Рішення № 14414181, 16.03.2011, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
16.03.2011
Номер справи
5023/764/11
Номер документу
14414181
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"16" березня 2011 р. Справа № 5023/764/11

вх. № 764/11

Суддя господарського суду Жельне С.Ч.

при секретарі судового засідання Федорова Т.О.

за участю представників сторін:

позивача - Сосіна І.О., дов. № 5363/01-17/03-16 від 03.12.2010 року, відповідача: не з"явився.

розглянувши справу за позовом Державна екологічна інспекція в Харківській області, м. Харків

до Пісочинської селищної Ради с. Пісочин, Харківського р-ну, Харківської області

про стягнення 429,09 грн., як відшкодування шкоди заподіянної державі, внаслідок порушення природоохоронного законодавства зумовленої засміченням земельних ресурсів відходами.

ВСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Державнаої екологічної інспекції в Харківській області до Пісочинської селищної Ради с. Пісочин полягають у стягнення 429,09 грн., як відшкодування шкоди заподіянної державі, внаслідок порушення природоохоронного законодавства зумовленої засміченням земельних ресурсів відходами.

Представник позивача позовні вимоги підтримує.

Представник відповідача у судове засідання не з*явився.

Відповідач відзиву на позов не подав, його представник в судове засідання не з’явився. Про час і місце судового засідання відповідачу за його адресою було належним чином повідомлено. Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України суд вправі розглянути справу без сторони (її представника) за наявними в ній матеріалами.

На виконання окремого доручення Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 31.06.2010 № 108-ОД щодо здійснення ефективних заходів державного і громадського контролю в галузі охорони навколишнього природного середовища при підготовці та проведенні «Дня довкілля» 31 травня 2010 року, відповідно до «Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києва та Севастополі» в присутності заступника голови Пісочинської селищної ради Мельника М.І., заступника голови Харківської РДА Тройно О.В., Державною екологічною інспекцією в Харківській області здійснено обстеження екологічного стану території Харківського району Пісочинської селищної ради. За наслідками такого обстеження даної території державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища були складені Акт обстеження (дотримання вимог природоохоронного законодавства) від 31.05.2010 № 00388-1 та Акти обстеження засмічених земельних ділянок від 31.05.2010 № 00388-1-1засм. та № 00388-1-2засм.

В Акті № 003888-1-1засм. було зафіксовано розміщення відходів на ґрунті на території с. Пісочин в межах населеного пункту, а саме: на прикінці вул. Річної на відстані 10 м від КНС виявлено 3 смітника загальною площею 88,93 м. кв. та об'ємом 90,24 м. куб. Морфологічний склад відходів: побутове сміття (скляні пляшки, банки, пакети з відходами життєдіяльності людини, пластикова тара та інше). Зазначене є порушенням ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та ст. 21 Закону України «Про відходи».

В Акті № 003888-1-2засм. було зафіксовано розміщення відходів на ґрунті на території с. Пісочин в межах населеного пункту, а саме: 4 смітника навпроти ТЕЦ-5 з правового берегу р. Уди на відстані 50 м від неї на схилі, загальна площа смітників становить 138,48 м. кв. та об'єм 40,98 м. куб. Морфологічний склад відходів: побутове сміття. Вказане є порушенням ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та ст. 21 Закону України «Про відходи».

Відповідно до п. 2 «Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 04.04.07 № 149, засмічення земель – це наявність на території земельних ділянок сторонніх предметів і матеріалів.

На підставі вищевказаної методики позивачем була розраховано шкода, заподіяну засміченням земельних ресурсів відходами, яка становить 429,09 грн.

Відповідно до ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» суб’єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення. Розміщення відходів дозволяється лише за наявності спеціального дозволу на визначених місцевими радами територіях у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища.

Ст. 33 Закону України «Про відходи» забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, зокрема, на території міст та інших населених пунктів.

Згідно ст.13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об’єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власності здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Статтею 14 Конституції визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Відповідно до ст.142 Конституції матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме та нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об’єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Статтею 143 Конституції визначено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.

Відповідно п.1 ст. 6 Закону України “Про місцеве самоврядування” – первинним суб’єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.

Ст.15 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” встановлені повноваження місцевих Рад у галузі охорони навколишнього природного середовища відповідно до яких місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції, зокрема щодо здійснення контролю за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища .

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про відходи» територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об’єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).

Відповідно до п. 1 ст.10 Закону України “Про місцеве самоврядування” сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до ст 187 Земельного Кодексу України - контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.

Відповідно до ст. 189 Земельного Кодексу України - самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами. Як вбачається зі змісту ст. ст. 30, 40 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” - самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів, в тому числі формування систем та вимог поводження з відходами, а також здійснення контролю у сфері поводження з відходами, здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами.

Відповідно до ст.19 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» виконавчі та розпорядчі органи місцевих Рад у галузі охорони навколишнього природного середовища в межах своєї компетенції повинні організовувати збір, переробку, утилізацію і захоронення відходів на своїй території.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про відходи», органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують виконання вимог законодавства про відходи, організацію збирання і видалення побутових відходів, розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів та ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів.

Вказаних обов"зків відповідач належним чином не виконав, що завдало державі шкоди на суму 429,09 грн.

Відповідно до ч. ч. 4, 5 ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», підприємства, установи, організації та громадяни зобов’язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Також відповідно до ст. 43 Закону України «Про відходи» підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов’язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.

Відповідно до ст.211 Земельного Кодексу України – “Громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність за псування земель, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами”.

Виходячи з положень ст. 20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища”, п. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 548 від 19.12.2006р., до повноважень Державної екологічної інспекції як спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, її органів на місцях належить подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

У відповідності до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Доказів добровільного відшкодування шкоди відповідачем суду не надано.

За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню як підтверджені належними доказами та такі, що ґрунтуються на нормах чинного законодавства.

Судові витрати у справі підлягають покладення на відповідача.

Керуючись ст. ст. 1, 2, 4, 12, 15, 22, 33, 43, 44, 49, 75, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Пісочинської селищної Ради Харківського району Харківської області, яка знаходиться за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Пісочин, пров. Транспортний, 2 в дохід місцевого бюджету п/р 33110331700441, УДК у Харківському районі, код ЄДРПОУ УДК 24134461, банк одержувача ГУ ДКУ в Харківській області, МФО 851011, символ звітності 331 для зарахування по коду бюджетної кваліфікації 24062100 «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності», шкоду, заподіяну державі внаслідок порушення законодавства про відходив в сумі 429 грн. 09 коп.

Стягнути з Пісочинської селищної Ради Харківського району Харківської області, яка знаходиться за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Пісочин, пров. Транспортний, 2 в дохід державного бюджету України, одержувач - УДК у м. Харкові, № рахунку 31110095700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011 - 102 грн. 00 коп. державного мита.

Стягнути з Пісочинської селищної Ради Харківського району Харківської області, яка знаходиться за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Пісочин, пров. Транспортний, 2 в дохід державного бюджету України, одержувач - УДК у м. Харкові, № рахунку 31219264700002, код ЄДРПОУ 24134490, код бюджетної класифікації - 22050003, символ звітності банку 264, банк одержувача - ГУДКУ у Харківській обл., МФО 851011 - 236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення підписано судом 21.03.2011 р.

Суддя Жельне С.Ч.