Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 березня 2011 р. Справа № 2а-9984/10/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Барановського Р. А. при секретаріБринза О.В. за участю: позивача представника позивача представників відповідача ОСОБА_3 ОСОБА_4 Духневич Т.С., Саранцевої В.О. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом субєкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_3 до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Дніпропетровська про визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень, - ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Дніпропетровська про визнання нечинним та скасування податкових повідомлень-рішень №0009321701/0, №0009331701/0 від 02.08.10.
Позовні вимоги мотивовані тим, що твердження відповідача про перевищення позивачем граничного розміру отриманого доходу, межі якого відповідно Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності субєктів малого підприємництва» становлять 500000 грн. на рік, зафіксовані у акті перевірки №1135/17-3/3045120599 від 24.06.2010 року не відповідають дійсності оскільки виручка, що надходила на розрахунковий рахунок позивача передавалась експедиторським організаціям за дорученням і за рахунок вантажовласника третім особам. Тому оскаржені повідомлення-рішення, що винесені на підставі вказаного акту, на думку позивача є протиправними.
Позивач та представник позивача, що прибули в судове засідання, позов підтримали та надали пояснення, аналогічні доводам, викладеним у позовній заяві
Представники позивача, позов не визнали мотивуючи правомірністю податкових повідомлень-рішень, що оскаржено.
Заслухавши пояснення позивача, представника позивача та представників відповідача, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
За результатами планової перевірки СПД - фізичної особи ОСОБА_3 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства - за період з 01.04.2007 року по 31.03.2010 року, на підставі акту про результати планової виїзної документальної перевірки №1135/17-3/3045120599 від 24.06.2010 року ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська були винесені 02 серпня 2010 року податкові повідомлення-рішення №0009321701/0 про сплату податкового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб, що є суб'єктами підприємницької діяльності в розмірі 77582,5 грн.; №00093331701/0 про сплату податкового зобов'язання по податку на додану вартість в розмірі 238453,61 грн.
Відповідно до матеріалів справи (акт перевірки), встановлені наступні порушення:
- ст. 1, 2 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності субєктів малого підприємництва» (в редакції, яка була чинна на момент перевірки) №727/98 від 03.07.1998р. (далі Указ №727); розділу IV, ст.13 Декрету Кабінету Міністрів України №13-92 від 26.12.1992р. «Про прибутковий податок з громадян» (із змінами та доповненнями), в результаті чого донараховано податок з доходів фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності на загальну суму 77582,5 грн., в т.ч. по періодам: за ІІІ-ІV кв. 2008року в сумі 32228,4 грн.; за 2009рік в сумі 35375,6 грн.; за І кв. 2010 року в сумі 9978,5 грн.
В ході проведення перевірки встановлено, що СПД - фізична особа ОСОБА_3 отримав дохід у 2008 році у сумі 977458,13 грн., яка надійшла на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 , КБ "ПРИВАТБАНК", МФО 305299, а саме: у І кварталі 2008 року - 142186,0 грн.; у II кварталі 2008 році - 297310,65 грн.; -. у III кварталі 2008 році - 313404,29 грн.; у IV кварталі 2008 році - 224557,19 грн.
Статтею 2 Указу №727 передбачено, що до складу сукупного оподатковуваного доходу за підсумками звітного року такого платника не включаються доходи, що обкладаються єдиними податком. Особливу увагу при цьому слід звернути на те, що розмір єдиного податку встановлюється місцевими радами, виключно, з врахуванням меж дозволеного Указом №727 обсягу виручки для суб'єктів малого підприємництва - 500 000 грн. за рік. Тобто, з норм Указу (з перевищення понад 500 000,00 грн.) єдиний податок сплачуватись не може. Враховуючи зазначене, суми перевищення понад 500 000,00 грн. повинні оподатковуватись окремо, згідно з нормами чинного податкового законодавства.
Відповідно до ст.6 Указу № 727 суб'єкт підприємницької діяльності, який сплачує єдиний податок не є платником податку з доходів фізичних осіб (для фізичних осіб - суб'єктів малого підприємництва).
Як вказано вище, єдиний податок сплачується із розрахунку отриманого доходу до 500 000,00 грн., включно.
Тому податок з доходів фізичних осіб від підприємницької діяльності не сплачується з отриманого доходу до 500 000,00 грн., включно.
Водночас, згідно із підпунктом 9.12.2 пункту 9.12 статті 9 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» від 22.05.2003 № 889-ІУ (далі - Закон №889- IV), якщо фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності отримує інші доходи, ніж визначені у підпункті 9.12.1 пункту 9.12 статті 9, то такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими цим Законом.
Відповідно до у пункті 22.10 статті 22 Закону України № 889, оподаткування доходів фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю на загальній системі оподаткування проводиться відповідно до розділу IV Декрету № 13-92, який застосовується з урахуванням положень пункту 9.12 статті 9 Закону № 889.
При цьому, законодавство не містить прямої норми щодо звільнення від оподаткування доходів, одержаних фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності, у разі порушення умов Указу № 727 і перевищення встановленого ним максимального рівня доходів за рік. Тобто, законодавчі підстави для не оподаткування доходів платника єдиного податку, які перевищують 500 000,00 грн. на рік - відсутні.
Таким чином, враховуючи зазначене та вимоги діючого законодавства, доходи отримані СПД-фізичною особою ОСОБА_3, які перевищують граничний рівень 500 000,00 грн., в розмірі 252900,94 грн. за III кв. 2008 року оподатковуються за правилами відповідно до розділу IV Декрету № 13-92.
Перевищення граничного розміру отриманого доходу виникло у III кварталі 2008 року за рахунок надходження грошових коштів на р/р СПД - фізичної особи ОСОБА_3, а саме: 17.07.2008р. на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 надійшла сума грошових коштів у розмірі 8751,05 грн. від ПП "Текра - Віта" (код ЄДРПОУ 33370866) за надані автопослуги (платіжне доручення №2659 від 17.07.2008р.). Починаючи з 17.07.2008р. на р/р підприємця надійшли грошові кошти на загальну суму 252900,94 грн. в т.ч. по періодах:
липень 2008р. - 40824,51 грн.;
серпень 2008р.-107645,23 грн.;
вересень 2008р.-104431,2 грн..
Враховуючи вищенаведене СПД- фізична особа ОСОБА_3 з 01.10.2008 р. повинен був здійснювати діяльність на загальній системі оподаткування.
В ході проведення перевірки та відповідно наданим документам встановлено, що СПД - фізичною особою ОСОБА_3 після перевищення граничного обсягу виручки було отримано дохід на загальну суму у 896471,08 грн., в т.ч. по періодах: за IV квартал 2008 року - 224557,19 грн.; - за 2009 рік-524083,39 грн.; за І квартал 2010 року - 147830,5 грн.
Вказаний дохід, в порушення вимог Декрету №13-92 та Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (в редакції чинній на момент перевірки) СПД-фізичною особою ОСОБА_3 не задекларовано.
Згідно ст.13 р. IV Декрету №13-92 оподаткуванню підлягають доходи громадян, одержані протягом календарного року від здійснення підприємницької діяльності без створення юридичної особи.
Оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий доход, тобто різниця між валовим доходом і документально підтвердженими витратами, безпосередньо пов'язаними з одержанням доходу.
В ході проведення перевірки СПД - фізична особа ОСОБА_3, надав пояснення щодо первинних документів, які б підтверджували витратну частину підприємницької діяльності.
"... щодо представлення документів, підтверджуючих факт придбання ПММ, повідомляю, що не маємо можливості це зробити, в зв'язку з тим, що ці документи нами не зберігались. ... " (витяг з пояснення).
Згідно з абз.2 статті 13 Декрету №13-92 «оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий доход, тобто різниця між валовим доходом (виручки у грошовій та натуральній формі) і документально підтвердженими витратами, безпосередньо пов'язаними з одержанням доходу. Якщо ці витрати не можуть бути підтверджені документально, то вони враховуються податковими органами при проведенні остаточних розрахунків за нормами, визначеними ГДДА України за погодженням зМіністерством економіки України та Державним комітетом України по сприянню малим підприємствам та підприємництву.»
Враховуючи, що СПД - фізична особа ОСОБА_3 не надав до перевірки будь які документи, що підтверджують витрати, тому в ході здійснення перевірки витрати враховані з урахуванням норм, визначених додатком № 6 до Інструкції про прибутковий податок з громадян № 12. Норма витрат становить 55 відсотків.
Таким чином в порушення статті 13 Декрету №13-92 СПД - фізичною особою ОСОБА_3 занижений оподатковуваний доход на загальну суму 517217,41 грн. в т.ч. по періодах: за III кв. 2008р. на суму 113805,42 грн. (252900,94 - 139095,51); за ІУкв. 2008р. на суму 101050,73 грн. (224557,19 -123506,45 ); за 2009 р. на суму 235837,53 грн. (524083,39 - 288245,86); за І кв. 2010р. на суму 66523,73 грн. (147830,5 - 81306,77 ).
Податок з доходів фізичних осіб від підприємницької діяльності, який донарахований за результатами перевірки складає 77582,6 грн., в т.ч. по періодам : на суму перевищення у III кв. 2008р. - 17070,8 грн. (113805,42 грн.* 15 %); за IV кв. 2008р. - 15157,6 грн. (101050,73 грн.* 15 %); за 2009р.- 35375,6 грн. (235837,35 грн.* 15%); за І кв. 2010р. - 9978,5 грн. (66523,73 грн. * 15%).
Крім того, встановлено порушення п.п. 7.3.1 п. 7.3 ст. 7; ст. 9,10 Закону України "Про податок на додану вартість" (в редакції чинній на момент перевірки) від 03.04.1997р. №168/97-ВР (далі Закон №168), в результаті чого занижено податок на додану вартість у періоді, що перевірявся, на загальну суму 158969,1 грн., у тому числі по періодах: за листопад 2008 року -12372,84 грн.; за грудень 2008 року - 12213,3 грн.; за січень 2009 року - 5993,95 грн.; за лютий 2009 року - 5799,43 грн.; за березень 2009 року - 7597,73 грн.; за квітень 2009 року - 8741,23 грн.; за травень 2009 року - 8692,68 грн.; за червень 2009 року - 8991,86 грн.; - за липень 2009 року - 12938,77 грн.; за серпень 2009 року - 11813,36 грн.; за вересень 2009 року -10333,28 грн.; за жовтень 2009 року - 9030,3 грн.; за листопад 2009 року - 5824,48 грн.; за грудень 2009 року - 9059,6 грн.; за січень 2010 року - 6570,25 грн.; за лютий 2010 року - 10778,53 грн.; за березень 2010 року -12217,48 грн.
В період з 01.04.2007р. по 31.03.2010р. СГ фізична особа ОСОБА_3 платником податку на додану вартість не реєструвався.
Відповідно до підпункту «б» пункту 2.1 статті 2 Закону № 168, платником податку є будь-яка особа, яка підлягає обов'язковій реєстрації як платник цього податку.
Підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 Закону № 168 встановлено, що особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку у разі коли загальна сума від здійснення операцій з поставки товарів (послуг), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, що підлягають оподаткуванню згідно з цим Законом, нарахована (сплачена, надана) такій особі або в рахунок зобов'язань третім особам, протягом останніх дванадцяти календарних місяців сукупно перевищує 300 000 гривень (без урахування податку на додану вартість).
Згідно п.9.3 ст. 9 Закону № 168, особи, які підпадають під визначення п.2.3 ст.2 цього Закону, зобов'язані зареєструватися як платник податку у податковому органі за їх місцезнаходженням (місцем проживання).
Статтею 9 Закону № 168 визначено порядок реєстрації осіб, як платників податку на додану вартість. Пунктом 9.4 ст.9 передбачено, що якщо обсяг оподатковуваних операцій особи протягом звітного податкового періоду перевищує суму, визначену підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 Закону № 168, не більше ніж у два рази, така особа зобов'язана надіслати податковому органу заяву про реєстрацію протягом двадцяти календарних днів, наступних за таким звітним податковим періодом. Особа, що не надсилає таку заяву у таких випадках та у такі строки, несе відповідальність за не нарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування.
Враховуючи зазначене та вимоги діючого законодавства, СПД- фізична особа ОСОБА_3, у зв'язку з перевищенням встановленого граничного розміру обсягу продажу для платників єдиного податку (500 000 грн.) повинен був з IV кв. 2008р. у строки, визначені п.9.4 ст.9 Закону № 168 зареєструватися платником ПДВ, оскільки дохід, отриманий протягом І-ІІІ кв. 2008р. року склав 752 900,94 грн.
Пунктом 10.1 статті 10 Закону № 168 визначено, що особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) податку до бюджету є платник податку.
Перевіркою наданих документів встановлено, що у перевіряємому періоді з 01.04.2007р. по 31.03.2010р., починаючи з листопада 2008 року СІЇД-ФО ОСОБА_3 за надання автотранспорних послуг було отримано грошові кошти на загальну суму 794 845,41 грн., в т.ч. по періодах : листопад 2008 року - 61864,2 грн.; грудень 2008 року - 61066,52 грн.; січень 2009 року - 28969,79 грн.; лютий 2009 року - 28997,15 грн.; березень 2009 року - 37988,67 грн.; квітень 2009 року - 43706,15 грн.; травень 2009 року - 43463,4 грн.; червень 2009 року - 44959,3 грн.; липень 2009 року - 64693,83 грн.; серпень 2009 року - 59066,8 грн.; вересень 2009 року - 51666,4 грн.; жовтень 2009 року - 45151,5 грн.; листопад 2009 року - 29122,4 грн.; грудень 2009 року - 45298,0 грн.; січень 2010 року - 32851,25 грн.; лютий 2010 року-53892,65 грн.; березень 2010 року - 61087,4 грн. які є обєктом оподаткування податком на додану вартість:
листопад 2008 року-12372,84 грн.;
грудень 2008 року - 12213,3 грн.;
січень 2009 року- 5993,95 грн.;
лютий 2009 року - 5799,43 грн.;
березень 2009 року - 7597,73 грн.;
квітень 2009 року - 8741,23 грн.;
травень 2009 року - 8692,68 грн.;
червень 2009 року - 8991,86 грн.;
липень 2009 року- 12938,77 грн.;
серпень 2009 року - 11813,36 грн.;
вересень 2009 року - 10333,28 грн.;
жовтень 2009 року - 9030,3 грн;
листопад 2009 року - 5824,48 грн.;
грудень 2009 року - 9059,6 грн.;
січень 2010 року - 6570,25 грн.;
лютий 2010 року - 10778,53 грн.;
березень 2010 року - 12217,48 грн.;
Ставка ПДВ-20 відсотків (п.6.1 ст.6 Закону №168).
В порушення п.п.7.3.1 п.п.7 ст. 7 Закону №168 занижена сума ПДВ за результатами перевірки складає 158 969,1 грн.
Усі документи, надані до перевірки, були враховані перевіряючими при проведенні перевірки.
З огляду на викладене, висновки за результатами акту перевірки №1135/17-3/3045120599 від 24.06.2010 є обґрунтованими, а повідомлення-рішеня №0009321701/0, №0009331701/0 від 02.08.10 правомірними. Тому, адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 29.03.2011 р.
Суддя Р.А. Барановський