Постанова № 14525850, 08.02.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
08.02.2011
Номер справи
2а-741/11/2670
Номер документу
14525850
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

08 лютого 2011 року           09:19           № 2а-741/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Вєкуа Н.Г. при секретарі судового засідання Гладії А.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомПриватне акціонерне товариство "Київміськбуд-1"

до Кременчуцька об'єднана державна податкова інспекція у Полтавській області

провизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство «Київміськбуд- 1»(далі –ПрАТ «Київміськбуд- 1»або позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Кременчуцької об’єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області (далі - Кременчуцька ОДПІ у Полтавській області, податковий орган або відповідач) від 21.06.2010 р. № 0006171503/0/2043, від 06.09.2010 р. № 0006171503/1/2843, від 08.11.2010 р.№ 0006171503/2/3688.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 січня 2011р. відкрито провадження у адміністративній справі, закінчене підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Представник позивача під час судового засідання подала заяву про збільшення позовних вимог та просила суд скасувати податкові повідомлення-рішення Кременчуцької об’єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області від 21.06.2010р. № 0006171503/0/2043, від 06.09.2010р. № 0006171503/1/2843, від 08.11.2010р. № 0006171503/2/3688, від 18.01.2011р. № 0006171503/3/62.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи відповідач повідомлений належним чином, про що свідчить відмітка на поштовому повідомленні про вручення судової повістки.

В судовому засіданні 08 лютого 2011р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача, всебічно і повно з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Кременчуцькою об’єднаною державною податковою інспекцією у Полтавській області було проведено документальну невиїзну перевірку податкових декларацій з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, за результатами якої складено акт від 11.06.2010р. №2959/15-227/24595667 (далі –Акт перевірки).

Під час проведення перевірки податковим органом зроблено висновок про порушення ПрАТ «Київміськбуд- 1»ст. 21 Закону України від 06.10.1998р. № 161-XIV «Про оренду землі», зі змінами та доповненнями, внесеними Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік»№107-VI від 28.12.2007 року, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»№309-VI від 03.06.2008 року, в результаті заниження орендної плати за землю за січень –грудень 2008 року на 115 542 грн. 51 коп.

На підставі висновку акта перевірки Кременчуцькою ОДПІ у Полтавській області було прийняте податкове повідомлення-рішення від 21.06.2010р. №0006171503/0/2043, яким Позивачу визначено суму зобов’язання з орендної плати за землю в розмірі 173313 грн. 76 коп. (з них: за основним платежем –115 542,51 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями –57771,25 грн.).

Зазначене податкове повідомлення-рішення оскаржувалось Позивачем в адміністративному порядку.

Так, рішеннями Кременчуцької ОДПІ у Полтавській області від 26.08.2010 р. № 33060/10/25-010, Державної податкової адміністрації у Полтавській області від 27.10.2010 р. № 2800/10/25-016 та Державної податкової адміністрації України від 05.01.2011 р. № 71/6/25-015 податкове повідомлення-рішення №00061711503/0/2043 від 21.06.2010р. залишене без змін, у зв’язку з чим були, також, винесені податкові повідомлення-рішення від 06.09.2010р. № 0006171503/1/2843, від 08.11.2010р.№ 0006171503/2/3688, від 18.01.2011р. № 0006171503/3/62.

Як свідчать матеріали справи, між ПрАТ «Київміськбуд- 1»та Кременчуцькою міською радою було укладено договір оренди земельної ділянки від 01 грудня 2005 року, згідно з яким позивач орендує земельну ділянку для будівництва житлового комплексу «Озерний»загальною площею 878549 га, що складається з трьох рівних частин площами 292849 га які будуть освоюватись поетапно (в три етапи), термін дії договору –01.09.2010р. Орендна плата вносилася Позивачем у розмірі 1,% від грошової оцінки землі щорічно.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.

Згідно статті 5 Закону України "Про плату за землю" об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди.

Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.

Товариство з обмеженою відповідальністю ПрАТ «Київміськбуд- 1», як орендар земельних ділянок повинен сплачувати орендну плату за землю.

Законом України від 28.12.2007 року № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" частину четверту статті 21 Закону України "Про оренду землі" викладено в новій редакції: “Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю". Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині”.

Зміни, внесені підпунктом 4 пункту 8 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008 року.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 03.06.2008 року N 309-VI частина четверта статті 21 Закону України «Про оренду землі»викладено в новій редакції: «Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю»; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».

Згідно статті 13 Закону України "Про плату за землю" підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до статті 188 Господарського Кодексу України, зміна господарських договорів в односторонньому порядку не допускається. Сторона, яка вважає за необхідне змінити договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором, а при недосягненні згоди між сторонами щодо змін договору заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Аналогічне положення містить і стаття 30 Закону України «Про оренду землі», згідно з якою зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін; у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Таким чином, з метою приведення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності у відповідність до діючого законодавства, орендодавець може вимагати перегляду орендної плати, якщо інше не передбачено умовами договору оренди. Зміна умов договору оренди здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі, спір вирішується у судовому порядку.

Враховуючи зазначене, Кременчуцька міська рада, як розпорядник земель, мала підстави для прийняття рішення про зміну розміру орендної плати за землю та внести відповідні пропозиції щодо внесення змін до договору оренди землі з врахуванням збільшення розміру орендної плати за землю.

Однак, як вбачається з матеріалів справи, Відповідач не скористався наданим йому правом змінити умови договору оренди земельної ділянки.

За наведених обставин та аналізу правових норм, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

На розподілі судових витрат представник позивача не наполягав.

Керуючись ст. 71, 86, ст. 105, 128, 158-163 КАС України, адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Кременчуцької об’єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області від 21.06.2010р. № 0006171503/0/2043, від 06.09.2010р. № 0006171503/1/2843, від 08.11.2010р. № 0006171503/2/3688, від 18.01.2011р. № 0006171503/3/62

Постанова набирає сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, зі змінами та доповненнями

Суддя                                                                       Н.Г. Вєкуа

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі –09.02.2011р.