Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 березня 2011 р. справа № 2а/0570/4670/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11-45 год.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Зекунова Е. В.
при секретаріКовальському А.В.
за участю представників:
заявника Чугуненка О.Ю., Черняка О.А.,
відповідача не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за поданням Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства “Селидіввугілля” про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна,
В С Т А Н О В И В:
Красноармійська обєднана державна податкова інспекція (далі Красноармійська ОДПІ, заявник) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з поданням про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна Державного підприємства “Селидіввугілля” (далі ДП “Селидіввугілля”, підприємство, відповідач).
Подання мотивоване тим, що 25.03.2011 року податковий керуючий Красноармійської ОДПІ не був допущений до проведення перевірки стану збереження майна відповідача, яке перебуває у податковій заставі, у звязку з чим, в.о. начальника Красноармійської ОДПІ прийняте Рішення від 25.03.2011 року № 1/33426253 про застосування адміністративного арешту майна платника податків.
Представник заявника у судовому засіданні підтримав заявлене в поданні Красноармійської ОДПІ в повному обсязі, просив суд задовольнити вимоги щодо підтвердження обґрунтованості прийнятого рішення про застосування адміністративного арешту майна ДП “Селидіввугілля”.
Представник відповідача у судове засідання не зявився. Листом ДП “Селидіввугілля” повідомило, що проти рішення Красноармійської ОДПІ про застосування адміністративного арешту майна платника податків не заперечує, просить розглянути подання без участи представника ДП “Селидіввугілля”.
Відповідно до статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України неявка сторін у судове засідання не перешкоджає розгляду справи, а тому суд вважає за можливе розгляд даної справи без представника відповідача та на підставі наявних у справі доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Державне підприємство “Селидіввугілля” є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Селидівської міської ради 06.06.2005 року, перебуває на податковому обліку у Красноармійській ОДПІ з 08.06.2005 року, про що свідчить Довідка про взяття на облік платників податків від 01.10.2008 року № 99.
Відповідно до Витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна активи ДП “Селидіввугілля” перебувають у податковій заставі Красноармійської ОДПІ. Підставою обтяження є порушення підприємством вимог абз. 3 пп.8.2.1 п. 8.2 ст. 8 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”(чинний на момент виникнення права на податкову заставу), а саме: несплата у строки, встановлені цим Законом, суми податкового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, наступного за останнім днем зазначеного строку; несплата у строки, встановлені цим Законом, суми податкового зобов'язання, визначеної контролюючим органом, - з дня, наступного за останнім днем граничного строку такого погашення, визначеного у податковому повідомленні.
В матеріалах справи відсутні докази стосовно апеляційного чи судового оскарження дій та актів заявника щодо застосованої податкової застави активів відповідача.
При цьому, у справі, також, відсутні докази щодо оскарження відповідачем першої та другої податкових вимог, які вручені заявником відповідачу відповідно - 04.07.2005 року та 09.08.2005 року, про що свідчить відмітка на примірниках зазначених податкових вимог.
25.03.2011 року податковим керуючим Богуславською Л.М. за участю ст. оперуповноваженого відділення ОЗСПБ ВПМ Красноармійської ОДПІ Клименка В.С. здійснено вихід на ДП “Селидіввугілля” для проведення перевірки стану збереження активів. Але, на вимогу податкового керуючого допустити до проведення перевірки стану збереження майна, головний бухгалтер підприємства відмовилась від проведення перевірки, у звязку з чим складено відповідний акт від 25.03.2011 року.
З урахуванням вимог ст. 91 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI керівник органу державної податкової служби за місцем реєстрації платника податків, що має податковий борг, призначає такому платнику податків податкового керуючого Податковий керуючий описує майно платника податків, що має податковий борг, в податкову заставу, здійснює перевірку стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі, проводить опис майна.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 № 1035 затверджено Порядок призначення та звільнення, а також функції та повноваження податкового керуючого (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2010 року за № 1430/18725), який регламентує правила призначення та звільнення, функції та повноваження податкового керуючого, а також порядок складання ним акта опису майна, яке передається в податкову заставу, а також акта перешкоджання платником податків виконання повноважень податкового керуючого. Розділом ІІІ цього Порядку передбачаються основні функції та повноваження податкового керуючого щодо податкової застави, одним з яких є здійснення перевірки стану збереження майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Право на проведення перевірок стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі визначено відповідним Положенням, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України 24.12.2010 № 1039, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2010 року за № 1434/18729
Перевірка стану збереження майна платника податків проводиться у разі поширення на майно платника податків права податкової застави.
Метою проведення перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, є встановлення фактичної (фізичної) наявності у платника податків такого майна та документального підтвердження його руху за даними бухгалтерського та податкового обліку, що ведеться платником податків.
Для проведення перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, оформлюється повідомлення про проведення перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Про проведення перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, податковий керуючий попередньо повідомляє такого платника податків.
Безпосередньо при проведенні перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, податковий керуючий пред'являє платнику податків такі документи: службове посвідчення працівника органу державної податкової служби; копію наказу органу державної податкової служби про призначення податковим керуючим такого платника податків; повідомлення про проведення перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, підписане керівником органу державної податкової служби та зареєстроване у такому органі державної податкової служби. Вказані документи є достатніми для проведення перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, і оформлення додаткових документів не є необхідним.
Згідно з п. 91.4. ст. 91 Податкового кодексу, у разі якщо платник податків, що має податковий борг, перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, такий податковий керуючий складає акт про перешкоджання платником податків виконанню таких повноважень у порядку та за формою, що встановлюються центральним органом державної податкової служби.
Приписами статті 94 Податкового кодексу України встановлено, що адміністративний арешт майна може бути застосовано, якщо з'ясовується одна з таких обставин, зокрема: платник податків відмовляється від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб органу державної податкової служби.
Як вбачається з матеріалів справи, заявником додержані вимоги Податкового кодексу України, Порядку призначення та звільнення, а також функції та повноваження податкового керуючого, Положення про проведення перевірок стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі для здійснення перевірки збереження майна ДП “Селидіввугілля”, що перебуває у податковій заставі.
Відповідно Повідомлення від 25.03.2011 року за № 1 для проведення зазначеної перевірки направлено податкового керуючого Богуславську Л.М., яку призначено на посаду наказом Красноармійської ОДПІ від 18.01.2011 року № 144.
Судом також встановлено, що 25.03.2011 року податковим керуючим Богуславською Л.М. представнику відповідача предявлені документи, передбачені Положенням про проведення перевірок стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Але, на вимогу податкового керуючого допустити до проведення перевірки стану збереження майна, головний бухгалтер підприємства відмовилась від проведення перевірки, про що складено акт від 25.03.2011 року.
Як пояснив суду представник позивача головний бухгалтер ДП “Селидіввугілля” обґрунтувала не допуск податкового керуючого до перевірки у звязку із зайнятістю.
У звязку з відмовою ДП “Селидіввугілля” від проведення перевірки збереження майна, яке перебуває у податковій заставі, в.о. начальника Красноармійської ОДПІ прийняте Рішення від 25.03.2011 року № 1/33426253 про застосування умовного адміністративного арешту майна ДП “Селидіввугілля” з вимогою заборони відчуження цього майна.
Суд зазначає, що видання керівником податкового органу Повідомлення про проведення перевірки стану збереження майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, безпосередньо призводить до виникнення певних обовязків у платника податків, щодо якого прийнято рішення про проведення такої перевірки.
Отже, зазначене свідчить про невиконання відповідачем своїх обовязків, передбачених чинним законодавством.
За таких обставин суд дійшов до висновку про наявність у Красноармійській ОДПІ необхідних правових підстав для прийняття рішення про застосування адміністративного арешту майна платника податків.
Згідно приписів ч.ч. 1 та 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Принципами адміністративного судочинства в тому числі є верховенство права та законність (ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства). Статтею 159 цього ж Кодексу встановлено, що ухвалене судом рішення повинно бути законним і обґрунтованим, тобто ухваленим відповідно до норм законів та на підставі повно і всебічно зясованих обставин.
Таким чином, на підставі норм законодавства та наявних у справі матеріалів суд вважає, що дії Красноармійської ОДПІ є правомірними, та адміністративний арешт активів ДП “Селидіввугілля” обґрунтованим.
До того ж, рішення про застосування адміністративного арешту майна відповідач визнав в повному обсязі, про що надав суду письмову заяву, яка є в матеріалах справи і підстави для неприйняття такої заяви відсутні, суд дійшов висновку що заявлене подання є обґрунтованим та підлягає задоволенню повністю.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, 158 162, 183-3 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Подання Красноармійської обєднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства “Селидіввугілля” про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна задовольнити повністю.
Підтвердити обґрунтованість адміністративного арешту майна Державного підприємства “Селидіввугілля”, застосованого згідно Рішення від 25.03.2011 року № 1/33426253.
Постанова виготовлена в нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 28 березня 2011 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Зекунов Е. В.