ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"22" березня 2011 р. Справа № 5019/277/11
За позовом Заступника прокурора м.Рівне в інтересах держави в особі Рівненської міської ради
до відповідача Закритого акціонерного товариства СПМК -2 "Рівнеагроспецмонтаж"
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
В засіданні приймали участь:
Від позивача : Горчак Ю.П.
Від відповідача : Чумак В.О.
від прокуратури: не з`явився
СУТЬ СПОРУ: Заступник прокурора м.Рівне звернувся до господарського суду з позовною заявлю в інтересах держави в особі Рівненської міської ради до Закритого акціонерного товариства СПМК -2 "Рівнеагроспецмонтаж" про внесення змін у договір оренди земельної ділянки від 12 липня 2005 року № 040558300165 з підстав викладених у позовній заяві (а.с. 2-4).
Представник прокуратури у судове засідання не з`явився.
Представник позивача вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідач вважає позов заступника прокурора м.Рівне безпідставним та таким, що не підлягає до задоволення з наступних підстав:
1.В позові відсутні правові підстави для внесення змін до договору в судовому порядку.
Внесення змін до договору регулюється нормами ст. б51, 652 ЦК України: Стаття 651. Підстави для зміни або розірвання договору
1. Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
2. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним с таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
3. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.
Позивач не навів підстав визначених ст.651 ЦК України для внесення змін до договору. Відповідач не порушував (в тому числі істотно) умови договору оренди.
Стаття 652. Зміна або розірвання договору у зв'язку з істотною зміною обставин
1. У разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.
Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
2. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов:
1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане;
2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися;
3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору;
4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
3. У разі розірвання договору внаслідок істотної зміни обставин суд. на вимогу будь-якої із сторін, визначає наслідки розірвання договору виходячи з необхідності справедливого розподілу між: сторонами витрат, понесених ними у зв'язку з виконанням цього договору.
4. Зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.
Також і істотної зміни обставин Позивачем не доведено.
2. Позивач не довів наявності у Відповідача обов'язку укладати (приймати) Зміни до договору.
В силу частини 2 статті 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін (тобто, жодна з сторін не має права відмовитися від укладення договору незалежно від її намірів), якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для у суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій ¦ суб'єктів господарювання чи органів державної влади або місцевого ' самоврядування.
Згідно частини 1 статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Закріплюючи заборону примушення одними суб'єктами інших робити те, що не передбачено законодавством, законодавець виходить з верховенства права над державою, заборони будь-яких незаконних дій одного суб'єкта права щодо іншого у відносинах між громадянами, самими органами держави, органами місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 1 Цивільного кодексу України цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників.
Статтею 627 Цивільного кодексу України визначено, що згідно статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Свобода договору означає право громадян або юридичних осіб, та інших суб'єктів цивільного права вступати чи утримуватися від вступу у будь-які договірні відносини. Свобода договору проявляється також у можливості наданій сторонам визначати умови такого договору.
1.Рівненська міська рада могла звертатись до Відповідача про внесення змін до договору оренди виключно на підставі ЗУ «Про оренду землі». Однак на момент підписання позову ЗУ «Про оренду землі»змінено і він не містить граничних розмірів орендної плати. Підставою для звернення прокурора до суду з позовом стали норми ст.2 88.5 Податкового кодексу України. Однак Рівненська міська Рада не зверталась до Відповідача про внесення змін до договору оренди, у зв'язку із введенням в дію Податкового кодексу України. Тому Рівненською міською Радою не дотримано вимог ст.188 ГК України щодо направлення пропозиції про внесення змін до договору оренди на підставі ст.288.5 Податкового кодексу України.
2. Рівненською міською Радою не дотримано вимог ст.19 Конституції України, відповідно до вимог якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Для того, щоб і Відповідач і суд міг розглядати пропозицію про внесення змін до договору оренди землі, Рівненська міська Рада зобов'язана була б винести на сесії рішення щодо цього питання та щодо саме цієї земельної ділянки.
Частиною першою ст. 13 Конституції України встановлено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
П. "а" частини першої ст. 12 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад.
Частиною першою ст. 124 Земельного кодексу України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
П. 34 частини першої ст. 2 6 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачає, що питання регулювання земельних відносин (у тому числі надання земельних ділянок) вирішується виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
З зазначених норм законодавства України випливає, що питання оренди земельних ділянок вирішуються сільською, селищною, міською радою на пленарних засіданнях шляхом прийняття відповідних рішень.
Згідно з частиною першою ст. 15 Закону України "Про оренду землі" однією із істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру.
Враховуючи викладене, ініціювання внесення змін до договорів оренди землі в частині зміни розміру орендної плати належить до компетенції сільської, селищної, міської ради і має здійснюватись шляхом прийняття відповідних рішень.
Однак, Рада не приймала рішення про внесення змін до договорів оренди, у тому числі -до укладеного з Відповідачем.
Всі дії міської Ради без прийнятого відповідного рішення є такими що вчиняються поза її компетенцією.
Заслухавши пояснення представників сторін, давши оцінку доказам, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.
Відповідно до ст.121 Конституції України на органи прокуратури покладається представництво інтересів держави в суді у випадках, визначених законом.
Право звернення прокурора до суду в інтересах держави передбачено ст.121 Конституції України, п.6 ст.20, ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру».
Згідно вимог ст.36-1 Закону України «Про прокуратуру»представництво прокуратурою інтересів громадян або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.
Однією із форм представництва є звернення до суду з позовами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави, або про визнання незаконними правових актів, дій чи рішень органів і посадових осіб.
Рішенням Конституційного Суду України від 8 квітня 1999 року визначено, що прокурор або його заступник подають до господарського суду позов в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, тобто органу влади чи органу місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Згідно зі ст.13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади.
Відповідно до ст.14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Статтею 84 Земельного кодексу України передбачено, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.
На сьогоднішній день не відбулось розмежування землі на державну та комунальну власність, що підтверджується листом комітету земельних відносин від 25.11.2005 року №8/8-168, тому згідно ст.14 Конституції України та ст.1 Земельного кодексу України, вся земля перебуває у державній власності, а розпорядження нею здійснюється згідно п.12 перехідних положень Земельного кодексу України, де вказано, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснює міська рада.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про оренду землі»розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до ст. 288.5 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»встановлено, що міські ради правомочні розглядати та вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законам до їх відання.
Відповідно до підпункту 1 пункту «а»частини першої ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»до відання виконавчих міських рад належать такі власні (самоврядні) повноваження: підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку.
Частиною 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»передбачено, що рада в межах повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до ст. 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
На виконання вимог Закону України «Про оренду землі», яким змінені граничні розміри орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, рішенням Рівненської міської ради від 25.01.2008р. №1334 «Про внесення змін до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради»передбачено, що орендна плата за земельні ділянки справляється у грошовій формі і не може бути меншою трикратного розміру земельного податку на земельну ділянку певного функціонального використання та місцезнаходження.
Акт органу місцевого самоврядування - рішення Рівненської міської ради від 25.01.2008р. №1334, чинний підлягає обов`язковому виконанню всіма землекористувачами м. Рівного, відповідно до ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», та не суперечить вимогам Податкового Кодексу України, оскільки передбачає саме трикратний розмір земельного податку.
Землекористувачів неодноразово повідомлялось про зміну розмірів орендної плати за земельні ділянки у м. Рівному через засоби масової інформації (оголошення у тижневику «Сім днів»від 01.02.2008 №5 (736); №10 (741) від 07.03.2008; №20 (751) від 16.05.2008; №31 (762) від 01.08.2008; №32 (815) від 14.08.2009), а також рішення міської ради від 25.01.2008р. №1334 розміщене на сайті Рівненської міської ради.
Між Рівненською міською радою та ЗАТ СПМК-2 «Рівнеагроспецмонтаж»укладено договір оренди земельної ділянки від 12 липня 2005 року р.№040558300165.
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до ст. 289.2 Податкового кодексу України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кі = [І - 10] : 100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік.
Відповідно до Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у власності Рівненської міської ради, розмір орендної плати в рік за земельну ділянку станом на 01.01.2009р. становить 47 775 - 85 грн. (сорок сім тисяч сімсот сімдесят п 'ять грн. 85 коп.).
ЗАТ СПМК-2 «Рівнеагроспецмонтаж»як орендаря земельної ділянки безпосередньо повідомлено про зміну розмірів орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності та про необхідність проведення відповідного перерахунку її величини (листи Управління земельних відносин від 19.05.2008р. за вих.№448, від 30.12.2008р. за вих.№2356, від 22.05.2009р. за вих.№715).
10.11.2009р. ЗАТ СПМК-2 «Рівнеагроспецмонтаж»отримано пропозицію, а саме проект додаткового договору та розрахунки нормативної грошової оцінки та розміру орендної плати за землю, в силу вимог Закону України «Про оренду землі», ст. 11 Господарського процесуального кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України (пропозиція від 10.11.2009р. №08-1683).
До цього часу ЗАТ СПМК-2 «Рівнеагроспецмонтаж»не розглянуто та не повідомлено міську раду про прийняття чи відхилення пропозиції.
Відповідно до ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ч. 1 п. 12. договору оренди землі, укладеного між Рівненською міською радою та Відповідачем, розмір орендної плати може змінюватись, за згодою сторін (шляхом внесення змін до цього договору). Пропозиції про перегляд розміру орендної плати надсилаються не частіше, ніж один раз на квартал і розглядаються відповідно до законодавства.
Відповідно до ч. З п. 12. договору, розмір орендної плати переглядається (періодично) у разі: ......зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції... в інших випадках передбачених законом.
Згідно п. 27. договору, орендодавець має право в односторонньому порядку (шляхом посилання орендареві через податкові органи або через інший уповноважений на це орган) збільшити розмір орендної плати у випадку, коли внаслідок змін у законодавстві орендна плата стане менша від розміру земельного податку.
Оскільки пунктами договору оренди, укладеного між Рівненською міською радою та Відповідачем, передбачено, що розмір орендної плати переглядається у разі зміни розмірів земельного податку та в інших випадках, передбачених законом та коли внаслідок змін у законодавстві орендна плата стане менша від розміру земельного податку, беззаперечно, що Договором сторони передбачили право позивача звертатися до відповідача з вимогами про перегляд розміру орендної плати у випадках, передбачених договором або законом, тому Рівненська міська рада має право зміни розміру орендної плати, встановленого договором.
Таким чином, встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, Рівненська міська рада вправі вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушення сторонами договору вимог законодавства, обов'язкового для позивача і відповідача.
Аналогічні висновки містяться у Постановах Вищого Господарського суду України від 20.01.2010р. у справі №10/149-09; від 29.09.2010 у справі №6/55-10, від 30.09.2010 у справі №2-2/1963-2009, від 05.10.2010 у справі №16/18-10, від 12.10.2009р. у справі №30/24-09, від 26.10.2010 у справі №6/106д/10, від 28.10.2010р. у справі №11/105, від 10.11.2010р. у справі №21/133-10, від 23.11.2010р. у справі №1/230-10, від 08.12.2010р. у справі №41/136пд, від 13.12.2010р. у справі №1/234-10, від 22.12.2010р. у справі №8/117-10.
Згідно ст. 30 Закону України «Про оренду землі»та пункту 33 договору, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Цивільний кодекс України у ч. 1-2 ст. 632 передбачає застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Враховуючи те, що граничні розміри орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності встановлені відповідно до Закону України «Про оренду землі», а, згідно ст.68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно дотримуватись Конституції України та Законів України, орендна плата за зміненими ставками, після визначення орендної плати, і укладення додаткових угод до договорів оренди земельних ділянок, повинна нараховуватися і справлятися за зміненими ставками.
Неправомірні дії відповідача щодо ухилення від переоформлення орендної плати і невнесення змін до договору оренди земельної ділянки призводить до несвоєчасної та неповної сплати орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває в користуванні відповідача.
Судові витрати по справі слід покласти на відповідача згідно ст.49 ГПК України.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 49,82-84 Господарського процесуального кодексу України, суд –
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити.
1.Внести зміни у договір оренди земельної ділянки від 12 липня 2005 року № 040558300165, укладений між Рівненською міською радою та ЗАТ СПМК-2 «Рівнеагроспецмонтаж», і викласти пункт 8 договору, що стосується розміру орендної плати, в наступній редакції:
«Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку становить 47 775,85 грн. (сорок сім тисяч сімсот сімдесят п 'ять грн. 85 коп.)».
Стягнути із ЗАТ СПМК-2 “Рівнеагроспецмонтаж” 33000 м.Рівне вул.Будівельників, 5 до Державного бюджету України 85 грн. держмита.
Стягнути із ЗАТ СПМК-2 “Рівнеагроспецмонтаж” 33000 м.Рівне вул.Будівельників, 5 до Державного бюджету України 236 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Войтюк В.Р.
Повний текст рішення оформлено та підписано "29" березня 2011 року