Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №5.8.2
ПОСТАНОВА
Іменем України
28 березня 2011 року Справа № 2а-1974/11/1270 11 год. 30 хв.м. Луганськ Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В. розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Державного підприємства «Донбасантрацит» про стягнення суми штрафу у сумі 17000,00 грн., -
В С Т А Н О В И В:
09.03.2011 до Луганського окружного адміністративного суду звернувся прокурор м. Луганська в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Державного підприємства «Донбасантрацит» про стягнення суми штрафу у сумі 17000,00 грн.
Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Інспекції та порушення умов ліцензування у вигляді штрафу.
Оскільки відповідач не забезпечив виконання заходів щодо усунення порушень законодавства з метою безпечного використання електроустановок, які були виявлені під час обстеження інспектором Краснолуцького відділення інспекції Держенергонагляду в Луганській області, відповідно до чого складено Акт перевірки від 17.12.2010, постановою від 27.12.2010 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 17000,00 грн.
Ухвалою від 10 березня 2011 року справу призначено до розгляду у порядку скороченого провадження.
Відповідач заперечення проти позову до суду не надав. Ухвала про відкриття скороченого провадження та пам`ятка про права та обовязки була направлена відповідачу на адресу: 94506, Луганська область, м. Красний Луч, вул. Косіора, 10. До суду повернулося повідомлення про вручення поштового відправлення з відміткою про те, що 14.03.2011 ухвалу суду отримано відповідачем. Таким чином, на підставі викладеного, керуючись нормами КАС України відповідно до яких адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку та виходячи зі змісту статті 128 КАС України неявка уповноваженого представника відповідача без поважних причин або неповідомлення про причини неприбуття, не є перешкодою для розгляду справи протягом розумного строку, у звязку з чим судом ухвалено розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» 20.07.2010 на адресу ДП «Донбасантрацит» в особі ВП «Шахта «Краснолуцька» винесено припис № 02/26-0747, яким зобовязано виконати заходи на усунення виявлених порушень. (а.с. 8)
17.12.2010, у присутності представника відповідача, уповноваженою особою Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області було проведено перевірку виконання припису Інспекції від 20.07.2010 № 02/26-0747, про усунення порушень законодавства про електроенергетику.
Актом перевірки від 17.12.2010 № 02/26-0163 встановлено повне не виконання відповідачем припису Інспекції від 20.07.2010 № 02/26-0747. (а.с. 7)
Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області 27.12.2010 винесено постанову № 02/26-0163 про накладення штрафу на відповідача за порушення законодавства про електроенергетику на суму 17000,00 грн. у зв'язку з невиконанням припису від 20.07.2010 № 02/26-0747. (а.с. 5)
Постанову про накладення штрафу відповідачем було отримано 04.01.2011, що підтверджено копією повідомлення про вручення поштового відправлення. (а.с. 6)
Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади" від 15.12.1999 № 1573/99 Міністерство палива та енергетики України (далі Мінпаливенерго) визначено центральним органом виконавчої влади на який покладено здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу.
Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (далі - Держенергонагляд), яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996, та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі - ДП НЕК «Укренерго») та його структурних підрозділів.
Відповідно до п. 1.2 Статуту ДП НЕК «Укренерго» воно засновано на державній власності та підпорядковується Мінпаливенерго відповідно до Указу Президента України від 14.04.2000 № 598/2000.
Головною метою діяльності ДП НЕК «Укренерго» є забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи України, задоволення інтересів держави у сфері енергопостачання, здійснення централізованого оперативно-технологічного управління ОЕС, запобігання порушенням режимів і аваріям системного значення та ліквідація можливих аварій у країні (абзаци 1-4 пункту 2.1 Статуту), до основних напрямків діяльності віднесено здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» та Положення (п.п. 2.2.16 п. 2.2. Статуту).
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» до принципів державної політики в енергетиці належать створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Частиною 1 ст. 9 зазначеного закону визначено, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (далі - Інспекція) у порядку, визначеному законодавством України, а частиною 5 ст. 9 зазначеного закону Інспекції надано повноваження щодо застосування, у встановленому порядку, санкцій до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів у сфері ПЕК.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Інспекції та порушення умов ліцензування у вигляді штрафу.
Пунктом 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 № 1312, передбачено, що суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови, а у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку. До теперішнього часу штраф відповідачем не сплачено.
Частиною 6 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» визначено, що суми штрафів повинні сплачуватися до Державного бюджету України.
Несплата суб'єктами господарювання сум штрафів, накладених Державною інспекцією з енергонагляду унеможливлює виконання державою відповідних економічних програм та спричиняє значні негативні наслідки у сфері ПЕК.
Доказів оскарження припису від 20.07.2010 № 02/26-0747 та його скасування відповідачем не надано.
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається та їх обґрунтування.
Згідно ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. 121 Конституції України, ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», ч. 4 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику», п. 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, ст.ст. 2, 6, 7, 17, 94, 158-163, 167, 1832, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з Державного підприємства «Донбасантрацит» (ЄДРПОУ 32446546) до Державного бюджету України (поточний рахунок 31115106700039, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 804013, і.к. 24046797) суму штрафу у розмірі 17000,00 грн. (сімнадцять тисяч грн.).
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною і підлягає негайному виконанню.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
СуддяТ.В. Смішлива