Категорія №10.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 лютого 2011 року Справа № 2а-609/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: Судді:Борзаниці С.В.
при секретарі: Жиленку Д.В.
за участю:
представника прокурора: Сайтарли І.М.,
представник позивача: не зявився,
представника відповідача: Бондаревої І.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Прокурора м. Свердловська в інтересах держави в особі Свердловського міськрайцентру зайнятості до Державного підприємства «Свердловантрацит» в особі Відокремленого підрозділу «Проектно-конструкторське бюро» про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Прокурора м. Свердловська в інтересах держави в особі Свердловського міськрайцентру зайнятості до Відокремленого підрозділу «Проектно-конструкторське бюро» Державного підприємства «Свердловантрацит» про стягнення заборгованості.
Ухвалою суду від 24 лютого 2011 року допущено заміну первинного відповідача Відокремлений підрозділ «Проектно-конструкторське бюро» Державного підприємства «Свердловантрацит» на належного відповідача Державне підприємство «Свердловантрацит» в особі Відокремленого підрозділу «Проектно-конструкторське бюро».
В обґрунтування позову зазначено, що згідно акту перевірки №154 від 10 червня 2010 року заборгованість відповідача зі сплати страхових внесків на випадок безробіття за період з 01.01.2009 по 31.03.2010 складає 7833,87 грн. у т.ч. недоїмка -7591,52 грн., пеня 242,35 грн.
До теперішнього часу вищезазначена сума заборгованості не сплачена.
У звязку з чим позивач просить стягнути з відповідача заборгованість зі сплати страхових внесків у сумі 7833,87 грн.
У судовому засіданні представник прокурора надав пояснення, аналогічні викладеному у позові, просив задовольнити позовні вимоги.
Представник позивача у судове засідання не зявився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача під час судового засідання питання щодо стягнення з відповідача заборгованості зі сплати страхових внесків у сумі 7833,87 грн. залишив на розсуд суду.
Заслухавши пояснення представника прокурора та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
В судовому засіданні встановлено, що Відокремлений підрозділ «Проектно-конструкторське бюро» Державного підприємства «Свердловантрацит» має правовий статус субєкта без права юридичної особи (а.с.13).
Судом встановлено, що в Свердловському міськрайцентрі зайнятості як страхувальник роботодавець та платник страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття зареєстроване Відокремлений підрозділ «Проектно-конструкторське бюро» Державного підприємства «Свердловантрацит».
Статтею 36-1 Закону України «Про прокуратуру» підставою представництва прокурором інтересів держави в судах є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних і державних інтересів внаслідок противоправних дій (бездіяльності фізичних або юридичних осіб), що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
З 01.01.2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VІ який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Згідно ч. 5, 6 п. 7 Прикінцевих положень Закону України № 2464-VІ стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообовязкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообовязкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообовязкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообовязкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
До набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» діяв порядок, передбачений Законом України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 року № 1533-ІІІ.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 35 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 року № 1533-ІІІ роботодавець зобовязаний своєчасно та у повному розмірі сплачувати страхові внески.
Пунктом 2 ст. 1 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообовязкового державного соціального страхування» № 2213-ІІІ від 11.01.2001 року встановлені розміри внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття:
- для роботодавців 1,6 відсотка суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», виплату доходу (прибутку) за договорами цивільно-правового характеру та підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб;
- для найманих працівників, військовослужбовців 0,6 відсотка суми оплати праці, грошового забезпечення, що включає основну та додаткову заробітну плату, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб.
Згідно ст. 38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 року № 1533-ІІІ роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців. У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню. Штраф накладається у розмірі прихованої суми виплат, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення у трикратному розмірі зазначеної суми. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.
Згідно акту перевірки з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообовязкове державне пенсійне соціальне страхування України на випадок безробіття за період з 01 січня 2009 року по 31 березня 2010 року №154 від 10 червня 2010 року (а.с.5-6) заборгованість відповідача зі сплати страхових внесків на випадок безробіття складає 7833,87 грн., у т.ч. недоїмка -7591,52 грн., пеня 242,35 грн.
До теперішнього часу сума заборгованості зі сплати страхових внесків відповідачем не сплачена.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Відповідно до ст.96 Цивільного Кодексу України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями. Юридична особа відповідає за своїми зобов'язаннями усім належним їй майном.
Отже, юридична особа (головне підприємство) є відповідачем в суді і за свої відокремлені підрозділи, самостійно приймає рішення про виконання зобовязань як на Головному підприємстві, так і на своїх відокремлених підрозділах.
Таким чином, відповідальність по зобовязанням Відокремленого підрозділу «Проектно-конструкторське бюро» повинно нести Державне підприємство «Свердловантрацит» як юридична особа.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги про стягнення з відповідача суми заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття на загальну суму 7833,87 грн. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Враховуючи, що органи Фонду загальнообовязкового державного страхування України на випадок безробіття відповідно до п.34 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів «Про державне мито» звільнені від сплати судового збору, а також вимоги ч.4 ст.94 КАС України - судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем- фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.35, ст.38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 р. №1533-ІІІ, ст. ст. 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Прокурора м. Свердловська в інтересах держави в особі Свердловського міськрайцентру зайнятості до Державного підприємства «Свердловантрацит» в особі Відокремленого підрозділу «Проектно-конструкторське бюро» про стягнення заборгованості задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Свердловантрацит» в особі Відокремленого підрозділу «Проектно-конструкторське бюро» (ід. код 32355669) на користь Свердловського міськрайонного центру зайнятості заборгованість по страховим внескам на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в сумі 7833,87 грн. (сім тисяч вісімсот тридцять три гривні вісімдесят сім копійок.)
Постанова суду може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено та підписано 01 березня 2011 року.
СуддяС.В. Борзаниця