Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №5.4
ПОСТАНОВА
Іменем України
10 березня 2011 року Справа № 2а-781/11/1270 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Островська О.П., розглянувши в м. Луганську в порядку скороченого провадження адміністративну справу за Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області до Комунального підприємства «Управління водопровідно-каналізаційного господарства Петровської міської ради» про стягнення суми економічних санкцій,
ВСТАНОВИВ:
20 січня 2011 року позивач Державна інспекція з контролю за цінами в Луганській області звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідача Комунального підприємства «Управління водопровідно-каналізаційного господарства Петровської міської ради», в обґрунтування якого вказав наступне. Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області у період з 29.11.2010 по 03.12.2010 була проведена перевірка Комунального підприємства «Управління водопровідно-каналізаційного господарства Петровської міської ради» з питання дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, за результатами якої було складено акт від 03.12.2010 № 689. Перевіркою встановлено порушення відповідачем порядку застосування тарифів, а саме: у період з 01.01.2010 по 31.10.2010 застосовувались тарифи на послуги з централізованого постачання та водовідведення з рентабельністю в цілому по підприємству у розмірах 30,94% та 62,69%, рівень яких перевищує встановлений відповідно до законодавства граничний 12%. Сума необґрунтовано одержаної виручки склала 103957,73 грн.; при застосуванні тарифу на послуги з централізованого водопостачання для населення, затвердженого рішенням виконавчого комітету Петровської міської ради від 04.06.2008 № 88 «Про затвердження тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення УВКГ м. Петровське», в період з 01.01.2010 по 31.10.2010 підприємством було завищено вартість послуг з з централізованого водопостачання для мешканців житлових будинків, яким подача води здійснюється ХКО ім. Г.І. Петровського за рахунок включення вартості фактично наданих послуг не в повному обсязі. Сума необґрунтовано одержаної виручки склала 2571,25 грн. Загальна сума необґрунтовано одержаної виручки склала 106528,98 грн.
Вищезазначені дії призвели до порушення вимог п. 6 ч. 1 ст. 30, ч. 2 ст. 31 та п. 5 ч. 1 ст. 20, п. 6 ч. 2 ст. 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»; п. 21 Порядку формування тарифів та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення,затвердженого постановою КМУ від 12.07.2006 № 959, із змінами та доповненнями, внесеними постановою КМУ від 24.10.2007 № 1267; п. 23 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21.07.2005 № 630.
У звязку з цим, 09.12.2010 року Державною інспекцію з контролю за цінами в Луганській області було винесено рішення № 363, згідно якого на підставі ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення» до відповідача застосовано економічні санкції у розмірі 319586,94 грн., які складаються з штрафу в сумі 213057,96 грн. та вилучення необґрунтовано одержаної виручки в сумі 106528,98 грн.
10.12.2010 року рішення від 09.12.2010 № 363, претензія та припис були направлені на адресу відповідача. Вказане рішення відповідач не оскаржував, на цей час воно є чинним.
На підставі вищевикладеного позивач просить стягнути з відповідача економічні санкції в сумі 319586,94 грн. на користь Державного бюджету України.
У встановлений судом строк відповідачем не подано ні заперечень проти позову, ані заяви про визнання позовних вимог.
Розглянувши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з таких підстав.
Згідно із ст. 12 Закону України «Про ціни та ціноутворення», координацію роботи по здійсненню політики цін, проведення економічного аналізу рівня та динаміки цін і вжиття заходів щодо регулювання цін і тарифів здійснюється відповідними державними органами управління України та їх структурними підрозділами.
Цей Закон поширюється на всі підприємства й організації незалежно від форм власності, підпорядкованості і методів організації праці та виробництва.
Державний контроль за цінами відповідно до ст. 13 Закону здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції.
Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.
Згідно з Положенням про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 № 1819, Державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом, що діє у системі Мінекономіки, відповідальний перед Кабінетом Міністрів України, підзвітний та підконтрольний Міністрові економіки.
Відповідно до підпунктів 5 та 12 пункту 5 Положення, Державна інспекція з контролю за цінами має право приймати відповідно до законодавства рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін (тарифів) та звертатись до суду з позовами про стягнення до бюджету сум у разі застосування відповідних адміністративно-господарських санкцій, зобовязання вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення.
Абзацем першим пункту 6 Положення передбачено, що начальники державних інспекцій з контролю за цінами та їх заступники від імені органів державного контролю за цінами приймають рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необґрунтовано одержаної субєктом господарювання виручки у результаті порушення державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі, а також розглядають справи про адміністративні правопорушення і накладають адміністративні стягнення.
Згідно пункту 11 цього Положення Держцінінспекція має територіальні органи державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права, передбачені пунктами 5, 6 Положення.
Відповідно до пункту 5 Положення Держцінінспекція, зокрема, має право проводити в органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, підприємствах, установах та організаціях незалежно від форми власності перевірки бухгалтерських документів, книг, звітів, калькуляцій та інших документів, повязаних з формуванням, встановленням і застосуванням цін і тарифів.
Згідно з Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових санкцій (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001 року №298/519 (далі Інструкція), прийняття рішень про застосування економічних або фінансових (штрафних) санкцій за фактами порушення державної дисципліни цін покладено на Держцінінспекцію та відповідні державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях містах Києві та Севастополі.
Судом установлено, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області у період з 29.11.2010 по 03.12.2010 була проведена перевірка Комунального підприємства «Управління водопровідно-каналізаційного господарства Петровської міської ради» з питання дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, за результатами якої було складено акт від 03.12.2010 № 689.
Відповідно вказаного акту, перевіркою встановлено порушення відповідачем порядку застосування тарифів, а саме: у період з 01.01.2010 по 31.10.2010 застосовувались тарифи на послуги з централізованого постачання та водовідведення з рентабельністю в цілому по підприємству у розмірах 30,94% та 62,69%, рівень яких перевищує встановлений відповідно до законодавства граничний 12%. Сума необґрунтовано одержаної виручки склала 103957,73 грн.; при застосуванні тарифу на послуги з централізованого водопостачання для населення, затвердженого рішенням виконавчого комітету Петровської міської ради від 04.06.2008 № 88 «Про затвердження тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення УВКГ м. Петровське», в період з 01.01.2010 по 31.10.2010 підприємством було завищено вартість послуг з з централізованого водопостачання для мешканців житлових будинків, яким подача води здійснюється ХКО ім. Г.І. Петровського за рахунок включення вартості фактично наданих послуг не в повному обсязі. Сума необґрунтовано одержаної виручки склала 2571,25 грн. Загальна сума необґрунтовано одержаної виручки склала 106528,98 грн.
У відповідності зі ст. 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення» вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації, крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки, вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду.
Рішенням Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області від 09.12.2010 року № 363 за вказане порушення на підставі ст. 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення» до відповідача застосовано економічні санкції у розмірі 319586,94 грн., які складаються з штрафу в сумі 213057,96 грн. та вилучення необґрунтовано одержаної виручки в сумі 106528,98 грн.
Зазначене рішення відповідачем оскаржене не було.
Вказані обставини підтверджуються копіями акту від 03.12.2010 № 689 (а.с.3-10), рішення про застосування економічних санкцій від 09.12.2010 року № 363 (а.с.13), довідками про суму необґрунтованої виручки, одержаної Комунальним підприємством «Управління водопровідно-каналізаційного господарства Петровської міської ради» (а.с.11-12).
Зважаючи на вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 94, 158-163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про ціни і ціноутворення», суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Комунального підприємства «Управління водопровідно-каналізаційного господарства Петровської міської ради» (94540, Луганська область, м. Петровське, вул. Леніна, 25, р/р 260013011540 у відділені «Ощадбанку» у м. Красний Луч, код. 24845943, МФО 364133) на користь Державного бюджету України (код виду платежу 21081100, МФО 804013, одержувач Держбюджет м. Красний Луч, код 24046797, р/р 31115106700039) економічні санкції в сумі 319586 грн. 94 коп. (триста девятнадцять тисяч пятсот вісімдесят шість грн. 94 коп.).
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною і підлягає негайному виконанню.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
СуддяО.П. Островська