Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №5.8.2
ПОСТАНОВА
Іменем України
16 березня 2011 року Справа № 2а-1769/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: судді: Кравцової Н.В.,
при секретарі: Бражник В.І.,
за участю:
прокурора: не зявився;
представника позивача: Селезньової О.О.;
представника відповідача: Єфременко М.С.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора міста Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” в особі інспекції Держенергонагляду в Луганській області Відокремленого підрозділу “Держенергонагляд у Донбаському регіоні” до Державного підприємства "Донбасантрацит" в особі Відокремленого підрозділу "Шахта імені "Ізвєстій"про стягнення штрафу в сумі 1700,00 грн., -
В С Т А Н О В И В:
01 березня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Прокурора міста Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” в особі інспекції Держенергонагляду в Луганській області Відокремленого підрозділу “Держенергонагляд у Донбаському регіоні” до Державного підприємства "Донбасантрацит" в особі Відокремленого підрозділу "Шахта імені "Ізвєстій" про стягнення штрафу в сумі 1700,00 грн.
В обґрунтування позову прокурор зазначив, що 15 червня 2010 року відповідачу видано припис № 02/26-0686 про зобовязання вжити заходи для усунення виявлених порушень щодо приведення рівня надійності електропостачання струмоприймачів 1 категорії згідно з вимогами діючого законодавтсва.
01 грудня 2010 року інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду було проведено перевірку щодо виконання відповідачем вимог припису № 02/26-0686. Актом перевірки № 02/26-0157 від 01 грудня 2010 року зафіксовано не виконання відповідачем припису від 15 червня 2010 року.
На підставі зазначеного акту перевірки 14 грудня 2010 року Інспекцією прийнято постанову № 02/26-0157 про накладення штрафу на відповідача за порушення законодавства про електроенергетику на суму 1700,00 грн., яку отримано особисто відповідачем 18.01.2011.
До теперішнього часу відповідачем штрафна санкція в сумі 1700,00 грн. в добровільному порядку не сплачена, тому прокурор просить стягнути з Державного підприємства "Донбасантрацит" в особі Відокремленого підрозділу "Шахта імені "Ізвєстій" штрафну санкцію в сумі 1700,00 грн.
Прокурор у судове засідання не зявився, про дату, місце та час розгляду справи був повідомлений належним чином.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним в позов1, просив стягнути з відповідача штрафну санкцію в розмірі 17 000,00 грн.
Представник відповідача у судовому засіданні позов визнав у повному обсязі та проти його задоволення не заперечував.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що Відокремлений підрозділ "Шахта імені "Ізвєстій" Державного підприємства "Донбасантрацит" згідно довідки № 70 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) має правовий статус субєкта без права юридичної особи.
Зі статті 96 Цивільного кодексу України вбачається, що юридична особа самостійно відповідає за своїми зобовязаннями. Юридична особа відповідає за своїми зобовязаннями усім належним їй майном.
Отже, юридична особа (головне підприємство) є відповідачем в суді і за свої відокремлені підрозділи, самостійно приймає рішення про виконання зобовязань як на головному підприєжмстві, так і на своїх відокремлених підрозділах.
Таким чином, відповідальність по зобовязанням Відокремленого підрозділу "Шахта імені "Ізвєстій" повинно нести Державне підприємство "Донбасантрацит".
За результатами проведеної перевірки відповідача щодо дотримання вимог законодавства про електроенергетику, посадовими особами інспекції Держенергонагляду в Луганській області винесено припис 02/26-0686, яким зобовязано відповідача вжити заходів щодо усунення порушень чинного законодавства до 05 жовтня 2010 року (а.с. 8).
01 грудня 2010 року інспектором Державної інспекції проведено перевірку щодо виконання відповідачем вимог припису 02/26-0686, якою встановлено, що відповідачем не виконано вимоги припису № 02/26-0686 від 15 червня 2010 року, що є порушенням ст. 26 Закону України «Про електроенергетику».
14 грудня 2010 року на підставі вказаного акту перевірки, позивачем винесено постанову № 02/26-0157 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику на суму 1700,00 грн., яку отримано відповідачем 18.12.2010, про що свідчить особистий підпис його представника на копії повідомлення про вручення поштового відправлення.
Відповідачем до теперішнього часу штрафна санкція в сумі 1700,00 грн. не сплачена, постанова інспекції Держенергонагляду в Луганській області не оскаржена.
Відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» прокурор може здійснювати представництво у будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом. Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або державою.
Центральним органом державної виконавчої влади, на який покладено здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу відповідно з Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади» від 15.12.1999 № 1573/99, є Міністерство палива та енергетики України. Державне підприємство «Національна енергетична компанія» «Укрененрго» підпорядковано Міністерству палива та енергетики України і засновано на державній власності.
Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» здійснює Державні інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (Держенергонагляд), яка підпорядкована безпосередньо Міністерству палива та енергетики в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996, яка діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» та його структурних підрозділів.
Головною метою діяльності державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» є забезпечення цілісності обєднаної енергетичної системи України, задоволення інтересів держави у сфері енергопостачання, здійснення централізованого оперативно-технологічного управління ОЕС, запобігання порушенням режимів і аваріям системного значення та ліквідація можливих аварій для країни (абзаци 1-4 пункту 2.1 Статуту), а до основних напрямків діяльності здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» та Положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України (пункт 2.2.16 пункту 2.2 Статуту).
Згідно Положення про Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, яке затверджено Держенергонаглядом у Донбаському регіоні, структурним підрозділом відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» є Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про електроенергетику» державна політика в електроенергетиці базується на таких принципах, як, зокрема, створення умов безпечної експлуатації обєктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.
Згідно ч.1 ст.9 зазначеного Закону, державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України, а ч. 5 цієї статті передбачено, що державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до субєктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Згідно статті 26 Закону України «Про електроенергетику» споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч.3 ст.27 Закону України «Про електроенергетику» субєкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій штраф у розмірі до пяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян
Пунктом 10 Положення про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року №1312, передбачено, що субєкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Частиною 1, 3 статті 136 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Судове рішення у звязку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
Відповідно до частин 1, 3 статті 112 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від адміністративного позову повністю або частково, а відповідач визнати адміністративний позов повністю або частково. Відмова від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову під час підготовчого провадження мають бути викладені в адресованій суду письмовій заяві, яка приєднується до справи.
Згідно частини 4 статті 112 Кодексу адміністративного судочиснтва України суд не приймає відмови від адміністративного позову, визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Підстав для неприйняття визнання адміністративного позову відповідачем суд не вбачає.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Прокурора міста Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” в особі інспекції Держенергонагляду в Луганській області Відокремленого підрозділу “Держенергонагляд у Донбаському регіоні” до Державного підприємства "Донбасантрацит" в особі Відокремленого підрозділу "Шахта імені "Ізвєстій"про стягнення штрафу в сумі 1700,00 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат не вирішується, оскільки прокурор звільнений від сплати судового збору відповідно до ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21.03.1993 та при наданні позовної заяви не сплачував судовий збір.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 17, 18, 71, 94, 158 163,167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Прокурора міста Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” в особі інспекції Держенергонагляду в Луганській області Відокремленого підрозділу “Держенергонагляд у Донбаському регіоні” до Державного підприємства "Донбасантрацит" в особі Відокремленого підрозділу "Шахта імені "Ізвєстій"про стягнення штрафу в сумі 1700,00 грн. задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства "Донбасантрацит" в особі Відокремленого підрозділу "Шахта імені "Ізвєстій"(94506, Луганська область, м. Красний Луч, вул. Косіора, 10; п/р № 2600730120636 у відділенні ПІБ м. Красний Луч, МФО 304375, код ЄДРПОУ 32446546) до Державного бюджету України (п/р № 31115106700039, одержувач ГУ ДКУ у Луганській області, МФО 804013, і.к. 24046797, код бюджетної класифікації 21081100) штраф у сумі 1700,00 грн. (одна тисяча сімсот гривень).
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено та підписано 21 березня 2011 року.
СуддяН.В. Кравцова