Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 лютого 2011 р. справа № 2а-28250/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11.20
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Наумової К.Г.
при секретаріЧухляк О.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державного підприємства «Добропіллявугілля» (м. Добропілля)
до Добропільської об`єднаної державної податкової інспекції (м. Добропілля)
про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень № 0004941540/0 від 26.11.2010 року, № 0004951540/0 від 26.11.2010 року № 0004961540/0 від 26.11.2010 року, -
за участю сторін
від позивача: Лисат Т.Г. за дов.
від відповідача: Кудря Д.І. за дов.
Державне підприємство «Добропіллявугілля», далі по тексту ДП «Добропіллявугілля», звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Добропільської об`єднаної державної податкової інспекції, далі по тексту ДПІ, про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень № 0004941540/0 від 26.11.2010 року, № 0004951540/0 від 26.11.2010 року № 0004961540/0 від 26.11.2010 року, № 0004971540/0 від 26.11.2010 року, № 0004981540/0 від 26.11.2010 року, № 0004991540/0 від 26.11.2010 року, № 0005001540/0 від 26.11.2010 року, № 0005011540/0 від 26.11.2010 року, № 0005021540/0 від 26.11.2010 року, № 0005031540/0 від 26.11.2010 року, № 0005041540/0 від 26.11.2010 року, № 0005051540/0 від 26.11.2010 року, № 0005061540/0 від 26.11.2010 року.
Ухвалою суду від 07.02.2011р. було роз`єднано позовні вимоги. Позовні вимоги Державного підприємства «Добропіллявугілля» до Добропільської об`єднаної державної податкової інспекції про визнання недійсними податкових повідомлень рішень від 26.11.2010 року №0004941540/0 про застосування штрафної санкції у розмірі 10 % у сумі 20коп., №0004951540/0 про застосування штрафної санкції у розмірі 20% у сумі 71грн. 64коп., №0004961540/0 про застосування штрафної санкції у розмірі 50 % у сумі 25049грн. 63коп. виділено в самостійне провадження, справі присвоєно № 2а-28250/10/0570.
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на відсутність повноважень податкового органу змінювати призначення платежу, вказаного в платіжному дорученні, та погашати пеню, так як позивач не вказував у призначенні платежу спрямування коштів на погашення пені, отже зазначені дії податкового органу суперечать нормам статті 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Тому просить задовольнити позов.
Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, надав до суду заперечення, у яких зазначає, що не можуть сплачуватися (погашатися) поточні податкові зобов`язання з податку (збору, платежу) поки не сплачено (не погашено) до бюджету податковий борг за порушення граничних термінів сплати, посилаючись на п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», а саме що, податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) у рівних пропорціях.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, та заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Добропіллявугілля» (ЄДРПОУ 32186934) є юридичною особою, зареєстроване Виконавчим комітетом Добропільської міської ради Донецької області, 26.04.2007р. номер запису 1260105 0022 000010.
ДПІ проведено невиїзну документальну (камеральну) перевірку з питань порушення граничних термінів сплати до бюджету самостійно задекларованих та узгоджених сум податкових зобов`язань зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, з комунального податку ДП «Добропіллявугілля», за період з 06.11.2009р. по 29.10.2010р., за наслідками якої складено акт від 15.11.2010р. № 1266/15-1/32186934. Згідно акту встановлено порушення ДП «Добропіллявугілля» граничних термінів сплати до бюджету самостійно задекларованих та узгоджених сум податкових зобов`язань зі збору за забруднення навколишнього природного середовища та з комунального податку, за період з 06.11.2009р. по 29.10.2010р. у загальній сумі 50459грн. 49коп.
На підставі даного акту перевірки ДПІ прийняті податкові повідомлення-рішення від 26.11.2010 року:
№ 0004941540/0, яким до ДП «Добропіллявугілля» на підставі п.п. 17.1.7. п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за затримку сплати на 12 календарних днів узгодженого податкового зобов`язання з комунального податку у розмірі 2грн. застосована штрафна санкція у розмірі 10% на суму 20коп.;
№ 0004951540/0, яким до ДП «Добропіллявугілля» на підставі п.п. 17.1.7. п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за затримку сплати на 90 календарних днів узгодженого податкового зобов`язання з комунального податку у розмірі 358грн. 01коп. застосована штрафна санкція у розмірі 20% на суму 71грн. 64коп.
№ 0004961540/0, яким до ДП «Добропіллявугілля» на підставі п.п. 17.1.7. п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за затримку сплати на 91 календарних дня узгодженого податкового зобов`язання з комунального податку у розмірі 1867грн. 06коп. та за затримку сплати на 92 календарних дня узгодженого податкового зобов`язання у розмірі 48232грн. 19коп. застосована штрафна санкція у розмірі 50% на суму 25049грн. 63коп.
Як зазначає відповідач, підставою для прийняття податкових повідомлень-рішень від 26.11.2010р. про застосування штрафних санкцій стало встановлення в ході проведення перевірки порушення п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», які зафіксовані у акті перевірки та полягають у несвоєчасній сплаті комунального податку.
Ст. 15 Декрету КМУ «Про місцеві податки і збори», визначено, що комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Ст. 18 зазначеного Декрету, визначено, що органи місцевого самоврядування самостійно встановлюють і визначають порядок сплати місцевих податків і зборів відповідно до переліку і в межах установлених граничних розмірів ставок.
У ст. 19 зазначеного Декрету, зазначено, що місцеві податки і збори перераховуються до бюджетів місцевого самоврядування в порядку, визначеному Радами народних депутатів, якими вони встановлюються. Стягнення не внесених в установлений термін місцевих податків і зборів здійснюється згідно з чинним законодавством.
Ст. 22 зазначеного Декрету, встановлена відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати місцевих податків і зборів до бюджету місцевого самоврядування покладається на платників відповідно до чинного законодавства. Контроль за сплатою місцевих податків і зборів здійснюється державними податковими інспекціями.
Звітним періодом з комунального податку у м. Добропілля є квартал, що визнано сторонами. Порядок справляння комунального податку встановлений Положенням про комунальний податок, затвердженим рішенням Добропільської міської ради від 30.09.2005р. № 4/21-49.
Як встановлено ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який діяв на момент виникнення правовідносин та установлював порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів) був Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
За вимогами п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом «г» підпункту 4.1.4 цього пункту, протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), до 1 квітня року, наступного за звітним.
Згідно п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за порушення податкового законодавства на платника податків накладаються штрафні санкції.
Підпунктом 17.1.7. п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», на підставі якого застосовані фінансові санкції, встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Щодо податкового повідомлення рішення № 0004941540/0 від 26.11.2010р, яким до позивача застосовані штрафні санкції у розмірі 10 відсотків у сумі 20коп.
У розрахунку штрафних санкцій до акту перевірки зазначено, що ДПІ враховує сплату позивачем податку за розрахунком комунального податку за 2 квартал 2010 року платіжним дорученням № 2437 від 31.08.2010р. на суму 2грн.
Позивачем до матеріалів справи наданий податковий розрахунок комунального податку за 2 квартал 2010 року вх. № 9003072528 від 03.08.2010 року, який ДПІ отримало 05.08.2009 року. Цим розрахунком позивач визначив податкове зобовязання у сумі 63714грн. 30коп.
Платіжним дорученням № 2437 від 31.08.2010р. позивачем був сплачений комунальний податок у сумі 2грн. У даному платіжному дорученні зазначено призначення платежу «комунальный налог согл. уведомлен.-решения от 03.08.2010г. № 0000602340/0».
Щодо податкового повідомлення рішення № 0004951540/0 від 26.11.2010р, яким до позивача застосовані штрафні санкції у розмірі 20 відсотків у сумі 71грн. 64коп.
Згідно розрахунку штрафних санкцій по сформованим податковим повідомленням рішенням (додаток до акту) вказані штрафні санкції складаються з:
штрафної санкції у сумі 71грн. 60коп., нарахована ДПІ за несвоєчасну сплату комунального податку за розрахунком вх. № 9002916024 від 04.02.2010 року у сумі 358грн. 01коп., що оплачений позивачем з простроченням на 90 календарних днів платіжним дорученням № 578 від 20.05.2010р.;
та штрафної санкції у сумі 4коп., нарахована ДПІ за несвоєчасну сплату комунального податку за розрахунком вх. № 9003072528 від 05.08.2010 року у сумі 19коп., що оплачений позивачем з простроченням на 71 календарний день платіжним дорученням № 3699 від 29.10.2010р.
Згідно податкового розрахунку з комунального податку за 4 квартал 2009 року вх. № 9002916024 від 03.02.2010 року, який ДПІ отримало 04.02.2010 року, позивач визначив податкове зобовязання у сумі 63590грн. 20коп.
Згідно податкового розрахунку з комунального податку за 1 квартал 2010 року № 900149932 від 28.04.2010 року, який ДПІ отримало 06.05.2010 року, позивач визначив податкове зобовязання у сумі 63831грн. 60коп.
Згідно податкового розрахунку з комунального податку за 2 квартал 2010 року вх. №9003072528 від 03.08.2010 року, який отриманий ДПІ 05.08.2010 року, позивач визначив податкове зобовязання у сумі 63714грн. 30коп.
Платіжним дорученням № 578 від 20.05.2010р. позивачем був сплачений комунальний податок у сумі 63831грн. 60коп. У цьому платіжному дорученні зазначено призначення платежу «комунальный налог за 1 квартал 2010г.».
Платіжним дорученням № 3699 від 29.10.2010р. позивачем був сплачений комунальний податок у сумі 20коп. У цьому платіжному дорученні платіжному дорученні зазначено призначення платежу «штрафные санкции по комунальному налогу по уведомлен.-решению от 28.10.2010г. № 0000812340».
Щодо податкового повідомлення рішення № 0004961540/0 від 26.11.2010р, яким до позивача застосовані штрафні санкції у розмірі 50 відсотків у сумі 25049грн. 63коп.
Згідно розрахунку штрафних санкцій по сформованим податковим повідомленням рішенням (додаток до акту) вказані штрафні санкції складаються з:
штрафної санкції у сумі 24116грн. 10коп., нарахована ДПІ за несвоєчасну сплату комунального податку за розрахунком вх. № 9001707061 від 06.11.2009 року у сумі 48232грн. 19коп., що оплачений позивачем з простроченням на 92 календарних дні, платіжним дорученням № 750 від 19.02.2010р.;
та штрафної санкції у сумі 933грн. 53коп., нарахована ДПІ за несвоєчасну сплату комунального податку за розрахунком вх. № 9001499932 від 06.05.2010 року у сумі 1867грн. 06коп., що оплачений позивачем з простроченням на 91 календарний день, платіжним дорученням № 2108 від 19.08.2010р.
Податковим розрахунком з комунального податку за 3 квартал 2009 року вх. № 9001707061 від 04.11.2009 року, який ДПІ отримало 06.11.2009 року, позивач визначив податкове зобовязання у сумі 63051грн. 30коп.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 09.03.2010р. по справі № 2а-2863/10/0570 позовні вимоги Добропільської обєднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Добропіллівугілля» про стягнення заборгованості у розмірі 63649,28 грн. - задовольнити повністю, стягнути з державного підприємства «Добропіллявугілля» заборгованість з комунального податку в розмірі 63649,28 (шістдесят три тисячі шістсот сорок девять) грн. 28 коп.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 03.06.2010р. відстрочено до 01.04.2015р. виконання постанови від 09.03.2010р. по справі № 2а-2863/10/0570.
Податковим розрахунком з комунального податку за 1 квартал 2010 року № 900149932 від 28.04.2010 року, який ДПІ отримало 06.05.2010 року, позивач визначив податкове зобовязання у сумі 63831грн. 60коп.
Платіжним дорученням № 750 від 19.02.2010р. позивачем був сплачений комунальний податок у сумі 48590грн. 20коп. У цьому платіжному дорученні платіжному дорученні зазначено призначення платежу «комунальный налог за 4 квартал 2010г.».
Платіжним дорученням № 2108 від 19.08.2010р. позивачем був сплачений комунальний податок у сумі 63831грн. 60коп. У цьому платіжному дорученні платіжному дорученні зазначено призначення платежу «комунальный налог за 1 квартал 2010г.».
Таким чином, ДПІ при зарахуванні платежів, сплачених позивачем у рахунок погашення податкових зобов`язань з комунального податку, самовільно було змінено призначення платежів, які було зазначено платником податку у платіжних документах.
Пунктом 3.8 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 р. № 22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 р. за №377/8976, встановлено, що реквізит «Призначення платежу» платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення «Призначення платежу».
Відповідно до вимог п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», на який посилається ДПІ як на обґрунтування права зараховувати сплачені позивачем суми збору за забруднення навколишнього природного середовища у календарній черговості виникнення податкового боргу, встановлено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) у рівних пропорціях.
З наведеного вбачається, що ця норма не визначає коло осіб, на яких розповсюджується її дія: чи то контролюючи органи, чи то платники податків. Вказана норма не позбавляє платника податку права самостійно визначати джерела та черговість погашення податкових зобовязань. У будь-якому випадку, ця норма не встановлює права контролюючого органу, всупереч напрямку, зазначеному платником податку у платіжному документі, зараховувати платежі у рахунок погашення податкового боргу.
Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 18 липня 2005 р. № 276, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 2 серпня 2005 р. за № 843/11123, також не передбачається права податкового органу змінювати призначення платежу, визначеного платником податку у платіжних документах, та направляти ці суми на погашення податкового боргу попередніх податкових періодів при веденні оперативного обліку платежів до бюджету.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі викладеного, дії податкового органу щодо зміни призначення платежу, є неправомірними, отже, застосування до позивача фінансових санкцій за порушення строків сплати податкових зобовязань з комунального податку є неправомірним.
Враховуючи викладене, податкові повідомлення-рішення Добропільської об`єднаної державної податкової інспекції № 0004941540/0 від 26.11.2010 року, № 0004951540/0 від 26.11.2010 року № 0004961540/0 від 26.11.2010 року не можуть вважатися обґрунтованими та законними, відповідно позовні вимоги підлягають задоволенню.
З урахуванням ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України у сумі 3грн. 40коп.
На підставі наведеного, керуючись ст. 19 Конституції України, Законами України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Законом України «Про систему оподаткування», Інструкцією про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України від 19 липня 1999 року № 162/379, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 9 серпня 1999 року за № 44/3837, Декрет Кабінету Міністрів України «Про місцеві податки і збори» від 20 травня 1993 року №56-93, Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 року № 22, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 року за №377/8976, Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 18 липня 2005 року № 276, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 2 серпня 2005 року за № 843/11123,
ст.ст. 7 12, 69-72, 94, 122-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати недійсними податкові повідомлення-рішення Добропільської об`єднаної державної податкової інспекції від 26.11.2010 року №0004941540/0 про застосування штрафної санкції у розмірі 10 % у сумі 20 коп., №0004951540/0 про застосування штрафної санкції у розмірі 20% у сумі 71грн. 64коп., №0004961540/0 про застосування штрафної санкції у розмірі 50 % у сумі 25049грн. 63коп.
Стягнути з коштів Державного бюджету на користь Державного підприємства «Добропіллявугілля» судовий збір у сумі 3грн. 40коп.
Зазначена постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Дана постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Скарга подається на імя Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 21 лютого 2011 року.
Суддя Наумова К.Г.