Постанова № 14424663, 23.03.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.03.2011
Номер справи
164/11/2070
Номер документу
14424663
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

23 березня 2011 р. № 2-а- 164/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Панченко О.В.

при секретарі судового засідання Бутенко С.В.

за участю:

представника позивача - Проценко Н.Б.

представник відповідача не прибув.

Селянського господарства "Колос"

до Шевченківської районної державної адміністрації

провизнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії ,

В С Т А Н О В И В:

Селянське господарство «Колос» (надалі по тексту позивач) звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області, в якому просить суд визнати рішення Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області від 23.07.2010 року про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки водного фонду для передачі на умовах оренди СФГ «Колос» для рибогосподарських потреб на території Семенівської сільської ради Шевченківського району Харківської області за межами населеного пункту та наданні земельної ділянки в оренду протиправним.

В обґрунтування позову СГ «Колос» вказало, що Селянським господарством «Колос» 24.06.2010 року подано на затвердження до Шевченківської районної державної адміністрації проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки водного фонду для передачі на умовах оренди СФГ «Колос» для рибогосподарських потреб на території Семенівської сільської ради Шевченківського району Харківської області за межами населеного пункту. Згідно листа Шевченківської районної державної адміністрації від 23.07.2010 року № 01-20/1172 СГ «Колос» було відмовлено у затвердженні проекту землеустрою та надання в оренду земельної ділянки водного фонду для риборозведення на території Семенівської сільської ради. Дії відповідача про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення та надання в оренду земельної ділянки позивач вважає протиправними, оскільки розглянувши заяву про надання в оренду земельних ділянок від 25.12.2007 року, відповідач згідно Розпорядження голови РДА від 29.12.2007 року № 521 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки водного фонду ФГ «Колос», розташованої на території Семенівської сільради за межами населеного пункту» надано дозвіл СК «Восток» на розробку технічної документації із землеустрою та складання документів, що посвідчують право оренди на вказані земельні ділянки.

Згідно з договором, укладеним між позивачем та ПП «Гео-Інвест», був розроблений проект землеустрою на зазначену земельну ділянку, яка пройшла перевірку обмінного файлу та внесення до бази даних автоматизованої системи державного земельного кадастру згідно, укладеного з Харківською регіональною філією ДП «Центр державного земельного кадастру».

При розробці проекту землеустрою СГ «Колос» було понесено суттєві витрати на безпосередньо розробку проекту відведення земельної ділянки, на внесення даних до бази даних АС ДЗК.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України, підприємством наданий проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для рибогосподарських потреб на затвердження до Шевченківської районної державної адміністрації. Проект землеустрою був розроблений та погоджений у порядку, встановленому законом згідно ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України. Проте, 23.07.2010 року СГ «Колос» було відмовлено у затвердженні проекту землеустрою на підставі того, що згідно розпорядження голови Шевченківської РДА від 29 грудня 2007 року № 521 «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки водного фонду ФГ «Колос», розташованої на території Семенівської сільської ради за межами населеного пункту», дозвіл на виготовлення проекту землеустрою та складання документів, що посвідчують право оренди, було надано ФГ «Колос», а згідно наданого проекту землеустрою документація, технічне завдання, довідка про кадастровий номер виготовлені для передачі земельної ділянки на умовах оренди СФГ «Колос», статут і довідка про включення до ЄДРПОУ не відповідають один одному.

СГ «Колос» вважає протиправним рішенням Шевченківської районної державної адміністрації, так як СФГ «Колос», ФГ «Колос» та СГ "Колос" є одним і тим же підприємством. Різниця в назві викликана плутаниною при підготовці розпорядчих документів органами влади, за що підприємство жодним чином відповідальності не несе.

Так, в листі Шевченківського відділення Куп'янської ОДПІ від 07.07.2010 року № 551/10/39-062 вказано, що дійсно юридична особа з кодом ЄДРПОУ 21268646 обліковувалася в Шевченківському відділенні Куп'янської ОДПІ як - Селянське (Фермерське) Господарство «Колос». Позивач зазначає, що однозначно ідентифікує юридичну особу тільки код Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України. В облікових базах Шевченківського відділення Куп'янської ОДПІ це одна і та юридична особа.

Оскільки вирішити дане питання в досудовому порядку неможливо, СГ «Колос» змушено було звернутися до суду з даним позовом для захисту своїх прав та інтересів.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позов у повному обсязі з підстав, викладених вище.

Відповідач проти позову заперечував, надав суду письмові заперечення, в яких зазначив, що до Шевченківської РДА надійшла заява «Колос» від 24.06.2010 року № 28 щодо продовження строку дії розпорядження голови Шевченківської РДА від 29 грудня 2007 року № 521, відповідно до якого дозвіл на виготовлення проекту землеустрою та складання документів, що посвідчують право оренди було надано фермерському господарству «Колос» на підставі заяви голови вказаного фермерського господарства Проценко С.Г. від 25.12.2007 року про надання в оренду земельної ділянки водного фонду для риборозведення загальною площею 2, 5 га, рекомендацій районної комісії з питань надання в оренду земельних ділянок із земель державної власності та водних обєктів місцевого значення, та клопотання Семенівської сільської ради від 25.12.2007 року № 404-а. Згідно наданого проекту землеустрою, документація, технічне завдання, довідка про кадастровий номер виготовлені для передачі земельної ділянки на умовах оренди СФГ «Колос», статут і довідка про включення до ЄДРПОУ не відповідають один одному. Надати проект землеустрою суду РДА немає можливості у звязку з поверненням його заявнику. Згідно розпорядження голови Шевченківської РДА від 29.12.2007 року № 521 СФГ «Колос» було зобовязано замовити у 15-тиденний термін проект землеустрою та надати розроблений та погоджений проект на затвердження до РДА. Вказаним розпорядженням позивача було попереджено, що у разі не надання в установлений термін проекту відведення на затвердження, зазначений дозвіл втрачає чинність. СГ «Колос» було рекомендовано привести документацію та установчі документи у відповідність, так як дозвіл на розроблення проекту відведення земельної ділянки був наданий ФГ «Колос», а не СГ «Колос», а тому СГ «Колос» не є субєктом даних правовідносин.

За таких підстав відповідач - Шевченківська районна державна адміністрація Харківської області, просив відмовити у задоволенні позову СГ «Колос» у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час ті місце розгляду справи був повідомлений належним чином, у письмових запереченнях на позов просив суд розглянути справу за його відсутності.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів:

Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязати діяти лише підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 2 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», основними завданнями місцевих державних адміністрацій є :

1)виконання Конституції, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади вищого рівня;

2)законність і правопорядок, додержання прав і свобод громадян;

3)виконання державних і регіональних програм соціально економічного та культурного розвитку, програм охорони довкілля, а в місцях компактного проживання корінних народів і національних меншин також програм їх національно культурного розвитку;

4)підготовка та виконання відповідних бюджетів;

5)звіт про виконання відповідних бюджетів та програм;

6)взаємодію з органами місцевого самоврядування;

7)реалізацію інших наданих державою, а також делегованих відповідними радами повноважень.

Принципами діяльності місцевих державних адміністрацій, відповідно до ст. 3 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», є відповідальність перед людиною і державою за свою діяльність; верховенство права; законність, пріоритетність прав людини, гласність, поєднання державних і місцевих інтересів.

Згідно ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно правових відносин від порушень збоку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь - які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1)на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2)з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3)обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення ( вчинення дії );

4)безсторонньо (неупереджено);

5)добросовісно;

6)розсудливо;

7)з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8)пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення ( дія );

9)з урахуванням права свободи на участь у процесі прийняття рішення;

10)своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом встановлено, що Селянським господарством «Колос» 24.06.2010 року було подано на затвердження до Шевченківської районної державної адміністрації проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки водного фонду для передачі на умовах оренди СФГ «Колос» для рибогосподарських потреб на території Семенівської сільської ради Шевченківського району Харківської області за межами населеного пункту.

Листом від 23.07.2010 року № 01-20/1172 селянському господарству «Колос» Шевченківською районною державною адміністрацією було рекомендовано привести документацію та установчі документи у відповідність, так як дозвіл на розроблення проекту відведення земельної ділянки був наданий ФГ «Колос», а не СГ «Колос», і тому СГ «Голос» не є субєктом даних правовідносин.

Позивач просить суд скасувати рішення Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області від 23.07.2010 року № 01-20/1172. Однак, дослідивши вищевказаний лист Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області від 23.07.2010 року № 01-20/1172, суд дійшов висновку про те, що даний лист не є рішенням субєкту владних повноважень у розумінні норм Кодексу адміністративного судочинства. Даний лист носить розяснювальний характер, не є обовязковим до виконання та не містить формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб'єкту владних повноважень відносно позивача.

Окрім того суд відзначає, що лист Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області від 23.07.2010 року № 01-20/1172 наданий відповідачем, як субєктом владних повноважень при виконанні своїх функцій, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи наведене, заявлена по даній справі вимога про визнання рішення Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області від 23.07.2010 року № 01-20/1172 визнається судом необґрунтованою, у звязку з чим позов не підлягає задоволенню.

Судові витрати по справі підлягають розподілу відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», Постановою Кабінету Міністрів України № 923 від 08.10.2008р. ст.ст. 11, 12, 51, 71, ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 161ст. 162, ст. 163, ст. 167 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Селянського господарства "Колос" до Шевченківської районної державної адміністрації про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. З , ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлено 29 березня 2011 року.

Суддя О.В. Панченко