Єдиний державний реєстр судових рішень
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"24" березня 2011 р. м. Київ К-39289/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого: судді –доповідача Бим М.Є.
суддів: Гордійчук М.П., Конюшка К.В., Харченка В.В., Чалого С.Я.
розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Корсунь-Шевченківського районного центру зайнятості на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 10 червня 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11 листопада 2010 року у справі №2а-1444/10/2370 за позовом Корсунь-Шевченківського районного центру зайнятості до товариства з обмеженою відповідальністю «Корсунь-Шевченківська шляхова міжгосподарська пересувна механізована колона»про стягнення штрафних санкцій, -
В С Т А Н О В И Л А :
У квітні 2010 року Корсунь-Шевченківський районний центр зайнятості звернувся до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Корсунь-Шевченківська шляхова міжгосподарська пересувна механізована колона», в якому просив стягнути штраф у сумі 27 940 грн.60 коп.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 10 червня 2010 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 11 листопада 2010 року, в задоволенні позову відмовлено.
В касаційній скарзі позивач просить скасувати зазначені судові рішення, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Як встановлено судом, ТОВ «Корсунь–Шевченківська шляхова міжгосподарська пересувна механізована колона»31.01.1992р. зареєстрована як юридична особа за ідентифікаційним кодом 03582474 та внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що підтверджується довідкою відділу статистики у Корсунь-Шевченківському районі № 195 від 16.07.2007р.
20.01.2010р. посадовими особами Інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Черкаського обласного центру зайнятості проведено планову перевірку додержання законодавства про зайнятість населення товариством з обмеженою відповідальністю «Корсунь-Шевченківська шляхова міжгосподарська пересувна механізована колона»за період з 01.01.2009р. по 19.01.2010р., за результатами якої складено акт № 5 від 20.01.2010р.
У пункті 8 вказаного акту відображено порушення, виявлене при проведенні перевірки, а саме: 28.10.2008р. відповідачем був виданий наказ № 22–к про скорочення посади комірника, яку займала ОСОБА_1.; відповідно до наказу № 31–к від 28.12.2008р. вона була звільнена з роботи згідно п. 1 ст. 40 Кодексу законів про працю України; інформація форми № 4-ПН «Звіт про заплановане вивільнення працівників»та за формою № 4-ПН «Звіт про фактичне вивільнення працівників»від відповідача до Корсунь-Шевченківського районного центру зайнятості не надходили.
Приписом від 20.01.2010р. № 5 заступника начальника інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Черкаського обласного центру зайнятості у зв’язку з встановленням факту порушення, передбаченого пунктом 5 статті 20 Закону України «Про зайнятість населення»внаслідок неподання звітів за формами № 4-ПН (план) та № 4-ПН (факт) відповідача зобов’язано до 20.02.2010р. надати до Черкаського обласного центру зайнятості довідку про розмір річної заробітної плати ОСОБА_1
Крім того, заступником начальника інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Черкаського обласного центру зайнятості було складено акт № 3 від 12.03.2010р., яким згідно з п. 5 ст. 20 Закону України «Про зайнятість населення»до відповідача застосовані штрафні санкції у сумі 27940 грн. 60 коп.
Вказаний акт разом з листом від 12.03.2010 р. № 1187/10 направлено рекомендованим листом на адресу відповідача для виконання.
Відповідно до абзацу першого частини п'ятої статті 20 Закону України «Про зайнятість населення»при вивільненні працівників підприємства, установи, організації, незалежно від форми власності, повідомляють про це не пізніш як за два місяці в письмовій формі державну службу зайнятості, вказуючи підстави і строки вивільнення, найменування професій, спеціальностей, кваліфікації, розмір оплати праці, а в десятиденний строк після вивільнення - направляють списки фактично вивільнених працівників, зазначаючи в них інвалідів.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005р. N420 затверджено форми звітності N 4-ПН (план) «Звіт про заплановане вивільнення працівників» та N 4-ПН (факт) «Звіт про фактичне вивільнення працівників»та інструкції щодо їх заповнення, які вступили в дію з 04.01.2006р.
Форму звітності N 4-ПН (факт) «Звіт про фактичне вивільнення працівників»підприємства, установи, організації, їх структурні підрозділи та філії, незалежно від форм власності, подають до центрів зайнятості за місцем своєї реєстрації як платників страхових внесків з метою інформування про фактичне вивільнення працівників у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці, у т. ч. ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням (п. 1 ст. 40 КЗпП України). Дана форма звітності подається у десятиденний термін після фактичного вивільнення працівників.
Відповідач перебуває на обліку як платник страхових внесків до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в Корсунь-Шевченківському районному центрі зайнятості з 25.11.1999р., за реєстраційним номером 235800128, тому відповідно до частини 5 статті 20 Закону України «Про зайнятість населення»зобов’язаний був подати до Корсунь-Шевченківського районного центру зайнятості звіт про вивільнення ОСОБА_1 форми № 4-ПН (план) у термін до 28.10.2008р., та звіт форми № 4-ПН (факт) –у термін до 07.01.2009р.
З копії листа Корсунь-Шевченківського районного центру зайнятості від 22.12.2009р. № 2169/05 вбачається, що відповідачем 28.12.2008р. було звільнено з посади комірника, однак звіти про заплановане та фактичне вивільнення працівників не надходили.
Відповідальність за вказане порушення передбачена абзацом 2 частини п'ятої статті 20 Закону України «Про зайнятість населення», зокрема, у разі неподання або порушення строків подання даних про вивільнення працівників з роботодавців стягується штраф у розмірі річної заробітної плати за кожного вивільненого працівника.
Як вбачається з довідки ТОВ «Корсунь-Шевченківська шляхова міжгосподарська пересувна механізована колона» від 20.01.2010р., річна заробітна плата ОСОБА_1 за період з 01.01.2008р. по 31.12.2008р. становить 27940 грн. 60 коп.
Таким чином, розмір штрафу за несвоєчасне подання звіту форми № 4-ПН (план) у термін до 28.10.2008р. та звіту форми № 4-ПН (факт) у термін до 07.01.2009р. про звільнення ОСОБА_1 становить 27940 грн. 60 коп.
Разом з тим, відповідно до ч. 3 ст. 217 Господарського кодексу України до суб'єктів господарювання за порушення ними правил здійснення господарської діяльності застосовуються адміністративно-господарські санкції.
Отже, штраф за порушення вимог абзацу першого частини п'ятої статті 20 Закону України «Про зайнятість населення»підпадає під законодавче визначення адміністративно-господарської санкції та є такою санкцією за своєю юридичною сутністю.
В свою чергу, штраф є заходом впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування якого для правопорушника настають несприятливі економічні та/або правові наслідки.
Згідно ст. 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання потягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Враховуючи те, що порушення відповідачем законодавства про зайнятість населення щодо подання до центру зайнятості звітів про вивільнення працівника вчинені відповідачем 28.10.2008р. та 07.01.2009р., виявлені 20.01.2010р., а фінансові санкції застосовані 12.03.2010р., тому суди дійшли правильного висновку, що позивач застосував фінансові санкції поза межами річного строку з дня вчинення порушення, встановленого ст. 250 Господарського кодексу України, та підставно відмовили в задоволенні позову.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами попередніх інстанцій при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Згідно ч.1 ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 222, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Корсунь-Шевченківського районного центру зайнятості –залишити без задоволення.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 10 червня 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11 листопада 2010 року – залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: