Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
16.03.11Справа №2а-711/11/2770 ,
Суддя Окружного адміністративного суду міста Севастополя Лотова Ю.В., розлянувши в порядку письмового провадження адміністративну справуДержавної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя (вул. Кулакова, 37, м. Севастополь, 99011);
дофізичної особи підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1);
про стягнення заборгованості
Обставини справи:
01.03.2011 року Державна податкова інспекція у Ленінському районі м. Севастополя звернулась до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом до фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про стягнення з відповідача у дохід державного бюджету Ленінського району м. Севастополя суми заборгованості перед бюджетом зі сплати штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у розмірі 1553,50 грн. та за порушення норм державного регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів у розмірі 11662,50 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 03.03.2011 року позивачу поновлено строк звернення до суду з адміністративним позовом, відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-711/11/2770.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 03.03.2011 року закінчено підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду.
Представник позивача надала клопотання про розгляд адміністративної справи у відсутності позивача, адміністративний позов підтримала у повному обсязі. Позовні вимоги обґрунтовані Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг» від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР (далі Закон України № 265), Законом України «Про державну податкову службу в Україні», ст. 4, п. 3 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 року № 1251-XII (далі - Закон України № 1251), Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 р. № 481/95-ВР (далі Закон України № 481).
Відповідач у судове засідання не зявилась, ухвали Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 03.03.2011 року не виконала, письмового відзиву на позовну заяву з документальним та правовим обґрунтуванням своїх заперечень суду не надала, хоча про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, про причину неявки суду не повідомила.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини у справі, об'єктивно оцінивши докази, досліджені в судовому засіданні, суд,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ч. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, встановлених законодавством.
Згідно зі ст. 4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» податкова адміністрація є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах у містах підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям.
Відповідно до п.п. 1, 2 ст. 10 цього Закону одними із завдань податкової адміністрації є контроль за своєчасністю, достовірністю та повнотою обчислення і сплати податків та зборів; забезпечення обліку платників податків, правильність обчислення та своєчасність надходження податків.
Відповідно до п. 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без встановлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України).
Правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення (ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Відповідно до п.п. 20.1.28 п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право:застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, позивач є субєктом владних повноважень, що має право звернутись до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовом про стягнення заборгованості по сплаті штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, порушення норм державного регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Грібенко Єлеонора Камільєвна зареєстрована як фізична особа підприємець Ленінською районною державною адміністрацією міста Севастополя, узята на облік до органів державної податкової служби та є платником податків і зборів (обовязкових платежів).
Співробітниками позивача 21.04.2010 року була проведена перевірка торгової секції, яка розташована за адресою м. Севастополь, вул. Адм. Макарова, буд. 15, та належить відповідачу щодо дотримання субєктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. За результатами цієї перевірки позивачем був складений акт № 0206/27/02/23/НОМЕР_1 від 21.04.2010 року. Відповідно до якого були зафіксовані порушення норм застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а саме:
при продажу споживачу товару на загальну суму 13,40 грн. розрахункові операції на суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів не проводились, що є порушенням п.п. 1, 2 ст. 3 Закону України № 265, за відповідні правопорушення п. 1 ст. 17 цього Закону передбачені штрафні санкції у пятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідальність - у розмірі 67,00 грн. (13,40 грн. *5);
застосовування реєстратора розрахункових операцій та видача розрахункового документу була проведена із порушенням порядку попереднього програмування товарів, що є порушенням п. 11 ст. 3 Закону України № 265, за відповідні правопорушення п. 6 ст. 17 цього Закону передбачено застосування фінансової санкції у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 85,00 грн.
сума готівкових коштів на місті проведення розрахунків склала 167,70 грн., а сума вказана в денному звіті РРО 234,00 грн., що є порушенням п. 13 ст. 3 Закону України № 265, відповідальність за порушення цієї норми передбачена ст. 22 цього Закону, згідно з якою у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність, ця сума складає 79,70 грн. (з урахуванням покупки у сумі 13,40 грн), тобто розмір штрафної санкції 398,50 грн. (79,70 грн. *5)
не момент проведення перевірки у торговій секції на вітринах знаходився товар без цінників, у кількості 39 найменувань, що є порушенням п. 3 ст. 3 Закону України № 265, за відповідні правопорушення ст. 23 цього Закону передбачено застосування фінансової санкції у розмірі одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян за кожний невиставлений цінник на товар, що складає 663,00 грн. (17,00 грн. *39)
Також, під час перевірки книги ОРО виявлено, що фіскальні звіти друкуються не щоденно, а саме: звіт за 03.04.2010 року № 0732 знятий 04.04.2010 року (запис щодо виходу РРО із ладу або про відключення електроенергії відсутній), що є порушенням п. 9 ст. 3 Закону України № 265. Відповідальність за порушення вказаної норми передбачена п. 4 ст. 17 цього Закону та складає двадцять неоподаткованих мінімумів доходів громадян у сумі 340,00 грн. (17,00 грн. *20)
За результатами перевірки та на підставі акту № 0206/27/02/23/НОМЕР_1 від 21.04.2010 року було прийнято рішення № 0002222330 від 30.04.2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у розмірі 1553,50 грн.
Статтею 1 Закону України № 265 встановлено, що реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Згідно зі ст. 15 Закону України № 265 контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Пунктами 1, 2, 3, 9, 11 та 13 ст. 3 Закону України № 265 визначено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг крім іншого зобов'язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
- видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;
- застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування;
- щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій;
- проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості;
- забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідно до п.п. 1, 4, 6 ст. 17 Закону України № 265 за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:
- у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки;
- двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій;
- п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.
Згідно зі ст. 22 Закону України № 265 у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Відповідно до ст. 23 цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які не виставили цінники на товар, що продається (меню, прейскуранти або тарифи на послуги, що надаються), використовують цінники та прейскуранти, що містять ціни і тарифи в іноземній валюті або в інших одиницях, які не є гривнею, застосовується фінансова санкція у розмірі одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян за кожний невиставлений цінник на товар (меню, прейскурант або тариф на послугу) або виставлений цінник на товар (меню, прейскурант або тариф на послугу) в іноземній валюті чи в інших одиницях.
Таким чином, рішення № 0002222330 від 30.04.2010 року, що прийняте позивачем на підставі перевірки, є обґрунтованими та такими, що відповідає діючому законодавству.
Крім того, відповідно до акту перевірки № 0206/27/02/23/НОМЕР_1 від 21.04.2010 року позивачем були встановлені порушення норм державного регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а саме:
- зафіксовано факт реалізації алкогольних напоїв особі, що не досягла вісімнадцятирічного віку, а саме покупцеві ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, було реалізовано 1 пляшку слабоалкогольного напою «Джин» та 1 упаковку цигарок «Ессе» синій, що є порушенням п. 1 ст. 15-3 Закону України № 481, відповідальність за порушення вказаної норми передбачена ст. 17 цього Закону та складає 6800 гривень;
- встановлений факт зберігання у торговій секції, що розташована за адресою: вул. Адм. Макарова, буд. 15, алкогольних напоїв вітчизняного виробництва у кількості 262 штук на загальну суму 3462,50 грн. без внесення місця зберігання до Єдиного реєстру (відповідна довідка у відповідача відсутня), що є порушенням вимог ч. 33 ст. 15 Закону України № 481, відповідальність за порушення вказаної норми передбачена ч. 2 ст. 17 цього Закону та складає 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень 3462,50 грн.
- встановлений факт зберігання у торговій секції, що розташована за адресою: вул. Адм. Макарова, буд. 15, роздрібних партій тютюнових виробів, пачок тютюнових виробів у кількості 37 штук на загальну суму 243,90 грн. без внесення місця зберігання до Єдиного реєстру (відповідна довідка у відповідача відсутня), що є порушенням вимог ч. 33 ст. 15 Закону України № 481, відповідальність за порушення вказаної норми передбачена ч. 2 ст. 17 цього Закону та складає 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень 1700,00 грн.
За результатами перевірки та на підставі акту № 0206/27/02/23/НОМЕР_1 від 21.04.2010 року було прийнято рішення № 0002242330 від 30.04.2010 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм державного регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів у розмірі 11962,50 грн.
Відповідно до ст.ст. 1, 15, Закону України № 481 місце зберігання - місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання. Зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.
Наказом № 251 установлено, що довідка про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру повинна перебувати у місці зберігання та пред'являтися працівникам контролюючих органів, які мають відповідні повноваження на здійснення перевірки
Судом встановлено, що відповідачем відповідної довідки ні під час перевірки та взагалі до регіонального управління не надані.
Таким чином, відповідачем порушено вимоги статті 15 Закону України № 481 в частині зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів у місці зберігання, не внесеному до Єдиного реєстру.
Відповідно до загальних положень Порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 28 травня 2002 р. N 251 у разі зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у порядку, установленому чинним законодавством.
Згідно з ч.2 ст.17 Закону України № 481 до субєктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень.
Таким чином, рішення № 0002242330 від 30.04.2010 року, прийняте позивачем на підставі перевірки, є обґрунтованим та таким, що відповідає діючому законодавству.
Рішення № 0002242330 та № 0002222330 від 30.04.2010 року були направлені на адресу відповідача поштовим повідомленням та отримані ОСОБА_1 особисто 07.05.2010 року, про що свідчить її підпис на корінці поштового повідомлення (арк.с.28). Рішення, прийняті позивачем на підставі акту перевірки, відповідачем не оскаржувались.
На час розгляду справи заборгованість відповідача перед бюджетом по сплаті штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг та за порушення норм державного регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів складає 13216,00 грн. (з урахуванням часткової сплати підприємцем заборгованості за рішенням № 0002242330 від 30.04.2010 року у розмірі 300,00 грн.), що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно з п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.3 ст. 95 цього Кодексу встановлено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
За таких обставин позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
На підставі ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з позивача не стягуються.
Керуючись ст. 6, 17, 69 - 71, 94, 98, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) у дохід Державного бюджету Ленінського району міста Севастополя суму заборгованості перед бюджетом зі сплати штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг в у розмірі 1 553,50 грн. (одна тисяча пятсот пятдесят три грн. 50 коп.) на р/р 31112104700007, банк одержувача Головне управління Державного казначейства України у м. Севастополі, МФО 824509, ЄДРПОУ 24035598, код платежу 21080900; у дохід Державного бюджету Ленінського району міста Севастополя суму заборгованості перед бюджетом зі сплати штрафних (фінансових) санкцій за порушення норм державного регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів у розмірі 11662,50 грн. (одинадцять тисяч шістсот шістдесят дві грн. 50 коп.) на р/р 31110106700007, банк одержувача Головне управління Державного казначейства України у м. Севастополі, МФО 824509, ЄДРПОУ 24035598, код платежу 21081100, шляхом: стягнення коштів, які перебувають у власності платника, у тому числі за рахунок готівки, що належить платнику податків, а також стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих платника; продажу майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі..
Постанова набирає законної сили у порядку та строки відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови за правилами, встановленими статтями 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України. Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
СуддяЮ.В. Лотова
СуддяЮ.В. Лотова