Рішення № 14432513, 28.02.2011, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
28.02.2011
Номер справи
5021/143/2011
Номер документу
14432513
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

28.02.11

Справа № 5021/143/2011.

Господарський суд Сумської області, у складі судді Малафеєвої І.В. при секретарі судового засідання Дябелко Т.М. розглянувши матеріали справи №5021/143/2011

за позовом: Державної екологічної інспекції в Сумській області, м. Суми

до відповідача: публічного акціонерного товариства «Свеський насосний завод», смт. Свема Ямпільського району

про стягнення 44724,14грн.

представники сторін:

від позивача: Панченко О.М. (довіреність № 93/03 від 11.01.2011р.)

від відповідача: Дудко І.М. (довіреність № 16-1368 від 02.08.2010р.)

Суть спору: позивач просить стягнути з відповідача 44724,14 грн. за завдану державі шкоду за забруднення атмосферного повітря, а саме: 30 % грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності зарахувати до Державного бюджету України та 70 % грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності зарахувати в дохід місцевого бюджету.

14.02.2011 року представник відповідача в судовому засіданні подав відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що позовні вимоги визнає частково в розмірі 13606,76 грн. в іншій частині позову просить відмовити.

21.02.2011 року представник позивача подав до суду заперечення на відзив, в якому обґрунтовує правомірність нарахування завданої шкоди.

28.02.2011 року представник відповідача подав додаткові пояснення по справі, в яких зазначає про часткове визнання позовних вимог в сумі 2103375 грн., стягнення якої просить розстрочити на 7 місяців, у зв’язку з тяжким фінансовим становищем.

Представник позивача з новим контррозрахунком відповідача погодився і не заперечує проти розстрочення суми заборгованості.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив:

Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію в Сумській області №55 від 19.02.2007р., інспекція є спеціальним підрозділом Мінприроди, яка здійснює державний контроль за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища на території Сумської області.

Статтею 15 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” передбачено, що до компетенції спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів і його органів на місцях належать: подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

В період з 12.07.2010р. по 30.07.2010р. державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища в Сумській області Лубенською М.М., Мурашко Т.М., в присутності технічного директора Рекун П.П. інженера-механіка відповідача Скорозвона А.Є., було проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища відповідачем.

По даному факту було складено акт планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони та раціонального використання водних ресурсів, атмосферного повітря та поводження з відходами, в якому зазначено, що відповідач починаючи з 01.11.2009 року здійснював викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря без спеціального дозволу, що є порушенням вимог ст. ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» від 07.07.1999 року.

В ст. 10 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, зазначено, що підприємства, установи, організації які здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря зобов’язані отримати дозволи на викиди забруднюючих речовин.

Статтею 11 Закону України “Про охорону атмосферного повітря”, передбачено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров’я.

Відповідно до ст. 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, підприємства, установи, організації зобов’язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Шкода заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Розмір завданих збитків розраховувався за методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря , яка затверджена наказом Мінприроди України №639 від 10.12.2008р. та зареєстрована в Мінюсті України №48/16064 від 21.01.2009р.

Пунктом 1.2 методики передбачено, що ця методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб’єктів господарювання (юридичних та фізичних осіб).

В пункті 2.1 та 2.1.2 методики зазначено, що наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються, викиди забруднюючих речовин, на які відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, включаючи окремі забруднюючі речовини, викиди яких підлягають регулюванню відповідно до законодавства.

Для застосування такої міри відповідальності, як стягнення завданої майнової шкоди за статті 1166 Цивільного кодексу України, потрібна наявність повного складу цивільного правопорушення, як то: протиправна поведінка, дія чи бездіяльність; шкідливий результат такої поведінки (збитки; причинний зв'язок між протиправною поведінкою та збитками; вина правопорушника).

Статтею 9 Цивільного кодексу України передбачено, що положення цього кодексу застосовуються до врегулювання відносин, які виникають у сферах використання природних ресурсів та охорони довкілля, якщо вони не врегульовані іншими актами законодавства.

Виходячи із наведених положень статті 68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, Методики розрахунку розміру відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря №639 від 10.12.2008р. наявність шкідливого результату протиправної поведінки (збитків) для притягнення до відповідальності відповідача не вимагається, та ці збитки підлягають відшкодуванню незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Разом з тим, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Листом від 12.02.2009 року № 273/05, державне управління охорони навколишнього природного середовища в Сумській області поновило та продовжило дію дозволу на викиди забруднюючих речовин № 590363 до 01.11.2009 року, що не заперечується позивачем. При цьому, в цьому ж листі було чітко зазначено, що до отримання дозволу за новою формою діє дозвіл на викиди забруднюючих речовин, який був виданий раніше в установленому порядку.

Пунктом 11 Порядку проведення та оплати робіт, пов’язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, обліку підприємств, установ, організацій та громадян – підприємців, які отримали такі дозвали, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 року № 302, прямо передбачено можливість продовження строку дії дозволу.

Відповідач скориставшись таким правом продовження строку дії дозволу і з матеріалів справи вбачається, що позивачем правомірно обраховані збитки за період з 01.11.2009 року по 01.01.2010 року в сумі 7426,99 грн. та з 01.07.2010 року о 01.10.2010 року в сумі 13606,76 грн. Отже позовні вимоги підлягають частковому задоволенню в сумі 21033,75 грн.

Також відповідачем в судовому засіданні разом з додатковими поясненнями до відзиву подано клопотання, про розстрочення сплати боргу рівними частинами строком на 7 місяців.

Позивач не заперечує проти розстрочення боргу в сумі 21033,75 грн. рівними частинами строком на 7 місяців.

Відповідно до п. 6 ст. 83 Господарського процесуального кодексу України господарський суд, приймаючи рішення, має право відстрочити або розстрочити виконання рішення.

Тому, враховуючи викладені обставини, а також той факт, що позивач не заперечує проти клопотання відповідача щодо розстрочення суми боргу в сумі 21033,75 грн. рівними частинами строком на 7 місяців, суд вважає за доцільне клопотання про розстрочення боргу по справі відповідно до п. 6 ст. 83 Господарського процесуального кодексу України задовольнити, зі сплатою боргу у розмірі 3004,82 грн. рівними частинами на протязі 7 місяців.

Згідно ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82, 83, 84, 85 , Господарського процесуального кодексу України, суд –

В И Р І Ш И В :

1. Клопотання відповідача про розстрочення виконання рішення суду на 7 місяців – задовольнити.

2. Позов задовольнити частково.

3. Стягнути з публічного акціонерного товариства «Свеський насосний завод» (41226, Ямпільський район, смт. Свема, вул. Заводська, 1) на користь місцевого бюджету Свейської селищної ради (р/р 33114331700427, МФО банку 837013, код 23636456, код ОКПО 23635215, банк одержувача – ГУДКУ у Сумській області) 21033,75 грн. шкоди, завданої внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, розстрочивши виконання рішення суду строком на 7 місяців, за умови сплати заборгованості рівними частинами.

4. Стягнути з публічного акціонерного товариства «Свеський насосний завод» (41226, Ямпільський район, смт. Свема, вул. Заводська, 1) в доход державного бюджету України (р/р 31115095600002 в УДК в Сумській області, МФО 837013, код 22090200, символ 095) 210,33 грн. державного мита.

5. Стягнути з публічного акціонерного товариства «Свеський насосний завод» (41226, Ямпільський район, смт. Свема, вул. Заводська, 1) в доход бюджету (рах. 31215259700002, код платежу 220500000, код ЕДРПОУ 23636315, банк ГУДКУ Сумської області, МФО 837013) 236 грн. витрат на інформаційно – технічне забезпечення судового процесу.

6. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

СУДДЯ І.В. МАЛАФЕЄВА

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину рішення

Повний текст рішення підписаний 03.03.2010 р.