Постанова № 14424072, 14.03.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.03.2011
Номер справи
2а-1686/11/1270
Номер документу
14424072
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 березня 2011 року Справа № 2а-1686/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернявської Т.І.,

за участю

секретаря судового засіданняІгнатович О.А.

та

представників сторін:

від позивача державний податковий інспектор юридичного відділу

Трикоз Г.С. (довіреність від 05.01.2011 за № 70/10-25)

від відповідача не прибув

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську

справу за адміністративним позовом

державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області

до державного підприємства «Донбасантрацит»

про стягнення коштів за податковим боргом в сумі 622006,37 грн.,

ВСТАНОВИВ:

24 лютого 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області до державного підприємства «Донбасантрацит» про стягнення податкової заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 622006,37 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив таке.

Державне підприємство «Донбасантрацит» знаходиться на обліку в державній податковій інспекції в м. Красний Луч Луганської області як платник податків.

Враховуючи, що державним підприємством «Донбасантрацит» самостійно не сплачена до бюджету узгоджена сума податкової заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 622006,37 грн., позивач просить стягнути кошти за податковим боргом у судовому порядку, оскільки відповідно до пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові.

Державне підприємство «Донбасантрацит» адміністративний позов визнало, про що через представника позивача подало відзив на адміністративний позов від 11 березня 2011 року № 1-7/599 (арк. справи 26). У відзиві відповідач зазначив, що вищезазначена заборгованість виникла на підприємстві у звязку з важким фінансовим становищем і найближчим часом не може бути сплачена у повному обсязі.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з таких підстав.

Державне підприємство «Донбасантрацит» як платник податків знаходиться на обліку в державній податковій інспекції в м. Красний Луч Луганської області, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податків від 02 лютого 2011 року № 109 (арк. справи 11).

Згідно з пунктом 2.1 Розділу 2 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України 19 липня 1999 року № 162/379 (в редакції наказу Мінекології та природних ресурсів України, Державної податкової адміністрації України від 09 січня 2002 року № 6/8) та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 9 серпня 1999 року за № 544/3837 (яка була чинною на дату виникнення спірних правовідносин), державне підприємство «Донбасантрацит» є платником збору за забруднення навколишнього природного середовища.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори, в порядку і розмірах, встановлених законом.

Порядок, строки та умови надання декларацій та фінансової звітності встановлені спеціальним податковим законодавством.

У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України:

- грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);

- податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);

- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);

пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);

- податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).

Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).

Згідно із пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

У відповідності із пунктом 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:

- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1);

- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2);

- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.3);

- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним (підпункт 49.18.4);

- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.5).

Платник податків відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

До набрання чинності Податковим кодексом України спеціальним законом з питань оподаткування, який установлював порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), включаючи збір на обовязкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначав процедуру оскарження дій органів стягнення був Закон України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Відповідно до вимог Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним на дату виникнення спірних правовідносин) державне підприємство «Донбасантрацит» подало до державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області:

- податковий розрахунок збору за забруднення навколишнього природного середовища за 2010 рік від 09 лютого 2011 року № 34616, в якому визначило податкове зобовязання зі сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 622006,37 грн. (арк. справи 15-19).

В порушення вимог пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України державне підприємство «Донбасантрацит» протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, тобто до 19.02.2011 включно, самостійно суму податкового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, зазначеного у поданому ним податковому розрахунку, не сплатило, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг.

Станом на 21 лютого 2011 року податковий борг зі збору за забруднення навколишнього природного середовища по податковому розрахунку від 09 лютого 2011 року № 34616 в сумі 622006,37 грн. платником податків не сплачений, що підтверджується актом звіряння частини суми податкового боргу державного підприємства «Донбасантарцит» (арк. справи 4).

Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).

У судовому засіданні судом встановлено, що у відповідності із статтею 6 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним до 01.01.2011) державною податковою інспекцією в м. Красний Луч Луганської області державному підприємству «Донбасантрацит» (ідентифікаційний код 32446546) було направлено першу податкову вимогу від 11.07.2003 № 1/127 з повідомленням про податковий борг в сумі 28313112,32 грн. (вручено головному бухгалтеру Скворцовій Є.М. 14.07.2003) та від 18.08.2003 № 2/131 з повідомленням про податковий борг в сумі 31965365,94 грн. (вручено головному бухгалтеру Скворцовій Є.М. 18.08.2003) (арк. справи 12, 13).

Оскільки перша податкова вимога від 11.07.2003 № 1/127 та друга податкова вимога від 18.08.2003 № 2/131 є чинними (доказів про відкликання податкових вимог суду не надано), суд прийшов до висновку, що органом державної податкової служби при зверненні до адміністративного суду з позовом про стягнення коштів за податковим боргом дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.

Внаслідок того, що державне підприємство «Донбасантрацит» станом на дату розгляду та вирішення справи у добровільному порядку податковий борг зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 622006,37 грн. не сплатило, вимоги податкового органу про стягнення коштів в сумі 622006,37 грн. за податковим боргом зі збору за забруднення навколишнього природного середовища з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.

Згідно вимог частини 4 статті 94 КАС України та пункту 15 частини 1 статті 4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито» судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 14 березня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 21 березня 2011 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись статтями 16, 20, 87, 95, 102 Податкового кодексу України, статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути кошти державного підприємства «Донбасантрацит» (ідентифікаційний код 32446546, місцезнаходження: 94500, Луганська область, м. Красний Луч, вул. Косіора, буд. 10) в сумі 622006,37 грн. (шістсот двадцять дві тисячі шість гривень тридцять сім копійок) за податковим боргом зі збору за забруднення навколишнього природного середовища з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, в доход Державного бюджету України на р/р 33116329700039 в ГУДКУ у Луганській області, МФО 804013, одержувач УДК у м. Красний Луч ГУДКУ у Луганській області, код одержувача 24046797, код бюджетної класифікації платежу 19050200.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Згідно з частиною 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі 21 березня 2011 року.

СуддяТ.І. Чернявська