ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 березня 2011 року Справа № 2а-0870/1046/11
За позовом: товариства з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «Мотор-Гарант», м. Запоріжжя
до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Запоріжжі, м. Запоріжжя
про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000260807/0 від 05.10.2010,-
У складі головуючого судді Нечипуренко О.М.
при секретарі судового засідання Бриль А.В.
за участі представників сторін:
від позивача - Захарченко В.Ф. (довіреність №36 від 03.11.2010)
від відповідача Крошка В.В. (довіреність б/н від 29.09.2010)
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява товариства з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «Мотор-Гарант» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Запоріжжі про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000260807/0 від 05.10.2010, яким до позивача застосовано штрафні санкції за неподання податкової звітності з податку на додану вартість за квітень 2009 року у розмірі 340 грн.
Ухвалою суду від 22.02.2011 відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-0870/1046/11 та призначено до судового розгляду на 10.03.2011.
У засіданні 10.03.2011, судом, відповідно до ст.160 КАС України, сторонам проголошено вступну та резолютивну частини постанови та оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.
На виконання приписів ст. 41 КАС України, в ході судового розгляду здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: комплексу «Камертон».
Представник позивача підтримав позовні вимоги і просить задовольнити їх у повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог вказує, що у поданих до податкового органу Товариством 18.05.2010 року та 16.06.2010 року через Центр обробки електронних звітів ДПА України податковій звітності, зазначені всі обов'язкові реквізити (тобто ті дані документу, які є необхідними та достатніми для ідентифікації виду, типу документу (назва), дати його складання, особи, яка його склала (її назва, ідентифікаційний код, місцезнаходження, код виду економічної діяльності, особи отримувача), вона підписана відповідними посадовими особами та скріплена печаткою Товариства, що підтверджується квитанціями № 2 про прийняття декларації.
електрона версія звіту з податку на додану вартість Товариства за квітень 2010р. доставлена до районного рівня Державної податкової адміністрації України електронною поштою та прийнята на районному рівні 18.05.2010 року, за травень 2010р. - доставлена до районного рівня Державної податкової адміністрації України електронною поштою та прийнята на районному рівні 16.06.2010 року, про що Товариству надані квитанції № 1 та № 2. Ніяких застережень щодо неправильності або неповноти заповнення декларацій та додатків до декларації тоді підприємство не отримувало.
Таким чином, рішення податкового органу про застосування штрафних санкцій за не подання ТДВ «СК «Мотор-Гарант» податкової звітності з податку на додану вартість за квітень 2010р., за травень 2010р. є безпідставним.
Відповідач проти заявлених позовних вимог заперечив, та надав письмові заперечення. Зокрема, зазначив, що фахівцем СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі проведено невиїзну документальну перевірку товариства з додатковою відповідальністю „Страхова компанія „Мотор Гарант" з питань неподання податкової звітності з податку на додану вартість за квітень 2010 року, травень 2010 року, за наслідками якої 27 вересня 2010 року складено акт за №26/08-07/31154435. За результатами розгляду матеріалів перевірки 5 жовтня 2010 року прийнято податкове повідомлення - рішення № 0000260807/0 про сплату штрафних санкцій за неподання податкової звітності з податку на додану вартість за квітень 2010 року, травень 2010 року, у сумі 340 гривень
Відповідач вказує, що факт неприйняття податковим органом податкових декларацій ТДВ «СК «Мотор-Гарант» за квітень 2010 року, травень 2010 року, останнім не оскаржений, тож декларації вважаються неподаними.
Тому, спірне рішення є обґрунтованим та законним, оскільки, відповідно до діючого законодавства України, обовязок щодо подання податкової звітності покладений на всіх платників податку і припиняється виключно у разі втрати статусу платника податку, у даному випадку одночасно з втратою статусу юридичної особи.
На підставі викладеного, відповідач просить позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, документи, надані сторонами додатково, заслухавши представників сторін, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав:
Відповідно до ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Підставами для визнання незаконними (нечинними) актів в судовому порядку є невідповідність їх вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обовязковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у звязку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів фізичної особи, підприємства чи організації - позивача у справі.
Як свідчать матеріали справи та не заперечується сторонами,
18 травня 2010 року СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі через Центр обробки електронних звітів ДПА України отримано податкову звітність ТДВ „СК „Мотор Гарант", а саме: податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2010 року (реєстраційний номер 9001748952); додатку № 5 „Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів" (реєстраційний номер 9001748951); додатку № 2 „Довідка щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду" (реєстраційний номер 9001748953).
СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі, на підставі вимог підпункту 4.1.2 пункту 4.1 статті 4 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 № 2181-Ш (із змінами та доповненнями) (далі за текстом - Закон України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" або Закон № 2181), пункту 4.5 Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України, затверджених наказом ДПА України від 31.12.2008 № 827 (із змінами та доповненнями), та у зв'язку з тим, що ТДВ „СК „Мотор Гарант" в порушення пункту 3.3 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого ДПА України 30.05.1997 за № 166 (із змінами та доповненнями), який зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 09.07.1997 за № 250/2054 (дачі за текстом -Порядок № 166), у податковій декларації з податку на додану вартість за квітень 2010 року в рядках „Додатки до рядків цієї декларації (зазначити номери рядків декларації)" та „Додатки, що містять інформацію, щодо уточнених показників поданої раніше декларації, у якій платником самостійно виявлено помилки (зазначити номери рядків декларації)" не прокреслено відсутні показники, направлено ТДВ „СК „Мотор Гарант" повідомлення від 20.05.2010 № 4412/10/08-07 про присвоєння статусу „Не визнано як податкова декларація" декларації з податку на додану вартість за квітень 2010 року.
Крім того, 16 червня 2010 року СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі через Центр обробки електронних звітів ДПА України отримано податкову звітність ТДВ „СК „Мотор Гарант", а саме: податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2010 року (реєстраційний номер 9002105256); додатку № 5 „Розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів" (реєстраційний номер 9002105257); додатку № 2 „Довідка щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду" (реєстраційний номер 9002105258).
СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі, на підставі вимог підпункту 4.1.2 пункту 4.1 статті 4 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 № 2181-Ш (із змінами та доповненнями), пункту 4.5 Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України, затверджених наказом ДПА України від 31.12.2008 № 827 (із змінами та доповненнями), та у зв'язку з тим, що ТДВ „СК „Мотор Гарант" в порушення пункту 1.3 та пункту 3.3 Порядку № 166 у податковій декларації з податку на додану вартість за травень 2010 року в пункті „До декларації додаються" не зазначено про наявність додатку № 2 „Довідка щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду", направлено ТДВ „СК „Мотор Гарант" повідомлення від 21.06.2010 № 6487/10/08-07 про присвоєння статусу „Не визнано як податкова декларація" декларації з податку на додану вартість за травень 2010 року.
27 вересня 2010 року фахівцем СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі проведено невиїзну документальну перевірку товариства з додатковою відповідальністю „Страхова компанія „Мотор Гарант" з питань неподання податкової звітності з податку на додану вартість за квітень 2010 року, травень 2010 року, за наслідками якої складено акт за №26/08-07/31154435.
Перевіркою зроблено висновок, що ТДВ „СК „Мотор Гарант" в порушення підпункту 4.1.4, підпункту 4.1.7 пункту 4.1 статті 4 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та пункту 2.6.1 Порядку № 166, не надано до СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі податкові декларації з податку на додану вартість за квітень 2010 року та травень 2010 року.
За результатами розгляду матеріалів перевірки, у відповідності до вимог підпункту 17.1.1 пункту 17.1 статті 17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" застосовано штрафну санкцію у розмірі 340 гривень, про що винесено податкове повідомлення-рішення від 05.10.2010 року № 0000260807/0.
Як встановлено судом, дії СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі щодо неприйняття як податкової звітності декларацій з податку на додану вартість за квітень 2010 року та травень 2010 року ТДВ „СК „Мотор Гарант" не оскаржені ні в адміністративному, ні судовому порядку. Разом з цим, ТДВ „СК „Мотор Гарант" нові податкові декларації з податку на додану вартість, за вищезазначені податкові періоди, до СДПІ по роботі з ВПП у м. Запоріжжі не подавалися.
Висновки акту перевірки суд вважає обґрунтованими, з огляду на наступне:
Відповідно до пункту 1.11 статті 1 Закону України „Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - це документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
Форма податкової декларації (розрахунку) встановлюється центральним (керівним) органом контролюючого органу за узгодженням з комітетом Верховної Ради України, що відповідає за проведення податкової політики (пп. 4.4.2 „І" п. 4.2 ст. 4 Закону № 2181).
Згідно з пунктом 1.3 Порядку № 166, декларація складається із вступної частини, службових полів, чотирьох розділів та обов'язкових додатків, з них платником заповнюються вступна частина, службові поля, перші три розділи та додатки, четвертий розділ заповнюється працівниками податкової інспекції (адміністрації) лише на оригіналі декларації, який залишається в податковій інспекції (адміністрації). Порядок заповнення декларації окремо за кожним розділом наводиться в розділі 5 цього Порядку.
Відповідно до пункту 3.3. Порядку №166, декларація заповнюється таким чином, щоб забезпечити збереження записів у ній та вільне читання тексту (цифр) протягом установленого строку зберігання звітності. Декларація може бути заповнена від руки чорнильною чи кульковою ручкою або видрукувана (заповнення олівцем не допускається), без виправлень і помарок; у рядках, де відсутні дані для заповнення, має бути проставлений прочерк.
Підпунктом 4.1.2 пункту 4.1 статті 4 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено, що податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків. У разі якщо контролюючий орган звертається до платника податків з письмовою пропозицією надати нову податкову декларацію з виправленими показниками (із зазначенням підстав неприйняття попередньої), такий платник податків має право:
надати таку нову декларацію разом зі сплатою відповідного штрафу або оскаржити рішення податкового органу в порядку апеляційного узгодження.
Наказом ДПА України від 31.12.2008 № 827 „Про затвердження Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України" визначено детальний перелік вимог до податкової звітності та підстави для невизнання податкової звітності податковим органом, а саме:
- відповідно до пункту 4.4, працівники ОДПС при прийманні податкової звітності на паперових та електронних носіях з доданням роздрукованих оригіналів контролюють наявність: підписів посадових осіб; печатки платника податків; обов'язкових реквізитів; обов'язкових додатків до податкової звітності, передбачених порядком заповнення відповідної звітності; прокреслень у значеннях показників, що не заповнюються через відсутність інформації.
- відповідно до пункту 4.5, якщо надана органу ДПС платником податків податкова звітність заповнена ним з порушенням правил, зазначених у затвердженому порядку заповнення, то вона може бути не визнана таким органом ДПС як податкова декларація.
Відповідно до підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону № 2181, податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно з пунктом 2.6.1 Порядку № 166, якщо звітний (податковий) період дорівнює календарному місяцю, декларація подається до державної податкової інспекції (адміністрації) за місцезнаходженням платника протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Підпунктом 4.1.7 пункту 4.1 статті 4 Закону України ,.Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що платник податків має право не пізніше ніж за десять днів до закінчення граничного строку подання декларації, визначеного згідно з підпунктом 4.1.4 цього пункту, надіслати декларацію (розрахунок) на адресу податкового органу поштою з повідомленням про вручення.
Підпунктом 17.1.1 пункту 17.1 статті 17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
За таких обставин податкове повідомлення-рішення № 0000260807/0 від 05.10.2010, яким до позивача застосовано штрафні санкції за неподання податкової звітності з податку на додану вартість за квітень 2009 року у розмірі 340 грн. є правомірним та обґрунтованим, а підстави для його скасування у суду відсутні.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.2, 4 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі викладеного вище податкове повідомлення-рішення № 0000260807/0 від 05.10.2010 слід вважати обґрунтованим та таким, що винесено на підставі та у відповідності до норм чинного законодавства, а, відповідно позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Судовій збір, сплачений позивачем, відповідно до ст. 94 КАС України, до відшкодування не присуджується.
Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову товариства з додатковою відповідальністю «Страхова компанія «Мотор-Гарант» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Запоріжжі про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000260807/0 від 05.10.2010, яким до позивача застосовано штрафні санкції за неподання податкової звітності з податку на додану вартість за квітень 2009 року у розмірі 340 грн. - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова в повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС України оформлена і підписана 23.03.2011.
Суддя(підпис) О.М. Нечипуренко