Постанова № 14407016, 11.03.2011, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.03.2011
Номер справи
2а-5747/10/1770
Номер документу
14407016
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2а-5747/10/1770

11 березня 2011 року 14год. 40хв. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О. за участю секретаря судового засідання Бондаренко В.Ю. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Катеринчук Ю.В.

відповідача: представник Ковальчук В.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Кооперативне підприємство "Сарненське гуртово-роздрібне підприємство"

доСарненської міжрайонної державної податкової інспекції

про скасування податкових повідомлень-рішень , - ВСТАНОВИВ :

Позивач Кооперативне підприємство “Сарненське гуртово-роздрібне підприємство” звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень від 30 червня 2010 року № 0000662340/0 та від 14 липня 2010 року № 0000662340/1 про донарахування Кооперативному підприємству “Сарненське гуртово-роздрібне підприємство” податкових зобовязань та штрафних санкцій за платежем "податок на прибуток організацій споживчої кооперації", які прийняті Сарненською МДПІ на підставі акту перевірки № 277/23/30412075 від 16.06.2010 року.

Висновки податкового органу, викладені в п.п 3.1.1 п.3.1 акту перевірки в частині заниження податку на прибуток в сумі 123803,00 грн. за перший квартал 2008 року, в сумі 1912,00 грн. за 2 квартал 2009 року, в сумі 4450,00 грн. за 1 квартал 2010 року, позивач вважає необґрунтованими та безпідставними.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, дав суду пояснення про обставини справи та навів доводи на їх обгрунтування, що повністю співпадають з позицією, наведеною в позовній заяві.

Зокрема, пояснив, що в акті перевірки, який став підставою для винесення оскаржуваного рішення, вказується, що підприємством не включено до складу валового доходу дохід, отриманий у вигляді безповоротної фінансової допомоги на суму 520660,00 грн., чим було порушено пп.4.1.6 п.4.1 ст. 4 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” (із змінами та доповненнями).

Зазначає, що відповідно до ч.4 ст. 24 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” від 15.05.2003 року № 755, у разі державної реєстрації юридичної особи, для якої законом встановлено вимоги щодо формування статутного капіталу (статутного або складеного капіталу), крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається документ, що підтверджує внесення засновником (засновниками) вкладу (вкладів) до статутного капіталу (статутного або складеного капіталу) юридичної особи в розмірі, який встановлено законом.

Таким чином, виходячи з аналізу цієї норми закону для здійснення реєстрації змін до Статуту, повязаних із збільшенням розміру Статутного фонду, органу реєстрації необхідно подати документ, що підтверджує сплату внесків, передбачених законодавством.

Тому для реєстрації збільшення статутного фонду потрібно попередньо внести внесок у передбачених законом розмірах. Для цього у відповідних платіжних документах та бухгалтерській документації вказується призначення платежу.

Так, в даному випадку в платіжних документах чітко зазначається: “поповнення статутного фонду”. Тому визначення податковим органом зазначених платежів як безповоротної фінансової допомоги є безпідставним, оскільки в бухгалтерській документації вказане призначення платежу.

Згідно статуту Кооперативного підприємства “Сарненське гуртово-роздрібне підприємство”, дане підприємство є кооперативним підприємством Рівненської облспоживспілки та засноване на колективній власності останньої, тобто Рівненська ОСС являється одноосібним засновником (власником) майнових та корпоративних прав.

Разом з тим Закон України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” від 15.05.2003 року № 755 не передбачає строків внесення змін до реєстраційної картки чи до статуту підприємств споживчої кооперації щодо зміни розміру статутного фонду.

Чинним законодавством України не передбачено для підприємств споживчої кооперації обовязку відображення розміру статутного фонду у Статуті.

Таким чином, вносити зміни до установчих документів чи до реєстраційної картки, які не передбачені чинним законодавством, підприємство не зобовязане.

Отже, збільшення статутного фонду Кооперативного підприємства “Сарненське гуртово-роздрібне підприємство” за рахунок повернення основних фондів Д-т рах. 010 К-т рах. 40 на суму 485210,00 грн., та від розприділення прибутку на Д-т рах. 441 К-т рах. 40 на суму 10000,00 грн. проведено в межах правового поля та згідно з чинним законодавством України.

Згідно п.п 4.2.5 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” (із змінами та доповненнями) не включаються до складу валового доходу суми коштів або вартість майна, що надходять платнику податку у вигляді прямих інвестицій або реінвестицій у корпоративні права, емітовані таким платником податку, в тому числі грошові або майнові внески, згідно з договорами про спільну діяльність на території України без створення юридичної особи.

Згідно п. 1.8 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” (із змінами та доповненнями) корпоративні права - право власності на статутний капітал юридичної особи або його частку (пай), включаючи права на управління, отримання відповідної частки прибутку такої юридичної особи, а також активів у разі її ліквідації відповідно до чинного законодавства, незалежно від того, чи створена така юридична особа у формі господарського товариства, підприємства, заснованого на власності однієї юридичної або фізичної особи, або в інших організаційно-правових формах.

Тож внесення грошей або майна до статутного фонду, яке відбулося в межах норм чинного законодавства та установчих документів підприємства, дає право власності на відповідну його частину і є інвестицією в корпоративні права підприємства. Тому така операція не може призвести до виникнення валового доходу.

Просить позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач позов не визнав, подав письмові заперечення (а.с.69-71). Представник відповідача в судовому засіданні надав пояснення, аналогічні наведеним в запереченнях. Зокрема, вказав, що в ході перевірки було встановлено, що в бухгалтерському обліку позивача відображено збільшення статутного капіталу на суму 520660 грн.

В ході перевірки встановлено, що станом на 01.01.2008 року статутний капітал складав 264115,55 грн. В січні 2008 року його збільшено за рахунок повернення основних фондів на суму 485210 грн. та за рахунок розподілу прибутку на суму 10000 грн.

Згідно з рішенням Третейського суду при Рівненській облспоживспілці від 08.01.2008 року у справі № 2-01/08 вирішено передати позивачу від КП “Рівненське гуртово-роздрібне обєднання” Рівненської обласної спілки споживчих товариств частину будівлі універсального складу вартістю 485210 грн. (без ПДВ), який знаходиться за адресою: Рівненська область, Сарненський район, м. Сарни, вул. 17 Вересня, 109. Повернення складу відображено по бухгалтерському обліку в січні 2008 року проводкою на суму 485210 грн.

Також, перевіркою встановлено, що станом на 01.01.2009 року статутний капітал Кооперативного підприємства “Сарненське гуртово-роздрібне підприємство” складав 759325,55 грн., в березні 2009 року його збільшено за рахунок розподілу прибутку на 7650 грн.

Станом на 01.01.2010 року статутний капітал підприємства складав 766975,55 грн., в січні 2010 року його збільшено за рахунок розподілу прибутку на 17800 грн..

Станом на 01.04.2010 року статутний капітал позивача становив 784775,55 грн. Вказані внески в статутний фонд проведені по бухгалтерському обліку позивача.

Оскільки реєстрація збільшення статутного фонду позивача в тому періоді, коли було здійснено внесок в статутний фонд (січень 2008 року, березень 2009 року, січень 2010 року) не відбулася, то отримана сума внеску в статутний фонд в розмірі 520660 грн. є безповоротною фінансовою допомогою, відповідно до визначення даного терміну, наведеному у пункті 1.22.1 пункту 1.22 статті 1 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” (із змінами та доповненнями), і враховуючи вищенаведене, позивачем в порушення вимог підпункту 4.1.6 пункту 4.1 статті 4 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” (із змінами та доповненнями) не включено до складу валового доходу дохід, отриманий у вигляді безповоротної фінансової допомоги, на загальну суму 520660 грн. Суму податкового зобов'язання за платежем "податок на прибуток" та застосування штрафних (фінансових) санкцій вважає правомірними.

В задоволенні позову просить відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, встановивши фактичні обставини справи, перевіривши їх доказами, дослідженими в судовому засіданні, оцінивши їх в сукупності, відповідно до вимог закону, суд приходить до висновку, що позов до задоволення не підлягає, з таких підстав.

Судом встановлено, що в період з 31.05.2010 року по 11.06.2010 року Сарненською МДПІ проведено планову виїзну перевірку Кооперативного підприємства "Сарненське гуртово-роздрібне підприємство", код ЄДРПОУ 30412075, з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008 року по 31.03.2010 року.

За результатами перевірки складено акт від 16.06.2010 року № 277/23/30412075 (а.с. 10-38).

Перевіркою встановлено, зокрема, порушення КП "Сарненське ГРП" пп. 4.1.6 п.4.1 ст.4, пп. 5.3.9 п.5.3 ст.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" № 283/97-ВР від 22.05.1997 року, в результаті чого занижено податок на прибуток в сумі 130862 грн., в т.ч. за 1 квартал 2008 року в сумі 123803 грн., 2 квартал 2008 року в сумі 612 грн., 3 квартал 2008 року в сумі 85 грн., 2 квартал 2009 року в сумі 1912 грн., 1 квартал 2010 року в сумі 4450 грн.

Так, перевіркою повноти визначення скоригованого валового доходу за період з 01.01.2008 року по 31.03.2010 року встановлено його заниження в сумі 520 660 грн., а саме: за 1 квартал 2008 року в сумі 495210 грн., 2 квартал 2009 року в сумі 7650 грн., 1 квартал 2010 року в сумі 17800 грн.

Вибірковою перевіркою відображених у рядку 01.1 Декларацій "доходи від продажу товарів (робіт, послуг)" показників за період з 01.01.2008 року по 31.03.2010 року в сумі 8 567 384 грн., на підставі головних книг, касових книг, банківських виписок, податкових та господарських накладних, оборотних відомостей по рахунках 301, 311, 702, 791, 377, 713, 282, 631 та інших регістрів бухгалтерського обліку встановлено заниження задекларованих суб'єктом господарювання показників у рядку 01.1 Декларацій "доходи від продажу товарів (робіт, послуг)" в сумі 520 660 грн., а саме за 1 квартал 2008 року в сумі 495210 грн., 2 квартал 2009 року в сумі 7650 грн., 1 квартал 2010 року в сумі 17800 грн. (а.с. 104-109).

Під час перевірки встановлено збільшення статутного капіталу рах. 40 на суму 520 660 грн.

Так, станом на 01.01.2008 року статутний капітал складав 264 115,55 грн. В січні 2008 року його збільшено за рахунок повернення основних фондів Д-т рах. 010 К-т рах. 40 на суму 485 210 грн., та від розприділення прибутку Д-т рах. 441 К-т рах. 40 на суму 10000 грн. (а.с. 102-103).

Крім цього, станом на 01.01.2009 року статутний капітал складав 759 325,55 грн. В березні 2009 року його збільшено від розприділення прибутку Д-т рах. 441 К-т рах. 40 на суму 7650 грн.

Крім цього, станом на 01.01.2010 року статутний капітал складав 766 975,55 грн. В січні 2010 року його збільшено від розприділення прибутку Д-т рах. 793 К-т рах. 40 на суму 17 800 грн. Станом на 01.04.2010 року статутний капітал КП "Сарненське гуртово-роздрібне підприємство" становить 784 775,55 грн.

Судом встановлено, що постановою Рівненської облспоживспілки від 09.04.1999 року № 109/1 було вирішено передати основні фонди, перелік яких вказано в додатку № 1, та частину статутного фонду з балансу облспоживспілки на баланс КП "Сарненське гуртово-роздрібне підприємство" (а.с. 87). Актом передачі основних засобів від Рівненської ОСС до Сарненського ГРП стверджується передача універсального складу (а.с.89). По бухгалтерському обліку позивача проведено збільшення статутного фонд (а.с. 117-118).

Постановою правління Рівненської облспоживспілки від 30.06.2005 року № 151 вирішено передати з балансу кооперативного підприємства "Сарненське гуртово-роздрібне підприємство" на баланс кооперативного підприємства "Рівненське гуртово-роздрібне об'єднання" універсальний склад, який знаходиться в м. Сарни, вул. 17 Вересня,109 (а.с. 90).

Вказане нерухоме майно залишковою вартістю 550248 грн. на виконання постанови № 151 від 30.06.2005 року було передане Кооперативним підприємством "Сарненське гуртово-роздрібне підприємство" для Кооперативного підприємства "Гуртово-роздрібне об'єднання" на підставі акту приймання-передачі від 30.06.2005 року (а.с. 91). Згідно даних бухгалтерського обліку статутний фонд зменшено на суму залишкової вартості нерухомого майна (а.с.100-101).

Постановою Правління Рівненської облспоживспілки № 350 від 28.12.2007 року постанову від 30.06.2005 року № 151 було відмінено.

В зв'язку з відмовою Кооперативного підприємства "Рівненське гуртово-роздрібне об'єднання" повернути будівлю універсального складу за адресою м. Сарни, вул. 17 Вересня,109 для КП "Сарненське гуртово-роздрібне об'єднання" (а.с.94), останнє звернулося з позовом до Третейського суду при Рівненській облспоживспілці до Кооперативного підприємства "Рівненське гуртово-роздрібне об'єднання" про витребування з чужого незаконного володіння будівлі.

Рішенням Третейського суду при Рівненській облспоживспілці від 08 січня 2008 року справа № 2-01/08, Третейський суд вирішив: Зобов'язати Кооперативне підприємство "Рівненське гуртово-роздрібне об'єднання" Рівненської обласної спілки споживчих товариств (код ЄДРПОУ 30318321) передати Кооперативному підприємству "Сарненське гуртово-роздрібне об'єднання" Рівненської обласної спілки споживчих товариств (код ЄДРПОУ 30412075) 97/100 (дев'яносто сім сотих) частин будівлі універсального складу, який знаходиться за адресою Рівненська область, м. Сарни, вул. 17 Вересня,109 (а.с. 96).

Згідно даних бухгалтерського обліку статутний фонд збільшено на суму залишкової вартості поверненого нерухомого майна, що відображено по бухгалтерському обліку в січні 2008 року проводкою: Д-т рах. 010 К-т рах. 40 на суму 485 210 грн. (а.с. 102-103).

Збільшення статутного фонду позивач вважає правомірним, оскільки фактично в 2008 році до статутного фонду підприємства було повернуте майно, що обліковувалося в статутному фонді за даними бухгалтерського обліку з 1999 року до 2005 року.

Крім цього, в обгрунтування правомірності віднесення до статутного фонду підприємства грошових коштів від розприділення прибутку позивач покликається на постанови зборів ради Рівненської облспоживспілки від 20.11.2008 року про розподіл прибутку за 2007 рік (а.с. 97), від 24.03.2009 року про розподіл прибутку за 2008 рік (а.с. 98), від 24.12.2009 року про розподіл прибутку за 2009 рік (а.с.99).

Дослідженням вказаних постанов зборів ради Рівненської облспоживспілки встановлено, що вони не містять покликань на збільшення статутного фонду безпосередньо Кооперативного підприємства "Сарненське гуртово-роздрібне підприємство", а щодо розподілу прибутку за 2008 та 2009 роки - взагалі не передбачають таких відрахувань. Відтак, на думку суду, вказані постанови не можуть слугувати належним доказом заявлених позивачем вимог.

Суд не приймає обгрунтувань позивача про те, що чинним законодавством України не передбачено для підприємств споживчої кооперації обовязку відображення розміру статутного фонду у статуті, а відтак вносити зміни до установчих документів чи до реєстраційної картки, які не передбачені чинним законодавством, підприємство не зобовязане. При цьому суд враховує таке.

Відповідно до ст.5 Закону України “Про споживчу кооперацію” первинною ланкою споживчої кооперації є споживче товариство - самостійна, демократична організація громадян, які на основі добровільності членства і взаємодопомоги за місцем проживання або роботи об'єднуються для спільного господарювання з метою поліпшення свого економічного і соціального стану. Основним документом, що регулює діяльність споживчого товариства, є статут. У ньому визначаються порядок вступу до товариства і виходу з нього, права та обов'язки членів товариства, його органи управління, контролю та їх компетенція, порядок утворення майна товариства і розподілу прибутку, умови реорганізації і ліквідації товариства та інші положення, що не суперечать законодавчим актам України. Споживче товариство вважається створеним, визнається юридичною особою і може здійснювати господарську та іншу діяльність з дня його державної реєстрації.

Згідно ч.4 ст. 57 Господарського Кодексу України, статут суб'єкта господарювання повинен містити відомості про його найменування, мету і предмет діяльності, розмір і порядок утворення статутного капіталу та інших фондів, порядок розподілу прибутків і збитків, про органи управління і контролю, їх компетенцію, про умови реорганізації та ліквідації суб'єкта господарювання, а також інші відомості, пов'язані з особливостями організаційної форми суб'єкта господарювання, передбачені законодавством. Статут може містити й інші відомості, що не суперечать законодавству.

Згідно ч.1 ст.62 ГК України, підприємство - самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами.

Згідно ч.3 ст. 63 ГК України, залежно від способу утворення (заснування) та формування статутного капіталу в Україні діють підприємства унітарні та корпоративні.

Згідно статті 111 ГК України, підприємствами споживчої кооперації визнаються унітарні або корпоративні підприємства, утворені споживчим товариством (товариствами) або спілкою (об'єднаннями) споживчих товариств відповідно до вимог цього Кодексу та інших законодавчих актів з метою здійснення статутних цілей цих товариств, спілок (об'єднань).

Системний аналіз вказаних норм Господарського Кодексу України дає підстави дійти висновку, що для всіх видів підприємств, що діють в Україні, створення статутного фонду є обов'язковим, а розмір і порядок утворення статутного капіталу та інших фондів господарюючого суб'єкта підлягає обов'язковому відображенню в установчих документах такого господарюючого суб'єкта. Винятки для підприємства споживчої кооперації щодо порядку утворення, розміру статутного фонду та відображення таких відомостей в установчих документах законом не передбачені.

Відповідно до п. 37 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 2 "Баланс", затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31.03.1997 року № 87, у статті "статутний капітал" наводиться зафіксована в установчих документах загальна вартість активів, які є внеском власників (учасників) до капіталу підприємства.

Відповідно до статті 1 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” від 15.05.2003 року № 755 (далі Закон № 755), дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.

Відповідно до ч.4 ст. 24 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” від 15.05.2003 року № 755, у разі державної реєстрації юридичної особи, для якої законом встановлено вимоги щодо формування статутного капіталу (статутного або складеного капіталу), крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається документ, що підтверджує внесення засновником (засновниками) вкладу (вкладів) до статутного капіталу (статутного або складеного капіталу) юридичної особи в розмірі, який встановлено законом.

Відповідно до ч.3 ст.4 Закону № 755, зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.

Згідно статті 17 Закону № 755, відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

В Єдиному державному реєстрі містяться, зокрема, такі відомості щодо юридичної особи: повне найменування юридичної особи та скорочене у разі його наявності; ідентифікаційний код юридичної особи; організаційно-правова форма; місцезнаходження юридичної особи; перелік засновників (учасників) юридичної особи, види діяльності; відомості про органи управління юридичної особи; дані про розмір статутного капіталу (статутного або складеного капіталу), у тому числі частки кожного із засновників (учасників), а також розмір сплаченого статутного капіталу (статутного або складеного капіталу) на дату проведення державної реєстрації та дата закінчення його формування.

Відповідно до ч.3 ст. 18 Закону № 755, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості.

Статтею 89 Цивільного кодексу України встановлено, що юридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до єдиного державного реєстру, відкритого для загального ознайомлення. До єдиного державного реєстру вносяться відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управління, філії та представництва, мету установи, а також інші відомості, встановлені законом. Зміни до установчих документів юридичної особи набирають чинності для третіх осіб з дня їх державної реєстрації, а у випадках, встановлених законом, - з моменту повідомлення органу, що здійснює державну реєстрацію, про такі зміни.

Перевіркою, проведеною податковим органом, встановлено, що Кооперативним підприємством "Сарненське гуртово-роздрібне підприємство" в перевіреному періоді по бухгалтерському обліку проводилось збільшення статутного фонду підприємства, при цьому записи до установчих документів підприємства та відомості до Єдиного державного реєстру про утворення такого статутного фонду, його розмір, підстави проведення змін - не вносилися, що позивачем не заперечується.

Системний аналіз вказаних вище норм закону та фактичних обставин справи дає підстави суду дійти висновку про невідповідність записів в бухгалтерському обліку позивача в частині збільшення статутного фонду підприємства вимогам законодавчих актів України.

Відтак, суд погоджується з висновком Сарненської МДПІ про безпідставність віднесення підприємством встановлених перевіркою сум грошових надходжень до статутного фонду.

Згідно з підпунктом 1.22.1 пункту 1.22 статті 1 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” (із змінами та доповненнями), в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, безповоротна фінансова допомога це сума коштів, передана платнику податку згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами, які не передбачають відповідної компенсації чи повернення таких коштів (за винятком бюджетних дотацій і субсидій), або без укладання таких угод.

Підпунктом 4.1.6 пункту 4.1 статті 4 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” встановлено, що валовий доход включає доходи з інших джерел, у тому числі, але не виключно, у вигляді сум безповоротної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному періоді, вартості товарів (робіт, послуг), безоплатно наданих платнику податку у звітному періоді, крім їх надання неприбутковим організаціям згідно з пунктом 7.11 статті 7 цього Закону та у межах таких операцій між платником податку та його відокремленими підрозділами, які не мають статусу юридичної особи.

Оскільки реєстрація збільшення статутного фонду позивача в тому періоді, коли було здійснено внесок в статутний фонд (січень 2008 року, березень 2009 року, січень 2010 року) не відбулася, то, на думку суду, отримана позивачем сума внеску в статутний фонд в розмірі 520660 грн. підставно розцінена контролюючим органом як безповоротна фінансова допомога, відповідно до визначення даного терміну, наведеного у пункті 1.22.1 пункту 1.22 статті 1 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”.

Позивачем в порушення вимог підпункту 4.1.6 пункту 4.1 статті 4 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” не включено до складу валового доходу дохід, отриманий у вигляді безповоротної фінансової допомоги, на загальну суму 520660 грн., в тому числі за 1 квартал 2008 рок в сумі 495210 грн., 2 квартал 2009 року в сумі 7650 грн., 1 квартал 2010 року в сумі 17800 грн. В результаті вказаного порушення закону, підприємством занижено податок на прибуток за 1 квартал 208 року в сумі 123803 грн., 2 квартал 2009 року в сумі 1912 грн., 1 квартал 2010 року в сумі 4450 грн., а всього на суму 130862 грн.

Відповідно до пп.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року № 2181-III, із змінами та доповненнями, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, податковим органом застосовано до платника податків штрафні (фінансові) санкції у розмірі десяти відсотків від заниження суми податкового зобов'язання за кожен з податкових періодів, в сумі 65431 грн. (а.с. 25).

Відповідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи наведене, суд вважає, що позивачем не доведено правомірності заявлених вимог. Натомість відповідач належними та допустимими доказами довів перед судом, що при прийнятті спірного податкового повідомлення-рішення він діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом, обгрунтовано, з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, неупереджено, розсудливо, а відтак підстави для скасування прийнятого рішення відсутні.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В позові Кооперативого підприємства "Сарненське гуртово-роздрібне підприємство" про скасування податкових повідомлень-рішень Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції від 30.06.2010 року № 00000662340/0 та від 14.07.2010 року № 00000662340/1 - відмовити повністю.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Дорошенко Н.О.