Єдиний державний реєстр судових рішень Головуючий у 1 інстанції - Кониченко О.М.
Суддя-доповідач - Васильєва І.А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 березня 2011 року справа №2а-23084/10/0570 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Васильєвої І.А.
суддів Казначеєва Е.Г. , Яманко В.Г.
при секретарі судового засідання Балакай І.К.
за участю позивача - (не зявився належним чином повідомлений про розгляд справи)
представника відповідача Соколенко І.В., Ламєкіна С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Словянської державної податкової інспекції у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 січня 2011 року у справі № 2а-23084/10/0570 (головуючий І інстанції Кониченко О.М.) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробнича фірма «Славенергопром» м. Слов'янськ до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання незаконними дій суб'єкта владних повноважень по визнанню неподаною податкової звітності з податку на додану вартість за звітний період, скасування податкового повідомлення рішення від 24.09.2010 року,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Виробнича фірма «Славенергопром» м. Слов'янськ, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання незаконними дій суб'єкта владних повноважень по визнанню неподаною податкової звітності Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробнича фірма «Славненергопром» м. Слов'янськ з податку на додану вартість за звітний період липень 2010 року; визнання незаконними дій суб'єкта владних повноважень по невизнанню податкової звітності Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробнича фірма «Славенергопром» м. Слов'янськ з податку на додану вартість за звітний період липень 2010 року, скасування податкового повідомлення-рішення від 24 вересня 2010 року № 0038071542/0: зобов'язання Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції визнати (прийняти) податкову звітність Товариства з обмеженою відповідальністю з податку на додану вартість за звітний період липень 2010 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 20.08.2010 року ТОВ «Славенергопром» на адресу відповідача по електронній пошті було направлено декларацію: з ПДВ за липень 2010 року, якій було присвоєно реєстраційний номер № 9003524703 від 20.08.2010 року. 01.09.2010 року позивачем особисто в приміщенні ДПІ отримано лист від 26.08.2010 року за № 34722/10/15-213-3 про те, що податковій декларації за липень 2010 року надано статус «не визнана як податкова звітність» з посиланням на порушення абзацу 2 п. 4.6 розділу 4 Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та обробки податкової звітності. 13.09.2010 року відповідачем було складено акт про перевірку дотримання граничних строків подання податкової звітності за результатами якої було прийняте податкове повідомлення-рішення від 24.09.2010 року № 00037591542/0 та визначено суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 170 грн. Позивач вважає що в діях працівників ОДПІ вбачається порушення чинного законодавства України, оскільки жодним нормативним актом не передбачено можливості неприйняття податкової звітності безпідставно, також зазначив, що при прийнятті податкового повідомлення - рішення відповідач діяв поза межами своїх повноважень. Просив визнати незаконними дії суб'єкта владних повноважень по визнанню неподаною податкової звітності Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробнича фірма «СЛАВЕНЕРГОПРОМ» м. Слов'янськ з податку на додану вартість за звітний період липень 2010 року, скасувати податкове повідомлення-рішення від 24 вересня 2010 року№ 0038071542/0, зобов'язати Слов'янську об'єднану державну податкову інспекцію визнати (прийняти) податкову звітність Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробнича фірма «Славенергопром» м. Слов'янськ з податку на додану вартість за звітний період липень 2010 року. Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 25 січня 2011 року позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробнича фірма «Славенергопром» задоволені частково, а саме визнані незаконними дії Словянської обєднаної державної податкової інспекції по невизнанню неподаною податкової звітності з податку на додану вартість за період липень 2010 року, скасоване податкове повідомлення рішення від 24 вересня 2010 року № 0038071542/0. Зобовязано прийняти податкову звітність з податку на додану вартість за липень 2010 року. В іншій частині позову відмовлено.
Не погодившись з постановою суду Словянька обєднана державна податкова інспекція подала апеляційну скаргу в якій просило постанову суду першої інстанції скасувати внаслідок порушення судом норм матеріального та процесуального права, а в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
В судовому засіданні представники відповідача просили апеляційну скаргу задовольнити, постанову суду від 25.01.2011 року скасувати.
Представник позивача в судове засідання не прибув належним чином повідомлений про розгляд справи.
Вислухавши пояснення апелянта, дослідивши письмові матеріали справи та доводи апеляційної скарги, судова колегія встановила наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Виробнича фірма«Славенергопром» м. Слов'янськ є юридичною особою, зареєстровано Виконавчим комітетом Слов'янської міської ради Донецької області 25.12.2009 року за № 1920, включене до ЄДРПОУ за № 36806965, з 28.12.2009 року за № 9831 знаходиться на податковому обліку Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції.
19.04.2010 року між сторонами ТОВ ВФ «Славенергопром» та Слов'янською ОДПІ укладено договір № 460 предметом якого є визнання податкових документів (податкової звітності, реєстрів отриманих та виданих податкових накладних з податку на додану вартість та інших звітних податкових документів), поданих платником податку в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку або на електронних носіях, як оригіналу.
20.08.2010 року позивачем на адресу Слов'янської ОДПІ було направлено в електронному вигляді декларацію з ПДВ за липень 2010 року, звіту було присвоєно реєстраційний номер № 903524703 від 20.08.2010 року. Разом з декларацією було направлено розрахунок коригування сум ПДВ, реєстр отриманих та виданих податкових накладних та розшифровки в розрізі контрагентів, що підтверджується квитанціями.
01.09.2010 року позивачем особисто в приміщенні Слов'янської ОДПІ отримано лист відповідача від 26.08.200 року за № 34722/10/15-213-3 про те, що податковій декларації з ПДВ за липень 2010 року надано статус «не визнана як податкова звітність» з посиланням на порушення абзацу 2 п. 4.6 розділу 4 Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України.
Згідно абзацу 2 п. 4.6 розділу 4 Методичних рекомендацій, встановлено, що у разі визначення підрозділом оподаткування юридичних або фізичних осіб неправомірності подання податкової звітності платником податків на підставах, не передбачених пунктом 4.5, а саме: випадків подання платниками податку на додану вартість податкової звітності за період, що не відповідає звітному періоду для кожного конкретного платника, працівник цього підрозділу протягом 3 робочих днів з моменту отримання реєстру прийнятої звітності готує та направляє за підписом керівника органу ДПС - платнику податків повідомлення про невизнання такої звітності як податкової декларації із зазначенням підстав неприйняття такої звітності та пропозицією подати нову, оформлену належним чином. Як свідчать матеріали справи податкова звітність подавалась за липень 2010 року, про що було повідомлено у листі від 01.09.2010 року.
Відповідно до п. 4.5 наказу ДПА України від 31.12.2008р. № 827 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України» якщо податкова звітність, надана органу ДПС платником податків, заповнена всупереч правилам, визначеним у затвердженому порядку її заповнення, то вона може бути не визнана органом ДПС як податкова звітність. Підставою про невизнання податкової звітності є: відсутність підпис}" відповідних посадових осіб (факсиміле не дозволяється); відсутність скріплення печаткою підписів платника податків; відсутність обов'язкових реквізитів податкового документа: відсутність обов'язкових додатків до податкової звітності, передбачених порядком заповнення відповідної звітності; неможливість прочитати текст або цифри внаслідок пошкодження (наприклад, документи, залиті чорнилом або іншою рідиною, потерті): наявність порваних аркушів, підчищень, помарок, виправлень, дописок і закреслювань: подання ксерокопії звітних документів; порушення загальних вимог оформлення документів податкової звітності.
У таких випадках працівники підрозділів ведення та захисту податкової звітності повинні в усній формі попередити платника податків про виявлені недоліки і наслідки прийняття органами ДПС такої податкової звітності і запропонувати надати нову, оформлену належним чином.
Для інформування платників податків про відповідальність та наслідки повернення податкової звітності на дошці об'яв або інших інформаційних стендах в операційних залах розміщується витяг із Закону № 2181 (пп. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4).
.Якщо платник податків наполягає на прийнятті звітності, то звітність приймається, реєструється та разом зі службовою запискою передається до галузевого підрозділу для подальшого зберігання у звітній частині особової справи платника податків. На примірнику, що залишається у платника податків, проставляється штамп «ОТРИМАНО», попереджено про можливість невизнання.
Платнику податків у триденний термін від дня отримання звітності (але не пізніше наступного дня від граничного строку подання) структурним підрозділом, до функцій якого належить приймання податкової звітності, надсилається повідомлення про невизнання ОДПС декларації як податкової із зазначенням підстав та пропозицією надати нову. оформлену належним чином (пп. 4.1.3 п. 4.1 ст. 4 Закону N 2181).
У БДАЗ дана податкова звітність тільки реєструється (без внесення показників) та отримує статус «До відома», а в коментарях проставляється реєстраційний номер повідомлення (про невизнання ОДПС декларації як податкової) та дата його відправки.
Що також закріплено у пункті 4.5 Методичних рекомендацій, де зазначено, що якщо надана органу ДПС платником податків податкова звітність заповнена ним з порушенням правил, зазначених у затвердженому порядку заповнення, то вона може бути не визнана таким органом ДПС як податкова декларація.
У таких випадках працівники структурного підрозділу ОДПС, до функцій якого належить приймання податкової звітності, в усній формі попереджають платника податків про виявлені недоліки і право невизнання органом ДПС такої податкової звітності відповідно до норм Закону № 2181.
Якщо платник податків наполягає на прийнятті звітності, то звітність приймається, реєструється та разом зі службовою запискою передається до галузевого підрозділу для подальшого зберігання у звітній частині особової справи платника податків. На примірнику, що залишається у платника податків, проставляється штамп "ОТРИМАНО, попереджено про можливість невизнання" (зразок штампа наведено у додатку 1 до Методичних рекомендацій). Структурним підрозділом ОДПС, до функцій якого належить приймання податкової звітності у триденний термін від дня отримання звітності (але не пізніше наступного дня від граничного строку подання), надсилається платнику податків повідомлення про невизнання ОДПС податкової звітності як податкової декларації із зазначенням підстав неприйняття та пропозицією надати нову податкову декларацію, оформлену належним чином (пп. 4.1.3 п. 4.1 ст. 4 Закону №2181).
У Базі даних адресата звітності ця податкова звітність тільки реєструється (без
внесення показників) та отримує статус "Не визнано як податкова декларація" із обов'язковим зазначенням підстав невизнання, а в коментарях проставляється реєстраційний номер повідомлення ОДПС (про невизнання податкової звітності як податкової декларації) та дата його відправки.
Відповідно до п. 3.4 Наказу ДПА № 166 від 30.05.1997 року «Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання» платник податку самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає в декларації. Дані, наведені в декларації, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника, достовірність даних підтверджується: підписом платника, якщо платник - фізична особа, в інших випадках (особа, яка визначена як платник податку на додану вартість, крім фізичних осіб) - підписами відповідальних посадових осіб (керівника, головного бухгалтера) та печаткою, а в разі подання декларації в електронній формі - електронним підписом осіб (які підписують декларацію), зареєстрованим у порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до п.п.4.1.2. п.4.1. ст.4 Закону України № 2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Податкова декларація приймається без попередньої перевірки зазначених у ній показників через канцелярію, чий статус визначається відповідним нормативно-правовим актом. Відмова службової (посадової) особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин або висування нею будь-яких передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється та розцінюється як перевищення службових повноважень такою особою, що тягне за собою її дисциплінарну та матеріальну відповідальність у порядку, визначеному законом.
Якщо службова (посадова) особа контролюючого органу порушує норми абзацу першого цього підпункту, платник податків зобов'язаний до закінчення граничного строку подання декларації надіслати таку декларацію поштою з описом вкладеного та повідомленням про вручення, до якої долучається заява на ім'я керівника відповідного контролюючого органу, складена у довільній формі, із зазначенням прізвища службової (посадової) особи, яка відмовилася прийняти декларацію, та/або із зазначенням дати такої відмови. При цьому декларація вважається поданою в момент її вручення пошті, а граничний десятиденний строк, встановлений для поштових відправлень підпунктом 4.1.7. не застосовується.
Платник податків може також оскаржити дії службової (посадової) особи контролюючого органу з відмови у прийнятті податкової декларації у судовому порядку.
Незалежно від наявності відмови у прийнятті податкової декларації платник податків зобов'язаний погасити податкове зобов'язання, самостійно визначене ним у такій податковій декларації, протягом строків, установлених пунктом 5.3 статті 5 цього Закону.
Податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків. У цьому випадку, якою контролюючий орган звертається до платника податків з письмовою пропозицією надати нову податкову декларацію з виправленими показниками (із зазначенням підстав неприйняття попередньої), то такий платник податків має право: надати таку нову декларацію разом зі сплатою відповідного штрафу; оскаржити рішення податкового органу в порядку апеляційного узгодження.
Відповідно до п. 5.1. Закону 2181 від 21.12.2000р. податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків: адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових
періодах урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Порядок заповнення та подання декларації з податку на додану вартість затверджений наказом ДПА України від 15.06.2005 року за № 213.
Виходячи із змісту ч. 5 пп. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 Закону № 2181, у самому Законі прямо передбачено, за яких обставин податковий орган може не визнати декларацію, а отже, ці обставини і слід вважати підставами неприйняття декларації, які мають зазначатись податковим органом у письмових пропозиціях про подання нової декларації.
Судова колегія погоджується з висновком суду І інстанції стосовно того, що методичні рекомендації щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в органах ДПС України, насамперед затверджені з метою впровадження у державних податкових органах єдиної методології централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в органах ДПС України, у тому числі засобами телекомунікаційного зв'язку. Отже вказаний Наказ ДПА України є внутрішньо організаційним для податкових органів та не може впливати на правову поведінку платників податку. На підставі комплексного аналізу вищевказаних норм - невизнання відповідачем податкової звітності позивача, у вигляді спірної декларації, як податкової звітності, - є протиправним.
Судова колегія погоджується також з висновком суду в частині позовних вимог про скасування податкового повідомлення рішення від 24 вересня 2010 року, оскільки відповідачем спірну декларацію було прийнято 20.08.2010, (без порушення строків) та враховуючи встановлену судом незаконність дій суб'єкта владних повноважень по невизнанню податкової звітності ТОВ ВФ «Славенергопром», висновки акту перевірки є необґрунтованими, тому вимога в частині скасування податкового повідомлення - рішення від 24.09.2010 № 00038071542/0 підлягає задоволенню.
Стосовно позовних вимог в частині зобов'язання Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції визнати (прийняти) податкову звітність ТОВ ВФ «Слвенергопром» з податку на додану вартість за звітний період липень 2010 року, судова колегія погоджується з тим, що відповідач не приймаючи податкову звітність фактично не тільки порушує права позивача, а й порушує інтереси держави.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідно до ст. З Закону України «Про державну податкову службу в Україні». органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади, а також рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань оподаткування, виданими у межах їх повноважень.
Згідно ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби зокрема є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Законом України № 2181-Ш "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачена відповідальність за несвоєчасне подання податником податків податкової звітності у строки, визначені законодавством, зокрема п.п. 17.1.1. встановлено, що платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
На підставі викладеного, судова колегія вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, оскільки судове рішення першої інстанції прийнято з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а також судом правильно встановлені обставини справи.
Завдяки великому обсягу судового рішення, в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину.
Керуючись ст. ст. 197, 198, 200, 205 Кодексу адміністративного судочинства України, судова колегія,
УХВАЛИЛА:
В задоволенні апеляційної скарги Словянської державної податкової інспекції у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 січня 2011 року у справі № 2а-23084/10/0570 відмовити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 січня 2011 року у справі № 2а-23084/10/0570, залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі.
Повний текст виготовлено 21 березня 2011 року.
Головуючий суддя Васильєва І.А.
Судді Яманко В.Г.
Казначеєв Е.Г.