Черкаського окружного адміністративному суду від 14 грудня 2010 року - залишити без задоволення.

Постанову Черкаського окружного адміністративному суду від 14 грудня 2010 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя

суддя

суддя Л.П. Борисюк

І.О. Грибан

О.А. Губська Повний текст ухвали складено та підписано 15.02.2011 р.