ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"25" січня 2011 р.Справа № 12/104-1878
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Френдій Н.А. розглянув справу
за позовом прокурора Теребовлянського району в інтересах держави, вул. 22 січня, 14, м. Теребовля, Тернопільської області,48100, в особі Струсівської сільської ради, с. Струсів, Теребовлянського району, Тернопільської області,48127
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет на стороні позивача Управління Держкомзему у Теребовлянському районі, вул. Кн. Василька, 73, м. Теребовля, Тернопільської області,48100
до суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_2, АДРЕСА_1
За участю представників від:
Прокуратури: Марцун А.А . (посвідчення№61);
Позивача: не з'явився;
Відповідача: не зявився.
Третьої особи: не з'явився.
В судових засіданнях учасникам судового процесу розяснено права і обовязки сторін, передбачені ст.ст.20, 22, 29, 81-1 ГПК України.
За відсутності клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснювалася.
Суть справи:
Прокурор Теребовлянського району в інтересах держави, в особі Струсівської сільської ради третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет на стороні позивача Управління Держкомзему у Теребовлянському районі звернувся у господарський суд Тернопільської області до суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_2 про зобовязання відповідача перевести у придатний для використання стан самовільно зайняту земельну ділянку площею 97,9 га, яка знаходиться на території Струсівської сільської ради, та повернути її за належністю Струсівській сільській раді (з урахуванням обґрунтування позовних вимог від 10.12.2010р. №2510)
Позовні вимоги мотивовані тим, що матеріалами прокурорської перевірки встановлено факт самовільного користування відповідачем земельною ділянкою площею 97,9 га, угіддя-пасовище загального користування за межами населеного пункту на території Струсівської сільської ради, в обґрунтування даного факту суду надано складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 18.08.2010р., протокол про вчинення адміністративного правопорушення від 18.08.2010р., письмові пояснення підприємця від 18.08.2010р., а також довідку Струсівської сільської ради №260 від 18.08.2010р., з яких слідує, що відповідач без правовстановлюючих документів самовільно зайняв земельну ділянку, що є порушенням статті 125, 126 Земельного кодексу України, і посилаючись на норми ст.. 212 Земельного кодексу України, прокурор звернувся в суд з даним позовом.
Відповідач у відзиві на позов позовні вимоги не визнає, посилаючись на те, що факт самовільного зайняття ним спірної земельної ділянки спростовують рішення Струсівської сільської ради від 02.02.2005р. №374, розпорядження Теребовлянської районної державної адміністрації №646 від 09.11.2010р. та виготовлений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
В порядку ст.. 77 ГПК України в судовому засіданні оголошувались перерви з 21.12.2010р. до 11год.00хв. 11.01.2011р., з 11.01.2011р. до 10год.20хв. 25.01.2011р.
Прокурор в судовому засіданні 25.01.2011р. звернувся до суду з заявою від 24.01.2011р. №108 про відмову від позовних вимог в частині зобовязання відповідача привести у придатний для використання стан самовільно зайняту земельну ділянку на території Струсівської сільської ради і просить провадження у справі в цій частині припинити відповідно до ст. 80 ГПК України.
Відповідач та позивач в судове засідання не з'явилися, хоча про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином в судовому засіданні 11.01.2011р.
Третя особа пояснень з приводу позовних вимог не надала, в судове засідання не з'явилася, хоча про час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, яке знаходиться в матеріалах справи.
Згідно ст.75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши думку прокурора, господарським судом встановлено наступне:
Рішенням Струсівської сільської ради №374 від 02.02.2005р. надано згоду на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 97,9 га угіддя-пасовище загального користування за межами населеного пункту на території Струсівської сільської ради субєкту підприємницької діяльності - фізичній особі ОСОБА_2.
Інших рішень органом місцевого самоврядування щодо зазначеної земельної ділянки не приймалося.
Головним державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Управління Держкомзему у Теребовлянському районі в ході перевірки дотримання вимог земельного законодавства встановленосамовільне зайняття відповідачем земельної ділянки площею 97,9га на території Струсівської сільської ради для виробництва сільськогосподарської продукції, що є порушенням вимог ст. 125, 126 Земельного кодексу, про що складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 18.08.2010р. та протокол про вчинення адміністративного правопорушення від 18.08.2010р.
В акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства зазначено, що відповідач без правовстановлюючих документів самовільно зайняв земельну ділянку, що є порушенням статті 125, 126 Земельного кодексу України. Дані факти також підтверджені письмовими поясненнями підприємця від 18.08.2010р., а також довідкою Струсівської сільської ради №260 від 18.08.2010р.
Поняття самовільного зайняття земельних ділянок визначено в ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" як будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Згідно до п. 12 Перехідних положень Земельного Кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпоряджання землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до ч.2 ст. 16 Закону України „Про оренду землі” укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Згідно з пунктів 1 та 2 ст. 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).
Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою. Цільове призначення спірної земельної ділянки не змінюється.
Тобто, затвердження органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування висновків та виготовлення проекту землеустрою відведення земельної ділянки є обовязковою умовою надання визначеної земельної ділянки у подальше користування або у власність.
Порядок погодження питань, пов'язаних з вилученням (викупом) та вибором земельних ділянок, встановлено ст.151 ЗК України, в якій вказано, що після отримання висновків відповідних органів про можливість відведення земельної ділянки для цілей, зазначених у заяві (клопотанні), та рішення Верховної Ради України (у разі необхідності) відповідний орган державної влади або орган місцевого самоврядування, згідно із своїми повноваженнями, у двотижневий строк розглядає матеріали вибору земельної ділянки і приймає рішення про затвердження зазначених матеріалів та надає дозвіл і вимоги на розроблення проекту відведення земельної ділянки або мотивоване рішення про відмову.
Згідно п.1 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 125 Земельного Кодексу України, право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Розпорядженням голови Теребовлянської районної державної адміністрації №646 від 09 листопада 2010 року надано дозвіл ФО-ПП ОСОБА_2 на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення сільськогосподарського виробництва на території Струсівської сільської ради (земельні ділянки площею 100,3733га, в тому числі 89,00га за рахунок земель с/г призначення, угіддя-пасовище загального користування, 10,4733га за рахунок земель резерву (передбачені для будівництва автомобільної дороги), для надання в оренду терміном 49 років за межами населеного пункту на території Струсівської сільської ради.
Відповідно до розпорядження відповідачем виготовлено проект землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки, проте даний проект в установленому порядку не затверджено, станом на день розгляду справи договору оренди даної земельної ділянки не укладено.
Разом з тим, слід зазначити що вищенаведеним розпорядженням голови Теребовлянської районної державної адміністрації №646 відповідачу надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки 100,3733га, тоді як предметом розгляду справи є звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки загальною площею 97,9 га, згоду на складання проекту землеустрою щодо відведення якої, було надано рішенням Струсівської сільської ради №374 від 02.02.2005р., проте на виконання даного рішення відповідачем жодного проекту землеустрою не виготовлено, землекористування здійснює без правових підстав.
Відповідно до статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідач відповідно до вимог ст.. 33, 34 ГПК України не надав доказів наявності у нього передбачених діючим законодавством документів, що посвідчують право на земельну ділянку.
Посилання відповідача на те, що факт самовільного зайняття ним спірної земельної ділянки спростовують розпорядження Теребовлянської районної державної адміністрації та виготовлений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, судом до уваги не приймаються, оскільки зазначені документи за відсутності належним чином оформленого у встановленому законом порядку права користування спірною земельною ділянкою, не спростовують порушення з боку відповідача вимог статей 116 та 125 Земельного кодексу України щодо використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів.
Відповідно до ст. 212 ЗК України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.
За таких обставин позов в частині зобовязання відповідача повернути самовільно зайняту земельну ділянку за належністю Струсівській сільській раді підлягає задоволенню як обґрунтовано заявлений.
Розглянувши заяву прокурора про відмову від позовних вимог в частині зобовязання відповідача привести у придатний для використання стан самовільно зайняту земельну ділянку на території Струсівської сільської ради, та приймаючи до уваги, що дана відмова подана у відповідності до ст.ст. 22,29 ГПК України, відповідає фактичним обставинам та матеріалам справи, не порушує чиї - небудь права та охоронювані законом інтереси і не суперечить чинному законодавству України, при цьому розяснено наслідки цієї процесуальної дії, а тому така відмова приймається судом і провадження у справі в цій частині підлягає припиненню на підставі п.4 ст. 80 ГПК України.
Судові витрати, в порядку ст.49 ГПК України покласти на відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 49, 80 п.4, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити частково.
2. Зобовязати суб'єкта підприємницької діяльності фізичну особу ОСОБА_2, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1, повернути самовільно зайняту земельну ділянку площею 97,9га, яка знаходиться на території Струсівської сільської ради, за належністю Струсівській сільській раді, с. Струсів, Теребовлянського району, Тернопільської області, код 04394817.
3. Провадження у справі в частині позовних вимог про зобовязання суб'єкта підприємницької діяльності фізичну особу ОСОБА_2, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1, привести у придатний для використання стан самовільно зайняту земельну ділянку площею 97,9 га на території Струсівської сільської ради припинити.
4. Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_2, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1:
-в дохід Державного бюджету України (р/р 31111095700002, банк одержувача ГУДКУ у Тернопільській області, одержувач платежу УДК у м. Тернополі, МФО банку 838012, код ЄДРПОУ 23588119) 85грн.00коп. державного мита;
- 236грн.00коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на р/р 31214259700002 у ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 838012, ЄДРПОУ 23588119, одержувач: УДК у м. Тернополі.
5. Накази видати після набрання рішенням суду законної сили.
На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор апеляційне подання протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення 31 січня 2011 року через місцевий господарський суд.
СуддяН.А. Френдій