ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
29.03.11 Справа № 20/137 (10)
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії
головуючого - судді –Гнатюк Г.М.
суддів - Кравчук Н.М.
- Мирутенко О.Л.
розглянув апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-торгове підприємство «Бодекс», м.Львів від 22.12.2010.
на рішення господарського суду Львівської області від 13.12.2010р.
у справі № 20/137(10)
за позовом заступника прокурора м.Львова в інтересах держави в особі Львівської міської ради, м.Львів
до відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-торгове підприємство «Бодекс», м.Львів
до відповідача-2: Львівська регіональна філія Центру Державного земельного кадастру, м.Львів
про зобов’язання щодо внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 07.04.2005р.
за участю представників сторін:
від прокуратури: не з’явився
від позивача: Поліщук О.С. - представник
від відповідача-1: Чупахін І.Р. - представник
від відповідача-2: не з’явився
Позивачу та відповідачу-1 роз‘яснено їх права та обов‘язки, передбачені ст.22 ГПК України.
Клопотання про технічну фіксацію судового процесу не поступало, заяв про відвід суддів не надходило.
Прокуратура м.Львова та Львівська регіональна філія Центру Державного земельного кадастру явку повноважних представників в судове засідання не забезпечила, хоча належним чином були повідомлені про час та місце судового засідання.
Встановив :
Рішенням господарського суду Львівської області від 13.12.2010р. у справі №20/137(10) (суддя Манюк П.Т.) позовні вимоги задоволено повністю, внесено зміни до пунктів 1,5,9,10,13 Договору оренди землі від 07.04.2005р., укладеного між Львівською міською радою та ТзОВ ВТП «Бодекс», виклавши їх у наступній редакції:
- У пункті 1 договору замість слів “на підставі діючого Положення “Про оренду земельних ділянок у м. Львові та порядку встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки” читати “на підставі ухвали Львівської міської ради № 899 від 07.06.2007р. “Про затвердження Положення про організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок у м.Львові”
- Пункт 5 договору викласти у наступній редакції: “Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 318 377,60 грн».
- Пункт 9 договору викласти у наступній редакції: “Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі 9 551,33 грн. (дев»ять тисяч п»ятсот п»ятдесят одна гривня 33 копійок) в рік, що становить 3 (три) відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, та вноситься щомісячно рівними частинами на розрахунковий рахунок № 33214812700007 УДК у Львівській області, МФО 825014, ЄДРПОУ 22389441, отримувач: місцевий бюджет Шевченківського району, код платежу 13050200 для юридичних осіб до 30-го числа місяця наступного за звітним.”.
- Пункт 10 договору викласти у наступній редакції: «Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюються з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії».
- Пункт 13 договору доповнити підпунктом: - «зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством»; та стягнено з ТзОВ ВТП «Бодекс»в доход Державного бюджету України 85,00грн - державного мита та 236,00грн - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу. В частині участі у справі Львівської регіональної філії Центру державного земельного кадастру –провадження у справі припинено.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням, ТзОВ ВТП «Бодекс»оскаржило його в апеляційному порядку, оскільки вважає, що воно прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, так як місцевим господарським судом не повно з’ясовано усі обставини справи, через що суд дійшов невірного висновку та прийняв незаконне рішення, яке просить скасувати та в позові відмовити повністю. Крім цього, скаржником 15.03.2011р. (вх.№2240 від 15.03.2011р.) та 28.03.2011р. (вх.№2704 від 28.03.2011р.) подано доповнення до апеляційної скарги, в яких додаткового обгурнтовує свої доводи та заперечення.
У запереченні на апеляційну скаргу №1104/вих. 471 від 28.02.2011р. (вх №1854 від 01.03.2011р.) Львівська міська рада та в судовому засіданні представник позивача спростовує доводи скаржника та зазначає про законність та обґрунтованість рішення місцевого суду, у зв‘язку з чим просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржуване рішення залишити без змін.
Інші письмові пояснення на апеляційну скаргу не надходили.
Враховуючи, що Прокуратура м.Львова та Львівська регіональна філія Центру Державного земельного кадастру не забезпечила явку повноважних представників в судове засідання, а також те, що ухвалою суду від 15.03.2011р. явка повноважних представників сторін визнана судом на власний розсуд, колегія суддів вважає за можливе розглянути спір за відсутності їх представників.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши докази, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача-1, колегія суддів прийшла до висновку, що апеляційну скаргу слід задоволити, а рішення господарського суду Львівської області від 13.12.2010р. у справі №20/137 (10) скасувати, враховуючи наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі ухвали Львівської міської ради № 2131 «Про затвердження ТзОВ ВТП «Бодекс»проекту відведення та надання земельної ділянки на вул.І.Миколайчука, 36 у м.Львові», 07.04.2005 р. між ТзОВ ВТП «Бодекс»(надалі - відповідач 1) та Львівською міською радою (надалі -позивач) укладено договір оренди земельної ділянки по вул. І.Миколайчука, 36, кадастровий № 4610137500:09:001:0013, загальною площею 0,2368 га для будівництва багатоквартирного житлового будинку з магазином терміном на 10 років до 24.02.2015 року (надалі - Договір оренди земельної ділянки). Вказаний Договір оренди земельної ділянки пройшов державну реєстрацію –зареєстрований у Львівському міському відділі Львівської регіональної філії Центру державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 12.04.2005 року за № 04:05:438:00714 кн. 04-4, та зареєстрований у Львівській міській раді 07.04.2005 року за № Ш-340, про що в книзі записів реєстрації Договорів оренди землі Ш-1 вчинено запис.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю», ч.ч. 1-4 ст. 21 Закону України „Про оренду землі” плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати за землю. Орендна плата за землю –це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України „Про плату за землю”. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором або законом. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Згідно з ч. 1 ст. 7 Закону України “Про плату за землю” ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах п'ятій - десятій статті 7 та частині другій статті 6 цього Закону. Грошова оцінка земельної ділянки, що орендується відповідачем 1, згідно земельно-кадастрових даних у 2010р. становить 318377,60 грн. Державним комітетом України із земельних ресурсів на виконання п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000 № 783 «Про проведення індексації грошової оцінки земель»визначено коефіцієнти індексації за 2009 р. –1,059, за 2008 р. –1,152.
Річний розмір орендної плати за землю встановлено відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі», згідно якої річна орендна плата на земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю», і становить 3 відсотки від нормативної оцінки земельної ділянки. Річна орендна плата, передбачена у п. 9 Договору оренди земельної ділянки, є меншою трикратного розміру земельного податку. Положення пункту 9 Договору оренди земельної ділянки в цій частині суперечать вищенаведеним вимогам законодавства України.
З метою приведення діючого договору оренди землі до вимог чинного законодавства України та відшкодування суб’єктом господарювання недоотриманих коштів до міського бюджету Департаментом містобудування Львівської міської ради відповідачеві 1 було направлено вимогу –повідомлення від 19.07.2010 р. № 637/2403, якою його повідомлено про те, що договір оренди земельної ділянки від 07.04.2005 р. не відповідає вимогам чинного законодавства, а саме ст.21 Закону України «Про оренду землі», оскільки орендна плата за землю є меншою трикратного розміру земельного податку.
Однак, ТзОВ ВТП «Бодекс»вимоги викладені у листі Департаменту містобудування Львівської міської ради від 19.07.2010 р. виконані не були, як і не було взято до уваги повідомлення управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин від 17.01.2008 р., 09.09.2008 р., від 22.01.2009 р. про необхідність подання відповідачем 1 відповідних документів для внесення змін до діючого Договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до ст. 188 ГК України, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Вимагаючи внесення змін до Договору оренди Департамент містобудування Управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин, як автор повідомлень № 2403-вих/45-49 від 17.01.2008 року, № 601-83/2403 від 09.09.2008 року та № 62-25/2403 від 22.01.2009 року, а також № 637/2403 від 19.07.2010 року, повинен був би враховувати, що для внесення змін до будь-якого договору потрібно рішення про це відповідної сторони цього договору. В даному випадку для внесення змін до Договору оренди необхідно, щоб про це прийняла рішення Львівська міська рада, як Орендодавець Договору оренди. Про це прямо вказано у п. 13.4. Розділу 20. Порядок визначення розміру орендної плати з врахуванням грошової оцінки земельної ділянки Положення про організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок несільськогосподарського призначення у м. Львові, яке було затверджено Ухвалою Львівської міської ради № 899 віл 07.06.2007 р.: «Рішення про зміну розміру орендної плати за земельну ділянку приймає міська рада відповідною ухвалою за поданням управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин департаменту містобудування за погодженням з профільною постійною комісією міської ради. Розмір орендної плати не є сталим та змінюється у зв'язку з проведенням щорічної індексації грошової оцінки і внесенням змін на підставі вимог діючого законодавства та інших нормативних документів». Як вбачається з матеріалів, що надані Заступником прокурора м. Львова разом з позовною заявою, рішення про зміну розміру орендної плати за Договором оренди Львівська міська рада не приймала.
В розумінні ч.2 ст.188 Господарського кодексу України повідомлення управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин від 17.01.2008р. №2403-вих/45-49, 09.09.2008р. №601-83/2403, від 22.01.2009р. №62-25/2403 не є пропозиціями Львівської міської ради –як сторони в договорі оренди –щодо внесення змін до договору оренди.
Задовольняючи позовні вимоги заступника прокурора м.Львова в інтересах держави в особі Львівської міської ради про зобов’язання Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-торгового підприємства “Бодекс” внести зміни до договору оренди земельної ділянки від 07.04.2005р. суд першої інстанції не врахував дану обставину та на думку колегії дійшов хибного висновку, оскільки згідно ч.5 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до Закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об‘єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об‘єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об‘єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
На підставі цього, Львівська міська рада 07.06.2007 р. прийняла ухвалу № 899, якою затвердила Положення про організацію, проведення та оформлення купівлі-продажу у власність або надання в оренду земельних ділянок несільського господарського призначення у м.Львові. Відповідно до п.13.4 Розділу 20 зазначеного Положення, рішення про зміну розміру орендної плати за земельну ділянку приймає міська рада відповідною ухвалою за подання управління природних ресурсів та регулювання земельних відносин департаменту містобудування за погодженням з профільною постійною комісією міської ради.
Отже, повноваження щодо зміни розміру орендної плати за користування земельною ділянкою належать органу місцевого самоврядування –Львівській міській раді, яка реалізує це повноваження шляхом прийняття відповідної ухвали на пленарному засіданні. Повноваження щодо прийняття рішення про зміну розміру орендної плати за землю не передані будь-якому іншому виконавчому органу Львівської міської ради, в тому числі й Департаменту містобудування Львівської міської ради.
При цьому, відповідно до п. 5.71. Положення про Департамент містобудування Львівської міської ради, яке було затверджене рішенням виконкому Львівської міської ради № 1195 від 27.11.2006 р., повноваження з укладення договорів купівлі-продажу земельних ділянок та договорів оренди можуть здійснюватися Департаментом містобудування на підставі рішення Львівської міської ради.
Оскільки відповідне рішення Львівської міської ради відсутнє, колегія суддів погоджується з доводами скаржника про те, що відсутні правові підстави для внесення змін до Договору оренди землі від 07.04.2005р.
Зважаючи на викладене, колегія суддів не може погодитися з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог, оскільки рішення прийняте без дослідження всіх обставин справи, у зв’язку з чим, висновки суду, викладені у рішенні місцевого господарського суду не відповідають дійсним обставинам справи, що є підставою для його скасування.
Натомість колегія суддів погоджується з висновком господарського суду Львівської області щодо припинення провадження на підставі п.1.ч.1 ст.80 ГПК України в частині позовних вимог до відповідача-2, оскільки Львівська регіональна філія Центру Державного земельного кадастру не являється юридичною особою і позивач, в заяві від 08.11.2010р. про уточнення позовних вимог, не заявляв позовних вимог щодо неї.
Судові витрати по апеляційній скарзі, в порядку ст.49 ГПК України, слід віднести на позивача.
Керуючись ст.ст. 101,103-105 ГПК України Львівський апеляційний господарський суд,-
Постановив:
1. Апеляційну скаргу задоволити частково.
2. Рішення господарського суду Львівської області від 13.12.2010р. у справі №20/137(10) скасувати частково.
3. Прийняти нове рішення. В частині задоволених позовних вимог у позові заступника прокурора м.Львова відмовити повністю. В решті рішення залишити без змін.
4. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.
5. Матеріали справи повернути в господарський суд Львівської області.
Головуючий суддя Гнатюк Г.М.
Суддя Кравчук Н.М.
Суддя Мирутенко О.Л.
Повний текст постанови
виготовлено 31.03.2011р.