Постанова № 14525670, 29.03.2011, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.03.2011
Номер справи
2а-1670/1873/11
Номер документу
14525670
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 березня 2011 року м.ПолтаваСправа № 2а-1670/1873/11 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сич С.С.,

при секретарі Зайченко Н.О.,

за участю:

представників позивача - Танчук М.В., Литвинової Н.С.,

представника відповідача - Гриньової Л.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні"до Житлово-будівельного кооперативу "Медик"про стягнення штрафу, -

В С Т А Н О В И В:

09 березня 2011 року Прокурор Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі, Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні"звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Житлово-будівельного кооперативу "Медик"про стягнення штрафу в сумі 340 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог посилався на те, що перевіркою виконання припису № 7/20-636 від 11.06.2010 року про усунення виявлених порушень встановлено невиконання відповідачем вимог його пунктів 1, 2, 3, 4, 5, 6, 10, 12. На підставі акту перевірки № 7/20-1018 від 07.10.2010 року винесено постанову № 7/20-78 від 21.10.2010 року про накладення на Житлово-будівельний кооператив "Медик" штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання в розмірі 340 грн., який відповідачем у добровільному порядку не сплачено.

Прокурор у судове засідання не з'явився, хоча в справі наявні докази, що він належним чином повідомлявся про час та місце розгляду даної справи.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечувала, просила відмовити у їх задоволенні.

У своїх запереченнях посилалась на відсутність у відповідача технічних можливостей виконати вимоги припису через стан будівлі та конструкційні особливості електромереж, що в ній знаходяться. Зазначала, що кооператив не виконав припис у зв'язку з відсутністю електрика. Вважає, що оскільки договір на постачання електроенергії укладено із Полтаваобленерго, останнє повинно здійснювати заходи, зазначені в приписі та нести відповідальність за їх невиконання.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Житлово - будівельний кооператив "Медик" є юридичною особою, ідентифікаційний код 21061715.

11.06.2010 року позивачем проведено планове обстеження Житлово-будівельного кооперативу "Медик" з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії, за результатами якого складено акт № 7/20-636 від 11.06.2010 року, де встановлені наступні порушення: п.1 відсутність інструкції про порядок дій обслуговуючого персоналу у разі виникнення аварійних та надзвичайних ситуацій, а також пожеж, п.2 відсутність графіку технічного обслуговування та ремонту основного електрообладнання, п.3 не призначено особу, відповідальну за справний стан і безпечну експлуатацію електроустановок, п.4 особою, відповідальною за електрогосподарство не пройдено перевірку знань за участю інспектора Держенергонагляду та Держгірпромнагляду, п.5 не розроблено однолінійні схеми електричних з'єднань, п.6 не нанесено на внутрішній стороні щитів написів, що вказують на призначення приєднань, п.7 не нанесено на зовнішній стороні щитів знаків безпеки, п.8 світильники в електрощитовій не облаштовано захисним склом, п.9 біля автоматичних вимикачів не нанесено написів, що вказують на допустимі значення установки струму автоматичного розчіплювача, п.10 не нанесено на зовнішній стороні електрощитків знаків безпеки, п.11 живлячі кабелі не облаштовано бирками з відповідними позначеннями, п.12 не виконано профілактичні перевірки наявності кола між заземленими установками й елементами заземленої установки, ізоляції проводів та кабелів, повного опору петлі фаза - нуль.

На підставі акту № 7/20-636 від 11.06.2010 року позивачем винесено припис № 7/20-636 від 11.06.2010 року, яким голові Житлово-будівельного кооперативу "Медик" Гриньовій Л.А. приписується усунути вищезазначені порушення та вказано про відповідальність за невиконання вимог інспекції. Копію даного припису відправлено рекомендованим листом з повідомленням на адресу Житлово-будівельного кооперативу "Медик" та відповідно отримано відповідачем 16.06.2010 року.

07.10.2010 року позивачем проведено перевірку виконання вимог припису № 7/20-636 від 11.06.2010 року про усунення виявлених порушень та встановлено, що пункти 1, 2, 3, 4, 5, 6, 10, 12 припису відповідачем не виконано, про що складено акт № 7/20-1018 від 07.10.2010 року.

На підставі акту перевірки № 7/20-1018 від 07.10.2010 року, за ухилення від виконання пунктів 1, 2, 3, 4, 5, 6, 10, 12 припису № 7/20-636 від 11.06.2010 року, відповідно до статті 27 Закону України "Про електроенергетику" на відповідача накладено штраф у розмірі 340 грн., про що винесено постанову № 7/20-78 від 21.10.2010 року.

Постанова № 7/20-78 від 21.10.2010 року направлена на адресу відповідача та отримана ним 23.10.2010 року, що підтверджується відміткою про отримання в повідомленні про вручення рекомендованого поштового відправлення, копія якого наявна в матеріалах справи.

Статтею 5 Закону України "Про електроенергетику" № 575/97-ВР від 16.10.1997 року встановлено, що однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.

Відповідно до частин 1, 2 статті 9 Закону України "Про електроенергетику" № 575/97-ВР від 16.10.1997 року державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж здійснює нагляд за додержанням вимог технічної експлуатації електричних станцій і мереж, вимог технічної експлуатації енергетичного обладнання об'єктів електроенергетики, підключених до об'єднаної енергетичної системи України.

Згідно із указом Президента України "Про зміни у структурі центральних органів виконавчої влади" № 1573/99 від 15.12.1999 року Міністерство палива та енергетики України входить до складу органів виконавчої влади. Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" підпорядковане Міністерству палива та енергетики України та засновано на державній власності.

Відповідно до положень Статуту Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго", затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України № 121 від 27.02.2007 року, основною метою діяльності підприємства є забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи, забезпечення інтересів держави, енергоощадних підприємств усіх форм власності, запобігання порушенням режимів і аварій системного значення та ліквідація можливих аварій з найменшими для держави втратами.

Наказом директора Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" № 63 від 20.02.2006 року у складі Національної енергетичної компанії "Укренерго" створено з 01.04.2006 року на базі регіональної державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Північному регіоні державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Полтавській, Сумській та Харківській областях - відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Північному регіоні державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго".

Відповідно до частини 5 статті 9 Закону України "Про електроенергетику" № 575/97-ВР від 16.10.1997 року державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право: безперешкодного доступу до електричних і тепловикористовуючих установок та теплових мереж споживачів та суб'єктів електроенергетики; отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці; надсилати власникам об'єктів споживача подання про невідповідність займаній посаді працівника електротехнічного профілю, який своєчасно не пройшов перевірку знань з електробезпеки та експлуатації струмоприймачів; вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії; надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Згідно із пунктом 15 постанови Кабінету Міністрів України "Про посилення контролю за режимами споживання електричної і теплової енергії" № 929 від 07.08.1996 року законні вимоги посадових осіб Держенергонагляду є обов'язковими для виконання керівниками та посадовими особами суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії незалежно від форми власності.

Частиною 3 статті 27 Закону України "Про електроенергетику" № 575/97-ВР від 16.10.1997 року встановлено, що суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої в ліцензіях на виробництво, передачу або постачання електричної енергії та в нормативно-правових актах, що регулюють питання функціонування об'єднаної енергетичної системи України і споживання енергії, - штраф у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до підпункту 2 пункту 2 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312 (надалі - Положення) штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Згідно із пунктом 10 Положення суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Як зазначено вище, 07.10.2010 року позивачем проведено перевірку виконання вимог припису № 7/20-636 від 11.06.2010 року про усунення виявлених порушень та встановлено, що пункти 1, 2, 3, 4, 5, 6, 10, 12 припису відповідачем не виконано, про що складено акт № 7/20-1018 від 07.10.2010 року, на підставі якого винесено постанову № 7/20-78 від 21.10.2010 року. Приписи та постанова отримані представником відповідача.

Із пояснень представника відповідача в судовому засіданні встановлено, що приписи та постанова про накладення штрафу Житлово-будівельним кооперативом "Медик" до суду не оскаржувались. Проте штраф у розмірі 340 грн. відповідачем до державного бюджету не сплачено.

Відповідно до пункту 6 частини 2 статті 20 Закону України “Про прокуратуру” № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право: звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб. Згідно із частинами 1, 2 статті 36-1 Закону України “Про прокуратуру” представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Прокурора Червонозаводського району м. Харкова в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні"до Житлово-будівельного кооперативу "Медик"про стягнення штрафу задовольнити.

Стягнути з Житлово-будівельного кооперативу "Медик" штраф у сумі 340 грн. (триста сорок гривень) до державного бюджету на р/р № 31112106700395, відкритий на Полтавське УДК, банк одержувача ГУДК України у Полтавській області, м. Полтава, МФО 831019, код ЄДРПОУ 34698254, код платежу до держбюджету 21081100.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 01 квітня 2011 року.

СуддяС.С. Сич