Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
16 лютого 2011 року13:20 № 11/177
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Винокурова К.С., судді: Донець В.А., Костенко Д.А. при секретарі судового засідання Ісаковій Є.К., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
За позовом Прокурора Голосіївського району м. Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва
до Акціонерного товариства закритого типу «Український науково-дослідний інститут переробки штучних та синтетичних волокон»
про стягнення заборгованості
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Прокурор Голосіївського району м. Києва в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва (надалі позивач) звернулось до адміністративного суду з позовом про стягнення з Акціонерного товариства закритого типу «Український науково-дослідний інститут переробки штучних та синтетичних волокон»(надалі АТЗТ «УкрНДІПВ», відповідач) 672779,77 грн. заборгованості на відшкодування пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 червня 2008 року відкрито провадження в адміністративній справі № 11/177.
Позовні вимоги мотивовані тим, що в ході перевірки відповідач має перед Управлінням Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва заборгованість з відшкодування наукових пенсій в розмірі 672779,77 грн., що підтверджується актом перевірки від 04.10.2007 р. № 1826.
В судовому засіданні представник позивача подав заяву про уточнення позовної заяви шляхом збільшення розміру позовних вимог, відповідно до якої заборгованість склала 875559,24 грн.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, мотивуючи свої заперечення на позов тим, що відповідач як недержавна наукова установа зобовязаний фінансувати різницю між сумою пенсії призначеної за Законом України «Про наукову та науково-технічну діяльність»та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, який працював на АТЗТ «УкрНДІПВ» в період з 26.11.2002 р. по 27.11. 2007 р.
Крім того, представником відповідача у своїх запереченнях зазначено про застосування наслідків пропущення позивачем процесуального строку звернення до суду, передбаченого ст. 99 КАС України.
В процесі судового розгляду представником відповідача заявлене клопотання про призначення судово-бухгалтерської експертизи, яке судом було задоволено, у звязку з чим провадження у справі було зупинено ухвалою від 28.04.2010 року.
01 грудня 2010 року з Київського науково-дослідного інституту судових експертиз надійшло повідомлення про неможливість надання висновку та матеріали справи № 11/177, які надавались на дослідження.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.12.2010 року справу поновлено та призначено до судового розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.03.2011 р. було виправлено описку в резолютивній частині проголошеної постанови від 16.02.2011 р. і зазначено замість суми 875559,24 грн. суму штрафних санкцій у розмірі 202 779,47 грн.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
ВСТАНОВИВ:
В Управлінні Пенсійного фонду України в Голосіївському районі міста Києва зареєстровано як платника страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування Акціонерного товариства закритого типу «Український науково-дослідний інститут переробки штучних та синтетичних волокон».
З матеріалів справи вбачається, що науковим працівникам, які працювали у АТЗТ «УкрНДІПВ», було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», яким врегульовано пенсійне забезпечення та соціальний захист наукового працівника.
Даний факт підтверджується довідками виданими АТЗТ «УкрНДІПВ»зазначеним особам для подання їх до управлінь Пенсійного фонду.
Статтею 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність»від 13.12.1991 № 1977-ХІІ зі змінами та доповненнями, зокрема, визначено, що пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються в розмірі 80 відсотків від сум заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, яка визначається відповідно до статті 23 цього Закону та частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та на яку відповідно до законодавства нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (внески).
За кожний повний рік роботи понад стаж наукової роботи, визначений частиною другою цієї статті, пенсія збільшується на один відсоток заробітної плати, але не може бути більше 90 відсотків середньомісячної заробітної плати.
Для обчислення пенсії враховується заробітна плата наукового працівника за основним місцем роботи за будь-які 60 календарних місяців наукового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв та за весь період наукового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості наукового стажу.
У всіх випадках період, за який враховується заробітна плата, з урахуванням виключення, передбаченого цим Законом, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців.
Перелік посад наукових (науково-педагогічних) працівників підприємств, установ, організацій, вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації, перебування на яких дає право на призначення пенсії та виплату грошової допомоги у разі виходу на пенсію відповідно до цієї статті, затверджується Кабінетом Міністрів України з урахуванням положень статей 221, 222 цього Закону.
Різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується:
для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету;
для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом;
для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Відповідно до частини п'ятої статті 24 Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність»постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 року № 372 затверджено Порядок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи (далі - Порядок).
Цей Порядок визначає механізм фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III
- IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи (далі - різниця у розмірі пенсії).
Відповідно до п. 2 Порядку за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Згідно з п. 3 Порядку фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III - IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації.
Пунктом 4 Порядку зазначено, що у разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу III - IV рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів їх правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника.
Таким чином Відповідач має заборгованість з відшкодування наукових пенсій в розмірі 672779,77 грн. перед Пенсійним фондом України.
Пунктом 2 статті 13 розділу 15 Перехідні положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі Закон № 1058-ІV) встановлено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів, спрямованих із джерел, визначених Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність".
Згідно з п. 5 Порядку розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.
Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
Відповідно до п.6 Порядку у разі зміни розміру пенсії або виникнення обставин, які впливають на фінансування різниці у розмірі пенсії (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це відповідні підприємства, установи, організації та заклади у місячний строк з дня виникнення таких обставин.
Згідно з п.7 Порядку у разі виявлення факту надміру сплачених сум, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, відповідні кошти за бажанням підприємства, установи, організації або закладу повертаються їм у 10-денний строк з дня виявлення переплати або зараховуються в рахунок фінансування різниці у розмірі пенсії у наступних періодах.
Відповідно до п. 8 Порядку у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.
До матеріалів справи позивачем надано розрахунки (повідомлення), якими визначені суми виплаченої науковим працівникам з Пенсійного фонду України пенсії за період з 01.10.2002 по 31.12.2006 р., з 01.01.2007 р. по 31.12.2007 р., з 01.01.2008 р. по 31.12.2008 р. призначені за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність, а також суми пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.
Представник відповідача не погоджувався з даними, визначеними у повідомленнях УПФУ в Шевченківському районі м. Києва, тому з метою вирішення питання про правильність проведення розрахунків грошових сум до відшкодування на користь Управління Пенсійного фонду України у Голосіївському районі міста Києва в якості компенсації різниці між сумою пенсії, призначеною працівникам АТЗТ «Український науково-дослідний інститут переробки штучних та синтетичних волокон»згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність»та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи.
01.12.2010 р. до суду надійшло Повідомлення № 3754/10-19 від Київського науково-дослідного інституту судових експертизи про неможливість дачі висновку судово-економічної експертизи за справою № 11/177 від 18.11.2010 р. у звязку із ненаданням документів необхідним для проведення експертизи, а саме розшифровок недоплати фактичних витрат на виплату пенсій науковим працівникам в сумі 672779,77 грн., підтверджених первинними бухгалтерськими документами. Станом на 18.11.2010 р. вказані документи не були надані. Судом був направлений запит до відповідача у звязку із зобовязанням надати витребовувані експертом документи, проте відповідач документів не надав, внаслідок чого справа була повернена до суду. Тому, суд вирішував спір за наявними матеріалами у справі.
Частиною 3 статті 106 Закону № 1058-ІV передбачено право органів Пенсійного фонду звертатись до суду з позовом про стягнення недоїмки.
Разом з тим, суд погоджується з позицією відповідача про пропущення строку звернення позивача до адміністративного суду в частині нарахування суми до відшкодування за період з 01.10.2002 року по 31.12.2006 року і вважає, що оскільки до Окружного адміністративного суду міста Києва позивач звернувся з позовом лише 17.03.2008 року, тобто із пропуском строку звернення до адміністративного суду, вимоги позивача підлягають задоволенню тільки по тим повідомленням, що були надіслані відповідачу у межах річного строку, тобто з березня 2007 року.
Відповідно до ст. 99 КАС України, у редакції, яка діяла на момент звернення до суду з позовом, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Якщо законом встановлена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то обчислення строку звернення до адміністративного суду починається з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Стаття 100 КАС України (у редакції, що діяла до внесення змін Законом від 07.07.2010 № 2453-VI), встановлювала наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду: пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Беручи до уваги те, що відповідачем було заявлено клопотання про застосування наслідків пропущення строку звернення до адміністративного суду, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам за Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність»та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за період з 01.01.2007 по 31.12.2008 року у розмірі 202779,47 грн., згідно з повідомленнями від 18.04.2007 р., 14.03.2008 р., 19.03.2008 р., 26.05.2008 р., 23.10.2008 р. Наявність у відповідача вказаної заборгованості підтверджується матеріалами справи, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано.
Зважаючи на вищевикладене та виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача є частково обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню частково.
Керуючись ст.ст. 71, 86, 99, ст. 105, 158-163 КАС України, адміністративний суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити частково.
2.Стягнути з Акціонерного товариства закритого типу «Український науково-дослідний інститут переробки штучних та синтетичних волокон»(03127, Київ, вул. Боженка,31, код ЄДРПОУ 00302385) на користь Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва (р/р № 256093012601 у ГУ Ощадбанку по м.Києву та Київській області, МФО 322669, код ЄДРПОУ 22869454, код платежу 50021400) 202779,47 (двісті дві тисячі сімсот сімдесят девять гривень 47 копійок) заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність».
3.В іншій частині позову відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку та в строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя К.С. Винокуров
Судді В. А. Донець
Д. А. Костенко
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі 14.03.2011 р.