ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
"28" березня 2011 р.Справа № 02-2/17/5022-155/2011
УХВАЛА
Суддя Андрусик Н.О., розглянувши позовні матеріали Суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Тернопіль, до відповідача: Управління у справах захисту прав споживачів в Тернопільській області, м. Тернопіль, про визнання дій неправомірними; визнання відомостей, вказаних в акті перевірки серії ТЗ №000102 від 21.02.2011р. щодо виявлення недоліків виконаних робіт у гарантійний строк та встановлення факту наявності недоліків, - недостовірними; визнання незаконними та скасування припису керівнику субєкта господарювання від 21.02.2011р. та постанови начальника Управління у справах захисту прав споживачів в Тернопільській області №97 від 28.02.2011р., відмовляє у прийнятті позовної заяви через те, що:
·Заява не підлягає розгляду в господарських судах України.
Відповідно до ст. 12 ГПК України, господарським судам підвідомчі:
1) справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім спорів про приватизацію державного житлового фонду; спорів, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов; спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін; спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів; інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів;
2) справи про банкрутство;
3) справи за заявами органів Антимонопольного комітету України, Рахункової палати з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції;
4) справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів;
5) справи у спорах щодо обліку прав на цінні папери;
6) справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.
- 01 вересня 2005 року набрав чинності Кодекс адміністративного судочинства України (далі КАС України), відповідно до ч. 1 ст. 17 якого юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до приписів статті 4 КАС України правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
За приписами статті 3 КАС України, справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів.
Пункт 1 частини першої статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Визначення субєкта владних повноважень наведено в пункті 7 статті 3 КАС України: це - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлення права споживачів, а також визначення механізму їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів регулюються Законом України “Про захист прав споживачів”.
Відповідно до пункту 1 статті 26 цього Закону державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів та забезпечення реалізації державної політики щодо захисту прав споживачів здійснюють спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Згідно з Положенням про управління у справах захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики 23.06.2009р. № 229 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 липня 2009 р. за № 636/16652, зокрема, обласні управління у справах захисту прав споживачів є територіальними органами Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики, підпорядковуються йому та забезпечують реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів у відповідному регіоні.
Враховуючи наведене, беручи до уваги, що Управління у справах захисту прав споживачів у Тернопільській області є державним органом виконавчої влади, що діє на виконання покладених на нього завдань, який у правовідносинах з позивачем реалізує владні управлінські функції, дана справа є справою адміністративної юрисдикції, а відтак даний позов суб'єкта підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Тернопіль, не підлягає розгляду в господарських судах України і на підставі пункту 1 частини першої статті 62 Господарського процесуального кодексу України у її прийнятті слід відмовити.
З огляду на наведене, керуючись ст. ст. 43, 61, п. 1 ст. 62, 86 ГПК України, суддя господарського суду,
УХВАЛИВ:
1. Відмовити Суб'єкту підприємницької діяльності фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1, м. Тернопіль, у прийнятті позовної заяви без номеру від 23.03.2011 р. (вх. № 0478 (н) від 24.03.2011р.) до Управління у справах захисту прав споживачів в Тернопільській області, м. Тернопіль, про визнання дій неправомірними; визнання відомостей, вказаних в акті перевірки серії ТЗ №000102 від 21.02.2011р. щодо виявлення недоліків виконаних робіт у гарантійний строк та встановлення факту наявності недоліків, - недостовірними; визнання незаконними та скасування припису керівнику субєкта господарювання від 21.02.2011р. та постанови начальника Управління у справах захисту прав споживачів в Тернопільській області №97 від 28.02.2011р.
2. Повернути позовні матеріали Суб'єкту підприємницької діяльності фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1, АДРЕСА_1 (всього на 25-ти арк.).
3. У відповідності з п. 2 ст. 8 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито” від 21.10.93 р. № 7-93 державне мито у сумі 85,00 грн., перераховане заявником до державного бюджету на рахунок 31111095700002 УДК у м. Тернополі, банк отримувача: ГУДК у Тернопільській області, МФО банку 838012, ідент. код 23588119, згідно квитанції №1739.821.3 від 22.03.2011 року, підлягає поверненню.
4. У відповідності до п. 13 Порядку оплати витрат на інформаційно-технічне забезпечення судових процесів, пов'язаних з розглядом цивільних та господарських справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2005 р. № 1258, витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236,00 грн., перераховані заявником до Державного бюджету України на рахунок 31210264700002 Державного бюджету м. Тернопіль, банк отримувача: ГУДК у Тернопільській області, МФО банку 838012, ідент. код 23588119, згідно квитанції №1739.821.6 від 22.03.2011 року підлягають поверненню.
СуддяН.О. Андрусик