Постанова № 14424263, 10.03.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.03.2011
Номер справи
2а-1268/11/1270
Номер документу
14424263
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

10 березня 2011 року Справа № 2а-1268/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Широкої К.Ю.,

при секретарі: Смішливій І.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції в Лутугинському районі Луганської області до Публічного акціонерного товариства «Групова збагачувальна фабрика «Луганська» про стягнення податкового боргу з податку на прибуток з розрахункових рахунків у банках, -

В С Т А Н О В И В:

07 лютого 2011 року Державна податкова інспекція в Лутугинському районі Луганської області звернулась до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Публічного акціонерного товариства «Групова збагачувальна фабрика «Луганська», в обґрунтування якого вказала наступне. Публічне акціонерне товариство «Групова збагачувальна фабрика «Луганська» зареєстровано Лутугинською районною державною адміністрацією Луганської області 26.05.2004 за реєстраційним номером 0405051543ю0010180, перереєстроване 28.05.10 за номером 13671050004000554, у звязку зі зміною найменування юридичної особи та є субєктом підприємницької діяльності. Публічне акціонерне товариство «Групова збагачувальна фабрика «Луганська» зареєстровано в Державній податковій інспекції в Лутугинському районі Луганської області як платника податків є 04.06.2004. Фахівцями ДПІ в Лутугинському районі Луганської області була проведена планова перевірка субєкта господарської діяльності ПАТ «Групова збагачувальна фабрика «Луганська» з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2008 по 30.06.2009. За результатами перевірки був складений акт від 12.11.2009 № 237/2301/32441307, один примірник якого відповідно до Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом ДПА України від 10.08.2005 № 327 отриманий уповноваженою особою ПАТ «Групова збагачувальна фабрика «Луганська». За даним актом перевірки ПАТ «Групова збагачувальна фабрика «Луганська» податковим повідомленням рішенням від 17.11.2009 № 0000952301/0 визначено податкове зобовязання з податку на прибуток в сумі 183005,20 грн., з яких основне зобовязання складає 130718,00 грн., штрафна (фінансова) санкція 52287,20 грн. Відповідно до п. 4.6 ст. 4 Порядку направлення ОДПС України повідомлень платника податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженого наказом ДПА України від 21 червня 2001 № 253 (із змінами та доповненнями) податкове повідомлення рішення від 17.11.2009 № 0000952301/0 отримано ПАТ «Групова збагачувальна фабрика «Луганська» - 17.11.2009. Податкове повідомлення рішення платником податків оскаржувалося в судовому порядку. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 29.06.2010 № 2а-28111/09/1270 апеляційна скарга ПАТ «Групова збагачувальна фабрика «Луганська» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 15.04.2010 № 2а-28111/09/1270, якою ПАТ «Групова збагачувальна фабрика «Луганська» відмовлено у задоволенні позовних вимог за необґрунтованістю, повернута скаржнику у звязку з невиконанням вимог ст. 187, 108 КАС України. Оскільки ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 29.06.2010 по справі № 2а-28111/09/1270 апеляційна скарга платника податків повернута скаржнику, то постанова Луганського окружного адміністративного суду від 15.04.10 № 2а-28111/09/1270, якою відмовлено в задоволенні позовних вимог ПАТ «Групова збагачувальна фабрика «Луганська» про скасування податкового повідомлення рішення від 17.11.2009 № 0000952301/0 набрала законної сили, тому зазначене податкове повідомлення рішення є узгодженим в порядку п.п. 5.2.4 п. 5.2 ст. 5 ЗУ № 2181. Згідно норм п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України № 2181, які діяли під час виникнення боргу платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку. Згідно п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 вказаного закону узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки визначені ст. 5 ЗУ № 2181 визнається сумою податкового боргу платника податків. Станом на 02.02.2011 ПАТ «Групова збагачувальна фабрика «Луганська» податковий борг з податку на прибуток в сумі 183005,20 грн. не сплатило. Згідно п.п. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 ЗУ № 2181-ІІІ (норми якого діяли на час виникнення боргу) податковим органом до ПАТ «ГЗФ «Луганська» застосовані відповідні заходи щодо стягнення податкового боргу: направлені перша та друга податкові вимоги відповідно від 16.01.2009 № 1/16 та від 28.02.2009 № 2/51, які отримані боржником.

У звязку з чим, позивач просив стягнути кошти в сумі 183005,20 грн. за податковим боргом, який виник у Публічного акціонерного товариства «Групова збагачувальна фабрика «Луганська» з податку на прибуток з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих боржника.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові.

Представник відповідача Публічного акціонерного товариства «Групова збагачувальна фабрика «Луганська» у судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі та проти стягнення суми податкового боргу в розмірі 183005,20 грн. не заперечував, просив надати строк на виконання рішення суду протягом одного року по стягненню боргу шляхом сплати щомісячних сум боргу з 31.03.2011по 28.02.2012 рівними частинами, відповідно до графіку.

Суд, вислухавши думку представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

В судовому засіданні встановлено, що відповідач Публічне акціонерне товариство «Групова збагачувальна фабрика «Луганська» є юридичною особою, зареєстровано Лутугинською районною державною адміністрацією Луганської області 26.05.2004 за реєстраційним номером 0405051543ю0010180, перереєстроване 28.05.10 за номером 13671050004000554, у звязку зі зміною найменування юридичної особи та є субєктом підприємницької діяльності, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 № 651755 та довідкою АА № 289380 з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, копії яких наявні в матеріалах справи. (арк. справи 8-9). Відповідно до довідки Форма № 4 ОПП від 03.06.2010 № 231/57/29-031 відповідач зареєстрований як платник податків з 04.06.2004 за № 57 та обліковується в Державній податковій інспекції в Лутугинському районі Луганської області (позивач у справі) (арк. справи 10).

На підставі акту перевірки від 12.11.2009 № 237/2301/32441307 було винесено податкове повідомлення рішення № 0000952301/0 від 17.11.2009 з податку на прибуток в сумі 183005,20 грн., з яких основне зобовязання складає 130718,00 грн., штрафна (фінансова) санкція 52287,20 грн., яке 17.11.2011 боржником було отримано, що підтверджується підписом (а.с. 11). Податкове повідомлення рішення платником податків оскаржувалося в судовому порядку. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 29.06.2010 № 2а-28111/09/1270 апеляційна скарга ПАТ «Групова збагачувальна фабрика «Луганська» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 15.04.2010 № 2а-28111/09/1270, повернуто відповідачу у звязку з невиконанням вимог ст. 187, 108, ч. 3 ст. 189 КАС України.

Згідно статті 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", який діяв на момент звернення позивача до суду із позовом, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством. Відповідно до пунктів 1, 2, 11 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Пунктом 20.1.28 статті 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01 січня 2011 року, визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.

Облік платників податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства.

Згідно статті 9 Закону України «Про систему оподаткування», який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів) та сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни. Обовязок платника податків щодо здійснення своєчасної сплати суми податкових зобовязань встановлений також пунктом 16.1.4. статті 16 Податкового кодексу України.

Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, порядок оскарження дій органів стягнення визначені Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який діяв до 01 січня 2011 року та главою 9 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01 січня 2011 року. Згідно змісту зазначених нормативно-правових актів, стягненню з платника податків підлягає наявна в платника сума податкового боргу.

З огляду на те, що податковий борг відповідача виник до набрання чинності Податковим кодексом України, факт наявності податкового боргу в відповідача суд встановлює за приписами законодавства, що було чинним на момент виникнення податкового боргу.

Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 вказаного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до пункту 1.3. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» податковим боргом (недоїмкою) є зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Порядок узгодження податкових зобовязань встановлений статтею 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Пунктом 5.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Пунктом 5.3. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» визначені строки погашення податкового зобов'язання. Відповідно до підпункту 5.3.1. платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Визначення платників податку на прибуток, об'єкти, база та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету визначені Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств».

Відповідно до пункту 11.1. статті 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», який діяв на момент здійснення відповідачем узгодження суми податкових зобовязань з податку на прибуток, для цілей цього Закону використовуються такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік. Податковий період починається з першого календарного дня податкового періоду і закінчується останнім календарним днем податкового періоду, крім виробників сільськогосподарської продукції, визначених статтею 14 цього Закону, для яких річний податковий період починається з 1 липня поточного звітного (бюджетного) року.

Порядок нарахування та строки сплати податку визначені статтею 16 зазначеного Закону.

Пунктом 16.1. визначено, що платники податку самостійно визначають суми податку, що підлягають сплаті.

Відповідно до пункту 16.4. статті 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду.

Встановлений чинним законодавством строк сплати зазначених податкових зобовязань на день розгляду справи сплив. На день розгляду справи судом, зазначена сума податкового боргу у розмірі 1802032,32 грн. відповідачем не сплачена.

Підпунктом 5.2.1 пункту 5.2. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту. Згідно частини 3 підпункту 5.3.1. пункту 5.3. статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

У відповідності до п.п. 6.2.1, п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідачу були направлені перша та друга податкові вимоги відповідно від 16.01.2009 № 1/16 та від 28.02.2009 № 2/51, які отримані боржником. Отже, наявними в матеріалах справи документами підтверджено, що на день звернення позивача до суду із позовом, ним були вчинені всі залежні від нього дії, направлені на стягнення наявної суми податкового боргу з відповідача, проте зазначені дії не призвели до позитивних результатів.

Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» встановлено, що підставою для примусового стягнення активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу є виключно рішення суду.

Згідно пункту 95.1. статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Як зазначено раніше податкові вимоги вручено відповідачу ще у 2009 році, з цього періоду відповідач постійно мав несплачену податкову заборгованість, у звязку з чим вказані податкові вимоги не втратили своєї юридичної сили.

Відповідно до ч.ч.1,3 ст.112 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову повністю або частково, а відповідач - визнати адміністративний позов повністю або частково. Відмова від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову під час підготовчого провадження мають бути викладені в адресованій суду письмовій заяві, яка приєднується до справи. У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.

Таким чином, позовні вимоги Державної податкової інспекції в Лутугинському районі Луганської області про стягнення податкового боргу з податку на прибуток в сумі 183005,20 грн. з розрахункових рахунків у банках документально обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, відповідають чинному законодавству та визнані відповідачем, тому суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Вирішуючи питання про надання розстрочки у сплаті податкового боргу, суд зазначає наступне.

Право суду надавати відстрочення або розстрочення виконання судового рішення обумовлено статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, згідно з вимогами ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Згідно з частиною першою статті 257 цього Кодексу, у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.

Відповідачем не надано документального обґрунтування важкого фінансового становища підприємства та що підприємством приймаються заходи щодо виходу з фінансової кризи.

Суд не вважає, що зазначені відповідачем обставини, які обумовили подання вказаної заяви, є винятковими випадками, з якими законодавець повязує можливість розстрочення виконання судового рішення.

Згідно приписів частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

З огляду на зазначене, на підставі положень Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Закону України «Про систему оподаткування» та керуючись, підпунктом 20.1.28 статті 20, статтею 95 Податкового кодексу України ст.ст. 8 - 11, 40, 94, 112, 136, 158 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції в Лутугинському районі Луганської області задовольнити в повному обсязі.

Стягнути кошти в сумі 183005,20 грн. (сто вісімдесят три тисячі пять гривень 20 кон.) за податковим боргом, який виник у Публічного акціонерного товариства «Групова збагачувальна фабрика «Луганська» з податку на прибуток з розрахункових рахунків у банках, обслуговуючих боржника, а саме: з розрахункового рахунку 260293019230 в Філія Луганське обласне ВАТ «Ощадбанк», м. Луганськ, МФО 304665; з розрахункового рахунку 26002007253001 в А КБ «ТК КРЕДИТ», м. Київ, МФО 322830; з розрахункового рахунку 26006000857980 в Філії банку «Фінанси та кредит» ТОВ у Луганській області , МФО 304717; з розрахункового рахунку 2600231096360 в Акціонерному банку «Південний», м. Одеса, МФО 328209 до Державного бюджету на розрахунковий рахунок 31115009700170 ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013, ідентифікаційний код ЄДРПОУ одержувача 23487074.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

СуддяК.Ю. Широка