Рішення № 14433692, 24.03.2011, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
24.03.2011
Номер справи
4/6/5022-100/2011
Номер документу
14433692
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"24" березня 2011 р.Справа № 4/6/5022-100/2011 Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Бурди Н.М.

Розглянув справу

за позовом Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора Тернопільської області в інтересах держави вул. Білецька, 51, м. Тернопіль в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль

до Приватного підприємця ОСОБА_1 АДРЕСА_1

про стягнення 1 558 грн. 12 коп. збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря

За участю представників сторін:

прокуратури: помічник Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора - Аветисян Н.С. (посвідчення № 57 дійсне до 24.09.2013р.)

старший помічник Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора Якубець К.В. (посвідчення № 94 від 16.12.2010р.)

позивача: представник - Мазур Т.В. (довіреність № 1-1/3228 від 22.12.2009р.)

відповідача: приватний підприємець - ОСОБА_1 (свідоцтвоНОМЕР_2 від 12.05.2004р.)

Суть справи:

В розпочатому судовому засіданні представникам сторін та прокуратури процесуальні права та обовязки, передбачені ст. ст. 20, 22, 29, 81-1 ГПК України, розяснено.

Тернопільський міжрайонний природоохоронний прокурор Тернопільської області в інтересах держави вул. Білецька, 51, м. Тернопіль в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль звернувся до господарського суду Тернопільської області з позовною заявою до відповідача - Приватного підприємця ОСОБА_1 АДРЕСА_1 про стягнення 1 558 грн. 12 коп. збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Представники Тернопільської міжрайонної природоохоронної прокуратури Тернопільської області та позивача в судовому засіданні, яке відбулося 24.03.2011р., позовні вимоги підтримали.

Відповідач в цьому ж судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі.

В судовому засіданні, у відповідності до ст. 77 ГПК України, розгляд справи відкладався до 10.03.2011р. та оголошувалась перерва до 24.03.2011р. з метою виклику в судове засідання державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Легкого І.Ю. для надання пояснень в обґрунтування правомірності здобуття відомостей, відображених в акті перевірки від 20.08.2010р. та для надання можливості сторонам подати додаткові докази у справу.

Технічна фіксація (звукозапис) судового процесу у відповідності до ст. 81-1 ГПК України не здійснювалась за відсутності відповідного клопотання представників сторін.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи представників сторін та прокуратури, господарським судом встановлено наступне:

- відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006р. № 548 (Положення) - Державна екологічна інспекція в областях, містах Києві та Севастополі (далі - Інспекція) в межах своїх повноважень забезпечує реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території;

- згідно п. 5 Положення інспекція має право, зокрема:

- обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації, військові та оборонні об'єкти, об'єкти органів внутрішніх справ, Державного департаменту з питань виконання покарань, Служби безпеки України та Державної прикордонної служби у місцях їх постійної дислокації, проведення військових навчань, маневрів, а також під час передислокації військ і військової техніки з використанням автомобільних, повітряних, залізничних та плавучих транспортних засобів з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, раціональне використання, відтворення та охорону природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), небезпечними хімічними речовинами, пестицидами та агрохімікатами, екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки;

- перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи);

- складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом;

- давати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до її повноважень;

- уживати в установленому порядку заходів досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища;

- згідно вимог ст. 37 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” при здійсненні нагляду органи прокуратури застосовують надані їм законодавством права, включаючи звернення до судів з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища;

- 20.08.2010р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Тернопільській області Легким І.Ю., на підставі ст. 20 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, в присутності приватного підприємця ОСОБА_1 проведено перевірку дотримання ним природоохоронного законодавства, за результатами якої складено акт.

Як випливає з вищезазначеного акту, при обстежені столярного цеху, який знаходиться у АДРЕСА_1 встановлено наявність 5 деревообробних станків, за даними ПП ОСОБА_1 в період з 01.02.2009р. по 20.08.2010р. працювало 3 станки:

- станок кругло пильний ЦС -6 відпрацював 300 годин;

- станок фуговальний Ф 4 відпрацював 50 годин;

- станок рейсмус СФ 6 відпрацював 100 годин.

В процесі роботи деревообробних станків здійснювалися викиди шкідливих речовин в атмосферне повітря без дозволу на викиди шкідливих речовин в атмосферне повітря, що є порушення ст. 11 ЗУ "Про атмосферне повітря", таким чином державі заподіяно збитки в розмірі 1 558 грн. 12 коп. ( щодо розрахунку розміру збитків, то його проведено на підставі т. 2 "Збірника показників емісії (питомих викидів) забруднюючих речовин в атмосферне повітря різними виробництвами" Українського наукового центру технічної екології (Донецьк 2004 рік) та "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря", яка затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008р. № 639 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 21 січня 2009 року за № 48/16064.

Згідно п. 2.1. даної Методики наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються: викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

Відповідно до п. 2.2. Методики факт наднормативного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря встановлюється державними інспекторами при проведенні перевірки суб'єктів господарювання інструментально-лабораторними методами контролю та розрахунковими методами.

Згідно п. 3.6. Методики розрахунок маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в атмосферне повітря від джерела викиду, який здійснюється без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, здійснюється за параметрами джерела викиду (джерела утворення), зафіксованими у відповідній документації суб'єкта господарювання (матеріали інвентаризації стаціонарних джерел викидів, технологічні регламенти виробництва, режимні карти роботи паливовикористовувального обладнання, питомі викиди (показники емісії), дані державних статистичних спостережень з охорони атмосферного повітря за формою N 2-ТП (повітря)), або згідно з методиками для розрахунків маси викидів забруднюючих речовин за час роботи джерела без дозволу на викиди).

Відповідно до ст. 11 ЗУ "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.

Згідно із п. 4 ст. 33 ЗУ "Про охорону атмосферного повітря" особи, винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону несуть відповідальність, згідно із законом.

Пункт "є" частини 2 статті 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачає, що відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів і скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище.

У відповідності до ст. 68 Закону України „Про охорону навколишнього середовища” (із змінами та доповненнями) підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала (ст. 1166 Цивільного кодексу України).

Факт порушення відповідачем вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря підтверджується актом перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 20.08.2010р. (підписаним ПП ОСОБА_1 без заперечень), приписом № 2-1/2671 від 20.08.2010р., постановою про накладення адміністративного стягнення № 005816/39 від 20.08.2010р., протоколом № 005816 від 20.08.2010р. про адміністративне правопорушення, розрахунком збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря при експлуатації столярного цеху приватним підприємцем ОСОБА_1, який знаходиться за адресою: вул. Колійова, 21, смт. Козова за період з 01.02.2009р. по 20.08.2010р.

З метою досудового врегулювання спору позивачем направлено на адресу Приватного підприємця ОСОБА_1 АДРЕСА_1 претензію № 1-1/2969 від 13.09.2010р. на суму 1 558 грн. 12 коп., яка залишена ним без відповіді та задоволення.

Приймаючи до уваги, що в процесі судового розгляду спору відповідачем не подано, а судом не здобуто жодних доказів, які б свідчили про перерахування суми завданої шкоди в добровільному порядку чи заперечень з цього приводу, більше того він не відмовляється від її відшкодування, а тому позовні вимоги про стягнення з приватного підприємця ОСОБА_1 АДРЕСА_1 - 1 558 грн. 12 коп. збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря підлягають до задоволення як такі, що доведені позивачем у відповідності із ст. ст. 33-34 ГПК України належними і допустимими доказами та неоспорені відповідачем.

Сума шкоди підлягає стягненню з відповідача на користь спеціального фонду місцевого бюджету Козівської селищної ради, Козівського району, Тернопільської області, згідно вимог п. 35 ч.1 ст. 4 та ч. 1 ст. 20 Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”, у відповідності до яких 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності є джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2011 рік у частині доходів, а 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності є джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2011 році, в тому числі: сільських, селищних, міських бюджетів 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджетів Автономної Республіки Крим 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя 70 відсотків.

Державне мито та інші судові витрати, згідно ст. 49 ГПК України та Декрету Кабінету Міністрів „Про державне мито”, покладаються на відповідача.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 1, 2, 22, 33, 34, 43, 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, Законом України „Про охорону навколишнього середовища” та Законом України "Про охорону атмосферного повітря", господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_1 АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1:

- 1 558 (одну тисячу пятсот пятдесят вісім) грн. 12 коп. збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря в дохід місцевого бюджету Козівської селищної ради, Козівського району, Тернопільської області на р/р 33119331700283, код бюджету 24062100, ідент. код одержувача 23588616 в УДК у Козівському районі, МФО 838012.

3. Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_1 АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, в доход Державного бюджету України 102 (сто дві) грн. 00 коп. державного мита та 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Накази видати після вступу рішення у законну силу.

На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обовязки, мають право подати апеляційну скаргу через місцевий господарський суд, який розглянув справу.

СуддяН.М. Бурда

Повне рішення складено 31.03.2011р.