Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 березня 2011 р. справа № 2а/0570/2122/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Стойки В.В.
при секретаріБарковій В.Ю.
за участю
представника позивача Бондаренко Ю.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю “Строительные услуги”, третя особа Маріупольський міський центр зайнятості про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені,
ВСТАНОВИВ :
У серпні 2009 року Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Строительные услуги” про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені, мотивуючи свої вимоги тим, що для відповідача норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів становить у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової кількість штатних працівників облікового складу за рік, тобто 2 інваліда, але ним не було виконано норматив по створенню 1 робочого місця по працевлаштуванню інвалідів. У зв*язку з чим просив стягнути з відповідача суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів 28955 грн. та пеню, розраховану станом на 06 липня 2009 року, - 949,56 грн., що загалом становить 29904,56 грн.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 26 серпня 2009 року було в задоволенні позову Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю “Будівельні послуги”, третя особа Маріупольський міський центр зайнятості про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені відмовлено.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 04 лютого 2010 року апеляційну скаргу Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів було залишено без задоволення та постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 серпня 2009 року по справі № 2а-12573/09 було залишено без змін.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 23 грудня 2010 року касаційну скаргу Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів задоволено частково та постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 серпня 2009 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 04 лютого 2010 року скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, пояснивши, що у ТОВ “Строительные услуги” за звітній 2008 рік працювало: з січня по лютий - 0 інвалідів, з березень по квітень 1 інвалід, з травня по вересень 2 інваліда, з жовтня по грудень - 1 інвалід. Таким чином, середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність у 2008 звітному році на ТОВ “Строительные услуги” становить 1 інвалід, що не відповідає встановленому нормативу. Просив задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача у судове засідання не з*явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Представник третьої особи у судове засідання не з*явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Розгляд справи здійснювався за допомогою автоматизованої системи звукозапису та протоколювання судових засідань “Камертон”.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.
Відповідно до пункту 1 Положення про Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, затвердженого наказом директора Фонду соціального захисту інвалідів від 01 березня 2007 року № 16, Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів є територіальним органом Фонду соціального захисту інвалідів, підзвітне і підконтрольне йому та утворюється для реалізації покладених на Фонд соціального захисту інвалідів завдань за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики України.
Відповідно до покладених на нього завдань Фонд здійснює контроль за виконанням підприємствами нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та за своєчасним перерахуванням сум адміністративно-господарських санкцій, що надходять від підприємств, за недодержання ними цього нормативу (пп.3 п. 4 Положення).
Згідно з ст. 17 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 19 вказаного Закону для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів та покладається відповідальність за незабезпечення наведених нормативів на керівників відповідних підприємств.
Наказом №40-К від 01 липня 2005 року було прийнято на роботу на посаді головного інженера ТОВ “Строительные услуги” за сумісництвом ОСОБА_2, який має ІІ групу інвалідності з 01 квітня 2007 року (а.с.31-37).
Наказом №31-К від 06 липня 2007 року було прийнято на роботу бетонником ТОВ “Строительные услуги” та звільнено 03 жовтня 2008 року ОСОБА_3, який має інвалідність ІІІ групи з 13 травня 2008 року (а.с. 25-30).
Наказом №10-К від 03 березня 2008 року було прийнято на роботу бетонником на ТОВ “Строительные услуги” ОСОБА_4, який має інвалідність ІІІ групи з дитинства. Звільнений (а.с. 20-24).
Звіти про наявність вакансій за формою № 3-ПН ТОВ “Строительные услуги” подавалися до Іллічівського центра зайнятості населення станом на 25 грудня 2007 року, на 30 січня 2008 року, на 21 березня 2008 року, на 21 квітня 2008 року, на 28 квітня 2008 року, на 28 травня 2008 року,на 23 червня 2008 року, 25 липня 2008 року, 22 серпня 2008 року, на 23 вересня 2008 року (а.с. 56-65).
Підприємства, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом (ч. 1 ст. 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”).
Статтею 20 вказаного Закону визначено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
У разі несплати адміністративно-господарських санкцій або пені чи неможливості їх сплати за рішенням господарського суду їх стягнення в примусовому порядку може бути звернено на майно підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, в порядку, передбаченому законом.
Суми адміністративно-господарських санкцій і пені, що надійшли до державного бюджету, використовуються Фондом соціального захисту інвалідів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року №70 відповідно до статей 19 і 20 вказаного Закону затверджено нормативно-правові акти: Порядок реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю; Порядок подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування; Порядок зарахування кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів до нормативу таких робочих місць у господарських об'єднаннях, до складу яких входять підприємства громадських організацій інвалідів; Порядок сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів; Порядок використання суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, що надійшли до державного бюджету; Порядок проведення перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю.
Обов'язок підприємства по створенню робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатись пошуком інвалідів для працевлаштування.
Згідно ст. 9 Закону України “Про реабілітацію інвалідів в Україні” та ст. 18-1 Законів України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” обов'язок по організації працевлаштування інвалідів та пошуку підходящої роботи для них покладено на центральний орган виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, державну службу зайнятості.
Відповідно до ч. 1 ст. 218 Господарського кодексу підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Частиною 2 наведеної статті встановлено, зокрема, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
В даному випадку позивачем доведено вчинення відповідачем правопорушення у сфері господарювання.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем не було вжито всіх передбачених чинним законодавством заходів по забезпеченню працевлаштування інвалідів та на нього може бути покладено відповідальність за не направлення уповноваженими органами необхідної кількості інвалідів для працевлаштування, за відсутність інвалідів, які бажають працевлаштуватись.
Керуючись ст. ст. 11, 69-72, 86, 158-163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ :
Позовну заяву Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю “Строительные услуги”, третя особа Маріупольський міський центр зайнятості про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та пені задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Строительные услуги” на користь Державного бюджету України на р/р 31216230700001 в ГУДКУ у Донецькій області , ЄДРПОУ 34686537, МФО 834016, код платежу 50070000 адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році у сумі 28955,00 грн. та пеню у сумі 949,56 грн., всього 29904,56 грн.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошено вступну та резолютивну частину у судовому засіданні 28 березня 2011 р. Повний текст постанови виготовлено 30 березня 2011 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Суддя Стойка В. В.