Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8т. (044) 278-46-14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.02.2011 № 40/405
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого:Тищенко А.І.
суддів: Отрюх Б.В.
Михальська Ю.Б.
при секретарі:
За участю представників:
від Прокуратури м.Києва: Морозов В.Ю. - старший прокурор відділу
від позивача: не з»явився
від відповідача : Олексіюк М.В. - юрист
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Дніпропетровська міська рада
на рішення Господарського суду м.Києва від 11.11.2010
у справі № 40/405 (Пукшин Л.Г. .....)
за позовом Дніпропетровський міжрайонний природоохоронний прокурор
до Підприємство з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн ЛТД"
третя особа позивача
третя особа відповідача
про зміну договору оренди земельної ділянки від 06.04.2000 року
ВСТАНОВИВ:
Дніпропетровський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до Господарського суду м.Києва в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради до Підприємства з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн ЛТД" про зміну договору оренди земельної ділянки.
Рішенням Господарського суду м. Києва від 11.11.2010 у справі № 40/405 у задоволенні позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою просить рішення суду скасувати та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити повністю, посилаючись на порушення місцевим судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
В обґрунтування апеляційної скарги позивач посилається на те, що оспорюваний договір в частині розміру оплати за орендовану земельну ділянку є таким, що суперечить чинному законодавству, а саме Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № N 309-УІ від 03.06.2008 року до Закону України "Про оренду землі", оскільки відповідно до внесених змін, розмір річної орендної плати не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, що встановлений Законом України «Про плату за землю».
В судове засідання представник позивача не з»явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується потовим повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення № 10545434 від 28.01.2011р., про причини неявки суд не повідомлено.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши думку представників Прокуратури м.Києва та відповідача, дослідивши матеріали справи, враховуючи строки розгляду справи, колегія приходить до висновку про можливість розгляду справи у відсутності представника позивача, оскільки в матеріалах справи достатньо доказів для розгляду справи по суті спору.
Розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу, дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників Прокуратури м.Києва та відпвіодача, колегією встановлено наступне:
06.04.2000 року між Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради ( орендодавець) та підприємством з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн ЛТД" (орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки, посвідчений приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу 06.04.2000 року ОСОБА_1. та зареєстрований в реєстрі за № 1583.
06.04.2000 року договір було зареєстровано Дніпропетровським міським Управлінням земельних ресурсів за № 80.
Відповідно до п.1.1 договору оренди земельної ділянки від 06.04.2000 орендодавець (позивач) надає, а орендар (відповідач) приймає в строкове платне володіння і користування на умовах оренди земельну ділянку площею 0,5350 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, АДН район, пр. Газети „Правда” і зареєстрована в Державному земельному кадастрі м. Дніпропетровська за кодом № 63149006, згідно з планом земельної ділянки, що додається.
Згідно з п.1.2 договору підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення виконкому міської ради від 20.01.2000 № 222.
Відповідно до п.1.3 договору оренди земельної ділянки від 06.04.2000 категорія земельної ділянки: землі загального користування.
Пунктами 2.1, 2.2 договору оренди встановлено, що земельна ділянка надається на термін 49 років, починаючи з дати державної реєстрації цього договору, підписаний сторонами і нотаріально засвідчений договір набуває чинності після державної реєстрації.
Згідно з п. 3.1 договору оренди від 06.04.2000 орендна плата виплачується у грошовій формі в розмірі ставки земельного податку і вноситься на розрахунковий рахунок Райфінвідділу за місцем податкового звіту.
Відповідно до п. 3.3 договору умови договору оренди щодо розміру орендної плати можуть переглядатися за згодою сторін.
Пунктом 3.4 договору оренди встановлено, що індексація суми орендної плати у разі збільшення розміру земельного податку, проводиться прямо пропорційно, відповідно до законів України.
Зміна умов договору оренди можлива за взаємною згодою сторін (п.8.1 договору). У разі недосягнення згоди щодо умов договору оренди та інші спори вирішуються у судовому порядку (п.8.2 договору).
Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” №309-VI від 03.06.2008 року в Закон України “Про оренду землі”було внесені зміни, зокрема, ч. ч. 4 та 5 ст. 21 викладені в наступній редакції: “Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”; для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині”. Вказаний закон набрав чинності з моменту опублікування з 04.06.2008 року.
З метою приведення раніше укладених позивачем договорів оренди земельних ділянок у відповідність до діючого законодавства Дніпропетровською міською радою було прийнято рішення №39/35 від 06.08.2008 року „Про внесення змін до рішень міської ради та її виконавчого комітету у галузі земельних відносин і приведення деяких рішень міської ради з питань передачі земельних ділянок та діючих договорів оренди у відповідність до вимог чинного законодавства”. Зазначене рішення є чинним і в установленому порядку не скасоване і недійсним не визнавалося.
Порядок внесення змін до договору визначений у ст. 188 Господарського кодексу України, згідно з якою сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором; у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Листом №7/5-555/680 від 20.05.2009 року у звязку із змінами у земельному законодавстві позивач запропонував відповідачу у двотижневий термін після отримання цього повідомлення звернутись до земельного управління Дніпропетровської міської ради для укладання додаткового договору. Лист був отриманий відповідачем 08.07.2009р., що підтверджується підписом другого асистента директора підприємства відповідача.
Відповідно ст. 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом. До розмежування земель державної і комунальної власності, повноваженнями з розпорядження ними в межах населених пунктів, тобто функціями виконавчої влади, наділені міські ради (Розділ Х Перехідні положення, п.12 Земельного кодексу України).
Частина 2 ст. 19 Конституції України зобовязує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно приписів статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому у разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Статтею 68 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
З огляду на зазначені обставини та зміни в земельному законодавстві суд апеляційної інстанції приходить до висновку про наявність достатніх підстав для задоволення позову та зміни п.3.1 договору оренди земельної ділянки від 06.04.2000 року.
Місцевий суд дійшов помилкового висновку щодо не направлення у встановленому ст.188 ГК України порядку пропозицій про зміну умов договору, оскільки у листі Вищого господарського суду України від 06.08.2008 р. № 01-8/471 “Про деякі питання практики застосування у вирішенні окремих норм процесуального права (за матеріалами справ, розглянутих Верховним Судом України)”, зокрема, зазначено: відповідно до частини другої статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Як зазначено в резолютивній частині рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 у справі щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 124 Конституції України (справа про досудове врегулювання спорів), положення частини другої статті 124 Конституції України щодо поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, в аспекті конституційного звернення необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами.
Враховуючи наведене, колегія приходить до висновку, що недотримання позивачем вимог частини другої статті 188 Господарського кодексу України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про розірвання договору, у разі виникнення такої необхідності, не позбавляє позивача права звернутися за захистом порушеного права шляхом вчинення прямого позову до відповідача про розірвання оспорюваного договору.
Крім того, лист № 7/5-555 від 20.05.2009 колегія розцінює як оферту для укладення змін до договору в частині ставок орендної плати.
Статтею 652 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Враховуючи те, що розмір орендної плати за землю законодавчо було змінено, а умовами договору п.3.4. передбачено внесення змін до нього у разі збільшення розміру земельного податку, прямо пропорційно відповідно до законів України, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оцінюючи вищенаведені обставини, колегія приходить до висновку, що рішення Господарського суду м.Києва не відповідає фактичним обставинам справи та чинному законодавству, а отже підлягає скасуванню, у зв»язку з чим апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 ГПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Дніпропетровської міської ради задовольнити.
Рішення Господарського суду м. Києва від 11.11.2010 р. у справі № 40/405 скасувати.
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Внести зміни до п.3.1. договору оренди земельної ділянки від 06.04.2000р. укладеного між Дніпропетровською міською радою та Підприємства з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн Лтд", посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу 06.04.2000 року ОСОБА_1. та зареєстрований в реєстрі за № 1583 та зареєстрованого 06.04.2000 року Дніпропетровським міським Управлінням земельних ресурсів за № 80, виклавши його у наступній редакції: “Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Закону України “Про оренду землі” на не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю» та відповідно до
рішення Дніпропетровської міської ради від 06.08.2008р. №39/35 у розмірі земельного податку, що встановлюється Законом України “Про оренду землі”.
Стягнути з Підприємства з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн Лтд" (02140, м.Київ, вул. Гришка,7) на користь Дніпропетровської міської ради ( 49011, м.Дніпропетровськ, пр.К. Маркса, 75) 42,50 грн. витрат по сплаті державного мита за подання апеляційної скарги.
Видати наказ.
Стягнути з Підприємства з іноземними інвестиціями "МакДональдз Юкрейн Лтд" (02140, м.Київ, вул. Гришка,7) до Державного бюджету України ( р/р 31110095700011 банк ГУ ДКУ у м.Києві, УДК у Шевченківському районі м.Києва, код банку 820019, код ЄДРПОУ 26077968) 85, 00 грн. державного мита за подання позову та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ.
Видачу наказів доручити Господарському суду м.Києва.
Матеріали справи № 40/405 повернути Господарському суду м. Києва.
Головуючий суддяТищенко А.І.
СуддіОтрюх Б.В.
Михальська Ю.Б.