Постанова № 14424134, 22.03.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.03.2011
Номер справи
2а-1770/11/1270
Номер документу
14424134
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №5.8.2

ПОСТАНОВА

Іменем України

22 березня 2011 року Справа № 2а-1770/11/1270 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Стандарт-Луганськ» про стягнення суми штрафних санкцій, - ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Стандарт-Луганськ» про стягнення суми штрафних санкцій.

В обґрунтування позову зазначено, що при проведенні Краснолуцьким відділенням інспекції Держенергонагляду у Луганській області перевірки щодо виконання Відокремленого підрозділу «Шахта «Міусинська» вимог припису № 02/26-0617 від 23.04.2010 (акт перевірки від 26.08.2010) встановлено, що Комунальним підприємством «Стандарт-Луганськ» не виконані вимоги припису від 13.08.2010 щодо усунення порушень, виявлених у процесі обстеження відповідача у встановлений термін до 13.10.2010, що є правопорушенням в електроенергетиці. У звязку з цим, керуючись ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», заступником начальника інспекції Держенергонагляду в Луганській області у відношенні Комунального підприємства «Стандарт-Луганськ» була винесена постанова № 02/21-0142 від 10.12.2010 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 1700 грн. Зазначену суму необхідно було перерахувати в дохід Державного бюджету України на поточний рахунок казначейства у м. Луганську протягом 30 днів з дня отримання постанови. Постанова про накладення санкцій за порушення законодавства про електроенергетику у встановленому законодавством порядку не оскаржувалась. Копій платіжних документів, що підтверджують виконання постанови, до інспекції Держенергонагляду в Луганській області не надходило, що свідчить про несплату суми штрафу в Держбюджет.

У звязку з зазначеним позивач просить стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України суму штрафу 1700 грн.

Ухвалою від 03 березня 2011 року справу призначено до розгляду у порядку скороченого провадження.

09 березня 2011 року відповідачем отримано копію ухвали про відкриття скороченого провадження, що підтверджується відміткою про отримання у повідомленні про вручення рекомендованого поштового відправлення. Разом з тим, у строк, встановлений частиною 3 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем не подано до суду заперечень проти позову або заяви про визнання позову.

Суддя, оцінивши повідомлені позивачем обставини, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку про задоволення позову з наступних підстав.

Відповідно до положень ст. 60 КАС України, у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.

Відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, передбачених законом.

Підставою представництва у суді інтересів громадянина є його неспроможність через фізичний чи матеріальний стан, похилий вік або з інших поважних причин самостійно захистити свої порушені чи оспорюванні права або реалізувати процесуальні повноваження, а інтересів держави наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації обєктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Згідно зі ст. 9 зазначеного закону та п. 1 Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929 державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління обєднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів.

Згідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади»від 15.12.1999 № 1573/99 Міністерство палива та енергетики України входить до складу органів виконавчої влади України.

Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 3 листопада 2006 року Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго». Особа, в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій, є субєктом владних повноважень в розумінні ст. 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.

Правовідносини сторін є публічними. Стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах (адміністративно-господарські санкції).

Встановлено, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області було обстежено Комунальне підприємство «Стандарт-Луганськ», за результатами якого відносно відповідача було винесено припис № 02/21-0653 від 13.08.2010 про зобовязання вжити заходів щодо усунення порушень чинного законодавства. Термін виконання припису до 13.10.2010 р. (а.с. 8-9).

У листопаді 2010 року інспектором Державної інспекції з енергонагляду проведено перевірку виконання Комунальним підприємством «Стандарт-Луганськ» вимог вищевказаного припису. Актом перевірки від 25.11.2010 № 02/21-0142 встановлено невиконання відповідачем вимог припису № 02/21-0653 від 13.08.2010 в частині пунктів №1,2,3,6,7,8,13,15,16,18,19 (а.с. 7).

На підставі зазначеного акту перевірки постановою заступника начальника інспекції Держенергонагляду в Луганській області старшого державного інспектора з енергетичного нагляду № 02/21-0142 від 10.12.2010 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 1700 грн. (а.с. 6). Копію постанови відповідач отримав 10.12.2010 (а.с.6 об.). Дана сума штрафу мала бути сплачена до Державного бюджету України протягом 30 днів з дня прийняття постанови.

Постанова в установленому законом порядку не була оскаржена.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до субєктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику», споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», субєкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій у вигляді штрафу у розмірі до пяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1999 № 1312, субєкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку.

Суддею встановлено, що на відповідача було накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику згідно постанови, яка відповідачем не оскаржувалася, відтак є чинною, але штраф згідно даної постанови до теперішнього часу до бюджету відповідачем не перераховано.

За таких обставин, суддею встановлено, що відповідачем дійсно допущено порушення законодавства про електроенергетику, а тому з нього підлягає стягненню зазначена сума штрафу.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 94, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Комунального підприємства «Стандарт-Луганськ» про стягнення суми штрафних санкцій задовольнити повністю.

Стягнути з Комунального підприємства «Стандарт-Луганськ», код ЄДРПОУ 35399667, в дохід Державного бюджету України ( одержувач Держбюджет м. Луганська, банк одержувача ГУДКУ у Луганській області, МФО 804013, ід.код 24046582, код бюджетної класифікації 21081100) суму штрафу у розмірі 1700,00 грн. ( одна тисяча сімсот гривень).

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною і підлягає негайному виконанню.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.

СуддяС.В. Борзаниця