Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 березня 2011 р. справа № 2а/0570/3183/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Шальєвої В.А.
при секретарі
Хоперія А.В.
за участю представника позивача Курицького Р.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання в м. Донецьку, по вул. 50 Гвардійської дивізії, 17, адміністративну справу за позовом Єнакіївської обєднаної державної податкової інспекції до Асоціації підприємств міста Дебальцеве про припинення юридичної особи,
В С Т А Н О В И В:
Єнакіївська обєднана державна податкова інспекція звернулася до суду з позовом до Асоціації підприємств міста Дебальцеве про припинення юридичної особи, мотивуючи свої вимоги тим, що зазначена юридична особа зареєстрована рішенням Виконавчого комітету Дебальцевської міської ради, перебуває на обліку в податковій інспекції як платник податків. Відповідачем не подавалася звітність щодо обчислення і сплати податків і інших обовязкових платежів з 01.09.2004 року. Заборгованості перед бюджетом відповідач не має. Просили припинити юридичну особу Асоціації підприємств міста Дебальцеве.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги і просив задовольнити їх в повному обсязі.
Представник відповідача до судового засідання не прибув, про час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, заяви про відкладення розгляду справи або розгляду за його відсутністю не надходило. З таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Відповідно до п. 1 Прикінцевих положень Податкового кодексу України, цей Кодекс набирає чинності з 1 січня 2011 року.
Пунктом 2 Кодексу визнано такими, що втратили чинність з 1 січня 2011 року, зокрема Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», Закон України «Про податок на додану вартість», Закон України «Про систему оподаткування», тощо.
Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, при прийнятті рішення судом застосовуються норми законів, що діяли на момент виникнення спірних правовідносин.
Судом встановлено, що відповідно до рішення виконавчого комітету Дебальцевської міської ради від 02.10.2002 року зареєстроване Асоціація підприємств міста Дебальцеве, що також підтверджується витягом із Статуту обєднання (а.с. 3), довідкою з ЄДРПОУ (а.с. 5), та перебуває на обліку у Єнакіївській обєднаній державній податковій інспекції.
Згідно з ч. 8 ст. 19 Господарського Кодексу України, усі суб'єкти господарювання зобов'язані здійснювати первинний (оперативний) та бухгалтерський облік результатів своєї роботи, складати статистичну інформацію, а також надавати відповідно до вимог закону фінансову звітність та статистичну інформацію щодо своєї господарської діяльності, інші дані, визначені законом.
Пунктом 4.1.4 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачене подання субєктами господарювання податкових декларацій за базовий податковий (звітний період).
Відповідно до п.3 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу» Єнакіївська обєднана державна податкова інспекція уповноважена здійснювати контроль за своєчасністю подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.
Як вбачається з акту перевірки своєчасності надання звітів № 10/15-114-26/26258799 від 10.02.2011 року, в порушення чинного законодавства, відповідачем до державної податкової інспекції надавалась не надавалась з 01.09.2004 (а.с. 4).
Відповідно до довідки про включення до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України, Асоціація підприємств міста Дебальцеве є місцевою громадською організацією (а.с. 5), тому відносини щодо реєстрації, дії та припинення відповідача регулюються Законом України «Про обєднання громадян».
Статтею 3 Закону передбачено, що громадською організацією є об'єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів.
Згідно із статтею 14 Закону України «Про обєднання громадян» об'єднання громадян набувають статусу юридичної особи лише у разі реєстрації (офіційного визнання), так легалізація (офіційне визнання) об'єднань громадян є обов'язковою і здійснюється шляхом їх реєстрації або повідомлення про заснування. Діяльність об'єднань громадян, які нелегалізовані або примусово розпущені за рішенням суду, є протизаконною.
У разі реєстрації об'єднання громадян набуває статус юридичної особи.
Легалізація громадської організації здійснюється відповідно Міністерством юстиції України, місцевими органами державної виконавчої влади, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських Рад народних депутатів.
Згідно до ч. 4 цього Закону, не підлягають легалізації, а діяльність легалізованих об'єднань громадян забороняється у судовому порядку, коли їх метою є: зміна шляхом насильства конституційного ладу і в будь-якій протизаконній формі територіальної цілісності держави; підрив безпеки держави у формі ведення діяльності на користь іноземних держав; пропаганда війни, насильства чи жорстокості, фашизму та неофашизму; розпалювання національної та релігійної ворожнечі; створення незаконних воєнізованих формувань; обмеження загальновизнаних прав людини. Статутом Асоціації підприємств міста Дебальцеве передбачено, що основною метою діяльності Асоціації є задоволення та захист законних соціальних, економічних та інших спільних інтересів її членів, а також сприяння створенню умов для становлення та розвитку вітчизняного підприємництва.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 19 Закону, припинення діяльності об'єднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску).
Ліквідація об'єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду.
Згідно до ст. 25 цього закону, державний контроль за діяльністю об'єднань громадян здійснюється державними органами у порядку, передбаченому законодавством України.
Органи, що проводять легалізацію об'єднань громадян, здійснюють контроль за додержанням ними положень статуту. Представники цих органів мають право бути присутніми на заходах, що проводяться об'єднаннями громадян, вимагати необхідні документи, одержувати пояснення.
Нагляд за виконанням та додержанням законності об'єднаннями громадян здійснюють органи прокуратури.
Контроль за джерелами та розмірами надходжень, сплатою податків об'єднаннями громадян здійснюють відповідно фінансові органи та органи державної податкової інспекції.
Здійснюючи контрольну функцію, легалізуючі органи вживають відповідні заходи, передбачені законодавством. Так, статтею 28 Закону України «Про обєднання громадян» передбачено, що за порушення законодавства легалізуючим органом до громадських організацій самостійно може бути застосований такий вид стягнення, як письмове попередження, в разі грубого або систематичного вчинення правопорушень, легалізуючий орган звертається до суду з поданням про накладення штрафу. Крім того, з метою припинення протиправної діяльності громадської організації легалізуючий орган може направляти до суду подання про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів діяльності, тимчасову заборону діяльності обєднання на строк до трьох місяців, або про примусовий розпуск (ліквідацію).
Згідно до ст. 32 Закону таке стягнення як ліквідація проводиться за поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду об'єднання громадян примусово розпускається (ліквідується) у випадках:
1) вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону;
2) систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону;
3) продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом;
4) зменшення кількості членів політичної партії до числа, коли вона не визнається як така.
Таке стягнення, як ліквідація є суворим заходом, який застосовується у разі невиконання раніш застосованих заходів як попередження, штраф або тимчасову заборону діяльності обєднання.
Так, оскільки відповідачем не здійснювались порушення законодавства, передбачені вищевказаною статтею Закону України «Про обєднання громадян», а також, оскільки Єнакіївською обєднаною державною податковою інспекцією ставиться вимога саме про припинення юридичної особи Асоціації підприємств міста Дебальцеве а не накладення такого стягнення як ліквідація, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Також, оскільки податковий орган не є легалізуючим органом, то Державна податкова інспекція не має повноважень щодо припинення громадської організації.
Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 158, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову Єнакіївської обєднаної державної податкової інспекції до Асоціації підприємств міста Дебальцеве про припинення юридичної особи відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання особами, які беруть участь у справі, копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Шальєва В.А.