Постанова № 14415902, 24.03.2011, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.03.2011
Номер справи
2а-6828/10/1670
Номер документу
14415902
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2011 року м.ПолтаваСправа № 2а-6828/10/1670 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Клочка К.І.,

при секретарі Міщенко Р.В.,

за участю:

представника позивача Щурика О.О.,

представника відповідача Гунько О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Кременчуцької обєднаної державної податкової інспекції у Полтавській області до Повного товариства «Ломбард Павленко і компанія»про стягнення заборгованості перед бюджетом, -

В С Т А Н О В И В:

23 грудня 2010 року Кременчуцька обєднана державна податкова інспекція у Полтавській області (надалі позивач, Кременчуцька ОДПІ у Полтавській області)звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Повного товариства «Ломбард Павленко і компанія» (надалі відповідач, ПК «Ломбард Павленко і компанія»)про стягнення заборгованості перед бюджетом у розмірі 2924288,45 грн, що виникла у звязку з порушенням положень пунктів 1, 2, 6, 9, 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (із змінами і доповненнями) та пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 №637.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що за заборгованість відповідача виникла за результатами перевірки дотримання субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу коштів, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці від 22.02.2010.

ПК «Ломбард Павленко і компанія»рахується заборгованість перед бюджетом у розмірі 2924288,45 грн, яка виникла за результатами перевірок відповідача.

У ході судового розгляду справи представник позивача заявив клопотання в порядку статті 51 Кодексу адміністративного судочинства України про зменшення розміру позовних вимог, просив стягнути з відповідача суму заборгованості перед бюджетом у розмірі 70940,10 грн.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав змінені позовні вимоги та просив їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні вимоги позовної заяви не визнав, просив суд у їх задоволенні відмовити посилаючись на те, що рішеннями про результати розгляду скарги від 12.05.2010, винесеними заступником голови Державної податкової адміністрації України у Полтавській області (надалі ДПА у Полтавській області) рішення, за якими у цій справі стягується заборгованість перед бюджетом, частково скасовані. Так, рішенням ДПА у Полтавській області №8045/10/25-16 від 12.05.2010 скасовано рішенням Кременчуцької ОДПІ у Полтавській області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 15.03.2010 №0000362303/812 в частині 8789,65 грн, рішенням ДПА у Полтавській області №8048/10/25-16 від 12.05.2010 скасовано рішення Кременчуцької ОДПІ у Полтавській області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 15.03.2010 №0000352303/811 в частині 2844558,70 грн. Інші рішення про нарахування штрафних (фінансових) санкцій відповідач не отримував.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до положень пункту 2 частини першої статті 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку та наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів.

Згідно до положень статей 15, 16 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(із змінами і доповненнями), контроль за додержанням субєктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок.

Так, 22.02.2010 працівниками Кременчуцької ОДПІ у Полтавській області проведено перевірку дотримання субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу коштів, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці - ломбарду, розташованого в будинку №42 по вул. Леніна у м. Комсомольськ Полтавської області, де відповідач здійснює свою господарську діяльність.

У ході перевірки Кременчуцькою ОДПІ у Полтавській області встановлено наступне:

1)не забезпечення проведення розрахункових операцій з надання послуги позики та послуги повернення позики через реєстратор розрахункових операцій в повному обсязі наданих послуг на суму 568911,74 грн;

2)не забезпечено зберігання фіскальних звітних чеків Z-звітів в Книзі обліку розрахункових операцій №1602000935/3 з №01456 по №01493 за період з 08.01.2010 по 20.02.2010;

3)неоприбуткування готівкових коштів в повній сумі їх фактичних надходжень в Книзі обліку розрахункових операцій №1602000935/3 згідно фіскальних звітних чеків Z-звітів у сумі 11524,01 грн;

4)невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі, сумі коштів, яка зазначена в поточному звіті реєстратора розрахункових операцій у розмірі 80,01 грн;

5)не забезпечення зберігання останньої використаної Книги обліку розрахункових операцій №1602000935/2;

6)несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів в повній сумі їх фактичних надходжень згідно фіскальних звітних чеків Z-звітів в сумі 1757,93 грн, а саме Книга обліку розрахункових операцій №1602000935/3 зареєстрована 10.10.2008, а розпочата 19.09.2008.

Так, за результатами перевірки встановлено порушення пунктів 1, 2, 6, 9, 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(із змінами і доповненнями) та пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 №637, про що складено акт №009883/0029/16/02/23/23542488 від 22.02.2010.

Відповідно до положень пунктів 1, 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок. Також зазначені субєкти підприємницької діяльності зобовязані видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

За порушення пунктів 1, 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»відповідальність передбачено пунктом 1 статті 17 цього Закону. Так, зазначена норма статті передбачає, що до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки (568911,74 грн х 5 = 2844558,70 грн).

Пунктом 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

За порушення вищезазначеної норми пунктом 4 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачено відповідальність, де: у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (38 х 17,00 грн неоподатковуваних мінімумів доходів громадян х 20 = 12920,00 грн).

Відповідно до положень пункту 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Статтею 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»встановлено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність (80,01 грн х 5 = 400,05 грн).

Відповідно до положень пункту 2.6. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій або використанням Розрахункової книжки оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків реєстраторів розрахункових операцій (даних розрахункової книжки). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

За порушення пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою правління Національного банку України від 15.12.2004 №637 абзацом третім статті 1 Указу Президента України №436/95 від 12.06.1995 встановлено відповідальність, де за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми (13281,94 грн х 5 = 66 409,70).

На підставі вищезазначеного, 15.03.2010 Кременчуцькою ОДПІ у Полтавськійй області винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000362303/812 на суму 66409,70 грн та №0000352303/811 від 15.03.2010 на суму 2857878,75 грн.

Не погодившись із зазначеним рішенням відповідач оскаржив їх до ДПА у Полтавській області.

За результатами розгляду скарги ПК «Ломбард Павленко і компанія»ДПА у Полтавській області винесено рішення №8045/10/25-16 від 12.05.2010, яким скасовано рішення Кременчуцької ОДПІ у Полтавській області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 15.03.2010 №0000362303/812 в частині 8789,65 грн, та рішення №8048/10/25-16 від 12.05.2010, яким скасовано рішення Кременчуцької ОДПІ у Полтавській області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 15.03.2010 №0000352303/811 в частині 2844558,70 грн.

Посилання представника відповідача на те, що йому не надходило нових рішень після скасування є необгрунтованими оскільки Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 20.12.2000 №2181-ІІІ у даному випадку не застосовується до правовідносин у сфері застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Як встановлено судом, на день розгляду справи за відповідачем рахується заборгованість у розмірі 70940,10 грн, яка на день розгляду справи є непогашеною.

Відповідно до частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Зважаючи на вищевикладене, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 128, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Кременчуцької обєднаної державної податкової інспекції у Полтавській області до Повного товариства «Ломбард Павленко і компанія» про стягнення заборгованості перед бюджетом - задовольнити.

Стягнути з Повного товариства «Ломбард Павленко і компанія» (вул. Леніна, 42, м. Комсомольськ, Полтавської області, 39800, ідентифікаційний код 23542488) на р/р31111104700008, одержувач: УДК у м. Комсомольськ, код 34698778, банк одержувача: ГУДК України у Полтавській області, МФО 831019 у розмірі 70940 (сімдесят тисяч девятсот сорок) гривень 10 (десять) копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 25 березня 2011 року.

СуддяК.І. Клочко