Постанова № 14435260, 14.03.2011, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2011
Номер справи
2а-1870/476/11
Номер документу
14435260
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ВІДОКРЕМЛЕНИЙ ПІДРОЗДІЛ "СМОРОДИНСЬКА ДИСТАНЦІЯ КОЛІЇ" ДЕРЖАВНОГО ПІДПРИЄМСТВА "ПІВДЕННА ЗАЛІЗНИЦЯ"
Державний герб України

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 березня 2011 р. Справа № 2а-1870/476/11

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соколова В.М.

за участю секретаря судового засідання - Шаповал Є.А.,

представника позивача - Кліпікова Р.В.,

представника відповідача - Коваль С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Статутного територіально-галузевого обєднання "Південна залізниця" в особі Смородинської дистанції колії Південної залізниці до Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області про скасування податкових повідомлень-рішень ,-

В С Т А Н О В И В:

Статутне територіально-галузеве обєднання "Південна залізниця" в особі Смородинської дистанції колії Південної залізниці (далі позивач, Смородинська дистанція колії Південної залізниці) звернулось до Сумського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції (далі відповідач, Охтирська МДПІ), в якому просить суд:

- визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №0000182332/0 від 29 жовтня 2010 року, №0000182332/1 від 19 листопада 2010 року та №0000182332/1 від 18 січня 2011 року;

- відшкодувати СТГО "Південна залізниця" в особі Смородинської дистанції колії Південної залізниці витрати по сплаті судового збору.

Свої вимоги позивач обгрунтовував тим, що в період з 30.09.2010 по 13.12.2010 рік Охтирською МДПІ проведено планову виїзну перевірку Смородинської дистанції колії Південної залізниці з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 по 30.06.2010 рік, за результатами якої було складено акт № 148/2332/01073277, в якому були зафіксовані порушення п. 2.2 ст. 2, п. 4.1 ст. 4, п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про оприбуткування прибутку підприємств" №334/94-ВР від 28.12.1994 року (зі змінами та доповненнями), в результаті чого занижено податок на прибуток по структурному підрозділу Смородинська дистанція колії Південної залізниці на загальну суму 16 258,00 грн.

04.11.2010 року Смородинська дистанція колії Південної залізниці оскаржила дане податкове повідомлення-рішення до Охтирської МДПІ. За результатами розгляду Охтирською МДПІ скаргу було залишено без задоволення, податкове повідомлення-рішення №0000182332/0 від 29.10.2010 р. - залишено без змін та винесено податкове повідомлення-рішення № 0006691501/1/79235 від 09.11.2010 року.

26.11.2010 року Смородинська дистанція колії Південної залізниці оскаржила податкові повідомлення-рішення до Державної податкової адміністрації Сумської області. За результатми розгляду Державною податковою адміністрацією в Сумській області повторну скаргу залишено без задоволення, а податкові повідомлення-рішення №0000182332/0 від 29.10.2010 р. та №0000182332/1 від 19.11.2010 р. - частково змінені у частині посилання на підстави застосування штрафних санкцій з п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону №2181-III на п.п. 17.1.2 п. 17.1 ст. 17 даного Закону, та винесено податкове повідомлення-рішення №0000182332/2 від 18.01.2011 р.

Позивач з прийнятими податковими повідомленням - рішеннями не погоджується та вважає, що вони підлягають скасуванню з наступних підстав.

Відповідно до п.п. 1.1 та 1.2 Положення про Смородинську дистанцію колії СТГО Південної залізниці, затвердженого наказом начальника СТГО "Південна залізниця" від 02.10.2006 року №386/Н, Смородинська дистанція колії "Південна залізниця" є відокремленим структурним підрозділом СТГО "Південна залізниця" без права юридичної особи.

Згідно п.2.2 ст.2 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", платниками податку на прибуток, одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці. Перелік робіт та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, затверджується Кабінетом Міністрів України. Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.1998 р. №173 „Про перелік робіт (послуг), що належать до основної діяльності залізничного транспорту, та Порядок розподілу дохідних надходжень від основної діяльності залізничного транспорту" до основної діяльності залізничного транспорту відносяться роботи (послуги), які виконуються (надаються) підрозділами основної діяльності залізничного транспорту.

Крім цього у п. 1-4 приміток до даної Постанови визначено, що основна діяльність - це діяльність усіх взаємопов'язаних відокремлених підрозділів, що входять до складу залізниць, спрямовану на виконання та обслуговування єдиного перевізного процесу, тобто експлуатаційну (перевізну) та підсобно-допоміжну діяльність, пов'язану з обслуговуванням експлуатаційної діяльності. Підсобно-допоміжна діяльність - діяльність відокремлених підрозділів, пов'язана з виконанням ряду допоміжних операцій та організацією виробництва, продукція (послуги) яких використовується переважно для потреб експлуатаційної діяльності залізничного транспорту.

Згідно Підпунктом 2.2.2. ст.2 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" передбачено, що платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи.

Таким чином, поняття „підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи" і „структурні підрозділи залізниці", на думку позивача, не можна ототожнювати.

Відповідно до пп. 3, 4 ст. 62 Господарського кодексу України підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту та є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.

Смородинська дистанція колії Південної залізниці не відповідає ознакам встановленим законодавством для підприємства, оскільки не являється юридичною особою, діє на підставі Положення, а не Статуту.

На підставі вищевикладеного та відповідно до вимог чинного законодавства, відокремлений структурний підрозділ Смородинська дистанція колії Південної залізниці не відноситься до категорії підприємств залізничного транспорту або їх структурних підрозділів, а відповідно і не може бути самостійним платником податку на прибуток.

Згідно наказу начальника Південної залізниці № 51/н від 15.03.2005 року, з метою здійснення централізованої сплати податку на прибуток підприємств структурні підрозділи Південної залізниці, у тому числі Смородинської дистанції колії Південної залізниці, щоквартально звітують управлінню залізниці. На підставі поданих даних формується загальна декларація і залізниця централізовано сплачує податок на прибуток підприємств.

Отже, саме управління Південної залізниці, як платник податку, має у відповідності до п. 16.4 ст. 16 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємтв", подавати до податкової служби декларації з податку на прибуток підприємств.

Таким чином, позивач вважає, що у вищезазначеному випадку порушень вимог Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств" з боку Смородинської дистанції колії Південної залізниці не вбачається.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача з доводами позивача не погодився та заперечував проти задоволення позовних вимог.

Суд, заслухавши доводи представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що в період з 30.09.2010 по 13.10.2010 рік Охтирською МДПІ було проведено планову виїзну перевірку Смородинської дистанції колії Південної залізниці з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 по 30.06.2010 рік, за результатами якої було складено акт № 148/2332/01073277, в якому були зафіксовані порушення п. 2.2 ст. 2, п. 4.1 ст. 4, п. 5.1 ст. 5 Закону України "Про оприбуткування прибутку підприємств" №334/94-ВР від 28.12.1994 року (зі змінами та доповненнями), в результаті чого занижено податок на прибуток по структурному підрозділу Смородинська дистанція колії Південної залізниці на загальну суму 16 258,00 грн. (а.с. 27-59).

На підставі акту перевірки 29.10.2010 року Охтирською МДПІ винесено податкове повідомлення-рішення №0000182332/0, згідно якого Смородинській дистанції колії Південної залізниці було визначено суму податкового зобовязання з податку на прибуток підприємств у розмірі 16258,00 грн., за штрафними (фінансовими санкціями) - 7025,00 грн., а разом у сумі 23283,00 грн. (а.с. 64).

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступних підстав.

Відповідно до ст.ст.1, 4 Закону України “Про залізничний транспорт” залізничний транспорт це виробничо-технологічний комплекс організацій і підприємств залізничного транспорту загального користування, призначений для забезпечення потреб суспільного виробництва і населення країни в перевезеннях у внутрішньому і міжнародному сполученнях та надання інших транспортних послуг усім споживачам без обмежень за ознаками форми власності та видів діяльності тощо.

Основною організаційною ланкою на залізничному транспорті є залізниця - статутне територіально-галузеве об'єднання, до складу якого входять підприємства, установи та організації залізничного транспорту і яке, при централізованому управлінні, здійснює перевезення пасажирів та вантажів у визначеному регіоні транспортної мережі. Повноваження, права та обов'язки залізниць визначаються цим Законом, їх статутами. Затвердження статутів залізниць здійснюється центральним органом виконавчої влади в галузі транспорту за погодженням з центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики та Антимонопольним комітетом України.

Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України "Про залізничний транспорт" передбачено, що крім залізниць складовою ланкою залізничного транспорту є також підприємства залізничного транспорту, що разом із залізницями належать до загальнодержавної власності і управління яких здійснюється органом управління залізничним транспортом - Державною адміністрацією залізничного транспорту України (Укрзалізницею), підпорядкованим Міністерству транспорту та зв'язку України.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну адміністрацію залізничного транспорту України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.02.1996р. № 262, визначено, що до сфери управління Укрзалізниці входять Донецька, Львівська, Одеська, Південна, Південно-Західна та Придніпровська залізниці, а також інші об'єднання, підприємства, установи і організації залізничного транспорту (далі - підприємства) за переліком, визначеним Мінтрансом.

Отже поняття “підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи”і “структурні підрозділи залізниці”не можна ототожнювати.

Згідно з п. 1 ст.62 Господарського кодексу України, підприємство - це самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами. Відповідно до пп..3, 4 цієї ж статті підприємство, якщо законом не встановлено інше, діє на основі статуту та є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.

Відповідно до п.2.2 ст.2 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", платниками податку на прибуток, одержаний від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці. Перелік робіт та послуг, що належать до господарської діяльності залізничного транспорту, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно із пп.2.2.2 п.2.2. ст.2 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”платниками податку на прибуток, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи.

Відповідно до пп.1.32 п.1 ст.1 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” господарська діяльність це будь-яка діяльність особи, направлена на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою. Під безпосередньою участю слід розуміти зазначену діяльність особи через свої постійні представництва, філіали, відділення, інші відокремлені підрозділи, а також через довірену особу, агента або будь-яку іншу особу, яка діє від імені та на користь першої особи.

Відповідно до п. 2.1 Положення про Смородинську дистанцію колії Південної залізниці, предметом діяльності якої є забезпечення утримання в технічно справному стані та ремонту усіх елементів залізничної колії (земельного полотна, верхньої будови, штучних споруд, та інших споруджень колії), а також житлових та службово-технічних будов, які знаходяться на балансі дистанції (а.с. 15-22). Таким чином положенням чітко визначено види діяльності, які здійснює Смородинська дистанція колії Південної залізниці.

Зі змісту Положення про “Смородинську дистанцію колії Статутного територіально-галузевого обєднання "Південна залізницчя” випливає, що Смородинська дистанція колії Південної залізниці є відокремленим підрозділом юридичної особи - статутного територіально-галузевого обєднання Південна залізниця, що підпорядковується службі колії без права юридичної особи (а.с.15-22).

Крім того, СТГО "Південна залізниця" є платником податку у Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими поатниками податків у м. Харкові.

На підставі наказу начальника Південної залізниці № 51/н від 15.03.2005 року, з метою здійснення централізованої сплати податку на прибуток підприємств структурні підрозділи Південної залізниці, у тому числі Смородинська дистанція колії Південної залізниці, щоквартально звітують управлінню залізниці. На підставі поданих даних формується загальна декларація і залізниця централізовано сплачує податок на прибуток підприємств.

Отже, суд прийшов до висновку, що Смородинська дистанція Південної залізниці не підпадає під ознаки підприємства залізничного транспорту або його структурного підрозділу в розумінні пп.2.2.2 п.2.2. ст.2 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”, а є підрозділом управління залізниці.

Оскільки в пп.2.2.2 п.2.2. ст.2 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”йдеться про підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи, а не про підрозділи управління залізниці, тому застосування вказаних норм до Смородинської дистанції колії Південної залізниці є неправомірним.

Таким чином, зазначений підрозділ не зобовязаний подавати декларації по податку на прибуток та сплачувати його, оскільки на час перевірки він не був платником такого податку, який фактично сплачується до бюджету в централізованому порядку через СТГО “Південна залізниця”.

Варто також зазначити, що в своєму позові позивач просить суд скасувати податкові повідомлення-рішення №0000182332/0 від 29 жовтня 2010 року, №0000182332/1 від 19 листопада 2010 року та №0000182332/1 від 18 січня 2011 року. При цьому податковим повідомленням рішенням №0000182332/1 від 19 листопада 2010 року позивачеві було лише змінено термін сплати податкових зобовязань, однак їх розмір залишився незмінним.

Похідні повідомлення-рішення формуються на підставі рішень про розгляд скарги платника податків, і не є окремими актами індивідуальної дії.

Правова природа таких повідомлень-рішень визначена “Порядком направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків”, затвердженим Наказом Державної податкової адміністрації України від 21 червня 2001 року №253, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06 липня 2001 р. за №567/5758.

Так, пунктом 5.3 вищезгаданого Порядку №253 встановлено, що з метою доведення до платника податків граничного строку сплати податкового зобов'язання, зазначеного у раніше надісланому податковому повідомленні (у разі, якщо сума податкового зобов'язання за результатами розгляду скарги збільшується або залишається без змін, а раніше надіслане податкове повідомлення не відкликається), податковим органом складається та надсилається (вручається) платнику податків податкове повідомлення, яке має номер раніше надісланого податкового повідомлення та через дріб номер скарги, щодо якої воно складене (1 - для першої 2 - для другої тощо), крім того, таке податкове повідомлення містить новий граничний термін сплати податкового зобов'язання.

Отже, похідні повідомлення-рішення, формуються на підставі рішень про розгляд скарги платника податків і призначені лише для доведення нових термінів сплати раніше встановленого зобов'язання.

Судом було встановлено, що після розгляду повторної скаргм Смородинської дистанції колії ДПА в Сумській області було винесено рішення, яким податкові повідомлення-рішення №0000182332/0 від 29.10.2010 р. та №0000182332/1 від 19.11.2010 р. були частково змінені у частині посилання на підстави застосування штрафних санкцій з п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону №2181-III на п.п. 17.1.2 п. 17.1 ст. 17 даного Закону, та винесено податкове повідомлення-рішення №0000182332/2 від 18.01.2011 р. Тобто, податкове повідомлення-рішення №0000182332/2 від 18.01.2011 р. не є похідним, а має самостійний характер.

Таким чином вимоги позивача підлягають задоволенню в частині визнання протиправними та @ ППр<одаткових повідомлень-рішень №0000182332/0 від 29 жовтня 2010 р. та №0000182332/2 від 18.01.2011 р, якими Смородинській дистанції колії було визначено суму податкового зобовязання з податку на прибуток підприємств у розмірі 16258,00 грн. та за штрафними (фінансовими санкціями) - 7025,00 грн., а разом у сумі 23283,00 грн.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Статутного територіально-галузевого обєднання "Південна залізниця" в особі Смородинської дистанції колії Південної залізниці до Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області про скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Охтирської МДПІ Сумської області від 29 жовтня 20010 року № 0000182332\0 та від 18 січня 2011 року№ 0000182332\2 яким позивачеві визначено зобовязання з податку на прибуток підприємств за основним платежем 16258 грн. 00 коп, штрафними (фінанасовими) санкціями в сумі 7025 грн., всього 23283 грн. 00 коп.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) В.М. Соколов

Повний текст постанови складено 21 березня 2011 року.

З оригіналом згідно

Суддя В.М. Соколов