Постанова № 14434865, 24.02.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2011
Номер справи
2а-965/11/1270
Номер документу
14434865
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №14

ПОСТАНОВА

Іменем України

24 лютого 2011 року Справа № 2а-965/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Цицюри О.О.,

при секретарі судового засідання Глазуновій О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Луганську адміністративну справу за адміністративним позовом Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства «Іванівський верстатозавод» про стягнення штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів в сумі 34000,00 грн.,

ВСТАНОВИВ:

27 січня 2011 року позивач - Луганське територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства „Іванівський верстатозавод” з вимогою про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 34000,00 грн., накладених постановами ЛТУ ДКЦПФР від 13.04.2010 року за №367-ЛУ, №368-ЛУ від 09.09.2010 за правопорушення на ринку цінних паперів. В обґрунтування позовних вимог прокурор послався на те, що ВАТ „Іванівський верстатозавод” порушило вимоги п.1 та п.3 глави 3 розділу ІV Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1591 від 19.12.2006 та зареєстрованого Міністерством юстиції України 05.02.2007 за №97/13364, шляхом не розкриття у термін до 25.07.2010 регулярної квартальної інформації за ІІ квартал 2010 року, а саме, у термін не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом, шляхом її розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії та подання до Комісії, в даному випадку, до 25.07.2010. Такі дії відповідача підпадають під правопорушення, відповідальність за які передбачена п.6 ч.1 ст.11, п.7 ч.1 ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні». Обставинами, що обтяжують відповідальність ВАТ «Іванівський верстатозавод» є наявність повторного вчинення протягом року однорідного правопорушення (постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №60-ЛУ, №61-ЛУ від 09.06.2010), обставин, що помякшують відповідальність відповідача не встановлено. У звязку з цим, на підставі ст.ст.8,9,11,12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» уповноваженою особою ЛТУ ДКЦП та фондового ринку у відношенні відповідача 09.09.2010 були винесені постанови №367-ЛУ, №368-ЛУ про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, що складає в загальному розмірі 34 000,00 грн. та запропоновано протягом 15-ти днів від дня їх отримання перерахувати вказану суму в дохід Державного бюджету України, копії платіжних документів направити до ЛТУ ДКЦП та фондового ринку. Зазначені постанови про накладення санкцій у встановленому законодавством порядку відповідачем оскаржені не були, копій платіжних документів на підтвердження виконання постанов до ЛТУ ДКЦП та фондового ринку не надходило, що свідчить про несплату штрафу до Державного бюджету України. На підставі викладеного позивач просив стягнути з відповідача в дохід Державного бюджету України суму застосованого штрафу в розмірі 34 000,00 грн.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові та наполягав на їх задоволенні.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про місце, дату та час розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (аркуш справи 31). Правом надання заперечень проти позову у встановлений судом строк та доказів на підтвердження своїх доводів не скористався, заяви про визнання позовних вимог або про розгляд справи за його відсутності суду не надавав.

Відповідно до частини 6 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наявних у матеріалах справи доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 КАС України, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на наступне.

Ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобовязані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

У відповідності за ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень слід перевіряти чи прийняті такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно із абз. 2 ст.1 Закону України від 30 жовтня 1996 року № 448/96-ВР «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» (далі - Закон № 448) державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Відповідно до ст.3 Закону № 448 державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах:

- прийняття актів законодавства з питань діяльності учасників ринку цінних паперів;

- регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обовязків учасників ринку цінних паперів;

- видача ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та забезпечення контролю за такою діяльністю;

- заборона та зупинення на певний термін (до одного року);

- професійної діяльності на ринку цінних паперів у разі відсутності ліцензії на цю діяльність та притягнення до відповідальності за здійснення такої діяльності згідно з чинним законодавством;

- реєстрація випусків (емісій) цінних паперів та інформації про випуск (емісію) цінних паперів;

- контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією;

- створення системи захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентами цінних паперів та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів;

- контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам;

- встановлення правил і стандартів здійснення операцій на ринку цінних паперів та контролю за їх дотриманням;

- контроль за системами ціноутворення на ринку цінних паперів;

- контроль за діяльністю осіб, які обслуговують випуск та обіг цінних паперів;

- проведення інших заходів щодо державного регулювання і контролю за випуском та обігом цінних паперів.

Державне регулювання ринку цінних паперів згідно із ст.5 Закону за № 448 здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку.

Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи (ст.6 Закону № 448).

Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, у відповідності із п.14 ст.8 Закону № 448, зокрема, має право накладати штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Відповідно до п.10 ч.1 ст.8 Закону № 448 позивач має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Судом установлено, підтверджується матеріалами справи, що відповідач - ВАТ „Іванівський верстатозавод” порушив вимоги п.1 та п.3 глави 3 розділу ІV Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №1591 від 19.12.2006 та зареєстрованого Міністерством юстиції України 05.02.2007 за №97/13364, а саме, не розкрив регулярну квартальну інформацію за ІІ квартал 2010 року в термін не пізніше 25 липня 2010 року та не подав її до Комісії.

30.08.2010 уповноваженою особою ЛТУ ДКЦП та фондового ринку складено акти № 367-ЛУ та №368-ЛУ про правопорушення на ринку цінних паперів, яким зафіксовано повторне порушення відповідачем ВАТ „Іванівський верстатозавод” вимог Закону України „Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” (09.06.2010 позивачем у відношенні відповідача вже виносилися постанови №60-ЛУ та №61-ЛУ, якими накладено санкції через не розкриття регулярної квартальної інформації та неподання її до Комісії постановами №60-ЛУ та №61-ЛУ) (аркуші справи 15,23).

30.08.2010 уповноваженою особою ЛТУ ДКЦП та фондового ринку винесені постанови про розгляд справ №367-ЛУ та №368-ЛУ про правопорушення на ринку цінних паперів, згідно п.2 зазначених постанов, розгляд справ про правопорушення на ринку цінних паперів було призначено на 09.09.2010 року (аркуші справи 8,16).

09.09.2010 на підставі ст.ст.8,9,11,12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» начальником ЛТУ ДКЦП та фондового ринку у відношенні відповідача були винесені постанови №367-ЛУ та №368-ЛУ про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у загальному розмірі 34000,00 грн., Відкритому акціонерному товариству «Іванівський верстатозавод» було запропоновано протягом 15-ти днів від дня їх отримання перерахувати вказану суму в дохід Державного бюджету України, копії платіжних документів направити до ЛТУ ДКЦП та фондового ринку. Зазначені постанови про накладення санкцій у встановленому законодавством порядку відповідачем оскаржена не була, копій платіжних документів на підтвердження виконання постанови до ЛТУ ДКЦП та фондового ринку не надходило (аркуші справи 13,21).

10.09.2010 вказані постанови були направлені позивачем на юридичну адресу відповідача, що підтверджується копіями реєстрів відправки поштової кореспонденції та копіями фіскальних чеків (аркуш справи 14,22).

Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (п.7 ч.1. ст.11 Закону № 448).

Відповідно до ст.12 Закону № 448 штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії, начальником відповідного територіального органу або за його письмовим дорученням його заступником після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.

Посадова особа Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформлюється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.

09.09.2010 начальником ЛТУ ДКЦП та фондового ринку були винесені постанови про накладення на відповідача санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів за №167-ЛУ та №168-ЛУ, при цьому були враховані обставини, що обтяжують відповідальність ВАТ „Іванівський верстатозавод”, а саме: наявність повторного вчинення протягом року однорідного правопорушення (постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів за №60-ЛУ та №61-ЛУ від 09.06.2010 року) (аркуші справи 15,23).

Згідно з ст.11 Закону № 448 у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за № 120/14811, штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше як через 15 днів з дати отримання нею постанови. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету. Документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу центрального апарату Комісії (відповідного підрозділу територіального органу Комісії). У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.

Таким чином, Відкрите акціонерне товариство „Іванівський верстатозавод”, порушило вимоги п.14 ст.8, ст.9, абз. 2 п.7 ч.1 ст.11, ст.12 Закону № 448 та допустило повторне вчинення протягом року однорідного правопорушення, що підтверджується актами про правопорушення на ринку цінних паперів №367-ЛУ та №368-ЛУ від 30.08.2010 (аркуші справи 10,18).

Враховуючи те, що відповідачем постанови Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 09.09.2010 року №367-ЛУ та №368-ЛУ у встановленому законодавством порядку оскаржені не були, внаслідок чого вони на момент розгляду справи є чинними та такими, що підлягають виконанню, а також те, що в порушення вимог розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за № 120/14811, штраф у загальному розмірі 34000,00 грн. протягом 15 днів з дати отримання постанов про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів відповідачем не сплачений, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають повному задоволенню.

На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 24 лютого 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови в повному обсязі відкладено на 01 березня 2011 року, про що згідно вимог ч. 2 ст. 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 87, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства «Іванівський верстатозавод» про стягнення штрафних санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів в сумі 34000,00 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Іванівський верстатозавод» (місцезнаходження: 94643 Луганська область, Антрацитівський район, смт.Іванівка, вул.Октябрьська,буд.14; код ЄДРПОУ 00285735) в дохід Державного бюджету України на р/р 31111106700088 в ГУ ДКУ в Луганській області, МФО 804013, код 25992095, код бюджетної класифікації 21081100) суму штрафних санкцій у розмірі 34000,00 грн. (тридцять чотири тисячі гривень 00 коп.), накладених постановами Луганського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №367-ЛУ від 09.09.2010 та №368-ЛУ від 09.09.2010.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено та підписано 01 березня 2011 року.

СуддяО.О. Цицюра